ΖΑΧΑΡΗ: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ.....ΓΛΥΚΟ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988

    ΖΑΧΑΡΗ: ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟΣΟ.....ΓΛΥΚΟ!

    ʼλλο πρόβλημα μεγάλο!
    Ο γιατρός μου στο τελευταίο μας ραντεβού, μου απαγόρευσε την ζάχαρη στον καφέ....
    Μην φανταστείτε την τρελή ποσότητα που βάζω! Έναν καφέ την ημέρα πίνω (ελληνικό) και βάζω μια κουταλιά ζάχαρη!
    Η ζάχαρη λοιπόν μου είπε είναι επικίνδυνο ναρκωτικό, προκαλεί εξάρτηση και δυσκολεύει τον οργανισμό στην απώλεια βάρους (ακόμα και μια κουταλίτσα την ημέρα?).
    Επιπλεόν (τα επιστημονικά δεν τα συγκράτησα) κάνει κάποιες ενώσεις με κάποιες πρωτεϊνες και ευθύνεται και για το Αλτσχάιμερ!
    Πως θα απεξαρτηθώ?
    Α πληροφοριακά ούτε η φρουκτόζη παίζει..
    Μου είπε να βάζω γλυκαντικό μέχρι να καταφέρω να τον πίνω σκέτο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Εγώ νόμιζα ότι ο εγκέφαλος τρέφεται αποκλειστικά από ζάχαρη...Εξάλλου, στη δίαιτά μου έχω 2 κουταλάκια ζάχαρη την ημέρα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ευτυχως χρονια τωρα πινω σκετο καφε ακομη και το espresaki σκετο το πινω ... ειναι δηλητριο η καθε γουλια αλλα με τρελαινει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Originally posted by dolphin
    Εγώ νόμιζα ότι ο εγκέφαλος τρέφεται αποκλειστικά από ζάχαρη...Εξάλλου, στη δίαιτά μου έχω 2 κουταλάκια ζάχαρη την ημέρα...
    Τα σημαντικότερα θρεπτικά συστατικά για τη σωστή εγκεφαλική λειτουργία είναι όλες οι αντιοξειδωτικές ουσίες, τα ω-3 λιπαρά οξέα και οι βιταμίνες C, D, Β12 και το φυλλικό οξύ.

    Περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=6569

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Κώστα πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, το έψαξα και έμαθα πολλά πράγματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Μπράβο Κώστα, να γιατί η ζάχαρη συνδέεται με το Αλτσχάιμερ:
    "Η υπέρταση και ο σακχαρώδης διαβήτης είναι χρόνιες παθήσεις οι οποίες αυξάνουν τον κίνδυνο μεγάλης απώλειας εγκεφαλικών κυττάρων. Επιπλέον, όταν η κυκλοφορία του αίματος διαμέσου των φλεβών και των αρτηριών δεν γίνεται σωστά στον ανθρώπινο οργανισμό, ο κίνδυνος για εγκεφαλικές βλάβες, απώλεια μνήμης και χρόνιες εγκεφαλικές παθήσεις όπως η νόσος Alzheimer αυξάνεται".

    Καλά εγώ δεν το γλυτώνω...
    Έχω καταναλώσει τόση ζάχαρη στην ζωή μου που και να μην ξαναφάω ποτέ πια στα 60 μου θα είμαι γκαγκά...
    Και παρόλα αυτά: θέλω γλυκό! φτου μου...!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    λιδάκι καταρχήν ηρέμησε....... τα πράγματα δεν είναι τόσο φοβερά..... ναι είναι γνωστό τοις πάσοι το ότι η ζάχαρη γενικά βλάπτει.... και τώρα τελευταία έκανε και την εμφάνισή της η νέα πληροφορία ότι η ζάχαρη εθίζει..... λοιπόν κι εγώ όπως κι εσύ λατρεύω τα γλυκάκια (κυρίως τη σοκολάτα και το παγωτό!!!). το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις σταδιακά και αργά βήματα μέχρι να φτάσεις στον στόχο σου..... δε μπορεί απο κεί που κατανάλωνες ένα σωρό λιχουδιές, ξαφνικά να τις απαρνηθείς όλες έτσι απλά...... εγώ για παράδειγμα προσπαθώ να μην καταναλώνω ζάχαρη στην καθημερινότητα μου αλλά επιτρέπω στον εαυτό μου ένα ωραίο γλυκό μιά φορά τη βδομάδα.... αυτό δεν είναι τόσο καταστροφικό.... επίσης υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές λύσεις για τις δύσκολες ώρες..... το τοπ στη λίστα μου είναι το μέλι!!! σκέτο ή στο γιαουρτάκι σου είναι γλυκύτατο και κάνει και καλό........ επίσης λίγη μαύρη σοκολάτα ποτέ δεν έβλαψε κανένα!!! θέλεις κι αλλά??? σου έχω ένα σωρό.... κουλουράκια, παστέλι, μαρμελάδα, ρόφημα σοκολάτας, ζελέ..... όλα αυτά διατίθενται στα σούπερ μάρκετ χώρίς ζάχαρη και σε μικρές ποσότητες καθησυχάζουν σώμα και.... μυαλό!!!! όσο για τον καφέ??? σκέψου ότι απλά η ζάχαρη αλλοιώνει την πραγματική του γεύση!!!! μπορείς ας πούμε για αρχή αντί για υποκατάστατο να μην προσθέσεις καμία γλυκαντική ουσία αλλά να μειώσεις τον καφέ που έβαζες μέχρι τώρα..... αφενός δε θα βγεί το ίδιο δυνατός, αφετέρου θα έχεις την ευκαιρία να επανεκτιμήσεις την πραγματική γεύση καφέ (και αν δεις ότι σε χαλάει και δεν το αντέχεις, πρόσθεσε στη συνέχεια ασπαρτάμη).... τι λές???

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Sofi22ri τι ωραίο που ήταν το "ληδάκι"....
    Παιδιά δεν μπορώ, αυτά τα γλυκαντικά με χαλάνε, έχω μονίμως όλη μέρα μια αλλοιωμένη γεύση στο στόμα.
    Θα πίνω ένα κουταλάκι ζάχαρη την ημέρα και μόνο...
    Αλλιώς θα τρελαθώ!
    Και όντως είναι σωστό αυτό: σιγά σιγά η απεξάρτηση...
    Είμαι "χαλασμένη" όλη μέρα εξαιτίας του πρωϊνού καφέ μου που δεν μπορώ να απολαύσω!
    Έλεος πια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    χαίρομαι πολύ που σου άρεσε τόσο η εισαγωγή μου.... είμαστε εδώ για ψυχολογική υποστήριξη κυρίως.... και πως θα γίνει αυτό χωρίς μία καλή κουβέντα??? ορίστε λοιπόν..... έδωσες μόνη σου τη λύση στο πρόβλημα! σε πρώτη φάση περιορίζεις την ποσότητα σε ένα κουταλάκι ζάχαρη στο καφεδάκι σου κάθε πρωί.... δεν είναι και τόσο φοβερό αυτό! θα στο πεί και ο γιατρός σου!!!! καλημέρεςςςςςςς.............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Καλημέρα!
    Έτσι ακριβώς είναι όπως το λες...
    Εδώ κατανάλωνα τόνους από σοκολάτες και παγωτά, το ένα κουταλάκι ζάχαρη θα με χαλάσει?
    Σήμερα ήπια κανονικό καφεδάκι και είμαι καλά!
    ʼσε που τα γλυκαντικά μου έφερναν και φούσκωμα στην κοιλιά πέρα από την άσχημη γεύση στο στόμα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Εγώ δε βρίσκω διαφορά στα γλυκαντικά.
    Τα έχω συνηθίσει.
    Ζάχαρη αν χρησιμοποιήσω είναι μαύρη για πιο σωστή διατροφή.
    Το πρόβλημα όμως είναι πως τα γλυκαντικά δεν είναι καθόλου υγιεινά.
    Τα χρησιμοποιώ και ας ελπίσουμε πως δε θα πάθουμε τίποτα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Εμ εγώ είμαι γευσιγνώστης και καταλαβαίνω την παραμικρή διαφορά στις γεύσεις και στις μυρωδιές...
    Δεν με ξεγελάει κανείς...
    Πως γίνεται λοιπόν εγώ η ίδια να ξεγελάσω τον εαυτό μου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Κι εγώ ομολογώ το ίδιο.Δεν μπορώ να στερηθώ τη ζάχαρη στον καφέ,επίσης αντιλαμβάνομαι έντονα πως η φρουκτόζη ή το γλυκαντικό αλλοιώνουν τη γεύση του καφεδακίου μου,οπότε την κρατάω εκεί,αλλά την μειώνω αλλού,γιατί τον καφέ δεν τον στερώ στον εαυτό μου με την καμία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    sabe αδελφή ψυχή!

  15. #15
    Τα γλυκαντικά και αλλιώνουν τη γεύση και κάνουν κακό στον οργανισμό. Η ασπαράμη είναι δηλητήριο, καλύτερα σκέτος ο καφές παρά μ αυτή την αηδία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •