αντιβίωση και μύκητες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176

    αντιβίωση και μύκητες

    Έκανα πρόσφατα sleeve (επιτέλους!) και σήμερα πηρα τον οδοντιατρο μου να μου πει τι μπορει να ειναι η ερυθρότητα που εβγαλα στη γλώσσα μου.
    Ειναι μυκητες(candita) συνηθες φαινόμενο όταν πάρουμε αρκετή αντιβίωση.

    Θα κανω πλύσεις με betadine mouthwash και θα μιλησω κ με το γιατρό μου αν μπορώ να πάρω και φάρμακο.

    Η απορία μου έχει να κάνει κι αν γνωρίζετε. Κάνει καιρό να φύγει; Λενε οτι βγάζεις και στα γεννητικά όργανα.Αν ναι, ποια ειναι τα συμπτώματα και αφού έχω σταματήσει απ την Κυριακή την αντιβίωση παίζει να εμφανιστούν αργότερα;

  2. #2
    Οχι , δεν κανει καιρο , σε λιγες μερες θα εισαι οκ αν ακολουθησεις την θεραπεια που
    θα σου προτεινει ο γιατρος..
    Τωρα για το αν θα εμφανιστουν μυκητες και καπου αλλου δεν μπορεις να το ξερεις ,
    ε δεν μπορει να εισαι τοσο ατυχη.Τα συμπτωματα εκει κατω ειναι φαγουρα εντονη και
    συνεχομενη,"περιεργα" υγρα που
    μυριζουν διαφορετικα και ενας ερεθισμος.
    Για να ελαχιστοποιησεις ομως το ενδεχομενο προσθεσε στη διατροφη σου οσο το δυνατον
    περισσοτερο γιαουρτι μπορεις.Ξερω ειναι δυσκολο να φας πολυ λογω της επεμβασης
    αλλα ολοι οι γιατροι τονιζουν πως πρεπει να τρωμε γιααουρτι οταν παιρνουμε αντιβιωση
    για να μην παρουσιαστουν μυκητες.Μην ανησυχεις ομως , δεν νομιζω να υπαρξει και 2ο κρουσμα!

    Καλη αναρρωση και καλη κατηφορα στα κιλα σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Το εχω παθει και εγω με μυκητιασικη κολπιτιδα. Μην κανεις πολλες πλυσεις με betadine,καταστρεφει τη χλωριδα. Πηγαινε σε παθολογο η στο γιατρο που σου εδωσε την αντιβιωση να σε εξετασει και να σου δωσουν αντιμυκητιασικη αγωγη,αν ειναι μυκητες αυτο που εχεις, γιατι δεν ειναι σιγουρη η διαγνωση απο οδοντιατρο δια τηλεφωνου... Συνηθως η γλωσσα γινεται ασπρη και οχι κοκκινη. Μπορει να κανεις και κολπιτιδα απο μυκητες,αλλα αν δεν νιωθεις φαγουρα και τσουξιμο ως τωρα το πιο πιθανο ειναι να την γλιτωσες. Παρ ολ αυτα αν ανυσηχεις πηγαινε να κανεις μια εξεταση κολπικου,αλλα δε νομιζω πως χρειαζεται αφου δεν εχεις συμπτωματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Εννοείται ότι θα πάω και σε γυναικολόγο εάν προκύψει κι άλλο κρούσμα.
    Τελικά πήγα σε χειρουργό-οδοντίατρο, με είδε και είπε ότι οντως ειναι καντιντίαση Η γλώσσα τις πρώτες μέρες ήταν λευκή και έλεγα ότι έχει να κάνει με το ότι δεν έπινα τίποτα στο νοσοκομείο.
    Οταν ήρθα σπίτι άρχισε να γίνεται καφετιά.Αηδία.
    Τώρα παραμένει καφέ με στίγματα λευκά αν την δεις από κοντά και σε ένα σημείο είναι κατακόκκινη, σαν ξυρισμένη δηλαδή επειδή έχουν φύγει οι τριχοειδείς υποδοχείς όπως είπε κι ο οδοντίατρος.

    Ξύρισα τη γλώσσα μου δηλαδή; Α πα πα πα

    Οσο για το γιαούρτι, πριν 10 μέρες εκανα sleeve, πως να φάω, πείτε μου.Σήμερα άρχισα να τρώω και θα φάω αρκετό μέχρι να αρχίσω τα αλεσμένα.

  5. #5
    Originally posted by sweet_but_obese

    Οσο για το γιαούρτι, πριν 10 μέρες εκανα sleeve, πως να φάω, πείτε μου.Σήμερα άρχισα να τρώω και θα φάω αρκετό μέχρι να αρχίσω τα αλεσμένα.
    Το καταλαβαινω..Δεν ξερω τι ποσοτητα μπορεις να φας
    αλλα προσπαθησε να στριμωξεις εστω 1-2 κουταλιες
    στην διατροφη σου!
    Περαστικα σου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Υπαρχουν και προβιοτικα σε καψουλες,παρε το οκ απο το γιατρο σου και πηγαινε στο φαρμακειο και παρε αυτα. Κανουν πολυ καλυτερη δουλεια απο τα γιαουρτια και δεν παιδευεσαι κιολας στην κατασταση σου. Να τα παιρνεις καθε φορα που παιρνεις αντιβιωση. Περαστικουλια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •