τι διαιτα να ακολουθησω??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13

    τι διαιτα να ακολουθησω??

    γεια σε ολα τα μελοι..δεν ξερω αν ανοιγω σωστα το θεμα αλλα ειμαι καινουργια στο φορουν,δεν ξερω τι διαιτα να ακολουθησω,μολισ σταματησα απο την διαιτολογο εχασα 5 μονο κιλα απο τον μαιο,δεν εχο πολλα απλα επειδη τα χω τοπικα φαινονται,το θεμα ειναι οτι εχει κολησει ο μεταβολισμοσ μου επειδη χρονια ειμαι σε διαιτεσ θα αφηνομαι λιγο καιρο κ με το παραμικρο περνω κιλα,κ μετα παλι σε διαιτα αυτο γινεται αρκρτα χρονια,κ πλεον χανω πολυ δισκολα,τρωω πολυ υγειηνα απλα το κακο ειναι οτι καποιεσ φορεσ τσιμπολογαω δεν το χο κοψει τελειωσ αλλα μυδαμινεσ ποσοτητεσ,η διατροφη μου ελατωθηκε παρα πολυ απο την διαιτολογο για τον λογο οτι δεν εχανα,οσπου εφτασα να τρωω πρωι γαλα με κορν φλεικσ μεσημεριανο μια μικρη μεριδα με σαλατα κ,1 φρουτο ενδιαμεσα κ καθε βραδυ ενα ποτυρι ξυνογαλο,κ παλι εχω κολυσει..σκευτομαι να κνω την ατκινσ μπασ κ ξεμπλοκαρω,απλα δεν γνωριζω τι τρωσ ημερησιωσ?ξερω τισ ποσοτητεσ υδατανθρακων που πρεπει να περνω ,ταα εχω διαβαζει αυτα,απλα δεν ποσεσ φορεσ την ημερα να τρωω κρεασ.??την διαιτα ημερησιωσ δεν γνωριζω..συγνωμη αν σασ κουρασα..αν γνωριζεται καποια καλη δοκιμασμενη διαιτα για την περιπτωση μου να μου την πειτε μπασ κ κατευω κανενα νουμερο στα ρουχα...ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    MAΡΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΚΟΛΛΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ
    ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
    ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΜΠΟΛΟΓΗΜΑΤΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΦΑΓΗΤΟ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ
    ΒΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟΝ - Α ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΝΕΟΗΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΕΣ ΑΤΚΙΝΣ Κ.ΛΠ ΔΕΝ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΑΚΙ
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ
    ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    ναι τα χω ψαξει ολα ...κ εδω που βρισκομαι δεν εχουμε κ τουσ πιο εξειδηκευμενουσ γιατρουσ,οποτε +λεω να δοκιμασω κ την ατκινσ,ευχαριστω παντω για την συμβουλη..απλα θελω καποιοσ να με βοηθησει για την ατκινσ τι ακριβωσ πρεπει να κανω?ποσο κρεασ ημερησιωσ κ ποσο γαλα κανει??

    +

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    μαράκι μου με την άτκινς πας να κάνεις μεγαλύτερο κακό στον μεταβολισμό σου.......το πιθανότερο είναι ότι θα χάσεις στα γρήγορα κάποια κιλά αλλά μακροπρόθεσμα δε συμφέρει γιατί είναι περισσότερο απο σίγουρο ότι θα τα ξαναβάλεις στο 2πλάσιο. δε θέλω να σου κόψω τα φτερά και τον ενθουσιασμό, πρέπει όμως να καταλάβεις ότι αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι είναι σωστή διατροφή........ξεκίνα να τρώς φυσιολογικά, από όλες τις ομάδες τροφίμων και ανα τακτά χρονικά διαστήματα. αυτός είναι ο μόνος τρόπος να ξεκολλήσεις τον ήδη καταπονημένο οργανισμό σου..... ειδικά αν το συνδιάσεις και με λίγη άσκηση! μετά απο αυτό θα δείς οτι σταδιακά θα αρχίσεις να χάνεις.....εντάξει....είναι πολύ πιο χρονοβόρα διαδικασία από την άτκινς, όμως και καλύτερα θα νιώθεις και η απώλεια σου θα είναι μόνιμη και σε λίπος......... μην ταλαιπωρείσαι κοριτσάκι μου με τέτοια πράγματα......δεν αξίζει τον κόπο......το θέμα πρώτα απ όλα είναι η υγεία μας!!!!!! άκουσε με.......

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    σε ευχαριστω σοφη,απλα κ με βοηθεια διαιτολογου δεν χανω,αφου βαρεθηκε ο ανθρωποσ να πηγαινω επι 3 μηνεσ κ να ειμαι κολημενη στα ιδια,το βλεπε σαν να με εκμεταλλευεται τσαμπα πηγαινα,εξαλου για να ξεκολησω επι 3 εβδομαδεσ μου δινε διαιτα με πρωι βραδυ κρεασ+σαλατα για ολη την διαρκρια των εβδομαδων με ελαχιστο ψωμι κ φρουτα,με αποτελεσμα την πρωτη εβδομαδα να χασω 800 γρ κ αυτα ηταν κ τα τελευταια πλεον δεν χανο,ουτε κ με το εβδομαδιαιο προγραμα το οποιο περιλαμβανε πρωινο γαλα με δημιτριακα,μεσημεριανο μια μετρια μεριδα με σακλατα κ βραδυ ενα ξυνογαλο,ποσο πιο υγειηνη διατροφη να κανω???εχω τρελαθει κ κανω που κ που διαδρομο εχο σπιτι,κ καθημερινωσ ασκησεισ για ενδυναμωση των ποδιων (στο πατωμα)επειδη ειμαι πολυ χαλαρη μπασ κ μαζεψω..γιαυτο θελω να κανω την διαιτα αυτη να χσω τα αλλα 5 που εχω κ μετα να τρωω υγειηνα κ να κανω μονο ενδυναμωση,απαλ καποιοσ αν ξερει να μου πει τι ακριβωσ να τρωω ,τι ποσοτητεσ γαλακτοκωμικων κ κρεατων ημερισιωσ,κ παλι ευχαριστω

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    athens
    Posts
    61
    μηπως θα πρεπει να κανεις καποιες εξετασεις.μπορει να εχεις προβλημα με τον θυροειδη σου και να μην το ξερεις.μια ιδεα λεω τωρα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    μου εκενε ο γυναικολογοσ αιματολογικεσ κγιατι εχω πολυκυστικεσ κ δεν βρηκε θυροειδη βασικα το χο στα υποψιν μου να παω να δω κ σε ενδοκρυνολογο,γιατι δεν παλευεται αυτη η κατασταση στο τελοσ ασυτια θα παθω κ παλι δεν θα χανω

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    athens
    Posts
    61
    Originally posted by maraki23
    εχω πολυκυστικεσ
    εγω δεν εχω προβλημα με πολυκυστικες αλλα υπαρχουν πολλα κοριτσια που εχουν και απο αυτα που εχω διαβασει στο forum πρεπει να εχεις διαφορετικη διαιτα/διατροφη.μηπως ο διαιτολογος σου δεν το ειχε λαβει υποψιν του και γι'αυτο δεν χανεις τιποτα.για δες και το αντιστιχο τοπικ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    13
    οκ σευχαριστω πολυ..θα τα διαβασω δεν εχω κοιταξει καν..κ βλεπω ευχαριοστω πολυ!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •