Καινούργια-Κάποιο βιβλίο που να λειτουργεί?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3

    Καινούργια-Κάποιο βιβλίο που να λειτουργεί?

    καλησπέρα 2.16πμ
    Ουσιαστικά δε ξέρω γιατί γράφω.
    Απλά μόλις έφαγα τόσο πολύ που δε μπορώ να κουνηθώ,νιώθω ενοχές γιατί 3 μέρες είχα κρατηθεί και ήλπιζα πως δε θα ξανα...τρελαινόμουν. Σκέφτομαι να πάω να κάνω εμετό αλλά έκανα ήδη μία φορά σήμερα και μία εχθές και ξέρω οτι μου κάνει κακό γιατί κάθε φορά βλέπω αίμα και διάβασα κάπου οτι αυτό είναι κακό. Επίσης με περιμένουν σε ένα κέντρο οι φίλοι μου.Με παίρνουν τηλέφωνο αλλά δε θέλω να μιλήσω σε κανέναν. Έχω θυμώσει πολύ με τον εαυτό μου. Σκέφτομαι οτι θα έπρεπε να υπάρχουν κέντρα απεξάρτησης όπως για τους ναρκομανείς.Να με έδεναν,για να περάσει το σύνδρομο εξάρτησης και να καταφέρω να ζήσω πάλι. πιστεύω συχνά οτι άμα ήμουν ανορεξική θα ήμουν χαρούμενη γιατί θα ήμουν λεπτή...και νομίζω οτι θα το έλεγχα ωστε να μή λεπτύνω τόσο. Αλλά από την άλλη αφού δε μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου στο να ΜΗ φάω..πώς πιστεύω οτι θα τον ελέγξω στο να φάω? Δε ξέρω για τι είδους τοπικς είναι εδώ αλλά διάβασα> ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑ νέων μελών και είπα να γράψω. Το ξέρω οτι είναι λίγο καταθλιπτικό το μήνυμα μου αλλά πραγματικά έχω ανάγκη κάποιον να με βοηθήσει. Πονάω από το πολυ φαί. Έχω διογκώσει το μέγεθος του στομαχιού μου και καταλήγω συχνά σε υπερφαγία. ʼμα αρχίσω και φάω ένα γλυκό, μετά λέω "τώρα το κακό έγινε...φάτα όλα". Δεν είναι οτι πεινάω ή οτι τα λιγουρεύομαι...απλά τρώω. απλά. έτσι απλά. τρώω. τρώω.τρώω. Είναι σιχαμερό. και δε μου κάνει κανένα ρούχο μου πιά. Με τα πάντα είμαι άσχημη. Κάποιοι δε μπορούν να φάνε όταν είναι στεναχωρημένοι...εγώ γιατί τρώω? γιατί να μήν είμαι σαν αυτούς? στεναχωρημένη αλλά λεπτη και όμορφη. Είμαι 23 και οι γονείς μου είναι στα πρόθυρα χωρισμού. Δε συμβαίνουν τρελά σκηνικά αλλά δε θέλω να ζω καν κοντά τους. Μου τη σπάνε. Με εκνευρίζουν. Θέλω να τους βοηθήσω αλλά νευριάζω πολύ αμέσως μετά. Νιώθω πολύ...άσχημα...πολύ...αβοήθη� �η...τραγική...ντρέπομαι που δε μπορώ να ελέγξω τα συναισθήματα μου και το παίζω τόσο σκληρή και γαμάτη στους άλλους. Νιώθω υποκρίτρια.
    Ουσιαστικά το ξέρω οτι δε μπορείτε να με βοηθήσετε. Ούτε κάποιος ψυχολόγος μπορεί. Ίσως μόνο άμα μου συνταγογραφήσει τίποτα αντικαταθλιπτικά κανένας ψυχίατρος και αυτό δύσκολα. Υπάρχει κάποιο βιβλίο που ΟΝΤΩΣ να έχει βοηθήσει κάποιον σας να ξεπεράσει τη βουλιμία? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και την απάντηση εκ των προτέρων.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3

    πάω \"τουαλέτα\" να ΞΕ-φαω

    δε γίνεται. δε μπορώ να αναπνεύσω. Συγγνώμη.
    Πάω να κάνω εμετό. (όχι και τόσο ωραία πληροφορία το ξέρω αλλά δεν υπάρχει άλλη λέξη)
    εύχομαι να μήν ήμουν τόσο αδύναμη.
    θέλω κάποιον να με βοηθήσει...δεν αντέχω άλλο αυτό το πρόβλημα. Δε μπορώ άλλο θέλω να αδυνατίσω επιτέλους΄και να αισθάνομαι όμορφα. Δεν είναι έτσι το σώμα μου κανονικά. δε μπορώ να συμβιβαστώ με αυτό το σώμα. δε μπορώ να το αγαπήσω αφού το απέκτησα ξαφνικά. Η ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ...η κακία των ανθρώπων

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Γεια σου ! Χαιρομαι που μπηκεσ στην παρεα μας. Και εγω μολις τωρα ξε-εφαγα. Περναω ακριβως τα ιδια με εσενα εδω και αρκετα χρονια. Κατα τη γνωμη μου μην κατηγορεις τον εαυτο σου που εκανες εμετο, αλλα βρες την αιτια που σε οδηγει σε αυτο. Δεν γινεται να τους κοψεις μαχαιρι και αν τους κοψεις η συντομα θα ξαναπεσεις (αν δεν εχεισ λυσει τα αιτια) η θα κανεις κατι πιο ακραιο. Για παραδειγμα εγω εχω περιορισει πολυ τα βουλιμικα αλλα οταν νιωθω ασχημα η εχω φαει σφαζομαι κυριολεκτικα. Γιατι δεν επισκεφτεσαι ενα ψυχολογο?
    Οντως τα αντικαταθλιπτικα λειτουργουν σε εμενα αλλα ο κα8ε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    συγνωμη...............δεν καταλαβα...........εγραψες οτι πας να κανεις εμετο κ πηγες κ εκανες καπακια?????κουλο! υποτιθετε δεν το σκεφτεσαι ειναι ανωτερη δυναμη!!!!!οταν το ειδες γραμενο δεν σε απετρεψε????????????????????????

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3
    Καλησπέρα.
    Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.Πραγματικά ενθαρρυντικό.
    MCAN Το κάνεις χρόνια είπες? Να σε ρωτήσω κάτι? Διάβασα οτι άμα δείς λίγο αίμα είναι κακό,και οτι έχει τραυματιστεί ο οισοφάγος σου και πρέπει να πάς αμέσως νοσοκομείο και έχω αγχωθεί...γιατί κάθε φορά στο τέλος βλέπω λίγο.Σταγόνα τύπου. Συγγνώμη που το αναφέρω,ξέρω οτι είναι αηδιαστικό αλλά...φοβάμαι...
    ΜΑIRH1985 Το έγραψα με τη πεποίθηση οτι άμα γράψω γι'αυτό ...δε θα το κάνω. Αλλά ένιωθα τόσες ενοχές και τοόόόοοσο χάλια σωματικά που δε μπορούσα να αναπνεύσω,οπότε πήγα και έκανα τελικά. Πάω σε ψυχολόγο αλλά δεν της έχω πεί οτι κάνω εμετό. Σκέφτομαι να της το πώ. Από την άλλη άκουσα για κάποιο κέντρο διατροφικών διαταραχών που διαφημίζεται στο ραδιόφωνο και σκέφτομαι μήπως το προτιμήσω (με τη λογική οτι είναι πιό εξιδεικευμένο). Εσύ είσαι βουλιμική? το έχεις ξεπεράσει?
    Ψάχνω κάπως να βοηθηθώ.Αρνούμαι να δεχτώ οτι είμαι αδύναμη και δε μπορώ να το ξεπεράσω μόνη μου. Και από τη στιγμή που το έχω δεχτεί και έχω ενημερωθεί τόσο γι'αυτό μου φαίνεται απίστευτο που έχω "εθιστεί" γιατί περί εθισμού πρόκειται...και είναι τραγικό γιατί έκραζα και θύμωνα με ανθρώπους που καπνίζουν διότι δε μπορούσαν να κόψουν τον εθισμό τους. Τελικά το μυαλό είναι απίστευτο μηχάνημα και τρελαίνομαι που δε μπορώ να το ελέγξω!!! ...που δε μπορώ να ελέγξω τον εαυτό μου!!!
    Πείτε μου οτι έχετε βρεί κάποια λύση.

    ΥΓ> παιδιά βλέπω αυτά που έγραψα και πραγματικά ήμουν εκτός εαυτού,...δε το πιστέυω. Ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη,είναι ανεκτίμητη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Βρηκα τυχαια στο ιντερνετ αυτο το βιβλιο του Ευαγγελου Ζουμπανεα για τη βουλιμια

    http://www.ellinikagrammata.gr/index...emid=1&lang=el

    δεν το εχω διαβασει και δεν ξερω αν ειναι καλο,βαζω το λινκ για οποιον ενδιαφερεται να το ψαξει περισσοτερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by forty
    Βρηκα τυχαια στο ιντερνετ αυτο το βιβλιο του Ευαγγελου Ζουμπανεα για τη βουλιμια

    http://www.ellinikagrammata.gr/index...emid=1&lang=el

    δεν το εχω διαβασει και δεν ξερω αν ειναι καλο,βαζω το λινκ για οποιον ενδιαφερεται να το ψαξει περισσοτερο.
    poly ωραιο φαινεται. το παραγγελνω τωρα...σευχαριστω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •