η διαιτα του εμετου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    οταν η διαιτα ειναι ισορροπημενη κανει για ολους (εκτος κι αν υπαρχουν ασθενειες και αλλεργιες)
    η γυμναστικουλα και η κινηση ειναι επιβεβλημενα εκτος αν εχεις σοβαρα προβληματα οπως εσυ.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    25
    Δεν είχε αλλεργίες η φίλη μου ούτε άλλα προβλήματα, δεν είναι τυχαίο που κάποιος διατροφολόγος δίνει στον καθένα μας άλλα πράγματα για διατροφή. Αλλιώς δεν θα πηγαίναμε! Θα τρώγαμε ισορροπημένα (που είναι βέβαια μια πολύ καλή αρχη!!)

    Φιλιά!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    Έχω ζήσει 30 χρόνια. Εννοώ οτι αναπνέω, βλέπω, ακούω και αισθάνομαι τα τελευταία 30 χρόνια. Πριν απο λίγους μήνες γνώρισα μια κοπέλα και έχω σχέση μαζί της. Η κοπέλα αυτή έζησε 20 χρόνια και τα υπόλοιπα 6 ασχολείται με το θέμα του εμετού. "Είμαι όμορφη? είμαι χοντρη γαμώτο. δεν με συμπαθούν οι φίλοι σου. δεν είμαι ικανή για τίποτα. πάχυνα πολύ (49 κιλά, 1.64 ύψος)".
    Θα σου πω ένα πράγμα χωρίς παράλληλα να θέλω να βγάλω επιθετικότητα και θα σου εξηγήσω παρακάτω γιατί δεν θέλω να βγάλω επιθετικότητα.
    Ο θεός (αν υπάρχει) απέτυχε σε ένα και μοναδικό πράγμα. Στον άνθρωπο. Γιατί αν αυτό που βλέπω εγώ στον άνθρωπο , το έφτιαξε ένας θεός, τότε πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας περι του τι είναι θεός, τι μη θεός και τι το ανάμεσό του.
    Ο θεός λοιπόν μας έδωσε μια και μοναδική ευκαιρία να ΖΗΣΟΥΜΕ σε αυτή τη ζωή και μας δίνει άλλη μια ευκαιρία στην επόμενη ζωή. Εμείς παίρνουμε αυτή την ευκαιρία, τη βάζουμε μαζί με τους λογαριασμούς "εν αναμονή προς πληρωμή" κάτω απο το μαγνητάκι στο ψυγείο και ασχολούμαστε με άλλα πιο σημαντικά κατ'εμάς πράγματα. Αφού λοιπόν κατ'εμας λύσαμε το πρόβλημα της επιβίωσης, της αυτοσυντήρησης και γενικότερα της ύπαρξής μας, αρχίσμε να ασχολούμαστε με την εξωτερική μας εικόνα. Με τα κιλά μας. Με το μισό εκατοστό λίπους κάτω απο το δέρμα μας. Με το πόσο επίπεδη είναι η κοιλιά μας. Με το πόσο όμορφοι είμαστε κλπ κλπ άλλα άσχετα με τη θεμελιώδη ουσία του "υπάρχειν". Προσωπικά αισθάνομαι τυχερός που υφίσταμαι ως ύπαρξη πάνω σ'αυτό τον πλανήτη και χαίρομαι που κάθε μέρα διαγράφω συν ένα χιλιοστό στη σύντομη αλλα ουσιαστική πορεία μου πάνω στη γη (πορεία η οποία εύχομαι να μην τελειώσει σύντομα).
    Αν είχες ένα σκυλί, το οποίο δεν τρώει το φαγητό που του δίνει αλλά αντιθέτως όταν πεινάει τρώει λίγο απο τα μπροστινά του πόδια και ίσως αν θέλει πικοιλία στη διατροφή του, λίγο απο τα πίσω πόδια, τι θα έκανες? μην μου απαντάς. ξέρω. θα σκότωνες έναν άλλο σκύλο για να ταϊσεις το σκύλο σου με τα πόδια εκείνου του σκύλου ώστε ο σκύλος σου να μπορεί να περπατήσει. Θα τον βοηθούσες έτσι? οχι φυσικά, γιατι ο σκύλος σου έχει μάθει να τρώει τα δικά του μέλη. Είναι άκυρο αυτό που γράφω γιατί ένας σκύλος δεν θα έτρωγε ποτέ τα πόδια του και δεν θα έκανε ποτέ κακό στον εαυτό του. Αυτό μάλλον τον κάνει ανώτερο πλάσμα απο τον άνθρωπο. Είσαι αρκετά έξυπνη και καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σου δόθηκε μια ευκαιρία να ΥΠΑΡΞΕΙΣ και εσύ σφυρίζεις ανέμελη κάνοντας τον κινέζο και κοιτάζοντας δεξιά αριστερά, προσποιούμενη οτι δεν είδες την ταμπελίτσα πάνω στην ευκαιρία που λέει "ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ". Αντιθέτως λοιπόν, δεν υπάρχεις. Επιτείθεσαι στον ίδιο σου τον εαυτό. Τον καταστρέφεις και νιώθεις και οκ με αυτό. Μια χαρά όμως. Πίστεψέ με έχεις χάσει το νόημα της ίδιας σου της ύπαρξης. Απίστευτο το οτι ψάχνεις εδώ να βρεις μια διαιτα πιο γρήγορη απο αυτή που ακολουθείς. ΄κουσε με να σου πω εγώ μια. Μπορείς να πας σε έναν γιατρό και να του ζητήσεις να σου αφαιρέσει το στομάχι και να συνδέσει απευθείας τον οισοφάγο με το έντερο. ;) ακόμα καλύτερα, μιας και το στομάχι είναι κάτι που πλέον δε σου χρειάζεται. Μετά μπες στην πτέρυγα καρκινοπαθών , ασθενών HIV και στη μονάδα αιμοκάθαρσης και πες τους πόσο καλά αισθάνεσαι που αυτό που εσύ μπορείς με τόση ευκολία να κάνεις, αλλά το αρνείσαι (φυσιολογική ζωή) αυτοί το θέλουν αλλά τους το αρνείται η ίδια η κατάστασή τους. Μετά βρες έναν άνθρωπο που πεινάει και αλλάξτε θέσεις. Αυτή θα είναι η καλύτερη δίαιτα. Έτσι θα ζεις εσύ χωρίς φαγητό και κάποιος άλλος θα αποκτήσει μια φυσιολογική ζωή. :) αυτά.

    #δεν τα λέω όλα αυτά με επιθετικο ύφος μόνο κι μόνο για έναν λόγο. Νοσείς αλλά δεν το γνωρίζεις. Εσύ και πολύ κόσμος. Και δεν το γνωρίζεις επειδή απλά δεν θέλεις να το μάθεις. Στουθοκαμηλισμός λέγεται αυτό.
    Φιλικά
    υ.γ. αυτό το ποστ απευθύνεται στην κοπέλα μου η οποία το βιώνει, νομίζει οτι δεν έχω πάρει χαμπάρι τίποτα, νομίζει πως πιστεύω οτι έχει νεύρωση στομάχου και το κερασάκι στην τούρτα θέλει να την στηρίξω για τη νεύρωση στομάχου που την ταλαιπωρεί τα τελευταία έξι χρόνια, ξέχασε να μου πει όμως οτι τσάμπα στενοχωριέμαι και χάνω τον ύπνο μου σκεφτόμενος μια λύση στο πρόβλημα της και τρόπους να τη στηρίξω, γιατί αυτή ξέρει πολύ καλά τι έχει και με δουλεύει ψιλό γαζί. Εμένα κι όλους τους άλλους. Τώρα όμως που το θυμήθηκα , ίσως της θυμήσω οτι εγώ δεν είχα όνειρο και αυτοσκοπό η μάνα των παιδιών μου να είναι ανορεξική ή βουλιμική και να μην κάνει τίποτα γι'αυτό και να με δουλεύει κ απο πάνω και να πιστεύει οτι δεν θα το καταλάβω ποτε και θα κοιμάμαι πάντα τον ύπνο του δικαίου.
    Αυτά αγάπη μου.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    Originally posted by carpediem
    Έχω ζήσει 30 χρόνια. Εννοώ οτι αναπνέω, βλέπω, ακούω και αισθάνομαι τα τελευταία 30 χρόνια. Πριν απο λίγους μήνες γνώρισα μια κοπέλα και έχω σχέση μαζί της. Η κοπέλα αυτή έζησε 20 χρόνια και τα υπόλοιπα 6 ασχολείται με το θέμα του εμετού. "Είμαι όμορφη? είμαι χοντρη γαμώτο. δεν με συμπαθούν οι φίλοι σου. δεν είμαι ικανή για τίποτα. πάχυνα πολύ (49 κιλά, 1.64 ύψος)".
    Θα σου πω ένα πράγμα χωρίς παράλληλα να θέλω να βγάλω επιθετικότητα και θα σου εξηγήσω παρακάτω γιατί δεν θέλω να βγάλω επιθετικότητα.
    Ο θεός (αν υπάρχει) απέτυχε σε ένα και μοναδικό πράγμα. Στον άνθρωπο. Γιατί αν αυτό που βλέπω εγώ στον άνθρωπο , το έφτιαξε ένας θεός, τότε πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας περι του τι είναι θεός, τι μη θεός και τι το ανάμεσό του.
    Ο θεός λοιπόν μας έδωσε μια και μοναδική ευκαιρία να ΖΗΣΟΥΜΕ σε αυτή τη ζωή και μας δίνει άλλη μια ευκαιρία στην επόμενη ζωή. Εμείς παίρνουμε αυτή την ευκαιρία, τη βάζουμε μαζί με τους λογαριασμούς "εν αναμονή προς πληρωμή" κάτω απο το μαγνητάκι στο ψυγείο και ασχολούμαστε με άλλα πιο σημαντικά κατ'εμάς πράγματα. Αφού λοιπόν κατ'εμας λύσαμε το πρόβλημα της επιβίωσης, της αυτοσυντήρησης και γενικότερα της ύπαρξής μας, αρχίσμε να ασχολούμαστε με την εξωτερική μας εικόνα. Με τα κιλά μας. Με το μισό εκατοστό λίπους κάτω απο το δέρμα μας. Με το πόσο επίπεδη είναι η κοιλιά μας. Με το πόσο όμορφοι είμαστε κλπ κλπ άλλα άσχετα με τη θεμελιώδη ουσία του "υπάρχειν". Προσωπικά αισθάνομαι τυχερός που υφίσταμαι ως ύπαρξη πάνω σ'αυτό τον πλανήτη και χαίρομαι που κάθε μέρα διαγράφω συν ένα χιλιοστό στη σύντομη αλλα ουσιαστική πορεία μου πάνω στη γη (πορεία η οποία εύχομαι να μην τελειώσει σύντομα).
    Αν είχες ένα σκυλί, το οποίο δεν τρώει το φαγητό που του δίνει αλλά αντιθέτως όταν πεινάει τρώει λίγο απο τα μπροστινά του πόδια και ίσως αν θέλει πικοιλία στη διατροφή του, λίγο απο τα πίσω πόδια, τι θα έκανες? μην μου απαντάς. ξέρω. θα σκότωνες έναν άλλο σκύλο για να ταϊσεις το σκύλο σου με τα πόδια εκείνου του σκύλου ώστε ο σκύλος σου να μπορεί να περπατήσει. Θα τον βοηθούσες έτσι? οχι φυσικά, γιατι ο σκύλος σου έχει μάθει να τρώει τα δικά του μέλη. Είναι άκυρο αυτό που γράφω γιατί ένας σκύλος δεν θα έτρωγε ποτέ τα πόδια του και δεν θα έκανε ποτέ κακό στον εαυτό του. Αυτό μάλλον τον κάνει ανώτερο πλάσμα απο τον άνθρωπο. Είσαι αρκετά έξυπνη και καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σου δόθηκε μια ευκαιρία να ΥΠΑΡΞΕΙΣ και εσύ σφυρίζεις ανέμελη κάνοντας τον κινέζο και κοιτάζοντας δεξιά αριστερά, προσποιούμενη οτι δεν είδες την ταμπελίτσα πάνω στην ευκαιρία που λέει "ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ". Αντιθέτως λοιπόν, δεν υπάρχεις. Επιτείθεσαι στον ίδιο σου τον εαυτό. Τον καταστρέφεις και νιώθεις και οκ με αυτό. Μια χαρά όμως. Πίστεψέ με έχεις χάσει το νόημα της ίδιας σου της ύπαρξης. Απίστευτο το οτι ψάχνεις εδώ να βρεις μια διαιτα πιο γρήγορη απο αυτή που ακολουθείς. ΄κουσε με να σου πω εγώ μια. Μπορείς να πας σε έναν γιατρό και να του ζητήσεις να σου αφαιρέσει το στομάχι και να συνδέσει απευθείας τον οισοφάγο με το έντερο. ;) ακόμα καλύτερα, μιας και το στομάχι είναι κάτι που πλέον δε σου χρειάζεται. Μετά μπες στην πτέρυγα καρκινοπαθών , ασθενών HIV και στη μονάδα αιμοκάθαρσης και πες τους πόσο καλά αισθάνεσαι που αυτό που εσύ μπορείς με τόση ευκολία να κάνεις, αλλά το αρνείσαι (φυσιολογική ζωή) αυτοί το θέλουν αλλά τους το αρνείται η ίδια η κατάστασή τους. Μετά βρες έναν άνθρωπο που πεινάει και αλλάξτε θέσεις. Αυτή θα είναι η καλύτερη δίαιτα. Έτσι θα ζεις εσύ χωρίς φαγητό και κάποιος άλλος θα αποκτήσει μια φυσιολογική ζωή. :) αυτά.

    #δεν τα λέω όλα αυτά με επιθετικο ύφος μόνο κι μόνο για έναν λόγο. Νοσείς αλλά δεν το γνωρίζεις. Εσύ και πολύ κόσμος. Και δεν το γνωρίζεις επειδή απλά δεν θέλεις να το μάθεις. Στουθοκαμηλισμός λέγεται αυτό.
    Φιλικά
    υ.γ. αυτό το ποστ απευθύνεται στην κοπέλα μου η οποία το βιώνει, νομίζει οτι δεν έχω πάρει χαμπάρι τίποτα, νομίζει πως πιστεύω οτι έχει νεύρωση στομάχου και το κερασάκι στην τούρτα θέλει να την στηρίξω για τη νεύρωση στομάχου που την ταλαιπωρεί τα τελευταία έξι χρόνια, ξέχασε να μου πει όμως οτι τσάμπα στενοχωριέμαι και χάνω τον ύπνο μου σκεφτόμενος μια λύση στο πρόβλημα της και τρόπους να τη στηρίξω, γιατί αυτή ξέρει πολύ καλά τι έχει και με δουλεύει ψιλό γαζί. Εμένα κι όλους τους άλλους. Τώρα όμως που το θυμήθηκα , ίσως της θυμήσω οτι εγώ δεν είχα όνειρο και αυτοσκοπό η μάνα των παιδιών μου να είναι ανορεξική ή βουλιμική και να μην κάνει τίποτα γι'αυτό και να με δουλεύει κ απο πάνω και να πιστεύει οτι δεν θα το καταλάβω ποτε και θα κοιμάμαι πάντα τον ύπνο του δικαίου.
    Αυτά αγάπη μου.

    Δεν ξέρω αν το μήνυμα αυτό διαβάστηκε από την άμεσα ενδιαφερόμενη.. δεν ξέρω τι περιμένεις να βγει απ'αυτό... δεν ξέρω καν αν βοηθάς ή "αδειάζεις" την αγάπη σου.. πάντως ήθελε κότσια να τα πεις έτσι! Ελπίζω να προκλήθηκε το ταρακούνημα το οποίο επεδίωκες.. και καλή δύναμη!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    carpediem!! εχεις απολυτο δικιο σε οτι λες..
    εχουμε τα παντα και αντι να λεμε ευχαριστω διαμαρτυρομαστε για τα κιλα μας και αλλες χαζομαρες.
    δεν κοιταμε να ζησουμε την ζωη μας..
    πριν 40 μερες πεθανε μια γνωστη μου, ετων 26.... ειχε πονους απο τελη αυγουστου και οι γιατροι ελεγαν πως απλα ηταν την χολη της, και οταν τελικα οι εξετασεις εδειξαν πως ειχε καρκινο δεν αντεξε παραπανω απο 20 μερες.. μεσα σε 20 μερες την χασαμε.. ηταν ενα κοριτσι γεματο ζωντανια και ομως δεν ηξερε τι της ξημερωνε...

    αντι λοιπον εμεις να αυχαριστουμε τον θεο που εχουμε την υγεια μας, που καθε μερα που μας ξημερωνει ειμαστε καλα, εχουμε την οικογενεια μας, καταστρεφουμε τα παντα γιατι νομιζουμε πως χανονταν ακομη 3-4 κιλα τοτε θα ζησουμε την ζωη που θελουμε και θα ειμαστε καλα..
    κανουμε λαθος ομως. καθε μερα που περναει δεν γυριζει πισω και ειναι κριμα να την καταστρεφουμε , να κανουμε κακο στον εαυτο μας και στους ανθρωπους που μας αγαπανε ..
    εχουμε τα παντα και αναλωνομαστε σε χαζομαρες...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    carpediem, zwhtsa

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας και χαίρομαι που κάποιος διατυπώνει με τόσο ουσιαστικό λόγο την ουσία της ύπαρξής μας. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Originally posted by carpediem
    Έχω ζήσει 30 χρόνια. Εννοώ οτι αναπνέω, βλέπω, ακούω και αισθάνομαι τα τελευταία 30 χρόνια. Πριν απο λίγους μήνες γνώρισα μια κοπέλα και έχω σχέση μαζί της. Η κοπέλα αυτή έζησε 20 χρόνια και τα υπόλοιπα 6 ασχολείται με το θέμα του εμετού. "Είμαι όμορφη? είμαι χοντρη γαμώτο. δεν με συμπαθούν οι φίλοι σου. δεν είμαι ικανή για τίποτα. πάχυνα πολύ (49 κιλά, 1.64 ύψος)".
    Θα σου πω ένα πράγμα χωρίς παράλληλα να θέλω να βγάλω επιθετικότητα και θα σου εξηγήσω παρακάτω γιατί δεν θέλω να βγάλω επιθετικότητα.
    Ο θεός (αν υπάρχει) απέτυχε σε ένα και μοναδικό πράγμα. Στον άνθρωπο. Γιατί αν αυτό που βλέπω εγώ στον άνθρωπο , το έφτιαξε ένας θεός, τότε πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας περι του τι είναι θεός, τι μη θεός και τι το ανάμεσό του.
    Ο θεός λοιπόν μας έδωσε μια και μοναδική ευκαιρία να ΖΗΣΟΥΜΕ σε αυτή τη ζωή και μας δίνει άλλη μια ευκαιρία στην επόμενη ζωή. Εμείς παίρνουμε αυτή την ευκαιρία, τη βάζουμε μαζί με τους λογαριασμούς "εν αναμονή προς πληρωμή" κάτω απο το μαγνητάκι στο ψυγείο και ασχολούμαστε με άλλα πιο σημαντικά κατ'εμάς πράγματα. Αφού λοιπόν κατ'εμας λύσαμε το πρόβλημα της επιβίωσης, της αυτοσυντήρησης και γενικότερα της ύπαρξής μας, αρχίσμε να ασχολούμαστε με την εξωτερική μας εικόνα. Με τα κιλά μας. Με το μισό εκατοστό λίπους κάτω απο το δέρμα μας. Με το πόσο επίπεδη είναι η κοιλιά μας. Με το πόσο όμορφοι είμαστε κλπ κλπ άλλα άσχετα με τη θεμελιώδη ουσία του "υπάρχειν". Προσωπικά αισθάνομαι τυχερός που υφίσταμαι ως ύπαρξη πάνω σ'αυτό τον πλανήτη και χαίρομαι που κάθε μέρα διαγράφω συν ένα χιλιοστό στη σύντομη αλλα ουσιαστική πορεία μου πάνω στη γη (πορεία η οποία εύχομαι να μην τελειώσει σύντομα).
    Αν είχες ένα σκυλί, το οποίο δεν τρώει το φαγητό που του δίνει αλλά αντιθέτως όταν πεινάει τρώει λίγο απο τα μπροστινά του πόδια και ίσως αν θέλει πικοιλία στη διατροφή του, λίγο απο τα πίσω πόδια, τι θα έκανες? μην μου απαντάς. ξέρω. θα σκότωνες έναν άλλο σκύλο για να ταϊσεις το σκύλο σου με τα πόδια εκείνου του σκύλου ώστε ο σκύλος σου να μπορεί να περπατήσει. Θα τον βοηθούσες έτσι? οχι φυσικά, γιατι ο σκύλος σου έχει μάθει να τρώει τα δικά του μέλη. Είναι άκυρο αυτό που γράφω γιατί ένας σκύλος δεν θα έτρωγε ποτέ τα πόδια του και δεν θα έκανε ποτέ κακό στον εαυτό του. Αυτό μάλλον τον κάνει ανώτερο πλάσμα απο τον άνθρωπο. Είσαι αρκετά έξυπνη και καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σου δόθηκε μια ευκαιρία να ΥΠΑΡΞΕΙΣ και εσύ σφυρίζεις ανέμελη κάνοντας τον κινέζο και κοιτάζοντας δεξιά αριστερά, προσποιούμενη οτι δεν είδες την ταμπελίτσα πάνω στην ευκαιρία που λέει "ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΡΗΣΗ". Αντιθέτως λοιπόν, δεν υπάρχεις. Επιτείθεσαι στον ίδιο σου τον εαυτό. Τον καταστρέφεις και νιώθεις και οκ με αυτό. Μια χαρά όμως. Πίστεψέ με έχεις χάσει το νόημα της ίδιας σου της ύπαρξης. Απίστευτο το οτι ψάχνεις εδώ να βρεις μια διαιτα πιο γρήγορη απο αυτή που ακολουθείς. ΄κουσε με να σου πω εγώ μια. Μπορείς να πας σε έναν γιατρό και να του ζητήσεις να σου αφαιρέσει το στομάχι και να συνδέσει απευθείας τον οισοφάγο με το έντερο. ;) ακόμα καλύτερα, μιας και το στομάχι είναι κάτι που πλέον δε σου χρειάζεται. Μετά μπες στην πτέρυγα καρκινοπαθών , ασθενών HIV και στη μονάδα αιμοκάθαρσης και πες τους πόσο καλά αισθάνεσαι που αυτό που εσύ μπορείς με τόση ευκολία να κάνεις, αλλά το αρνείσαι (φυσιολογική ζωή) αυτοί το θέλουν αλλά τους το αρνείται η ίδια η κατάστασή τους. Μετά βρες έναν άνθρωπο που πεινάει και αλλάξτε θέσεις. Αυτή θα είναι η καλύτερη δίαιτα. Έτσι θα ζεις εσύ χωρίς φαγητό και κάποιος άλλος θα αποκτήσει μια φυσιολογική ζωή. :) αυτά.

    #δεν τα λέω όλα αυτά με επιθετικο ύφος μόνο κι μόνο για έναν λόγο. Νοσείς αλλά δεν το γνωρίζεις. Εσύ και πολύ κόσμος. Και δεν το γνωρίζεις επειδή απλά δεν θέλεις να το μάθεις. Στουθοκαμηλισμός λέγεται αυτό.
    Φιλικά
    υ.γ. αυτό το ποστ απευθύνεται στην κοπέλα μου η οποία το βιώνει, νομίζει οτι δεν έχω πάρει χαμπάρι τίποτα, νομίζει πως πιστεύω οτι έχει νεύρωση στομάχου και το κερασάκι στην τούρτα θέλει να την στηρίξω για τη νεύρωση στομάχου που την ταλαιπωρεί τα τελευταία έξι χρόνια, ξέχασε να μου πει όμως οτι τσάμπα στενοχωριέμαι και χάνω τον ύπνο μου σκεφτόμενος μια λύση στο πρόβλημα της και τρόπους να τη στηρίξω, γιατί αυτή ξέρει πολύ καλά τι έχει και με δουλεύει ψιλό γαζί. Εμένα κι όλους τους άλλους. Τώρα όμως που το θυμήθηκα , ίσως της θυμήσω οτι εγώ δεν είχα όνειρο και αυτοσκοπό η μάνα των παιδιών μου να είναι ανορεξική ή βουλιμική και να μην κάνει τίποτα γι'αυτό και να με δουλεύει κ απο πάνω και να πιστεύει οτι δεν θα το καταλάβω ποτε και θα κοιμάμαι πάντα τον ύπνο του δικαίου.
    Αυτά αγάπη μου.

    Εκεινη κρυβει την αληθεια.Ζηταει βοηθεια , με λαθος τροπο.Ας πουμε πως εχει την.... δικαιολογια της.. αρωστιας, της ντροπης, του φοβου μη σε χασει.

    Η δικια σου δικαιολογια για το οτι ποσταρεις σε καποιο φορουμ κλαιγοντας οτι σε κοροιδεψανε αντι να την αντιμετωπισεις και να την βοηθησεις οπως πρεπει ποια ειναι ακριβως?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4
    Originally posted by Solitude



    Εκεινη κρυβει την αληθεια.Ζηταει βοηθεια , με λαθος τροπο.Ας πουμε πως εχει την.... δικαιολογια της.. αρωστιας, της ντροπης, του φοβου μη σε χασει.

    Η δικια σου δικαιολογια για το οτι ποσταρεις σε καποιο φορουμ κλαιγοντας οτι σε κοροιδεψανε αντι να την αντιμετωπισεις και να την βοηθησεις οπως πρεπει ποια ειναι ακριβως?
    Αντιλήφθηκες κάποιον να κλαίει αγαπητή Solitude? Κάνεις λάθος. Εγώ θα κλάψω όταν (χτύπα ξύλο) η κοπέλα μου πεθάνει απο εσωτερική αιμοραγία χωρίς να ξέρει καν απο τι πέθανε. Δες λίγο την ουσία του ποστ μου και βγες απο τη θέση άμυνας. Αν δεν σε πείσω με οποιοδήποτε τρόπο να εξωτερικεύσεις το πρόβλημά σου και δεν σε κάνω να καταλάβεις οτι είσαι άρρωστη και δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι, τότε θα φταίω γιατί σε άφησα να πεθάνεις μόνη σου, εσύ και ο εαυτός σου. Απο την άλλη αν σου πω οτι έχεις πρόβλημα αλλά εγώ θα είμαι δίπλα σου κι ας με ενοχλεί, αυτό που θα κάνεις είναι να ξερνάς κρυφά απο μένα και να κρύψεις απλά το πρόβλημά σου απο μένα. Απλά. Το αποτέλεσμα για σένα ίδιο θα είναι. Θα πάθεις ανεπανόρθωτη βλάβη. Σου λέω ένα απλό πράγμα λοιπόν. Εγώ και εσύ και το πρόβλημα σου δεν μπορούμε να συνυπάρξουμε. Απλά. Συνυπάρχουμε εφόσον βάλεις σκοπό και αποφασίσεις να το αντιμετωπίσεις. Και πίστεψε με εφόσον το αποφασίσεις εγώ μαζί σου είμαι, δίπλα σου να το πολεμήσουμε μαζί μέχρι τέλους. Αν όμως με δουλεύεις, πίστεψέ με δεν έχω καμία διάθεση να επενδύσω σε έναν άνθρωπο που με κοροϊδεύει και έχει ως αυτοσκοπό να διατηρήσει το β΄ρος του χαμηλά με οποιοδήποτε τίμημα. Απλά, απλούστατα, δεν θέλω μια μέρα να λέω οτι τα είχα με μια κοπέλα που πέθανε απο κάτι που προκαλούσε μόνη της και δεν το πολέμησε ποτέ. Απλά. Θέλω να λέω οτι η γυναίκα μου είχε αυτό και το πολέμησε. Με κατάλαβες? Μια συμβουλή θα σου δώσω. Μην βλέπεις εμένα σαν εχθρό σου και μην μου ρίχνεις ευθύνες για στήριξη κλπ. Θα σε στηρίξω εφόσον μου πεις τι έχεις. Αν δε μου πεις... απλά δεν ξέρω! Για να πάρεις μια γεύση λοιπόν του πόσο δύσκολη είναι η θέση μου, κάνε σχέση με έναν ναρκομανή (όχι καρκινοπαθή ούτε ασθενη με ειτζ) και θα καταλάβεις πολύ καλά τι νιώθει αυτός που έχεις δίπλα σου κ΄θε φορά που κάνεις εμετό (που προκαλείς εμετό εννοώ). Δηλδή κάθε μερα, 2-3 φορές. Μετά έλα να μου ζητήσεις ευθύνες για το τι κάνω εγώ εκτός του να κλαίω. Τέλος να σου πω απλά οτι σε καταλαβαίνω γιατί δεν ξέρεις ποιός είναι ο εχθρός σου (σου προτείνω να δεις την ταινία "Δαιμονισμένος ʼγγελος" και θα καταλάβεις) και ποιός θέλει να σε βοηθήσει. Προσωπικά ήδη βοηθάω την κοπέλα μου γιατί ΞΕΡΩ πως να την αντιμετωπίσω γιατί ξέρω να ξεχωρίζω πότε να της φερθώ σαν κοπέλα μου κι πότε σαν αδερφή μου. Με το να μασάω τα λόγια μου πάντως δεν θα τη βοηθήσω. Ή με το να της χαϊδεύω τα μαλλιά. Αν μου πεθάνει τι θα χαϊδεύω???????
    Ειλικρινά σε καταλαβαίνω αλλά αν είμαι άρρωστος και δεν μου το πει κανείς δεν θα το μάθω ποτέ. ʼρα κάποιος πρέπει να σου δείξει τον δρόμο όταν έχεις κάτι και δεν μπορείς να τον βρεις μόνος σου.
    Συγνώμη αν σε νευριάζω αλλά για μένα έχει ουσία η ζωή. Για το βάρος και την ομορφιά δεν δίνω δεκάρα.

    υ.γ. προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ μίλησα στην κοπέλα μου και της τα είπα όλα αυτά. Δεν τα γράφω μόνο εδώ πίσω απ'την πλάτη της. Και έγινε μια καλή αρχή. Ελπίζω η αρχή του τέλους, για το δικό της καλό. Για το καλό της υγείας της. Όχι για να λέω οτι η κοπέλα μου είναι καλά. Αλλά για να ξέρω οτι η γυναίκα που αγαπάω θα ζήσει μια φυσιολογική ζωή είτε είναι μαζί μου είτε όχι. Και πίστεψέ με το οτι το έκρυβε για οποιονδήποτε λόγο ήταν λάθος και δεν θα μου το έλεγε ποτέ αν δεν ακολουθούσα τον τρόπο που ακολούθησα, όσο κι αν με πόνεσε ο τρόπος αυτός και όσο κι αν την πόνεσε κ αυτή. Το μεγαλύτερο λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι οτι δεν εξωτερικεύεται αυτή η κατάσταση ώστε να δωθεί χέρι βοήθειας, με αποτέλεσμα όταν οι γύρω το αντιλαμβάνονται να είναι αργά.


    Originally posted by SolitudeΖηταει βοηθεια , με λαθος τροπο.
    πως ακριβώς ζητάει κάποιος βοήθεια χωρίς να φωνάξει το πρόβλημά του με οποιονδήποτε τρόπο? κρύβωντάς το?

    Originally posted by Solitudeεχει την.... δικαιολογια της.. αρωστιας, της ντροπης, του φοβου μη σε χασει.
    σκέψου πόσο αποτελεσματικό είναι να πεθάνεις απο .... ντροπή και φόβο μη χάσεις τους γύρω σου. Σκέψου το λίγο. "Πέθανε απο ντροπή και φόβο μην χάσει τον αγαπημένο της". Τελικά τι κέρδισε?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    εχεις απολυτο δικιο καρπεντιεμ. ομως σαν τριτη κ βασικα ασχετη με το θεμα θαθελα να πω πως επιβαλλεται να τη δει ειδικος κ οτι μπορει να ειναι ιπποτικο κκ ομορφο να θες να σωσεις καποιον αλλα δε σωζεται κανεις χωρις να το θελει ο ιδιος. εννοω οτι ολες οι εξαρτησεις και οι αρρωστιες θεραπευονται απο το ατομο το ιδιο σε συνεργασια με ειδικο. εκεινοι που υπεραγαπουν το ατομο κ το στηριζουν πολυ καλα κανουν. ομως ας μην τρεφουν ελπιδες οτι θα το αλλαξουν.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    carpediem για μένα είσαι ένας πολύ σπουδαίος και τρυφερός άντρας. Μπράβο σου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    Originally posted by carpediem
    υ.γ. προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ μίλησα στην κοπέλα μου και της τα είπα όλα αυτά. Δεν τα γράφω μόνο εδώ πίσω απ'την πλάτη της. Και έγινε μια καλή αρχή. Ελπίζω η αρχή του τέλους, για το δικό της καλό. Για το καλό της υγείας της. Όχι για να λέω οτι η κοπέλα μου είναι καλά. Αλλά για να ξέρω οτι η γυναίκα που αγαπάω θα ζήσει μια φυσιολογική ζωή είτε είναι μαζί μου είτε όχι.
    Ε, πες το ντε.
    ΣΑΣ (πλεον) ευχομαι οτι καλυτερο και μακαρι να την κανεις να καταλαβει ποσο σημαντικα ειναι ολα αυτα που λες και ποση σημασια εχει το να μην κρυβετε καποιος πισω απο το δαχτυλο του.
    Τωρα δεν ειναι ουτε εισαι μονος σου σε ολο αυτο.Ειστε δυο...
    Καλη αρχη :)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by LIDA
    carpediem για μένα είσαι ένας πολύ σπουδαίος και τρυφερός άντρας. Μπράβο σου.
    Kαι για μένα carpediem, είσαι πράγματι σπουδαίος και η κοπέλα πολύ τυχερή που την αντιμετωπίζεις έτσι, μακάρι να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης και για τους δύο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    natalaki και βεβαια δεν θα σου κανω μαθημα για την σωστη διατροφη ,ουτε πως χανονται σωστα τα κιλα.
    Αλλα οπωσδηποτε δεν θα μπω και στην διαδικασια να σου δειξω και τον δρομο για το πως μπορειται να σακατεψεται το σωμα σας ,τον οργανισμο σας ,τον ευατο σας.
    Πιστευω οτι δεν θελεις ουτε αυτο το μαθημα .Σωστα?
    natalaki μου καπου χεις χαθει.Σιγουρα υπαρχει λογος και αιτια για αυτην την παραλογη απαιτηση που εχεις απο το σωμα σου αλλα δυστηχως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε εμεις εδω.
    Εαν θελεις να μας πεις κατι παραπανω ξεκινωντας απο τον λογο που θελεις οπωσδηποτε να γινεις 47 κιλα??
    Ισως καταλαβουμε κατι που εσυ δεν το εχεις εντωπισει ,και μπορεσουμε να βοηθησουμε να δεις τον ευατο σου οπως ειναι πραγματικα !!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1
    μολις διαβασα τις αποψεις σας και ευτυχως ειναι νωρις και μπορω να σταματησω αυτη την αυτοκαταστροφη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    μπράβω margi. όσο πιο πολύ ενημερωθείς γύρω από αυτό που σε καταστρέφει τόσο πιο εύκολα θα το αντιμετωπίσεις

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •