Παιδική Ζωγραφιά - Η γνώμη σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    1

    Παιδική Ζωγραφιά - Η γνώμη σας

    Καλησπέρα,

    Είμαι νέος στο forum και δεν έχω σχέση με την ψυχολογία. Εργάζομαι ως εκπαιδευτικός σε ολοήμερο δημοτικό σχολείο της επαρχίας στον κλάδο της πληροφορικής. Έτσι λοιπόν ενώ μια μέρα είχα αναθέσει στα παιδάκια, να ζωγραφίσουν ότι θέλουν με το λογισμικό Tux Paint, βρέθηκα μπροστά σε αυτή τη ζωγραφιά, από ένα εννιάχρονο κορίτσι.

    http://www.katsixtis.com/lightrap.ne...0519155744.png

    Γνωρίζω ότι το παιδάκι έχει προβήματα, ο πατέρας του και ο παππούς του είναι στη φυλακή, για δύο διαφορετικές δολοφονίες. Από ότι φαίνεται, την έχουν σημαδέψει αυτά τα γεγονότα.

    Θεωρείτε ότι αυτή η ζωγραφιά είναι ανησυχητική ; Μήπως θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο παιδοψυχολόγο;

    Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

    Νίκος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    πως μπορει να σου πει κανεις αποφασιστικα κρινοντας απο μια ζωγραφια?σε πρωτο επιπεδο θα τολμησω να πω οτι μου δινει την αισθηση οτι αναπαραγει κατα καποιο τροπο σκηνες βιας ειτε απο οικογενειακη εμπειρια ειτε μιμητικα..η συμπεριφορα της στο σχολειο εν γενει πιστευω θα ειναι ενα καλο κριτηριο...εντος και εκτος αιθουσας..το πως αντιδρα και αλληλεπιδρα σε διαφορα ερεθισματα
    Dum spiro spero (?)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλως ηρθες καταρχην,

    εγω πιστεύω πώς καθε ζωγραφια, ειτε αναπαριστα κατι ευχαριστο ειτε κατι δυσαρεστο εχει σχεση με την πραγματικοτητα κ τον ψυχισμο του καθε παιδιου. Οποτε, στην θεση σου δεν θα αφηνα ετσι το περιστατικο αυτο. Αν μπορουσα θα συστηνα εναν παιδοψυχολογο ωστε να δουλεψει με το παιδι αυτο.

    Εστω κ εξω να πεφτεις, εχει περισσοτερη σημασια να εξεταστει το ζητημα, απο το περασει ετσι....

    Μπορω τελος να σου πω, πώς ακομα κ απο προσωπικη εμπειρια ειδα, πώς η εκφραση μεσα απο ζωγραφικη μπορει να εχει πολυ μεγαλη επαφη με την πραγματικοτητα του καθενος μας....

    Ευχομαι καλη συνεχεια στο παιδι....κ μπραβο σου για την ευαισθητοποιηση στο θεμα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    205
    Είμαι τελειόφοιτη ψυχολογίας και ξέρω πως οι ζωγραφιές των παιδιών χρησιμοποιούνται συχνά ως διαγνωστικά μέσα. Τα παιδιά εκφράζονται μέσα από τη ζωγραφική και σε περιπτώσεις που γενικά είναι κλεισμένα στον εαυτό τους (ως αντίδραση σε κάποιο πρόβλημα) μέσα απο τη ζωγραφική είναι σαν να λένε τι νιώθουν.
    Αναπαράγει τη πραγματικότητα της μέσα απο τη ζωγραφιά και σίγουρα είναι ανησυχητικό εάν ένα κορίτσι 9 χρονών αντί να ζωγραφίζει πεταλούδες και σπιτάκια ζωγραφίζει μια σκηνή βίαιου θανάτου. Μοιάζει να βλέπει έτσι τη πραγματικότητα και να έχει τέτοιες εικόνες στο μυαλό της. Οπότε ναι, πιστεύω σίγουρα ότι πρέπει να πάει σε παιδοψυχολόγο και όχι μόνο μία φορά..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Τα παιδιά εκφράζονται μέσα από την ζωγραφική...
    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι μία τέτοια ζωγραφιά
    αποτυπώνει τον ψυχισμό του παιδιού, τουλάχιστον στην παρούσα φάση.

    Φυσικά και δεν πρέπει να αγνοήσεις την ζωγραφιά, σαν εκπαιδευτικός έχεις
    κι εσύ ευθύνη για την σωστή διαπαιδαγώγηση του παιδιού, πέρα από τους γονείς.
    Συζήτησέ το και με τους άλλους εκπαιδευτικούς ή τον προϊστάμενό σου για το πώς πρέπει να ενεργήσεις. Πιθανότατα θα πρέπει να καλέσεις την μητέρα και να συζητήσετε τί προβλήματα αντιμετωπιζει το παιδί στο σπίτι και την πιθανότητα να επισκεφθούν έναν παιδοψυχολόγο.

    Σε κάθε περίπτωση πάντως, πρέπει να ασχοληθείς με το θέμα. Σίγουρα ένα χαρούμενο παιδί δεν θα ζωγράφιζε κάτι τέτοιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    νομιζω οτι και μονο που βρισκεται σε μια οικογενεια που συνεβησαν τοσο σοβαρα βιαια γεγονοτα,θα επρεπε να ειχαν παει το παιδι σε παιδοψυχολογο για να δει κατα ποσο συνεχιζει η ζωη του ομαλα...
    η εικονα και μενα μου φαινεται ανησυχητικη, αλλα αν δεν ηξερα το παρελθον της οικογενειας θα ελεγα οτι ισως δεν το προσεχουν αρκετα το παιδι και βλεπει βιαιες ταινιες η παιζει βιαια παιχνιδια στον υπολογιστη.
    εφοσον υπαρχει και το παρελθον αυτο,θεωρω σιγουρο οτι παιδι αυτο εχει ταραχτει πολυ,αγνωστο με τι συνεπειες στον ψυχισμο του...οπωσδηποτε θα επρεπε να επισκευθει παιδοψυχολογο

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Remedy
    νομιζω οτι και μονο που βρισκεται σε μια οικογενεια που συνεβησαν τοσο σοβαρα βιαια γεγονοτα,θα επρεπε να ειχαν παει το παιδι σε παιδοψυχολογο για να δει κατα ποσο συνεχιζει η ζωη του ομαλα...
    η εικονα και μενα μου φαινεται ανησυχητικη, αλλα αν δεν ηξερα το παρελθον της οικογενειας θα ελεγα οτι ισως δεν το προσεχουν αρκετα το παιδι και βλεπει βιαιες ταινιες η παιζει βιαια παιχνιδια στον υπολογιστη.
    εφοσον υπαρχει και το παρελθον αυτο,θεωρω σιγουρο οτι παιδι αυτο εχει ταραχτει πολυ,αγνωστο με τι συνεπειες στον ψυχισμο του...οπωσδηποτε θα επρεπε να επισκευθει παιδοψυχολογο
    πολυ σημαντικες οι παραμετροι που δινεις

    εχεις δικιο

    το παιδι πρεπει να δει ειδικο

    γιατι ουτως οι αλλως το απαιτουν οι καταστασεις που εχει βιωσει

    ειτε λεει κατι η ζωγραφια ειτε οχι

    που για μενα λεει πολλα

    σε σχεση με τον ψυχισμο αυτου του παιδιου

    ας ειναι αυτη η ζωγραφια μια αφορμη

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Λοιπον εγω εχω ταλεντο στο σχεδιο και εχω ασχοληθει κιολας απο μικρη στο δημοτικο κιολας επειδη ημουν κλειστο παιδι και με θυμαμαι παντα να καθομαι και να ζωγραφιζω σε μια ακρουλα..περιεργο εεε?δεν θυμαμαι ακριβως τι αποτυπωνα παντως τοσο βιαια οχι δεν ηταν..σιγουρα πιστευς οτι ειναι λιγο ανησυχητικο αυτο που ζωγραφισε ειδικα σε μια τοσο τρυφερη ηλικια που ολα μενουν και μας σημαδευουν..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Η ζωγραφική ενός παιδιού μπορεί να δείξει πάρα πολλά για τα συναισθήματα, για τις σκέψεις του, τις σχέσεις του, το περιβάλλον του. Όμως όσο βίαιο και αν είναι το περιεχόμενο μιας ζωγραφιάς, δεν παύει να είναι παράγωγο μιας συγκεκριμένης χρονικής στιγμής και πολλών παραμέτρων που δεν γνωρίζουμε. Ερμηνείες μπορούν να δοθούν πολλές, αλλά χωρίς συζήτηση με το ίδιο το παιδί και χωρίς συστηματική παρατήρηση και συλλογή δεδομένων, πιθανώς να είναι πολύ λανθασμένες και να εκφράζουν περισσότερο εμάς παρά τον ψυχισμό του παιδιού.

    Πώς είναι γενικά η παρουσία της στο σχολείο και οι σχέσεις της με τα άλλα παιδιά? Τι εντυπώσεις έχετε ως εκπαιδευτικοί αποκομίσει από την άμεση επαφή με το οικογενειακό της περιβάλλον? (πέρα από τη γνώση του ιστορικού της οικογένειας) Και τέλος, η καλλιτεχνική της έκφραση έχει συχνά τέτοιο περιεχόμενο? (υπάρχουν άλλα σχετικά μαθήματα π.χ. αισθητική αγωγή?)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Κατά τη γνώμη μου (χωρίς να είμαι ειδική) έχει σημασία και πώς ερμηνεύει το ίδιο το παιδί το σχέδιό του. Ίσως θα μπορούσες να τη ρωτήσεις, π.χ. ποιοι είναι οι αράχνες, ποιος είναι αυτός που είναι νεκρός κάτω, αν έχει βάλει και τον εαυτό της στην εικόνα... Με λεπτότητα πάντα και χωρίς να δίνεις μεγάλη έμφαση, για να μην της \"ξυπνήσεις\" καμιά μεγάλη αντίδραση που μόνο ένας ειδικός θα μπορούσε να χειριστεί. Κι εσύ απ\' ό,τι κατάλαβα δεν είσαι σίγουρος ότι το παιδί θα έχει τη δυνατότητα να πάει σε ψυχολόγο.

  11. #11
    Originally posted by nickthegreek82
    Καλησπέρα,

    Είμαι νέος στο forum και δεν έχω σχέση με την ψυχολογία. Εργάζομαι ως εκπαιδευτικός σε ολοήμερο δημοτικό σχολείο της επαρχίας στον κλάδο της πληροφορικής. Έτσι λοιπόν ενώ μια μέρα είχα αναθέσει στα παιδάκια, να ζωγραφίσουν ότι θέλουν με το λογισμικό Tux Paint, βρέθηκα μπροστά σε αυτή τη ζωγραφιά, από ένα εννιάχρονο κορίτσι.

    http://www.katsixtis.com/lightrap.ne...0519155744.png

    Γνωρίζω ότι το παιδάκι έχει προβήματα, ο πατέρας του και ο παππούς του είναι στη φυλακή, για δύο διαφορετικές δολοφονίες. Από ότι φαίνεται, την έχουν σημαδέψει αυτά τα γεγονότα.

    Θεωρείτε ότι αυτή η ζωγραφιά είναι ανησυχητική ; Μήπως θα πρέπει να απευθυνθεί σε κάποιο παιδοψυχολόγο;

    Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

    Νίκος
    απο μονη της οχι γιατι απλα καταγαρφει τον ψυχικο κοσμο του παιδιου παρομοια με την πραγαμτικοτητα που εχει σαφως βιωσει και που φυσικα ειναι νοσηρη , αγχογονος και επιβαρυντικη και εδω απλα το παιδι την προβαλει με θαραπευτικη ισως σημασια
    Εβαλα το ισως με εντονα γραμματα γιατι ειναι δυσκολο να ξερει κανεις αν φτανει μια απλη προβολη για να γιατρεψει απο παρομοια βιωματα ενα παιδι, που εχει ζησει απο κοντα το εγκλημα κατα της ζωης ....
    καταρχην να σε συγχαρω για την χρηση που εδωσες σε αυτο το μεσο επικοινωνιας , παίρνοντας δυνητικά, \"διάγνωση\" απο πολλους παιδοψυχολογους ταυτοχρονα , ανεβαζοντας στο επακρο τη χρησιμοτητα της αμφιδρομης επικοινωνιας με γραφη και σχεδιο που προσφερει σημερα το ιντερνετ...
    Ζητησε απο τα παιδια να σχεδιασουν ενα \"ανθρωπακο \"
    και μετα μια \"γυναικα στην βροχη\" αφου τους δωσεις μια λευκη κολα Α4 και μολυβια και αν θες , βαλε αυτα τα σχεδια του ιδιου παιδιου , με τον ιδιο τροπο , για να επιχειρησω να σου πω λιγα περισσοτερα πραγματα για τις επιπτωσεις αυτης της τραυματικης εμπεριας στην νοητικη της ? του ? αναπτυξη...
    Οσο περιεργο και να φαινεται , το ανθρωπινο γραφημα ειναι εγκυροτατος τροπος για να διαγνωσει κανεις την συναισθηματικη ωριμοτητα ενας παιδιου σε σχεση με την ηλικια του.

  12. #12
    Originally posted by Nat
    Κατά τη γνώμη μου (χωρίς να είμαι ειδική) έχει σημασία και πώς ερμηνεύει το ίδιο το παιδί το σχέδιό του. Ίσως θα μπορούσες να τη ρωτήσεις, π.χ. ποιοι είναι οι αράχνες, ποιος είναι αυτός που είναι νεκρός κάτω, αν έχει βάλει και τον εαυτό της στην εικόνα... Με λεπτότητα πάντα και χωρίς να δίνεις μεγάλη έμφαση, για να μην της \"ξυπνήσεις\" καμιά μεγάλη αντίδραση που μόνο ένας ειδικός θα μπορούσε να χειριστεί. Κι εσύ απ\' ό,τι κατάλαβα δεν είσαι σίγουρος ότι το παιδί θα έχει τη δυνατότητα να πάει σε ψυχολόγο.
    σε θεωρητικο τουλαχιστον πλαισο νετ δεν τιθεται καν θεμα το αν εχει βαλει τον εαυτο της μεσα σε αυτο το σχεδιο! η θεραπυετικη λειτουργια αυτου εδω του φορουμ σε αυτη την αρχη στηριζεται και που λεγεται ο αμυντικος μηχανισμος της προβολης !
    Μπαινεις παντου , σε καθε σχεδιο , λογο η πραξη , οπως εισαι , εστω και αν δεν το καταλαβαινεις η το κανεις ασυνείδητα....
    Υπαρχουν μαλιστα κανονες που καθοριζουν διαφορετικαεπιεδα ερμηνειας σε καθε σχεδιο ακομα και αν εχουν ρποκληθει απο μια σταγονα μελανι αναμεσα σε 2 λευκες κολες χαρτι οπως το σημαντικοτερο τεστ προσωπικοτητας τουλαχιστον στην δεκαετια του 80 το ροσακ

  13. #13
    ο \"φωτισμένος \" δάσκαλος , άθελά του η σκόπιμα , άνοιξε ένα κεφάλαιο μέλλοντος για την
    χρήση του διαδικτύου στην υπηρεσία του σχολικού μας συστήματος , ιδίως εκεί όπου δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση του σχολιατρου η του ψυχολόγου , στην υπηρεσία των ακριτών
    της παιδείας μας στα νησιά και τα απόκρημνα βουνά της γεωπολιτικής μας υφής.
    Να μια εξέχουσας σημασίας, χρήση, αυτού του φορουμ !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Συμπτωματικά είδα το θέμα αυτό.Θέλω να πω για την δική μου περίπτωση γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι η ζωγραφιά αποτυπώνει τον ψυχικό κόσμο του παιδιού.Οταν τα δικά μου παιδιά εκτός των πεθερικών με τον άνδρα μου είμαστε καλά.Βέβαια ταξίδευε σε ποντοπορα καράβια και μας έλειπε.Ο γιός μου στο νηπιαγωγείο έδειξε ότι δεν ήταν έτοιμο για σχολείο δεν ζωγράφιζε κλατι συγκεκριμένο ήταν αμετοχο και η νηπιαγωγός μου έδειχνε τις ζωγραφιές του που έμοιζαν σαν χταπόδια.Μάϊο ξεμπαρκάρησε ό άνδρας μου λίγο καιρό πριν κλείσουν τα σχολεία.συμπτωματικά η νηπιαγωγός παρακολουθούσε ένα σεμινάριο σχετικό με τα προβλήματα αυτά.Το παιδι που δεν ήξερε τι να ζωγραφίσει, που αρνιόταν να συμμετέχει και σε εργασίες, ξαφνικά με το που ήλθε ο πατέρας του άρχισε όχι απλώς να συμμετέχει έγινε ένα παιδί που έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές που μιλούσε για τον πατέρα του συνέχεια στην τάξη να ζωγραφίζει καράβια με τον΄καπετάνιο και να έχει γίνει το αντίθετο.Οταν η νηπιαγωγός έδειξε το φάκελο του παιδιού με τις εργασίες του ο άνδρας μου κράτησε το κεφάλι του βλέποντας την διαφορά απο τα άλλα παιδάκια.Στην πρώτη δημοτικού έδειξε εξαιρετικό ταλέντο στην ζωγραφική.Σταματάει ο πατέρας του τα ποντοπόρα και ασχολείθηκε με τα επιβατικά για κάποια χρόνια.Την πρώτη φορά που τον πήγα στο επιβατικό και έβλεπε τον πατέρα του μας ενθουσιάστηκε και μας ζήτησε κάτι να του δώσουμε να ζωγραφίσει΄Πρόχειρα του δώσαμε ένα κομματι χαρτί και στυλό όχι μολύβι το λέω γιατί δεν είχε το περιθώριο να σβήσει.Σε λίγα λεπτά δεν ζωγράφισε απλώς ττο καράβι θα έλεγα ότι το φωτογράφησε με κάθε λεπτομέρεια.οταν το είδαμε τα χάσαμε και πετάγεται ο υποπλοίαρχος και λέει αυτό πρέπει να το κολλήσουμε στην γέφυρα του καραβιού.Είχε επίσης γράψει το όνομά του ο μικρός και την ηλικία του σαν αφιέρωση.Μπήκε κάποτε ένας ζωγράφος είδε την ηλικία του παιδιού και ρωτουσε τον άνδρα μου αν αυτό το παιδί μαθαίνει να ζωγραφίζει γιατί οι λεπτομέρεις και οι γωνίες που έκανε θύμιζαν επαγγελματία.Μετά απο 2 χρόνια ακολουθεί η κόρη που ξεπετάχτηκε γνωρίζοντας ότι ο μπαμπάς δεν είναι σπίτι αλλά μπορούσαμε να τον δούμε σαβατοκύριακο.Εδειξε μεγάλη διαφορά απο τον γιό μου προσπαθούσε να είναι η καλύτερη και τους ειπε η νηπιαγωγός να ζωγραφίσουν την οικογένειά τους.Ζωγράφισε εμένα και τον πατέρα της να κρατιόμαστε χερι χέρι στο ιδιο και να κρατάμε και δυο παιδιά.μου εξήγησε η νηπιαγωγός εδώ φαίνεται πως είστε αγαπημένοι οικογένεια και μου έλεγε ότι ένα παιδί που στο σπίτι του γίνινταν καυγάδες άγριες καταστάσεις κλπ είχε ζωγραφίσει την σκεπή του σπιτιού με μαύρο χρώμα.Ασχετα αν μετά ακολούθησαν τα προβλήματα απλώς το παραθέτω για να πω ότι΄ακόμη και απο μια ζωγραφιά και την συμπεριφορά ενός παιδιού βγαίνουν πολλά συμπεράσματα.Εδώ το παιδάκι ζωγράφισε καθαρά κάποιον δολοφονημένο.μια λεπτομέρεια επίσης έχω πεί ότι η κόρη μου κάνει μεταπτυχικό στην ειδική αγωγή και εχει κάνει στο πανεπιστήμιο ψυχολογία τα περισσότερα μαθήματα.Θυμηκε την ζωγραφιά της και με ρώτησε αν είχα βάλει κάνει τον πατέρα της πιο μεγάλο απο μένα και αν τα παιδιά ήταν πιο μικρά απο μας στο υψος.Μου εξήγησε η ίδια ότι για να μας κάνει ιδιους σημαίνει ότι στο μυαλό της μεσα μας ειχε ισότιμους και τα παιδιά πιο μικρά σημαίνει ότι αναγνώριζαν την διαφορά γονέα παιδιού.Εαν τα παιδιά ήταν στο ιδιο ύψος με τους γονείς τότε θα φαινόταν ότι στο σπίτι δεν υπήρχε ιεραρχία και είμαστε ισότιμοι με τα παιδιά με λίγα λόγια δεν υπήρχε σεβασμός.Εγραψα πολλά και σας κούρασα αλλά \'ενιωσα ένα τσίμπημα στην καρδιά ειδικά με την περίπτωση του γιού μου που σε 15-20 μέρες κατάφερε να φτάσει και να ξεπεράσει τα άλλα παιδιά

  15. #15
    Originally posted by giota
    Συμπτωματικά είδα το θέμα αυτό.Θέλω να πω για την δική μου περίπτωση γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι η ζωγραφιά αποτυπώνει τον ψυχικό κόσμο του παιδιού.Οταν τα δικά μου παιδιά εκτός των πεθερικών με τον άνδρα μου είμαστε καλά.Βέβαια ταξίδευε σε ποντοπορα καράβια και μας έλειπε.Ο γιός μου στο νηπιαγωγείο έδειξε ότι δεν ήταν έτοιμο για σχολείο δεν ζωγράφιζε κλατι συγκεκριμένο ήταν αμετοχο και η νηπιαγωγός μου έδειχνε τις ζωγραφιές του που έμοιζαν σαν χταπόδια.Μάϊο ξεμπαρκάρησε ό άνδρας μου λίγο καιρό πριν κλείσουν τα σχολεία.συμπτωματικά η νηπιαγωγός παρακολουθούσε ένα σεμινάριο σχετικό με τα προβλήματα αυτά.Το παιδι που δεν ήξερε τι να ζωγραφίσει, που αρνιόταν να συμμετέχει και σε εργασίες, ξαφνικά με το που ήλθε ο πατέρας του άρχισε όχι απλώς να συμμετέχει έγινε ένα παιδί που έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές που μιλούσε για τον πατέρα του συνέχεια στην τάξη να ζωγραφίζει καράβια με τον΄καπετάνιο και να έχει γίνει το αντίθετο.Οταν η νηπιαγωγός έδειξε το φάκελο του παιδιού με τις εργασίες του ο άνδρας μου κράτησε το κεφάλι του βλέποντας την διαφορά απο τα άλλα παιδάκια.Στην πρώτη δημοτικού έδειξε εξαιρετικό ταλέντο στην ζωγραφική.Σταματάει ο πατέρας του τα ποντοπόρα και ασχολείθηκε με τα επιβατικά για κάποια χρόνια.Την πρώτη φορά που τον πήγα στο επιβατικό και έβλεπε τον πατέρα του μας ενθουσιάστηκε και μας ζήτησε κάτι να του δώσουμε να ζωγραφίσει΄Πρόχειρα του δώσαμε ένα κομματι χαρτί και στυλό όχι μολύβι το λέω γιατί δεν είχε το περιθώριο να σβήσει.Σε λίγα λεπτά δεν ζωγράφισε απλώς ττο καράβι θα έλεγα ότι το φωτογράφησε με κάθε λεπτομέρεια.οταν το είδαμε τα χάσαμε και πετάγεται ο υποπλοίαρχος και λέει αυτό πρέπει να το κολλήσουμε στην γέφυρα του καραβιού.Είχε επίσης γράψει το όνομά του ο μικρός και την ηλικία του σαν αφιέρωση.Μπήκε κάποτε ένας ζωγράφος είδε την ηλικία του παιδιού και ρωτουσε τον άνδρα μου αν αυτό το παιδί μαθαίνει να ζωγραφίζει γιατί οι λεπτομέρεις και οι γωνίες που έκανε θύμιζαν επαγγελματία.Μετά απο 2 χρόνια ακολουθεί η κόρη που ξεπετάχτηκε γνωρίζοντας ότι ο μπαμπάς δεν είναι σπίτι αλλά μπορούσαμε να τον δούμε σαβατοκύριακο.Εδειξε μεγάλη διαφορά απο τον γιό μου προσπαθούσε να είναι η καλύτερη και τους ειπε η νηπιαγωγός να ζωγραφίσουν την οικογένειά τους.Ζωγράφισε εμένα και τον πατέρα της να κρατιόμαστε χερι χέρι στο ιδιο και να κρατάμε και δυο παιδιά.μου εξήγησε η νηπιαγωγός εδώ φαίνεται πως είστε αγαπημένοι οικογένεια και μου έλεγε ότι ένα παιδί που στο σπίτι του γίνινταν καυγάδες άγριες καταστάσεις κλπ είχε ζωγραφίσει την σκεπή του σπιτιού με μαύρο χρώμα.Ασχετα αν μετά ακολούθησαν τα προβλήματα απλώς το παραθέτω για να πω ότι΄ακόμη και απο μια ζωγραφιά και την συμπεριφορά ενός παιδιού βγαίνουν πολλά συμπεράσματα.Εδώ το παιδάκι ζωγράφισε καθαρά κάποιον δολοφονημένο.μια λεπτομέρεια επίσης έχω πεί ότι η κόρη μου κάνει μεταπτυχικό στην ειδική αγωγή και εχει κάνει στο πανεπιστήμιο ψυχολογία τα περισσότερα μαθήματα.Θυμηκε την ζωγραφιά της και με ρώτησε αν είχα βάλει κάνει τον πατέρα της πιο μεγάλο απο μένα και αν τα παιδιά ήταν πιο μικρά απο μας στο υψος.Μου εξήγησε η ίδια ότι για να μας κάνει ιδιους σημαίνει ότι στο μυαλό της μεσα μας ειχε ισότιμους και τα παιδιά πιο μικρά σημαίνει ότι αναγνώριζαν την διαφορά γονέα παιδιού.Εαν τα παιδιά ήταν στο ιδιο ύψος με τους γονείς τότε θα φαινόταν ότι στο σπίτι δεν υπήρχε ιεραρχία και είμαστε ισότιμοι με τα παιδιά με λίγα λόγια δεν υπήρχε σεβασμός.Εγραψα πολλά και σας κούρασα αλλά \'ενιωσα ένα τσίμπημα στην καρδιά ειδικά με την περίπτωση του γιού μου που σε 15-20 μέρες κατάφερε να φτάσει και να ξεπεράσει τα άλλα παιδιά
    Γιωτα δεν με εκπλησει καθολου η μαρτυρια σου , αλλα οντως το παιδι σας πρεπει να βρει στηριγμα για να ασχοληθει επαγγελματικα με το σχεδιο , αν φυσικα μεχρι να φτασει στην νεοτητα , δεν εχει βαλει πιο ψηλους στοχους!
    Πραγματι το σχεδιο ειναι η πιο φυσικη και \"ευαναγνωστη \"για ενα παιδοψυχολογο μορφη προβολης !
    Ο λογος ειναι οτι τα συναισθηματα σε αυτη την πρωιμη ηλικια δεν ειναι δυνατον να καναλαριστουν , με αποτελεσμα το παιδι ,
    ασυνειδητα να αποτυπωνει στο χαρτι τα συναισθηματα του!
    Η περιφημη μουντζουρα την οποια εσυ αποκαλεσες χταποδι ,
    ειναι αυτο που ενας αλλο διασημος ψυχολογος, ο Πορτεους εχει αποδωσει σχηματικα με τον σταυρο!
    Η πρωτη δηλαδη προβολη ενος παιδιου στα 2 του χρονια ,
    ειναι ταυτισμενη με την προβολη δυο τεμνομενων γραμμων , που πιστοποιουν την αισθηση της λειτουργιας των 2 ημισφαιριων του εγκεφαλου του και ο σταυρος , αυτο ακριβως αποτυπωνει , δηλαδη την διασταυρουμενη σχεση που υπαρχει αναμεσα στο αριστερο ημισφαιριο που βρισκονται τα πιο εκλεπτυσμενα κεντρα , και το δεξιο που ειναι ο ρινεγκεφαλος [τ κεντρο των συναισθηματων ]και γιαυτο συχνα τα παιδια με ταλεντο στις τεχνες , γραφουν με το αριστερο!
    Το χερι μας δεν ζωγραφιζει οτι θελει αυτο , αλλα εκτελει εντολες που του δινει ο εγκεφαλος !

    Το μεγαλυτερο λαθος της σχολικης εκπαιδευσης, ειναι η τραυματικη προσπαθεια που κανουν απο αγνοια παιδαγωγικη ,πολλοι δασκαλοι , στον να επιμενουν στην καλλιγραφια!
    Εκατομυρια παιδια εχουν τραυματιστει για ολη τους την ζωη να μην εχουν δημιουργικοτητα και εμπνευση , να πνιγονται
    σε μια κουταλια νερο , γιατι καποιοι τσοπανοδασκαλοι και δασκαλες , γονεις και γιαγιαδες , τα υποχρεωνουν να γραφουν με καλα γραμματα !!!!!!!!!!!!!!!!
    Ειναι φρικτο λαθος και δυστυχως δεν θα το μαθουν ποτε
    αν δεν μπουν μαθηματα πειραματικης ψυχολογιας στην υλη τους και αν δεν αγοραστουν τα ειδικα μηχανηματα τα οποια μετρανε με ακριβεια , την αναπτυξη του ρινεγκεφαλου , ουτωσωστε τα παιδια αυτα να επιλεγονται απο νωρις και να προστατευονται σε ειδικα σχολεια , για να φτασει το ταλεντο τους και η φαντασια στην υπηρεσια της αναπτυξης της Πολιτειας και των ιδιων ατομικα!
    Ειναι ατομα προικισμενα με ενα σπανιο χαρισμα , να ανοιγουν δρομους για ολους τους αλλους!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •