Τι περιέργο? έχω κρίσεις πανικού!¨) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    9
    οπώς και να έχει παίδια εγώ δεν σκοπεύω να με σταματήσει μια φοβία και να την κουβαλάω για μια ζωή είναι στο χέρι μας και αφού είναι στο χέρι μας μπορούμε να την ξεπεράσουμε όλοι!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    14
    παιδιά γειά σας.διαβάζω τις περιγραφές σας για τις κρίσεις πανικού και σκέφτομαι πόσο μοιάζουμε όλοι...έχετε δίκιο ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας και τα πράγματα που μας αγχώνουν.πραγματικά θαυμάζω αυτούς που τολμούν...όπως είχα γράψει και στην προσωπική μου ιστορία ,το κυριότερο πρόβλημά μου αυτή τη περίοδο είναι ότι θέλω να γυρίσω στη σχολή μου αλλά αυτό μου προκαλεί πολύ άγχος κυρίως λόγω της ηλικίας μου...θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το γεγονός ότι αποφάσισα τη Δευτέρα να πάω στο μάθημα!!!Αν ακούσετε ότι \"ώριμη\"φοιτήτρια έτρεμε στο αμφιθέατρο,λιποθύμησε,δέ μπορούσε να αναπνεύσει και τα γνωστά συμπτώματα να ξέρετε ότι θα είμαι εγώ!!!ελπίζω να καταφέρω να ελένξω τον πανικό μου και να μή γίνω ρεζίλι στους υπόλοιπους που θα παρακολουθούν το μάθημα!!

    θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους σας για τις απόψεις και τις συμβουλές σας.πιστεύω ότι βοηθήσατε και εσείς στη λήψη αυτής μου της απόφασης.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494

    Έτσι μπράβο!

    Μπράβο γατούλα! Να θυμάσαι ότι τις πρώτες φορές θα είναι δύσκολο, μετά θα λες τι έχανα τόσο καιρό;
    Το ίδιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει κι εγώ κάποτε, με έπιανε η κρίση πανικού μέσα στο αμφιθέατρο αλλά υπέμενα κι έλεγα: ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ, είναι ένα παιχνίδι του μυαλού! Και περνούσε και μετά δε συνέβαινε καν! Να θυμάσαι ότι κανείς ποτέ δεν πέθανε από αυτό!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    9
    Originally posted by gatoula
    !Αν ακούσετε ότι \"ώριμη\"φοιτήτρια έτρεμε στο αμφιθέατρο,λιποθύμησε,δέ μπορούσε να αναπνεύσει και τα γνωστά συμπτώματα να ξέρετε ότι θα είμαι εγώ!!!ελπίζω να καταφέρω να ελένξω τον πανικό μου και να μή γίνω ρεζίλι στους υπόλοιπους που θα παρακολουθούν το μάθημα!!
    gatoula an den kanw lathos den ginetai na lipothimiseis apo tis kriseis panikou.. toulaxiston etsi mou exoun pei kai emena. kai mexri tora den exo lipothimisei pote apo krisi panikou opote auto na min se agxonei.
    isws i proti sou mera na einai diskoli alla molis eksikiotheis kai niotheis oikio to meros kai ton xwro ola ta simptomata (gnosta se olous) tha arxisoun na ipoxoroun..
    min afiseis na sou stamatisei ti zwh ena paixnidi tou mialou! kai na thimase oti ola einai sto xeri mas!

    kali epitixia kai ola tha pane kala!!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Athina
    Posts
    16

    Λοιποθημιες!!Για μενα μηλατε??

    Λοιπον εχω λοιποθημισει αν θημαμαι καλα 3 φορες,ενω θημαμε και μια στα παιδικα μου χρονια.Η 1η απο τις τελευτεες ηταν 2002 πανω στο μηχανακι ευτυχως σταματημαινος σε φαναρι.Αυτο ηταν και το πρωτο σιμαδι οτι κατι τρεχει με μενα.Μετα απο ιατρικες εξετασεις και πολλα νευρα καταλιξαμε σε ψυχιατρο.Η 2η ηταν μετα απο 1 χρονο, σε ταξιδι στα Γιαννενα μεσα σε club,εκει τσακιστικα!.Ολλα γινανα πολυ ξαφνικα,ενω εννιωθα μια χαρα,κριση και παρτων κατω.Η 3η ηταν μεσα στο σπιτι.Εκει μετα απο πολυ στρες εκανα συναιχομενες λοιποθημιες.
    Στο διαστιμα αυτων των τριων χρονον ειχα και καμποσες αλες κρισουλες ευτυχως χωρις λοιποθημιες!Κριση σε τρενο στο Λονδινο, σε καφετερια , σε εστιατοριο,στο αυτοκηνιτο..Στο Μιλανο που πηγα τιποτα!
    Ολλα αυτα μιαζουν ακομα και αυτη η λοιποθημια που ειμουν παιδι και θημαμε αχνα.Μια πιεση,ενα μιρμιγκιασμα,που ανεβαινει και ανεβαινει απο χαμιλα και φτανει στο κεφαλι,τοτε τι γλιτωνω δεν την γλιτωνω την ξαπλα!Μετα απο ολλα αυτα εχω περιορισει την αστατη και περιπλοκη ζωη μου κατα πολυ.
    Αυτο που ξερω για μενα ειναι οτι εχω χαμιλη σχετικα πιεση και ισως γι αυτο λοιποθημω.Αλλα εχω μπει στη σκεψη να ψαξω καλυτερα τους βιολογικους λογους για τους οποιους λοιποθημω..................

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    14

    πήγα........!

    Παιδιά γειά σας.ελπίζω να είστε όλοι καλά.αυτή την εβδομάδα πήγα στη σχολή...έπρεπε να με βλέπατε μέσα στο αμφιθέατρο.είχα κάτσει σε μία γωνίτσα πίσω,πίσω λές και ήμουν η εγκληματίας που δέν πρέπει να την πάρουν χαμπάρι!!!ευτυχώς επιβλήθηκα στον εαυτό μου και έκατσα όλη την ώρα του μαθήματος.δέν μπορούσα όμως να συγκεντρωθώ πολύ στο μάθημα γιατί είχα τα γνωστά μου προβλήματα....κράτησα όμως σημειώσεις τις οποίες θα μπορώ να διαβάζω σπίτι.προσπάθησα να διαβάσω αλλά σκεφτόμουν πάλι την ηλικία μου..μεγάλο κόλλημα και να σκεφτείτε ότι στη σχολή συνήθως με περνάνε για δεύτερο έτος...μικροδείχνω πολύ, αλλά εγώ μέσα μου ξέρω πόσα χρόνια έχω χάσει με τα προβλήματά μου και στεναχωριέμαι.τουλάχιστον δέν λυποθύμησα!!!

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    9

    Οι κρίσεις πανικού υποχωρούν.

    Hellooooo
    Τι κάνετε? Σας έλειψα?
    Καταρχίν ήθελα να πώ ένα ευχαριστώ στους ανθρώπους που με συμβούλεψαν σε αυτό το φορουμ και μου έδωσαν να καταλάβω τι ακριβώς είναι η κρίσεις πανικού και ότι δεν πρόκειται να λυποθυμίσω ή κάτι τέτοιο.

    Μετά από ένα δύσκολο ομολογώ χρόνο πλέον πηγαίνω χωρίς δυσταγμό για clubing σε καφέ και γενικότερα κάνω ότι και πρίν με μικρες εξαιρέσεις (όπως να φέυγω εκτός νομού με το car --> θα το κάνω και αυτό σύντομα)
    Ήθελα να πώ ότι με βοήθησαν πολύ μερικά extreme sports που κάνω πλέον και διάφορα άλλα hobbies.
    Παιδιά δεν πήγα τελικά σε ψυχολόγο (όχι ότι δεν βοηθάνε προς θεου απλά ήταν δική μου επιλογή) και το πάλεψα , το κλειδί είναι να μην διστάζετε να κάνετε πράγματα που θέλετε και ακόμα και αν σας πιάσει μια κρίση πανικού μην την αποφύγετε!!! Πολεμήστε την...αν νιώσετε να λυγίζουν τα πόδια σας να υδρώνετε και να χάνετε την ισοροπία δεν είναι παρα μόνο παιχνίδια του μυαλού! Κρατηθήτε , κρατηθήτε γερά και θα αρχίσει να υποχωρέι. και κάθε φορά θα είναι και μικρότερη...πλεόν παρόλο που ακόμα τις σκεύτομαι...όταν με πιάνουν μικρές κρισούλες τις αγνοώ παντελός και σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα εξασθενούν από μόνες τους.!

    Η ζωή είναι ωραία και θέλει τσαμπουκά και θέληση!!!!!
    Παλέψτε το και θα βγείτε νικητές ! Μην κάνετε πίσω! όσο πιο πίσω κάνετε τόσο πιο από κάτω σας παίρνει!!, και θα δείτε ότι όσο το πολεμάτε τόσο καλύτερα θα νιώθετε!!!

    Ελπίζω να έδωσα μια σταγόνα κουράγιο στους συμπολεμιστές!!!!

    Καλές γιορτές και ο καινούργιος χρόνος να μας βρεί νικητές!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •