σας παρακαλω, δωστε μου καποια συμβουλη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114

    σας παρακαλω, δωστε μου καποια συμβουλη

    καλημερα κ καλη εβδομαδα.

    ενω εχω ξεκινησει εδω κ καιρο να προσπαθω να γινω καλα, εχω παρατηρησει οτι απλα λιγο η διαθεση μου εχει αλλαξει κ λιγο η σκεψη μου, αλλα οχι οι συνηθειες μου.

    για παραδειγμα σκεφτομαι πιο καθαρα κ πιο ψυχραιμα, ενω πιστευω πως εχω χοντρυνει, (που αλλοτε θα τα κανα ολα ανω κατω) και πιστευω πως γιαυτο φταινε τα φαρμακα βασικα...ενα πασει περιπτωση τα βουλιμικα δεν τα χω σταματησει. κ ενω ηταν αυτα που πριν τα θεωρουσα ασφαλεια στο να μη παχυνω, τωρα τα φοβαμαι σαν τον διαολο οτι αυτα φταινε που παχαινω. παω κ γυμναστηριο κ μερικες μερες νιωθω αδυνατη, αλλες απαισια κ χοντρη κ πιανω συνεχεια καινουργιο κρεας πανω μου. το αγορι μ μ λεει οτι ειναι η ιδεα μου.αλλα πως να ειμαι σιγουρη. στη ζυγαρια δν εχω ανεβει εδω κ 1 μηνα κ κατι, κ ο ψυχιατρος μ ειπε να μην ανεβω μεχρι να μ πει οτι ειμαι ετοιμη. ομως ενω νιωθω καλητερα οσο δεν ανεβαινω κ πιο ελευθερη, με φοβιζει επειδη πιστευω πως ετσι θα αφεθω....αλλα ξερω πως αν ανευω τωρα κ δειξει για οποιοδηποτε λογο παραπανω.....θα τρελαθω....αυτο ειναι σιγουρο....

    το θεμα μου ειναι οτι επειδη πριν εκανα διατροφη κ σχεδον ασητια ολη τη βδομ κ ετρωγα πολυ μονο σαββατα, μ εχει μεινει αυτο και τωρα που θελω να το κοψω για να ξεφουσκωσω κ να γινω παλι κοκαλιαρα.αλλα δεν μπορω κ δεν ξερω γιατι. δεν μπορω να κοψω αυτο το γ$%%νο το σαββατο.επειδη απο πριν ημουν στην ψυχολογια της χαρουμενης καθε παρασκευη σκεπτομενη πως ερχεται η μερα που θα φαω οσο γουσταρω....

    θελω να το κοψω για ενα διαστημα κ να χασω κιλα γιατι δεν μπορω.οσο το κανω συνεχιζω τα βουλιμικα. σημερα ειδικα νιωθω απαισια ,αηδια, ανικανη, χοντρη κ οτι δεν θα ξεφυγω τελικα ποτε.

    ελπιζω να καταλαβατε μεσα στις ακρες τι θελω να πω.

    πως να σκεφτω, κ τι να κανω???

  2. #2
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    Αυτο που εχεις λεγεται voulimoanorexia..οσο δν τρως ολη την εβδομαδα και νομιζεις οτι αδυνατιζεις και οτι ξεφουσκωνεις τοσο τα σαββατα θα πεφτεις με τα μουτρα στο φαι..ειναι απλα ενας κυκλος η βουλημια και η ανορεξια..ειτε μικρος εβδομαδιαιος ειτε μεγαλος μεσα στα χρονια..προσπαθησε να φας κανονικα στα πλαισια μια διαιτας οχι ομως ασιτιας και θα δεις οτι το σαββατο δν θα εισαι τοσο πεινασμενη..και αν αδυνατισεις θα χασεις λιπος και οχι υγρα και μυικο ιστο που χανεις με τις ανορεξιες..
    επισης πρεπει να σε βοηθησει ο ψυχολογος σου να αλλαξεις την σταση που εχεις απεναντι στο φαι..δν υπαρχουν απαγορευμενες τροφες που μονο την μερα που επιτρεπεται να τα φας ολα μπορεις να τισ φας..μεσα σε μια διαιτα πρεπει να συμπεριλαμβανεις τα παντα απλα στην σωστη ποσοτητα..

    φανταζομαι σου ακουγονται ολα ιδανικα αυτα που σου λεω αλλα πραγματικα σε καταλαβαινω οτι βασανιζεσαι με αυτην την κατασταση.περασα και εγω την ιδια μονο που καποια στιγμη τα βουλημικα καταληγουν να γινονται καθημερινοτητα και πιστεψε με ειναι κατι που δν το θελεις..τελοσπαντων αξιζει να προσπαθησεις παντως οπως το εκανα και γω και δν το μετανοιωνω..και να δεις που θα φυγουν και τα οποια κιλα πιστευεις οτι πρεπει να χασεις..
    Ελπιζω να σε βοηθησα..kissesssss:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    αγαπητη μου Μαιρη, ζουμε ακριβως τις ιδιες καταστασεις και ετσι καταλαβαινω απολυτα το πως νιωθεις αυτη τη στιγμη. Πρωτα απο ολα το οτι πηγαινουμε σε καποιο ψυχιατρο η ψυχολογο δεν σημαινει οτι θα θεραπευτουμε αμεσως. Ισως παλι να μην σου πηγαινει ο τροπος του η να μην ειναι τοσο καλος. Εγω ειχα αρκετες κακες εμπειριες απο συνεδριες για αυτο τοσο καιρο απεφευγα να επισκευτω καποιον ειδικο.
    Κατα τη γνωμη μου να ηρεμησεις, να τρως σωστα, το Σαββατο να τρως μεχρι να χορτασεις και απο εκει να το ελενχεις. Βεβαια αυτα τα εχεις σκεφτει και εσυ. Ομως και μονο που μειωνεις τα βουλιμικα και εισαι πιο ψυραιμη ειναι ενα βημα. Δεν κοβονται με τη μια.
    Σε λιγες ημερες θα γελας με αυτα που γραφεις :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    ναι αμε....θα γελαω....

    φοβαμαι οτι δν μπορω να εξηγησω ακριβως πως νιωθω κ το προβλημα μ καθαρα σε καποιον ωστε να με βοηθησει.αισθανομαι οτι αδυνατω να το εκφρασω, κ να το καταλαβω κ εγω η ιδια δν ξερω. δν μ λειπει το φαγητο, πως ειναι δυνατον να μ λειπει με τοσα βουλιμικα που εκανα ολο το καλοκαιρι.σχεδον τα παντα εφαγα! οποτε δεν εχω στερηθει κατι!αλλωστε,ειληκρινα ΔΕΝ πειναω!!!!

    δεν ξερω γτ με πιανει αυτο το πραγμα κοντευω να τρελαθω μ ρχεται να πεθανω!

    δεν μπορω να τρωω κανονικα,επειδη αυτες οι τροφες που ειπες οτι δν ειναι απαγορευμενες κ τισ οποιες μπορω να ελεγξω, οπως πχ να φαω μες στην βδομ 1 σοκολατα μονο, αυτη η σοκολατα θα με οδηγησει μετα σε ολοκλιρο βουλιμικο.ετσι γινεται παντα.το ξερω.γιαυτο προσπαθω να μην αφηνομαι παρα μονο 1 μερα την βδομαδα.

    αλλα πως θα το αποβαλλω αυτο?μηπως απλα να σταματησω να σκεφτομαι τοσο πολυ κ να αναλυω\?να μην περιμενω πως κ πως ενα σαββατο?πως να σκεφτω?τι να κανω??????????????

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Και αν στη δωσουμε τι? Μονη σου ξερεις τι σου κανει κακο σωματικα αλλα και ψυχικα. Εγω το μονο που μπορω να πω (γιατι δεν ειμαι και παραδειγμα προς μιμηση) ειναι να ηρεμησεις και να δεις και καποιον αλλο γιατρο-μια 2η επιστημονικη γνωμη. Μονο κουραγιο μπορω να σου δωσω. Αν το θελεις και προσπαθησεις, θα περασουν ολα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Αν προσπαθούσες να ξεκινήσεις μια δίαιτα, όχι ολιγοθερμική όμως, για όλη την εβδομάδα συμπεριλαμβανομένου και του Σβκ? Νομίζω ότι κάτι τέτοιο σου πρότεινε κι η valid. Απλά αν θέλεις στα πλαίσια αυτής της δίαιτας, για αρχή, τρώγε μόνο ό,τι σε κάνει να νιώθεις ΄΄ασφαλής΄΄. Εννοείται ότι δεν υπάρχουν απαγορευμένες τροφές αλλά μέχρι να το χωνέψουμε αυτό ας τρώμε ό,τι νομίζουμε ότι μας κάνει να νιώθουμε άνετα. Εμένα αυτό με έσωσε για 3 ολόκληρους μήνες που είναι το ρεκορ μου χωρίς βουλιμικό. Μέσα στις διακοπές βέβαια και μέχρι και χθες έκανα άπειρα βουλιμικά αλλά τέλος πάντων 3 μήνες είναι μια καλή αρχή.
    Στη δική μου περίπτωση ήταν πολύ σημαντικό να τρώω κάτι και το βράδυ ακόμα και πολύ αργά. Με βοηθάει ψυχολογικά να ξέρω πως ό,τι ώρα κι αν γυρίσω σπίτι θα φάω κάτι πριν κοιμηθώ.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    γιαυτο στην αρχη μιας τετοιας διατροφης δεν βαζουμε αυτες τις τροφες με τις οποιες δν μπορουμε να εμπιστευτουμε τον εαυτο μας..και γω ετσι αρχισα πριν απο 7 μηνες και να σου πω τηνα αληθεια ακομα δν εχω φαει τροφες τετοιες που θα μπορουσαν να με οδηγησουν σε ενα βουλημικο..κανω διατροφη διαιτα και σε αυτη εχω βαλει τροφεσ που μπορω να τρωω οσο θελω χωρισ μετρο..οπωσ λαχανικα ψητα η βραστα σαλατες κα τετοια που θα σε χορτασουν σιγουρα και θα σε κρατησουν μακρυα απο ενα βουλημικο γιατι θα σου γεμισουν το στομαχι..αυτα περι απαγορευμενων τροφων τα λεω και γω αλλα οπως βλεπεις δν εχω καταφερει ακομα να τα ενταξω στα πλαισια μιας διαιτας γιατι δν με εμπιστευομαι ακομα..εχω βαλει αλλες τροφες ομως που φοβομουνα..σιγα σιγα ολα γινονται πιστεψε με..
    πιστευω ημουνα τυχερη γιατι βρηκα τον ειδικο μια ψυχολογο ειδικη στις διατροφικες διαταραχες και με εχει βοηθησει παρα πολυ σε αυτο που περναω..αμα θελεις να σου δωσω και τα στοιχεια αμα πιστευεις οτι μπορει να σε βοηθησει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Valid μου καλη σου μέρα και καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου!

    Κάποια στιγμή, στο διάστημα αυτών των 3 μηνών χωρίς βουλιμικά, είχα φάει κι εγώ π.χ. μουσακά αλλά ήταν σπιτικός, κανονική μερίδα και πολύ light οπότε το έφαγα χωρίς να με ΄΄φάει΄΄. Επίσης, είχα φάει και γρανίτα φράουλα για γλυκό. Μικρά βήματα μεν, ασφαλή για΄μένα δε.
    Στις διακοπές τα σκάτωσα διότι ένα βράδυ σε εστιατόριο είχα παραγγείλει γεμιστά τα οποία όμως παραήταν λαδερά για τα δικά μου δεδομένα. Είχα χαλαρώσει και από τις διακοπές κι έχασα τον έλεγχο. Ήταν δηλαδή άλλος ένας κύκλος βουλιμικών με αφορμή κάποιο ΄΄μη ασφαλές΄΄ φαγητό.
    Επισκέπτομαι ψυχίατρο από τέλη Απριλίου. Είχα πάει και σε ψυχολόγο αλλά δυστυχώς οι ψυχολόγοι δε μπορούν να χορηγήσουν φάρμακα γι΄αυτό και πήγα τελικά σε ψυχίατρο. Επειδή είχα πρόβλημα με τον ύπνο μου, μου χορήγησε ηρεμιστικά. Τώρα σκέφτομαι να του πω να μου γράψει τα ladose.
    Αν μπορείς ωστόσο, στείλε μου τα στοιχεία της ψυχολόγου σου. Ίσως επιχειρήσω να πάω. Ποτέ δεν ξέρεις...Αν τα καταφέρω χωρίς φάρμακα, ακόμα καλύτερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    NAI ΘΑ ηθελα να μαθω ποιοι γιατροι ειδικευονται στις διατροφικες διαταραχες αν γινεται....

    το προβλημα μ ειναι οτι δεν πειναω απλα θελω να φαω ωρες ωρες βρωμικα. και πολυ. χωρις λογο

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    18
    αχ Μάιρη μου πόσο σε καταλαβαίνω...κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω,ξέρω πως αν βγώ ''έξω απο το πρόγραμμά μου'' με κάποια απαγορευμένη τροφή θα ακολουθήσει βουλιμικό 100%.Γι'αυτό έχω αδειάσει το ψυγείο από όλα τα ''επικίνδυνα'' για βουλιμικό και κράτησα μόνο γιαούρτια,φρούτα κ γάλα.είχα μια εβδομάδα να κάνω βουλιμικό.χτέσ όμως έφαγα 2 κρέπες (ντελίβερι)το βράδυ βουλιμικά (ενώ όλη την ημέρα είχα φάει κανονικά) και μετά τις έβγαλα φυσικά.μαλακία μου μεν, τουλάχιστον όμως μείωσα τα βουλιμικά που άλλωτε ήταν και 3 ημερισίως. μιακαλή ιδέα λοιπόν μέχρι να αποκτήσεις λίγο εμπιστοσυνη στον εαυτό σου είναι να έχεις στο ψυγείο μόνο οτι πιστεύεις πώς πρέπει να φάς κ όχι τροφές που αν φάς έστω ένα κομματάκι θα σε οδηγήσει σε βουλιμικό.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    Σευχαριστω πολυ dolphin μου!!!ελπιζω να συνεχισω ετσι και οσο συνεχιζω θα δινω δυναμη σε ολες μας!!!Αφου τα καταφερα εγω ολες μπορουμε να ξεφυγουμε απο αυτον τον εφιαλτη!!

    Αυτη που πηγαινω εγω ειναι ψυχολογος ειδικευμενη στις διατροφικες διαταραχες..πραγματικα με βοηθησε και ακομα με βοηθαει στο πως πρεπει να σκεφτομαι απεναντι στο φαγητο..εχω αποκτησει μια συμπεριφορα απεναντι στο φαγητο και σιγα σιγα προσπαθω να την φτιαξω βασικα να την αλλαξω σε σχεση με το πως ητανε παλια..η αληθεια ειναι οτι ειναι κατα των φαρμακων αποσο ειχα δει με εμενα που στην αρχη τις ειχα προτεινει να παρω και γω κατι..το μονο που με προτρεψε να παρω ηταν κατι σε στυλ λεκιθινης για να καψω το λιπος επειδη ηθελα να χασω γρηγορα βαρος..δν ξερω βεβαια γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και σιγουρα θα ειναι και αλλη η συμβουλη της..

    Δικια μου συμβουλη παντως θα ηταν οσο μπορεις να τα αποφυγεις τα φαρμακα..ολα μεσα στο μυαλο μας ειναι..αυτο που εχουμε δν ειναι σωματικο αλλα ψυχικο..απο την σκεψη μας ξεκινανε ολα αρα αυτο πρεπει να κοιταξουμε να γιατρεψουμε..σε καμια περιπτωση ενα φαρμακο δν μπορει να σε σταματησει οταν πας να ξεκινησεις ενα βουλημικο ουτε μπορει να χαλιναγωγησει την σκεψη σου..δν ειμαι γιατρος βεβαια για να τα πω αυτα απλα προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι τα φαρμακα διορθωνουν ισως φαινομενικα ενα προβλημα αλλα δημιουργουν χιλια αλλα..

    Συγνωμη για την πολυλογια κοριτσια λοιπον οποια θελει ας μου στειλει ενα U2U για να τις στειλω τα στοιχεια της ψυχολογου γιατι δν ξερω αν επιτρεπεται να τα δημοσιευσω εδω..ειμαι και ψιλοκαινουργια στο forum και δν τα ξερω πολυ καλα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    και το αστειο ειναι οτι με σωζει το οτι δεν μενω μονη μ!αμα εμενα μονη μ καθε μερα τα εντερα μ θα βγαζα. οπως το καλοκαιρι. κ δν με επιρεαζει αν θα χω κατι η οχι στο ψυγειο, παραγγελνω. εχω λεφτα γμτ. αλλα κ τιμια να θελω να φερθω κ φυσιολογικα, παλι σε βουλιμικο καταληγω.το χω επιχηρησει. ρε ενα σοκολατακι τρωω κ καταληγω μετα απο 3 ωρες σε απανωτα βουλιμικα σε σημειο να ματωνει ο λαιμος!κ φοβαμαι κιολας την ωρα εκεινη επειδη ξερω οτι καμια ωρα μπορει να γινει καμια ρηξη στομαχου κ να μεινω στον τοπο.νιωθω πολλες φορες κραμπες στο στομαχι την ωρα που το κανω. η μπορει να πνιγω με τα αμασητα κοματια φαγητου που προσπαθω να βγαλω κ φρακαρουν στον φαρυγγα! οταν παω να φερθω σαν φυσιολογικος ανθρωπος δλδ χειροτερα κ απο το να χω κανονισει βουλιμικο καταληγει!!!!!!!!μονο οταν κανω γυμναστικη κ τρωω ολη μερα γιαουρτια φρουτα κ σαλατεσ με λιγο λιγο κρεας ειμαι οκ.....αλλα κ παλι ξερω πως κ αυτο ειναι ασητια.

    με σωζει λοιπον που μενω με τους γονεις μ κ δν μπορω να κανω βουλιμικα ανετα.

    γκρρρρρρρρ θελω να σκοτωσω ανθρωπο!!!!!!!!!τουλαχιστον εχω μπει σε ενα προγραμμα σιγα σιγα καλητερο οπως πριν το καλοκαιρι. ξεκινησα παλι κ γυμναστηριο 3 φορες την βδομ διαδρομο 1 ωρα κ πιστευω ανεβαζει το ηθικο μ κ κανει κ δουλεια. θα δειξει...................θα επισκευτω κ εναν ψυχολογο, επειδη οκ με τα φαρμακα ειμαι καλυμενη αλλα με τα υπολοιπα..........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    αν θελεις κανε με add στο msn γιατι δεν ξερω τι ειναι αυτο το u2u που μ λες. θα το βρεις στο profil μου.

    κοιταξε, τα φαρμακα βοηθανε, αλλα βοηθανε ως προς την χαλαροτητα κ την ψυχραιμια. δλδ εγω 2 μηνες εκανα για να παρατηρησω κ εγω κ οι γυρω μ διαφορα στην συμπεριφορα μου ως προς τα νευρα κ την κυκλοθυμια. κ πραγματικα ειχα πολλα νευρα κ πολλα επιληπτικα περιστατικα.....και φυσικα τρελλη καταθλιψη,αντιληπτη απο ολους......τεσπα παρ ολα αυτα ενω αντιμετωπιζω τα πραγματα πιο ψυχραιμα, οι σκεψεις κ οι φοβοι μ κ οι παραλογες μελαγχολιες μ συνεχιζονται.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    128
    λοιπον μαιρουλα μου που καταληξαμε??απ οσα ακουσα απο τις κοπελες παραπανω ειναι να τρως ασφαλη τροφες μεσα στην ευβδομαδα στα πλαισια μιας σωστης διαιτας για να μειωθει ετσι το βουλιμικο το σαββατο και το αλο να βρεις εναν καλο ψυχολογο που να ειδικευεται στις διατροφικες διαταραχες!!!:)
    και το ποιο σημαντικο να μην σκεφτεσε συνεχεια ολα αυτα!!μακια μακια μαιρουλα μου γλυκεια!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    32
    κοριτσια μου επειδη δν τα καταφερα μεσω mail να σας στειλω τα στοιχεια ουτε μεσω U2U (αν ξερει καποια ας βοηθησει) αυτο που μπορω νακανω ειναι να σας δωσω την σελιδα και να δειτε μονες σας τα στοιχεια..
    www.ipse.gr και μπειτε στο καταλογο "ψυχογενη διατροφικα" δν ξερω αν επιτρεπεται αυτο που κανω τωρα αλλα δν ξερω πως αλλιως θα μπορουσα να σας τα δωσω :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •