Ποιος ειναι για εσας ο ιδανικοτερος και αποτελεσματικοτερος τροπος αδυνατισματος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ποιος ειναι για εσας ο ιδανικοτερος και αποτελεσματικοτερος τροπος αδυνατισματος?

    και τι ειναι για εσας ιδανικο αδυνατισμα το γρηγορο?το ευκολο?με χαπια?με γυμναστική?με λιγοτερο φαγητο?με λιγοτερα λιπαρα?με ατκινς?με βελονισμο?με με με....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    134
    χμμμ...... Ειπες μια λεξη που ηθελα να την φερω στο forum αλλά πρωτα θελω να πω κατι αλλο.

    Ολα ειναι κατα περιπτωση και τα πάντα, μα τα πάντα, στη ζωη εχουν ενα τιμημα. Αρα ο καθενας πρεπει να βρει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα και που θα μπορεσει να το υποστηριξει μεχρι τελους. Ολες οι διαιτες καλές ειναι, αρκει να τις κάνεις :-)

    Ολοι εδω πέρα πιστευω οτι ξερουμε ποιος ειναι ο ορθολογιστικος τροπος διατροφης και ζωης αλλά μαλλον κατι μας εφταιγε και δεν τον τηρησαμε οταν ξεφυγαμε 3, 4, 5 κιλα και χτυπησαμε 20αρες, 30αρες και 50αρες.

    Δεν υπαρχει "γρηγορος" τροπος, δεν υπαρχει παγιωμενο αποτελεσμα. Ο παχυσαρκος που δεν πηρε βαρος συγκυριακα (εγκυμοσυνη, καθηλωση απο τραυματισμο, αρρυθμιστο θυρεοειδη, κλπ) εχει "θεμα" σε ολη του τη ζωη. Κατα τη γνωμη μου ειναι λαθος γυναικες με +6 κιλα να παιρνουν χαπια και άλλες με +14 να σκεφτονται τις βαριατρικες επεμβασεις.

    Την ανοιξη του 2007 εκανα βελονισμό και αυθυποβολή - ξεαυθυποβολή, αυτο που αρχισε να μου συμβαινει ηταν ενα μικρο θαυμα. Η κυρία Αναστασία Καραμούζη στην οποια πηγα με τις καλυτερες συστασεις απο ασθενεις της (οχι παχυσαρκους) μου ειπε οτι πρωτα θα ανεβασουμε το ηθικο και να τονωσουμε την ψυχολογία, κατι το οποιο το θεωρησε ευκολοτατο κι εγω απο μεσα μου κουναγα το κεφαλι. Δεν ξερω τι εκανε, αλλος ανθρωπος μπηκα στο ιατρειο της και αλλος βγηκα! Και ναι, χωρις κατι ακραιο, σιγα-σιγα η ορεξη εγινε ελεγχομενη, δεν ηταν το ιδιο απαιτητικη και βασανιστική, αρα η διαιατα ηταν πιο ευκολη. Η γιατρος μου εδωσε μια διαιτα, της οποιας η λογικη ηταν κάτι ψητό με σαλατα και μια μερα τη βδομαδα αποτοξινωση. Δεν το συνεχισα πολυ καιρο. Πηγα ενα ταξιδι στο εξωτερικο και δεν τηρησα τιποτα απο την αυστηρη οντως διαιτα (και ποσοτικα ηταν πολυ περιορισμενο το φαγητο, και ποιοτικα) οχι γιατι δεν θα μπορουσα αλλα γιατι δεν προσπαθησα καν. Οταν ξεκινησα ειχα την εντυπωση οτι θα πηγαινω μια φορα την εβδομαδα στην αρχη και μετα απο καποιο διαστημα θα αραιωσουμε, αποδειχτηκε ομως οτι επρεπε να πηγαινω 2 φορες την εβδομαδα, σε ωρες που μπορουσα να βρω ραντεβου (δηλαδη οχι ακριβως την ωρα που με βολευε καλυτερα) και λιγη εως πολυ αναμονη παντα υπηρχε, η δε επισκεψη στοιχιζε 60 ευρω. Δεν μπορουσα τότε να το υποστηριξω αυτο, δεν ηθελα να παιρνω μετρό και να πηγαινω 2 φορες καθε βδομαδα, να χαλαρωνω μια ωρα ξαπλα με κλασικη μουσικη και να ξαναβγαινω στο δρομο σαν την τρελή :-) και ενταξει, ενα 500αρικο το μηνα το οποιο δεν καλυπτεται απο το ταμειο, δεν ειναι peanuts!

    Πριν μερικους μηνες, απο γυναικα που εχασε σεβαστο βαρος πηρα το ονομα άλλου βελονιστη που κανει και ωττοβελονισμό, κατι που γινεται καθε 15 ημερες και η καθε επισκεψη στοιχιζει γυρω στα 70-80 ευρω. Κουβεντιαζοντας με γνωστους, πολλοι τον ηξεραν αυτο τον γιατρό και μόνο καλές κουβεντες ακουσα. Για αυτο που ειμαι σιγουρη ειναι οτι δοκιμαζοντας δεν ρισκαρω τιποτα. Μπορει να κερδισω αυτο που επιθυμω, όπως και να χει παντως κακο στην υγεια μου δεν προκειται να κανω ούτε πειραματοζωο θα γινω και ανα πασα στιγμη λεω STOP και την κανω. Με ελαφρα ελπιζω :-)


    Οσο για την γυμναστικη, καλα, εγω δεν ειμαι fun και μην με πολυπαιρνετε σοβαρα υποψιν σε αυτο, αλλά η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι η γυμναστικη δεν αδυνατιζει. Η γυμναστικη φτιαχνει ωραιο κορμι, γραμμωνει, οφελει την καρδια, το εντερο, την υγεια γενικά, συντηρει ενα αποτελεσμα, βοηθαει να μην χασουμε μυϊκο ιστο οταν κανουμε διαιτες οπότε κραταει τον μεταβολισμο σε ενα επιπεδο, εχει δηλαδη παρα πολλά οφελη αλλά δεν ειναι ο τροπος για να αδυνατισει καποιος. Και στην γυμναστικη ισχυει ότι και στην διατροφη: πρεπει να βρουμε κατι που να εντασσεται στον τροπο ζωης μας και να το κανουμε για πολλα-πολλά χρονια. Αλλος μπαλετο, αλλος ποδηλατο, αλλος κολυμπι και αλλος διαδρομο, αλλος παουερ γιογκα, ότι αρεσει περισσότερο στον καθενα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    Τι είναι για μένα ιδανικό αδυνατισμα??

    ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ!!

    αν ο τροπος που ακολουθει ο καθενας έχει μόνιμα αποτελέσματα (χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα υγείας-σωματικής και ψυχικής), τότε είναι ο κατάλληλος για εκείνον.
    έχουμε ακούσει άπειρες μεθόδους, και άπειρους "ειδικούς".. το θέμα είναι όμως, κατά τη γνώμη μου,το να διατηρήσεις όσα χάνεις. εκει θα τα χεις καταφέρει στ αλήθεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by porki_
    και τι ειναι για εσας ιδανικο αδυνατισμα το γρηγορο?το ευκολο?με χαπια?με γυμναστική?με λιγοτερο φαγητο?με λιγοτερα λιπαρα?με ατκινς?με βελονισμο?με με με....
    Τίποτα από όλα αυτά!
    Διατροφή με διατροφολόγο και φυσική άσκηση ? έστω όχι και εντατική.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Συμφωνώ και γω : Διατροφή με διατροφολόγο και φυσική άσκηση ? όχι υπερβολες!
    DreamOn μήπως ο βελονιστής είναι ο Μιλτιάδης Καράβης?
    Γιατί είχα πάει και γω σ' ένα βελονιστή για να μου κόψει την όρεξη αλλά δυστυχώς δεν πέτυχα τίποτα απολύτως!

  6. #6
    Originally posted by esceden
    Τι είναι για μένα ιδανικό αδυνατισμα??

    ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ!!

    αν ο τροπος που ακολουθει ο καθενας έχει μόνιμα αποτελέσματα (χωρίς να δημιουργήσει προβλήματα υγείας-σωματικής και ψυχικής), τότε είναι ο κατάλληλος για εκείνον.
    έχουμε ακούσει άπειρες μεθόδους, και άπειρους "ειδικούς".. το θέμα είναι όμως, κατά τη γνώμη μου,το να διατηρήσεις όσα χάνεις. εκει θα τα χεις καταφέρει στ αλήθεια.
    εχεις δικιο αλλα εγω ακομα ψαχνω τον σωστο τροπο...αληθεια εσυ πως εχασες τοσα κιλα?μπραβο σου!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Για μενα το ιδανικο αδυνατισμα ειναι η απολυτα ισοροπημενη διατροφη.Στην πορεια μου για να χασω τα κιλα και μεσα απο τα λαθη μου εμαθα οτι οι χημικες διαιτες,οι διαιτες που μειωνουν πολυ τους υδατανθρακες τυπου Ατκινς οπως και αντιθετα οι διαιτες με τους πολλους υδατανθρακες και ολα αυτα που φερνουν ανισοροπια στον οργανισμο μας κανουν μετα απο μικρο διαστημα να πεφτουμε με τα μουτρα παλι στο φαγητο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    οπως παντα συμφωνω απολυτα με την φορτυ. Δυστηχως πολλες φορες εθελοτυφλω αλλα παντα, τουλαχιστο τις 2 φορες που θελησα να αδυνατισω, καταληγω στον διαιτολογο μου σαν ιδανικη λυση. Οπως και αυτη τη φορα...τριτη και φαρμακερη ? παιδια νομιζω ο σωστος τροπος ειναι ο μονιμος υπο την εννοια οτι δε θα αλλαξει μολις ελθουν οι δυσκολιες...πχ τι να το κανω να χασω 20 κιλα κ μετα να μεινω εγγυος κ να παρω 30? το θεμα με τονε αυτο μου ειναι να με μαθω να τρωω σωστα για περισσοτερο καιρο αποφευγοντας τα επεισοδια βουλιμιας... και αυτο γινεται μονο με σωστη διατροφη που σου παρεχει ολα οσα θα επιθυμουσες, ακομα κ γλυκο, ποτο κτλ. αλλα σε λογικες ποσοτητες...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    24
    Πάνω από όλα η σωστή διατροφή.
    Νομίζω ότι αμα έκανα σωστή διατροφή δεν θα είχα φτάσει σε αυτό το σημείο.
    Και απο την άλλη αυτό που είναι και το πιο σημαντικό για μένα η διατροφή μου να μου δίνει υγεία και όχι να πέφτω σε άλλα αποτελεσμέτα προσπαθώντας να χάσω βάρος.
    Οσο και να θέλω να χάσω κιλά δεν θα έκανα ποτέ πειράματα με την υγεία μου.
    Είναι πιο βασική απο την εμφάνιση ή οτιδήποτε άλλο νιώθω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •