επιπλοκες δακτυλιδιου!??? help!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6

    επιπλοκες δακτυλιδιου!??? help!!

    καλησπερα παιδια ανηκω και εγω σε αυτους που εχουν δακτυλιδι !!
    εδω και δυο μερες εχω πραγματικη αισθηση που βρισκεται το δακτυλιδi πραγμα που δεν ειχα πριν!!
    και εχω και καποιες σουβλιες μπορεις να πεις !!
    φοβαμαι οτι εχει γινει κατι και επειδη ο doctor ειναι εξωτερικο για αλλες 3 μερες ειπα να στραφω σε εσας να μου δωσετε τα φωτα σας!!δεν εχω ταση για εμετο και δεν εχω κανει ποτε απο τοτε που το εβαλα!!
    ανησυχω!!!!! βοηθεια please!!
    αα να πω οτι το δακτυλιδι το εχω απο τον μαιο και μεχρι στιγμης δεν εχω καμια επιπλοκη αλλα τωρα???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Να σε καλοσωρισω και εγω και να σου πω και μπραβο .
    πιστευω οτι δεν εχει γινει τιποτα.
    Να ρωτησω στα ποσα κιλα ξεκινησες και ποσα εχασες απο τον μαιο.
    Θα σου πω οτι οσο χανουμε κιλα ,χανουμε και λιπος γι΄αυτο αισθανομαστε περισσοτερο το δαχτυλιδι.Ισως μετα απο περισσοτερα κιλα το διακρινεις και καλυτερα γιατι ελαφρως θα πεταγεται λιγο προς στα εξω μια και το λιπος θα μειωνεται και δεν υπαρχει να το καλυπτει οπως πριν.
    Εγω πια μετα απο 2 1/2 σχεδον χρονια το πιανω κανονικα την βαλβιδα.
    Να διευκρινισω οτι αναφερομαι στην βαλβιδα ,γιατι τον δακτυλιο δεν τον βλεπουμε και δεν τον αισθανομαστε μια και το στομαχι μας ειναι περισσοτερο προς την πλατη.
    Εσυ αναφερεσαι στον δακτυλιο και οχι στην βαλβιδα?
    Και εαν υποθεσουμε οτι αναφεραισε στον δακτυλιο,για να εχεις ξαφνικα ταση εμετου μηπως τον εχεις ζορισει?
    και εχεις ταση προς εμετο χωρις να εχεις φαει? με αδειο στομαχι?
    Και εαν οντως αισθανεσαι τον δακτυλιο ,που τον αισθανεσαι ακριβως οτι βρισκεται?
    Βοηθησε λιγο για να καταλαβω τι ακριβως θεμα εχεις .

    ΦΙΛΙΑ!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Τωρα καταλαβα οτι στην ριμη του λογου εγραψα και εγω στην αρχη δακτυλιο αντι βαλβιδα.
    Μηπως κατι παρομοιο εκανες και εσυ?
    Θα σου πω και αυτο .Οταν δεν ειμαι καλα και εκνευριζομαι ,και οταν μαλωνω η φωναζω να δεις πως πετιεται η βαλβιδα και με ποναει και πλατη και το στηθος λες και ετοιμαζομαι για το εμφραγμα.

    ΦΙΛΙΑ!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6
    οχι την βαλβιδα τον δακτυλιο αισθανομαι!
    εχω ενα πονο ακριβως εκει που τελειωνουν τα πλευρα 1-2 εκαταστα προς τα αριστερα!! να εξηγησω καλυτερα εχω σταδιακους πονους ,σφαχτες θα ελεγα!! ερχεται για 1 δευτερολεπτο και φευγει!
    στην τελευταια ρυθμιση ειχα πει στον γιατρο μου οτι εχει αυξηθει η ποσοτητα που μπορω να φαω και μου ειπε αυτο που μου λες και συ οτι χανω λιπος και για αυτο συμβαινει αυτο!!
    επειδη λοιπον παλι μπορω να τρωω παραπανω (εχουν περασει 2 μηνες απο την τελευταια ρυθμιση) φοβαμαι μηπως αθελα μου το παρακανα και επαθα καμια ζημια!!

  5. #5
    Γλυκια μου μην φοβασαι. Δεν ειναι τιποτα. Ο δαχτυλιος βρισκεται αναμεσα στο στηθος λιγο πιο κατω. Δεν υπαρχει περιπτωση να τον αισθανεσαι. Αρτιστερα ενα-δυο εκατοστα κατω απο τα πλευρα ειναι ο δωδεκαδαχτυλος νομιζω και ισως ζοριζεται. Μεχρι να ερθει ο γιατρος σου προσπαθησε να τρως ελαφρα. Το γεγονος οτι δεν κανεις εμετους σημαινει οτι δεν υπαρχει προβλημα. Χαλαρωσε λιγακι, τρωε ελαφρα και πριν το παρεις χαμπαρι ο γιατρος σου θα ειναι εδω να σε βοηθησει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Ησυχασε μανα μου μην σε πιανει πανικος.
    εαν εχεις πονο εκει που λες για να οφειλεται στον δακτυλιο πρεπει να εχει φυγει τελειως απο το στομαχι και κρεμεται στην ουσια μεσα στο σωμα σου.
    Και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι και ετσι θα επρεπε να αισθανοσουν πονο.
    Η αληθεια ειναι οτι πρεπε οντως να το παρακανες.Η Σοφη ,μια κοπελα που εκανε δακτυλιο και υπηρχε καποτε εδω μεσα ,αισθανοταν κατακαιρους αυτους τους τρελους πονους η σφαχτες ειχε,η νομιζε οτι η καρδια της πονουσε αλλα σημειωτεον οτι ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕ ΑΜΑΣΗΤΑ!!!
    πΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΟΥ ΜΑς.οΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΑς ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΘΗΡΑ!!
    Μια αλλη εκδοχη ειναι να ειναι κατι τελειως ξεκαρφωτο απο τον δακτυλιο αυτο που σε ποναει.Το εχεις σκεφτει?
    Μπορει να ειναι χολη!!Εμεις οι παχυσαρκοι την εχουμε σχεδον σιγουρη λογω κιλων και κακης διατροφης.
    Εαν παρεις παυσιπονο σε πιανει?
    Και αυτες τις ημερες μεχρι να ερθει ο γιατρος σου δεν θα τρως παραπανω,θα τρως κανονικα και επιλεκτικα.Δεν θα τον ζοριζεις καθολου!!
    ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΝΑΣ ΕΙΤΕ ΤΡΩΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ?
    Τα λεμε !
    ΦΙΛΙΑ!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    kate_scod,θα συμφωνήσω με τα κορίτσια...
    Δε μπορεί να είναι ο δακτύλιος γιατί δεν είναι η θέση του εκεί που αναφέρεις την ενόχληση.
    Μπορεί να είναι κάποιος νευρικός πόνος ή κάτι άλλο,άσχετο πάντως με το δακτύλιο...
    Μέχρι τώρα που σου γράφω σίγουρα θα έχει επιστρέψει ο γιατρός σου και φαντάζομαι
    θα έχεις ήδη επικοινωνήσει μαζί του.Τι σου είπε;Συνεχίζεις να νιώθεις τον πόνο αυτό;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    6
    kalispera koritsia!! nai girise o giatros kai epikoinonisame kai mou eipe poli sigekrimena pos ean den kano emetous tote tipota den trexei!!
    mallon mou eipe epiases kapia iosi kai se teraxe !! episis mou eipe na kleiso radevou se kana dekaimero na pao na me dei gia na to sigourepsoume !!
    o ponos exei perasei alla exoun meinei kati mikres kaoures opote tro laxanika !!
    opote idomen mexri tis 27 pou exo radevou!!
    aporia exei kamia sas kaoures meta apo fai ??

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τέλος καλό,όλα καλά λοιπόν!Ηρεμήσαμε,θα πάμε και να το σιγουρέψουμε...Ωραία!
    Στον πρώτο δακτύλιο εγώ είχα καούρες,αλλά δεν ξέρω αν δεν ήταν από τους εμετούς...
    Η δική μου εμπειρία δε νομίζω πως είναι βοηθητική...Ξέρεις,καλό είναι να συγκρίνουμε
    όμοιες περιπτώσεις για να μην βιαζόμαστε σε αβάσιμες συγκρίσεις και συμπεράσματα.
    Αντιλαμβάνομαι πως όλο αυτό είναι κάτι άγνωστο για σένα κι έχεις την ανάγκη επιβεβαίωσης
    από άτομα που το πέρασαν κι εκείνα,αλλά ίσως δεν είναι πάντα γόνιμο αυτό.Το καλύτερο είναι
    να είσαι σε στενή επαφή με το γιατρό σου και να ηρεμήσεις αναφορικά με τη σκέψη πως το παραμικρό
    μπορεί να σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά με το δακτύλιο...Προς Θεού δε σε λέω ούτε υποχόνδρια
    ούτε υπερβολική!Απλά η καλή μας ήρεμη ψυχολογία πάντα βοηθά,αρκεί κι εμείς να τη βοηθήσουμε!
    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!Ήρεμα και συνετά,καλό μάσημα κι όλα θα πάνε μια χαρά!Φιλάκια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •