Τι σημαινει για εσας η τροφη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258

    Τι σημαινει για εσας η τροφη;

    Γεια σας, θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε αυτο. Ειναι απολαυση; Ειναι συνηθεια; Υποκαταστατω η μονιμως εχθρος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Εγω προσωπικα εχω περιεργη σχεση εμ το φαγητο. Το μισω γιατι μου εχει προκαλεσει τοσο κακο και απο την αλλη μετα απο καιρο αφαγιας τρωω οτι βρω μποροστα μου και οχι μεχρι να σταματησει η πεινα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Για' μένα η τροφή αποτελεί εμμονή, μόνιμη έννοια μέσα στο κεφάλι μου. Σκέφτομαι συνέχεια τι θα φάω, πόσο θα φάω, πότε θα το φάω. Λυπάμαι γιατί κάποτε έτρωγα και το απολάμβανα. Τώρα πια, δεν είμαι σε θέση να απολαύσω τίποτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Ευτυχώς (ακόμα) η τροφή για μένα είναι απόλαυση! Μία από τις 6 μεγαλύτερες για μένα με αυτή τη σειρά:
    σεξ, τσιγάρο, καφές, θάλασσα, ήλιος, φαγητό!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Μπράβο Lida!!!

    Αν εξαιρέσεις το τσιγάρο όλα τα υπόλοιπα είναι θαύμα. Μπράβο σου που έχεις ιεραρχήσει έτσι τις απολαύσεις σου. Εύχομαι κάποτε να μπορέσω να κάνω κι εγώ το ίδιο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Πριν απο 4 μηνες η τροφη για μενα σημαινε βαθυ αγχος, παραπανω κιλα ,μικρη απολαυση ,πολλες ενοχες και ο μονος τροπος εκτονωσης μου καταστρεφοντας με.

    Τους τελευταιους 4 μηνες η τροφη για μενα σημαινει καλυμμενο αγχος, φοβος, δισταγμος, μικρη στερηση, αναγκαιο μεσο για να συντηρω τον οργανισμο μου και μετρια απολαυση.

    Για την υπολοιπη ζωη μου η τροφη για μενα θελω να σημαινει αναγκαιο μεσο για να συντηρω τον οργανισμο μου, καθημερινη αναγκη και υποχρεωση απεναντι στον εαυτο μου για ποιοτικα υλικα στο φαγητο, στιγμιαια απολαυση μη εξιδανικευμενη,οχι φοβος, οχι αγχος, οχι αισθημα στερησης, καμια εξαρτηση, καμια υπερβολη, συντηρηση κανονικων κιλων.

  7. #7
    Τροφή...αχ τροφή!

    Πριν από μία εβδομάδα τα συναισθήματα ήταν ανάμικτα.
    Απ τη μία..μεγάλη απόλαυση, προτιμούσα να κάτσω σπίτι όλο το σκ με φαγητό και dvd παρά να βγω έξω. Απ την άλλη ένα χαντάκι που έιχα πέσει μέσα και δεν έλεγα να βγώ. Γιατί όσο έτρωγα..τόσο δεν έβρισκα ρούχα να μου κάνουν και χωνόμουν πιο βαθιά.

    Σήμερα..θυμάμαι τα λόγια της μαμάς. Παιδί μου, να τρως για να ζεις, όχι να ζεις για να τρως.
    Και έχει δίκιο.
    Ξεκίνησα να τρωω σωστα. Έχασα 1,5 κιλό. Νιώθω καλα..κάνω μια προσπάθεια για μένα.
    Η ζωή μπορεί να σου προσφέρει τόσες απολάυσεις..είναι κακό να τη σταματας για κάτι που σου δίνει παροδική ευχαρίστηση και μετα σε φορτώνει ενοχες.
    Ονειρεύομαι τη μέρα που θα μαι στα κιλά μου. Που θα προσέχω όλη την εβδομάδα και θα χω μια μέρα ελεύθερη να φάω ότι μου λειψε χωρις τυψεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    ΤΡΟΦΗ - ΤΡΟΦΗ
    ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΙΑ ΦΙΛΙΚΗ ΣΧΕΣΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΗΤΑΝ ΑΓΑΠΗ - ΜΙΣΟΣ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ
    ΤΩΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΦΙΛΗ ΓΙΟΚΟ ΤΡΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ
    ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΙΣ ΣΑΛΑΤΕΣ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ
    ΞΕΣΥΝΗΘΙΣΑ ΤΙΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ
    ΘΑ ΞΑΝΑΦΑΩ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΝΤΟΡΒΑ
    ΦΙΛΗ ΓΙΟΚΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΡΟΥΧΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ
    ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ ΚΑΙ ΟΛΟ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΤΡΩΓΑ ΤΟΣΟ ΣΙΧΑΝΟΜΟΥΝΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΡΕΞΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΝΤΥΘΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΧΤΕΝΙΣΤΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΑΦΤΩ
    ΞΑΦΝΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΙΣΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ
    ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΔΩ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΟΒΩ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΑΖΙ
    ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΩ
    (ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΟ ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΑΕΙ)
    ΦΙΛΑΚΙΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    γΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΜΟΥ!!!
    Ο ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗΣ ΜΟΥ!!
    Η ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΜΟΥ!!!
    Σκεφτομουν αλλοι πεφτουν στο αλκοολ,αλλοι στα ναρκωτικα,αλλοι στην βια ,εγω επεσα στο φαγητο το λιγοτερο κακο!!!
    Παρηγορουσα τον ευατο μου!!!
    Δεν σκεφτηκα οτι μπορουσα να πεσω στο διαβασμα,η να κανω ενα χομπι ,χορο η καποια συλλογη βρε παιδι μου!!!
    Δεν με εκοψε ΡΙΞΤΟ ΣΤΟ ΣΕΞ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ ,ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ!!
    ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΤΑΣΩ 155 ΚΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΘΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΛΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΝΙΓΕ!!
    Θα μου πεις καλλιο αργα παρα ποτε ,αλλα εφτασα και 37 χρονων ,και εφαγα στην κυριολεξια τα καλυτερα χρονια μου!!!
    ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ...!!!!

    ΦΙΛΙΑ!!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    piraeus
    Posts
    85
    Η τροφη ειναι για μενα η διεξοδος για ολα εκτος απο τη χαρα και τον ενθουσιασμο για κατι.Που σημαινει οτι τετοια συναισθηματα δε βιωνω και πολυ οχι γιατι ειμαι αχαριστη αλλα γιατι εδω και χρονια πρεπει να σκεφτομαι συνεχεια τι τρωω ειτε ειναι καλο ειτε οχι.Αφου αναρωτιεμαι πως θα ειναι η ζωη μου αν καποια στιγμη συνελθω και αδυνατισω και τελειωσω με τα κιλα και δε σκεφτομαι τι και ποσο θα φαω,θα πληξω πραγματικα!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    dexa εκανες ενα μικρο βημα ισως για την ανθρωποτητα αλλα ενα τεραστιο βημα για εσενα. Μη σου πω στη θεση σου θα ελεγα " οκ πατησα στο φεγγαρι!" Μπραβο σου!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    MCAN ΜΟΥ μεχρι τωρα δεν το σκεφτομουνα να το πατησω γιατι θα αφηνα λακουβα ,αλλα τωρα που θα μου παει ...δεν γλυτωνει .!!!!!!!!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Η τροφη ειναι απολαυση! Τρως με οσους αγαπας, μαγειρευεις μονο για οσους αγαπας(εκτος κι αν εχεις εστιιατοριο), σε ταιζουν οσοι σαγαπουν (ολοι δε θυμομαστε τη μαμα μας να λεει φαε παιδι μου το φαγητο σου να δυναμωσεις?), η μανα θηλαζει το μωρο με αγαπη και στοργη... η τροφη ειναι απολαυση! Ολες οι απολαυσεις ομως μπορουν να καταντησουν δηλητηρια οταν δεν υπαρχει μετρο... Ποιος ειπε παν μετρον αριστον? ευκολο να το λες...

  14. #14
    Τελικα ολες τα ιδια λεμε.Καμια μας δεν σταματαει να τρωει γιατι το φαγητο αντικαθιστα την αγαπη που μας λειπει, το κενο που υπαρχει μεσα μας, τις τυψεις γιατι δεν πραλαβαμε να τα καταφερουμε ολα.Βλεπω τον αντρα μου βρε παιδι μου.ειναι λιχουδης.Αλλα δεν κανει τις γουρουνιες που κανω εγω.Εχουν πιο απλο τροπο σκεψης.Δεν τους απασχολουν τοσα χαζα πραγματα οπως εμας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    συμφωνω απόλυτα μαζί σου Πελαγία1000

    Το καλό φαγητό είναι απόλαυση, ειδικά όταν συνοδεύεται από καλή παρέα

    Το φαγητό που τρως μόνος σου, κρυφά, χωρίς να πεινάς είναι ΤΙΜΩΡΙΑ για κάτι που έκανες ή δεν έκανες αλλά δεν ξέρεις σίγουρα τι είναι αυτό. Τρώμε όταν όλα πάνε καλά γιατί είμαστε χαλαρές, τρώμε όταν όλα πάνε στραβά γιατί είμαστε αγχωμένες, ΤΕΛΙΚΑ τρώμε γιατί δε θέλουμε να παραδεχτούμε ότι η ζωή είναι ωραία αν αφήσουμε τους εαυτούς μας να τη ζήσουν

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •