ερωτεύονται οι ψυχολόγοι ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    ερωτεύονται οι ψυχολόγοι ?

    Λοιπόν, πάντα είχα αυτή την απορία. Με την πάλαι ποτέ δική μου το είχα συζητήσει σαν πρώτο θέμα μάλιστα, όμως η απάντησή της δεν ήταν ξεκάθαρη μιάς και θα αναγκαζόταν να μιλήσει για την προσωπική της ζωή. Το σεβάστηκα και τόκοψα.

    Η ερώτησή μου είναι η εξής : μπορεί ένας ψυχολόγος να ερωτευτεί σφοδρά με την έννοια που το κάνει ένας μή ψυχολόγος ? όχι ότι είναι κάτι σαν άλιεν ο ψυχολόγος, απλά υποτίθεται ότι έχει μιά έτσι κάπως πιό \" επίπεδη \" θέση σε συναισθήματα ( λέω εγώ ).

    Πραγματικά θα με ενδιέφερε να μάθω..


    εδιτ


    έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία του γιάλομ, ούτε από εκεί μπόρεσα να πάρω μια σαφή θέση..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γιατί να μην ερωτεύονται;
    άνθρωποι δεν είναι κ αυτοι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εχω μια αμφιβολία για αυτό. Υπό την έννοια ότι δεν μπορείς να προδικάσεις την έκβαση του έρωτα. Αν λοιπόν συμβεί να κατακλύσει τον εαυτό τους, πώς την ίδια στιγμή θα μπορέσουν να απεγκλωβίσουν απ αυτό ένα πελάτη τους που τους ζητά αυτή τη βοήθεια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    μαλλον η τεχνική που τους δινει την δυνατότητα να κρατούν αποστάσεις ασφαλείας, χωρίς να μπαίνουν μέσα στο πρόβλημα, δεν λειτουργεί με τους ίδιους.
    πάρε παράδειγμα τον εαυτό σου.. όπως μπορείς κάλλιστα να δίνεις συμβουλές στους γύρω σου, όταν έχεις τα \"δικά\" σου, δεν μπορείς να τις εφαρμόσεις σε εσένα, άσχετα αν τις γνωρίζεις κ τις πιστευεις κιολας.

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Προσωπικα πιστευω οτι σιγουρα μπορουν να ερωτευτουν!Ανθρωποι ειναι και αυτοι απλα εχουν τη δυνατοτητα να κρατανε μια ισορροπια στα συναισθηματα-αισθηματα...κατα τ΄αλλα κανουν μια φυσιολογικη ζωη(το φυσιολογικο ειναι αντικειμενικο,οπως το βλεπει κανεις)!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by liberchild
    έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία του γιάλομ, ούτε από εκεί μπόρεσα να πάρω μια σαφή θέση..

    Απο τα βιβλία του Γιάλομ , εγω κατάλαβα οτι οι ψυχολόγοι ερωτεύονται ........... αλλα τι σημαινει έρωτας ?

    (Το Ντιβάνι το διάβασες ?)

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Ερωτεύονται και πολύ συχνά λάθος άτομα. …….

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by liberchild
    Εχω μια αμφιβολία για αυτό. Υπό την έννοια ότι δεν μπορείς να προδικάσεις την έκβαση του έρωτα. Αν λοιπόν συμβεί να κατακλύσει τον εαυτό τους, πώς την ίδια στιγμή θα μπορέσουν να απεγκλωβίσουν απ αυτό ένα πελάτη τους που τους ζητά αυτή τη βοήθεια?
    Αρα η ερώτηση δεν είναι αν ερωτεύονται αλλα αν θα έπρεπε να ερωτευονται και τι κανουν οταν συμβεί με τον πελάτη τους . Διαφωνείς ?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Πάνε σε ψυχολόγο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τραβανε τα μαλλια τους....
    (οσα τους εχουν μεινει κιολας, επειδη οι υπολοιποι τα εχουν περισεμα)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    τραβαμε και εμεις τα δικα μας και τα κανουμε κοτσιδες....

    :cool:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    katarina, αυτό ακριβώς πιστεύω ότι είναι ο έρωτας. Μόνο ένα διαφορετικό από εμας μπορεί να βγάλει στην επιφάνεια πράγματα δικά μας και να μη λέγεται ξενέρωμα. Το πρόβλημα προκύπτει απ τη στιγμή που δεν μπορεί ο ένας ή και οι δύο, αυτά να τα συνδυάσουν.

    Κλειώ στο ντιβάνι όπως και σε άλλα, ας πούμε στο δήμιο του έρωτα, είδα ένα γιάλομ ερωτευμένο και προβληματισμένο, όμως αυτό είχε να κάνει άμεσα με τη δουλειά του και καταπνίγηκε. Μιλάω για διαφορετική σχέση και εκτός δουλειάς.

    Αποκλείεται ένας ψυχολόγος να ερωτευτεί σε σημείο που να μη μπορεί να ελέγξει αυτό ?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Τι είναι το γιάλομ?????????????????????????????????????? ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Axaxaxaaaa, πρόσωπο, ζώο ή πράγμα ???


    :D


    σε καλό μας παναγία μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Irwin Yalom , Katarina, αμερικάνος ψυχαναλυτής κορυφαίος στο είδος του, με εβραικές ρίζες.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •