Τρώτε αργά ή γρήγορα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823

    Τρώτε αργά ή γρήγορα;

    Γειά σας,
    Εχτές μιλούσα με μία κοπέλα, η οποία έχει απίστευτα καλό μεταβολισμό, τρώει ότι ώρα να ναι και ποσότητες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν, είναι, ότι τρώει αργά. Ίσως αυτό να ενεργοποιεί το μεταβολισμό. Εγώ πάντως τρώω πολύ γρήγορα. Εσείς τρώτε αργά ή γρήγορα; Μακάρι να βοηθήσει αν αλλάξουμε τον τρόπο διατροφής μας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    134
    Εγω δεν τρωω γρηγορα οταν καθομαι στο τραπεζι αλλά και δεν σταματαω μεχρι να τελειωσω ότι εχω βαλει μπροστα μου.
    Γρηγορο μεταβολισμο δεν μπορω να πω οτι ειχα ποτέ και τωρα με την εντελως καθιστική ζωη σιγουρα δεν παιζει κάτι τετοιο.
    Αν καταλαβαινω που το πας, οτι αν αυτος που τρωει αργα λαμβανει το σημα του κορεσμου και σταματαει πριν καταβροχθισει τεραστιες ποσοτητες -δηλαδη πολλές θερμίδες- ενω εχει μια λογική δεν ειναι πάντα ετσι. Το να μασαμε καλά είναι σημαντικό. Νομιζω όμως οτι ο μεταβολισμός επηρεαζεται απο αυτη καθαυτη την ποιότητα της τροφης και απο την συχνοτητα των γευματων και οχι απο το αν έχεις τελειωσει το γευμα σου σε 7 ή 25 λεπτά. Εκτος κι εανυπολογιζουμε τις θερμίδες που καιμε ανοιγκοκλεινοντας τις σιαγονες μας :-D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Και γω πάντως τρώω γρήγορα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Το να τρωμε πιο αργα βοηθαει στην καλυτερη πεψη της τροφης. Αλλα ουσιαστικη σημασια εχει τι τρωμε και ποσο τρωμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    166
    Με αρκετη προσπαθεια τρωω σαν τη χελωνα. Ετσι χορταινω με λιγοτερο στανταρ. Και αν πειναω πολυ,τρωω τις πρωτες 3-4 μπουκιες γρηγορα και μετα κατεβαζω ταχυτητα και το τρωω πολυ αργα, σε σημειο που μπορει σπαω τα νευρα στο αλλον μερικες φορες. Ομως παιδια δουλευει, δοκιμαστε το. Φυσικα βεβαια ο μεταβολισμος δεν εχει καμια σχεση με αυτο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Εγώ τρώω εξαιρετικά γρήγορα, ουσιαστικά καταβροχθίζω την τροφή ή το αναψυκτικό μου. Λέτε να φταίει για τις κακές διατροφικές μου συνήθειες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με το μεταβολισμό γιατί το χω ακούσει και από αλλού. Εσείς έχετε καλό μεταβολισμό; Δηλαδή άμα κάνετε δίαιτα πχ πόσο χάνετε την εβδομάδα;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    athens
    Posts
    61
    και εγω τρωω υπερβολικα γρηγορα.καθομαι στο τραπεζι παντα τελευταια και σηκωνομαι πρωτη.ξερω οτι ειναι κακο αυτο αλλα με πιανει λυσσα και μετα αισθανομαι τουμπανιασμενη.τον τελευταιο καιρο προσπαθω να το κοψω αλλα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Και μένα έτσι λύσσα με πιάνει. Μέχρι να φάω και αυτό ήτανε. Μετά μου φεύγει. Γενικά έχω πολλή όρεξη πάντως ακόμα και μετά το φαί.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Τρώω όσο πιο αργά μπορώ.
    Είναι μεγάλη απόλαυση το φαγητό και δε θέλω να τελειώνει γρήγορα.
    Εξάλλου έτσι βοηθάμε το στομάχι για μια εύκολη πέψη!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    9
    εξαρταται...

    οταν ειμαι με καλη παρεα στο τραπεζι χαζολογαω κ τρωω αργα

    η οταν δεν με τρελαινει το φαγητο...

    αλλα οταν τρωω το αγαπημενο μου φαγητο η οταν πειναω πολυ

    τρωω πολυ γρηγορα...

    παντως εχω ακουσει οτι χρειαζεται να περασουν 20 λεπτα απο την

    ωρα που θα αρχισεις το φαγητο για να αισθανθεις

    χορτασμενος.δεν ξερω αν ισχυει βεβαια...

  12. #12
    tweetaki15
    Guest
    τρωω υπερβολικα αργα κ οταν ειμαι καπου εξω με παρεα ολοι τελειωνουν πρωτοι απο μενα κ τσαντιζονται μερικες φορες αλλα εμενα δεν με νοιαζει αφου ετσι το ευχαριστιεμμαι κ το απολαμβανω τι να κανω.....χαχαχαχαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Ισχύει αυτό ότι πρέπει να περάσουν 20 λεπτά μέχρι να αισθανθείς χορτασμένος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Πρέπει να ισχύει lbp μου ? και είναι λογικό.
    Και εγώ έτρωγα λαίμαργα αλλά με προσπάθεια τα κατάφερα και τώρα τρώω αργά
    Τώρα και το απολαμβάνω περισσότερο ? και διαρκεί περισσότερο και το κυριότερο ? δε με πονά πια το στομάχι μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    823
    Ok.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •