ερωτεύονται οι ψυχολόγοι ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 77
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Mα Κλειώ μου, όλα τα θέματα που μπαίνουν είναι για δικές μας πρωτίστως αναζητήσεις, δεν συμφωνείς ? επειδή με ενδιαφέρει πολύ ο έλεγχος, γιατί έχω καεί, για αυτό και μ αρέσει να συζητώ με τους ψυχολόγους και να έχω δικές τους αληθινές σκέψεις. Πως γμτ το χειρίζονται, και αν μπορούν. Αυτό.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    ααα δηλαδη δεν μπορεις να βοηθήσεις τους οικείους σου, γιατί μπαίνει το συναίσθημα κ δεν βγαίνει αποτέλεσμα;
    ειναι θεμα δεοντολογίας τονα βοηθησεις καποιον κοντινό σου;
    ασε τον πελατη, αναγνωριζω πληρως οτι ειναι αντιθετο αλλά π.χ. αν η μητέρα σου ή ο ξαδερφός σου ή ο πρωην/νυν φιλος/φιλη σου ειχε αναγκη απο ψυχολογικη υποστήριξη;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by liberchild
    Mα Κλειώ μου, όλα τα θέματα που μπαίνουν είναι για δικές μας πρωτίστως αναζητήσεις, δεν συμφωνείς ? επειδή με ενδιαφέρει πολύ ο έλεγχος, γιατί έχω καεί, για αυτό και μ αρέσει να συζητώ με τους ψυχολόγους και να έχω δικές τους αληθινές σκέψεις. Πως γμτ το χειρίζονται, και αν μπορούν. Αυτό.

    Συμφωνώ οτι τελικά μόνο με τον εαυτό μας ασχολούμαστε . :P :D :P :D
    Και εγω μια απο τα ίδια . ;)

    Ομως εξιδανικευεις τους ψυχολόγους και μερικές φορές μπορεί να είναι χειρότεροι απο κάποιον απλό άνθρωπο . (π.χ. Σταυροχαρ :P)

    Βεβαια σε καταλαβαίνω . Κατι παραπάνω θα ξέρουν ........ τοσα χρονια σπουδές !

  4. #34
    Γιατι ρε παιδια τι ειμαστε οι ψυχολογοι ζομπι;;; Ναι ερωτευομαστε ποναμε αγαπαμε ζουμε... και οσοι δεν το κανουν διαλυονται απο τα βαρη της δουλειας...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Αυτόν τον βαριόμουν δεν τον διάβαζα ποτέ, διαβάζω μόνο το δωδώνη γιατί λέει λίγα και καλά. Μακάρι αυτός και η μαρίνα να να απαντούσαν εδώ.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ομως Liber πρέπει να κυριαρχεί πάντα η λογική στο συναίσθημα ? Μάλλον καποια ισορροπία πρέπει να βρεθεί .

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Αν ο ξάδελφός μου η μητέρα μου ή όποιος άλλος χρειαστεί στήριξη θα είμαι εκεί. Αν χρειαστεί ψυχοθεραπευτή θα πάει σε κάποιον άλλο κι όχι σ εμένα.

    Ποιά είναι η μέθοδος των τριών?? :)

  8. #38
    Οσο για χειρισμο... εγω μετα απο μια δυσβατη πορεια... εχω καταληξει ή εχω επιτυχει αν θελεις να μην ειμαι ψυχολογος με τον εαυτο μου... τον αφηνω ακομ η και να ερωτευεται με εμμονη... να ειναι ασοβαρος να συμπεριφερεται ανωριμα... να μαθει να απορριπτεται... να αγαπα την μελαγχολια του.. την νοσταλγια του να αγαπα το ανθρωπινο μεσα του και οχι την περσονα του ψυχολογου...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    σε ευχαριστω paprika, αυτό ήθελα να ξέρω.. έχω δύο φίλες απο το σχολείο.. χρόνια.. που ασκούν το επάγγελμα κ οι δύο μου είπανε να πάω σε ειδικό κ να μην κάθομαι άλλο έτσι.. κ μου είχε κάνει ασχημη εντύπωση γιατί καμιά τους δεν μπορεσε να δει ποιο μεσα στο πρόβλημά μου, εντάξει απλά κ εγω τους ειπα μονο πως αισθάνομαι, αλλα κ εκεινες δεν θελαν να μπουνε στο πρόβλημα.

    mauroasprε μπραβο που διατηρεις στην ζωη σου τον απλό εαυτο σου..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    \"Paparika\"....xaxaxa :)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μα λεω κ εγω γιατι γελαει ποιο ειναι το αστειο;; sorry εεεε δεν το εκανα επιτηδες, κεκτημενη ταχυτητα θα το διορθωσω..
    sorry αλλα εσκασα στα γελια..
    sorry

    συνηθως κανω copy για να μην τα γραφω λαθος, την πατησα
    sorry

    φτου γμτ μου ντραπηκα κιολας τωρα συγνωμη

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    συμβαίνουν αυτά :)

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Χεχε...ξέρεις όταν πολλοί αναρωτιούνται καθώς συζητάμε για την προσωπική μας ζωή \'μα καλά, εσύ μια ψυχολόγος ήσουν με αυτόν τον άνθρωπο, δεν έβλεπες ότι με τον χ δεν ταιριάζατε, εσύ φέρθηκες έτσι, εσύ πήρες διαζύγιο, εσύ παρασύρθηκες από το πάθος\' κλπ κλπ, τους λέω μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι τότε ήμουν φρέσκια ψυχολόγος, μόλις είχα πάρει το πτυχίο και δεν ήξερα!... :)

    Φυσικά και ερωτεύονται οι ψυχολόγοι...η γράφουσα τουλάχιστον έχει στις αποσκευές κάμποσες ιστορίες σχέσεων διαφορετικής μορφής και έντασης συναισθημάτων. Εξάλλου η ικανότητα και η διάθεση να ερωτεύεσαι προϋπάρχει του επαγγελματικού προσανατολισμού!

    Ο τρόπος/οι άνθρωποι που ερωτεύεσαι όμως και η διαχείριση των σχέσεων είναι θέμα ωριμότητας, εμπειρίας και αυτογνωσίας/αυτοεκτίμησης. Αυτά είναι χαρακτηριστικά που αναπτύσσονται και μέσω της επαγγελματικής εκπαίδευσης/εμπειρίας.

    Η δουλειά μου με βοηθά στις σχέσεις μου και οι σχέσεις με βοηθούν στη δουλειά μου. Ο ψυχολόγος δεν γίνεται να ζει μέσα σε μια γυάλα, χωρίς να είναι ανοιχτός στις εμπειρίες, χωρίς να βιώνει έντονα συναισθήματα και μετά να δείχνει ενσυναίσθηση, να αναλύει τις ζωές και να κατανοεί τη σκέψη των άλλων. Από την άλλη, τόσο το αναγκαίο θεωρητικό υπόβαθρο όσο και οι εμπειρίες από την άσκηση του επαγγέλματος, μπορούν να βοηθήσουν στο να διαχειρίζεσαι πιο αποτελεσματικά τα συναισθήματα και να έχεις καλύτερη επικοινωνία στις διαπροσωπικές σχέσεις.

    Ξέρεις liber, στις προσωπικές μας σχέσεις, στον έρωτα, συμμετέχει όλο μας το είναι. Και το τι \'είμαι\' κάθε στιγμή έχει σχέση με πολλά πράγματα, όχι μόνο με τις σπουδές και τη δουλειά. Ο άντρας μου δεν είναι ψυχολόγος....αλλιώς ερωτευόταν στα 18, αλλιώς στα 25, αλλιώς τώρα στα 40 του. Το ίδιο κι εγώ παρότι ψυχολόγος... :)

  14. #44
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by marina38


    Ο άντρας μου δεν είναι ψυχολόγος....

    ναι αλλα οτι πει, εχει παντα δικαιο.....

    :P

  15. #45
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Λες να του πω να κάνουμε και τις συνεδρίες από κοινού?


Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •