Η δικη μου ιστορια......!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Athens-Greece
    Posts
    3

    Η δικη μου ιστορια......!!!

    καλησπερα σε ολους...μολις σημερα εκανα εγγραφη και θα σας πω για το δικο μου προβλημα..........
    ειμαι 29 ετων και εδω και 3 χρονια επερνα ασταματητα κιλα,στην αρχη οφειλω να ομολογησω οτι εκανα ασχημη διατροφη μιας και βιωσα πολυ ασχημα το διαζυγιο μου αλλα μετα ενω αρχισα να ξαναφτιαχνω την ζωη μου η διατροφη μου ηταν αρκετα θα ελεγα φυσιολογικη αλλα τα κιλα μου ειχαν παρει την ανηφορα χωρις σταματημο,εδω και 2 χρονια εκανα απιστευτες προσπαθειες να αδυνατισω και με μαγειρεμενα φαγητα σε πακετο(δεν θα ηθελα να αναφερω την εταιρια) και με διαιτολογους αλλα τιποτα ενω στην αρχη εχανα καν δυο κιλα μετα παλι ανεβαινα...μεχρι που με τον συντροφο μου αποφασιασμε να παμε σε πλαστικο χειρουργο για λιποαναροφηση η δακτυλιο η μανικι στομαχου......για καλη μου τυχη επεσα σε εναν απιστευτο γιατρο ο οποιος ηταν τοσο αναλυτικοτατος στην συναντηση μας οσο και στην ληψη του ιστορικου μου.......ενδεικτικα αναφερω οτι σε ολη μου την ζωη ημουν απο 60 εως 70 που ειχα φτασει στην γεννα...ενω μεχρι την επισκεψη μου σε αυτον τον γιατρο ειχα φτασει στα 130.....οπως καταλαβαινετε η καθημερινοτητα μου ειχε γινει και ειναι ακομα ενα μαρτυριο...ουτε τα κορδονια μου δεν μπορω να δεσω ...να μην πολυλογω ομως...λοιπον αυτος ο γιατρος με εβαλλε στην διαδικασια να κανω μια ειδικη εξεταση για υπνικη απνοια......επρεπε λοιπον να παω σε νοσοκομειο που εχει τμημα μελετης υπνου και να την κανω οπως επραξα.Η απαντηση ηταν θετικη....αρα εφοσον επασχα απο συνδρομο υπνικης απνοιας ηταν απολυτα φυσιολογικο να περνω κιλα κατα τους γιατρους
    βεβαια για να γνωριζετε και εσεις τα συμπτωματα....ειχα απαισιο υπνο με πολλαπλες διακοπες του υπνου μου σε καταστασεις σοκ απο την μη ληψη οξυγονου.....ροχαλιζα απιστευτα και παντα αυτη η αισθηση κουρασης οταν ξυπναγα...λες και δεν ειχα κοιμηθει ουτε 5 λεπτα ....με επερνε υπνος στα πιο απιστευτα σημεια και ειδικα διαβαζοντας βιβλιο η βλεποντας τηλεοραση και τελικα ειχα και υπερταση οχι πολυ υψηλη αλλα τσιμπιμενη οπως λενε οι γιατροι...αφου λοιπον η εξεταση βγηκε θετικη εκανα επαναληπτικη εξεταση με την χρηση συσκευης θετικης πιεσης και η διαγνωση ηταν 0 (μηδεν) απνοιες,πραγματικα κοιμηθηκα 6 ωρες και αισθανθηκα σαν να ξεκουραστηκα πρωτη φορα στα τελευταια 2 χρονια.αγοραστηκε λοιπον η συσκευη αυτη με την οποια θα κοιμαμαι εως οτου χασω τα κιλα μου γιατι υπαρχουν 2 ειδων απνοιες
    η κεντρικη ,η οποια οφειλεται σε νευρολογικες διαταραχες και η αποφρακτικη ,η οποια χρεωνετε στα ανωτερο αναπνευστικο η δηλαδη απο βαρος που δυσκολευει την αναπνοη η απο κατασκευαστικο προβλημα οπως φαρυγγας,διαφραγμα ακομα και μεγαλη γλωσσα ακουσα σαν περοστατικο.....!!!
    στην πρωτη εβδομαδα εχασα 3 κιλα διχως να κανω διαιτα αμεσως πηγα στην διαιτολογο στην οποια και παλι ξεκινησα διατροφη η οποια μεχρι σημερα με εχει βοηθησει να χασω 7 κιλα σε διαστημα 1,5 μηνα αλλα ειδικα τις 3 τελευταιες εβδομαδες ειμαι σε απωλεια 200 και 300 gr...το προβλημα μου το βασικο ειναι οτι πριν ενα χρονο περιπου υποβληθηκα σε αφιαρεση χολης η οποια λογω του υποδοριου λιπους(πολυ λιπος στην κοιλιακη χωρα...το οποιο ειναι βασικο χαρακτηριστικο σε αυτους με συνδρομο απνοιας) ο γιατρος δεν καταφερε να παει λαμπαροσκοπικα και ενω με τρυπησε αρχικα τελικα εκανε ανοιχτο χειρουργειο..αποτελεσμα πρεπει να κανω παλι επεμβαση λογω κοιλης η οποια θεωρητικα εχει δημιουργηθει απο το παχος και την πιεση που δεχεται η κοιλια μου σε αυτην την περιοχη...με αυτα τα κιλα ομως παλι θα ξαναδημιουργηθει κοιλη...οποτε θελησα να γινει κατι λιγακι πιο αποτελεσματικο και σε συνεννοηση με την γιατρο μου αποφασησα να ξεκινησω τα xenical διχως βεβαια να σταματησω την διατροφη και παντα υπο την εποπτια κλινικης διατολογου και της γιατρινας μου!!!!!
    το πιο δυσκολο για μενα ειναι οτι ποτε δεν αποδεχτηκα και ουτε νομιζω οτι θα συμβει να αποδεχτω τον εαυτο μου σε αυτα τα κιλα παρολο που εχω την απεριοροστη συμπαρασταση απο τον συντροφο μου ......που πλεον ειναι και συζυγος μου,μιας και εκεινος οπως λεει σβανακι με γνωρισε και ετσι με αγαπησε,η λογικη μου ομως ειναι διαφορετικη ...ξερετε ειναι και λιγο θεμα αυτοπεποιηθησης αλλα και υγειας καθως και στοχου μιας και θελω να κανω και ενα παιδακι μαζι του αλλα η κατασταση μου τωρα ειναι απαγορευτικη σε αυτα τα κιλα...Οποτε λοιπον απο αυριο Τεταρτη ξεκιναω αγωγη και διατροφη ελπιζοντας να ξαναβρω τον παλιο μου "εαυτο"

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Athens-Greece
    Posts
    3

  3. #3
    Καλημερα Σβανακι και καλως μας ηρθες. Καλη αρχη στη προσπαθεια σου. Να εισαι σιγλουρη οτι ολα θα πανε καλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Καλώς ήρθες svanaki ! Καλή αρχή σου εύχομαι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    svanaki καλως ηρθες,
    τωρα που βρηκες την αιτια του κακου,σιγουρα θα βρεις την ακρη σου, κανε υπομονη, τα κιλα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα,
    ειναι πολλα κιλα τα 7 για 1,5 μηνα, ο οργανισμος σου προσπαθει να το συνηδητοποιησει,
    εσυ προσπαθησε να εμενεις στο προγραμμα σου και θα ξανααρχισει η κατηφορα.......
    καλη συνεχεια και θελουμε να μας ενημερωνεις για την πορεια σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    καλημερα κοριτσι μου. αρχιζοντας να διαβαζω ειπα "ωχ, σε κομπογιαννιτη πηγε" οσο ομως διαβαζα, τοσο σε χαιρομουν. μπραβο σου. πες μας το ονομα του γιατρου που εντοπισε το προβλημα σου μηπως και καποια αλλα ατομα εντοπισουν παρομοια σημαδια στον εαυτο τους και θελησουν να πανε σε τετοιο γιατρο. τι ειδικοτητα ειχε?
    καλη αρχη θα ηθελα να σου ευχηθω και κυριως καλη συνεχεια. σε βλεπω σε κανενα εξαμηνο αγνωριστηκαι τον αντρα σου να τριβει τα ματια του απο τη χαρα του....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    SVANAKI ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ
    ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΛΕΣ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΑΣ
    ΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΛΕΣ ΘΑ ΤΟΝ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ
    ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Athens-Greece
    Posts
    3
    καλημερα και παλι
    παρολο την τεραστια προσπαθεια απωλεια μεγαλη δεν ειδα και η αληθεια ειναι οτι αυτη η κατασταση με εχει πραγματικα κουρασει οχι γιατι δεν εχω απωλεια αλλα εχω και μεγαλο πλεον κινδυνο να κανω ζαχαροδιαβητη τυπου α
    σημερα δευτερα εχω ραντεβου το απογευμα με τον γιατρο μου...τον πλαστικο χειρουργο που με οδηγησε να κανω κανω την μελετη υπνου..εχω σκεφτει παρα πολυ σοβαρα να κανω μανικι στομαχου...θεωρω οτι ειναι το πιο καταλληλο για την δικη μου περιπτωση..θα το κουβεντιασω μαζι του και θα παρω τελικη αποφαση...εχω διαβασει χιλιαδες θεματα σχετικα με την μεθοδο αυτη...μακαρι να πανε ολα καλα!!!!!καλη χρονια να εχουμε και θα τα ξαναπουμε λιαν συντομα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Εύχομαι να γίνουν όλα όπως τα θέλεις και όπως πρέπει!

    Αυτο με την υπνική άπνοια που ειπες, με βαζει σε σκέψεις διότι με μένα συμβαίνει το εξής: Σε κλινική του ΙΚΑ που έκανα προεγχειρητικό έλεγχο, οι πενυμονολόγοι επεμεναν οτι για τη μετρίου βαθμού υπνική άπνοια που ειχα επρεπε οπωσδήποτε να πάρω την τάδε συσκευή cpap από την εταιρεία που ηξεραν εκείνοι! Αυτό με έβαλε σε σκέψεις.

    Ετσι πηγα και στο Σωτηρία σε διευθυντή, ειδε τη μελέτη με και χωρίς συσκευή και είπε ότι ειναι μετρίου βαθμού αλλά δεν ειναι απαραιτητη η συσκευή σε αυτή την περίπτωση και δεν σχολιασε γιατί επέμεναν οι άλλοι δύο να αγοράσω συσκευή απο την τάδε εταιρεια.Ο λόγος προφανής....

    Ο διευθυντής απ το Σωτηρία μου είπε, οτι χανοντας κιλά θα λυθούν όλα. Δεν μπορώ να πω οτι χανονας 30κιλα κοιμάμαι σαν πουλάκι.Ισως γιατι δεν κουράζομαι αφού δεν εργάζομαι αυτό το διάστημα, ξενυχταω και κοιμαμαι ξημερώματα....

    Στο 6μηνο ο γιατρος στο Σωτηρια ειπε να κανω εκεί μια μελετη ύπνου. Θα δουμε τι θα δειξει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Καλώς το svanaki!
    Καλή επιτυχία σου εύχομαι κορίτσι μου , σε ότι κι αν κάνεις, έχε υπομονή και επιμονή,
    και κάτι μου λέει οτι όλα θα πάνε καλά!
    επίσης θα συμφωνήσω με τη sweety,
    από περίπτωση γνωστού μου που έχασε πολλά κιλά με επέμβαση,( 60 περίπου) γνωρίζω οτι ξεπεράστηκε το πρόβλημα του ύπνου εντελώς!
    πολλά φιλιά και καλή επιτυχία!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Καλως ηρθες κοπελια και καλη χρονια!!
    Την ιστορια με την απνοια την εχω ζησει μονο που εγω ειχα την περιπτωση με το το ανωτερο αναπνευστικο.
    Με μια χρονια αλλεργικη ρινιτιδα ,χρονια βουλωμενη η μυτουλα ,ειχα φτασει σε σημειο να χασω και την οσφρηση μου,ο υπνος μου ηταν ενας γολγοθας.Μια κουραση τρελη.Επεφτα να κοιμηθω και οταν σηκωνομουν ειμουν πιο κουρασμενη απο πριν.
    Πεταγομουν στον υπνο μου πνιγμενη,χωρις οξυγονο ,και παλευα να παρω ανασα σε κατασταση σοκ ,με μια αισθηση οτι πνιγομουν.Καταληγαμε στο νοσοκομειο με μασκες οξυγονου.
    Ολα αυτα στα 130 με 155 κιλα.
    Τελικα με μια θεραπεια να ανοιξη η μυτουλα και αφου πηρα ανασα ,επιτελους κοιμαμαι .
    Και απο την στιγμη που εκανα τον δακτυλιο και εχασα τα κιλα ακομα καλυτερα.
    Να σου πω οτι στα 130 κιλα εκανα την πρωτη εγκυμοσυνη ,πριν το δακτυλιο,και μετα την επεμβαση στα 115 κιλα μενω εγκυος στο δευτερο παιδακι μου το οποιο γενναω στα 106 κιλα εφοσον ενα χρονο πριν την δευτερη εγκυμοσυνη ειχα κανει τον δακτυλιο.
    Μην φοβασαι και μην σε παιρνει απο κατω.
    Βαλε προς για παιδακι ,και εαν προσεχεις ελαφρως στην περιοδο της εγκυμοσυνης δεν θα βαλεις πολλα κιλα.Ισως και καθολου.Κι να ξερεις οτι αυτο δεν ειναι προβλημα για το μωρο.
    Ευχομαι να σου πανε ολα καλα ,και οπως θελει η ψυχη σου!!!

    ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ!!
    ΦΙΛΙΑ!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    Να σημειωσω οτι αυτα τα μηχανακια που υποτιθεται οτι βοηθανε στην απνοια θελουν πολυ μεγαλη προσοχη!!!
    Απο περιπτωση συγγενους σαν το λεω επισημα,οχι μονο δεν βοηθουν αλλα χειροτερευουν την κατασταση με χρι και σε σημειο χωρις επιστροφη!!!

    ΦΙΛΙΑ!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •