θελετε να ξεκινησουμε διαιτα ατκινς?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121

    θελετε να ξεκινησουμε διαιτα ατκινς?

    γεια σας!! ειμαι καινουρια και θα ηθελα να βρω κι αλλες κοπελες που να εχουν τον ιδιο στοχο με μενα ωστε η μια να βοηθαει την αλλη... Τι λετε?? Θα βαλλουμε τα δυνατα μας να τα καταφερουμε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Nifitsa μου καλωσόρισες!
    Φοβάμαι ότι δεν θα βρεις αρκετούς να σε ακολουθήσουν.
    Η προσωπική μου γνώμη για την ʼτκινς (επειδή την έκανα για 10 μέρες κάποτε) είναι ότι δεν αντέχεται! Πόσο πρωτείνη να φας πια? Πόσο κρέας? Λαχταράς και ένα φρουτάκι και μια σαλατούλα παραπάνω και αυτά δεν επιτρέπονται παρά ελάχιστα (20 γραμμάρια υδατάνθρακας την μέρα ΜΟΝΟ).
    Χάνεις βέβαια αλλά για πόσο θα μπορέσεις να την κρατήσεις? Και μετά τι?
    Πάντως σου εύχομαι καλή αρχή σε ότι και να κάνεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Κρίμα lida, Παντως εχεις ενα δικιο σ αυτο που λες. Εγω ειμαι στη δουλεια τωρα κια ειμαι νηστικη και δεν ξερω τι να φαω για πρωινο. Απο την άλλη θέλω να δοκιμάσω... Θα περιμενω να παει 12 και θα παραγγείλω καλαμακια... Θα σας ενημερωνω για την προοδο μου (Αν υπάρχει...)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΥΦΙΤΣΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ
    ΤΗΝ ΑΤΚΙΝΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
    ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο,ΤΙ ΕΧΑΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 3 ΚΙΛΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΚΡΕΠΑΛΕΣ 1 - 2 ΦΕΤΟΥΛΕΣ ΨΩΜΑΚΙ ΚΑΦΕΣ ΜΕ ΖΑΧΑΡΙΤΣΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΙΤΣΕΣ
    ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΤΟΥΣ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑΝ ΖΑΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ
    ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
    ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝΠΡΟΟΔΟ ΣΟΥ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Καλημερα Αννεζινα! Σε ευχαριστω πολυ! Μόνο με την ατκινς τα ξαναπαιρνεις? Δυστυχως εχω δοκιμασει τα παντα, γιατι οχι κι αυτο?? Αποτελεσμα είχαν οι γνωστοι σου? Δηλαδη ξερεις καποιον που να την έκανε και να ειχε αποτελεσματα? Εγω προς το παρόν πειναω γιατι ειμαι στη δουλεια και δεν ειναι ευκολο να φαω κρεατα πρωι πρωι... παω να φτιαξω ενα τσαγακι σκετο!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Για πρωινό στην ʼτκινς μπορείς να φας ένα βραστό αυγό και λίγο τυρί. Καλύτερα μην μένεις νηστική μέχρι το μεσημέρι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Σε ευχαριστω πολυ lida το διαβασα απλα αργησα να ξυπνησω και δεν εχω παρει τιποτα μαζι μου. Απο αύριο όμως θα οργανοθώ...θα πάρω και το βιβλίο αν δω ότι έχει αποτέλεσμα στη δοκιμαστική περίοδο που θα κανω τη δίαιτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    και γιαουρτακι για πρωινο χωρις ομως φρουτακια και ζαχαριτσες. και γαλα επισης. γιατι ομως δεν δοκιμαζεις την διαιτα των ομαδων τροφων? καθε 4 ωρες ιδια ή αλλη ομαδα. η μια ομαδα ειναι οτι επιτρεπει η ατκινς και η αλλη οτι δεν επιτρεπει. νομιζω ειναι ευκολοτερη και κυριως δεν θα σου ανεβασει την χοληστερινη
    τελος παντων. ολοι για συμβουλες ειμαστε πρωτοι.
    αντε καλη αρχη και να μας λες την προοδο σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Γεια σου ΒΑΡΒ3 σε ευχαριστώ πολύ. Τώρα που έγινα μέλος θα παλιώσω τόσο καιρό μόνο σας διάβαζα. Αλλα τωρα το πηρα ποφαση.
    Αλήθεια επιτρέπεται το γιαούρτι στην ατκινς? Παρεπιπτώντως συγχαρητηρια για την πρόοδο σου!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    α, ωστε εισαι μια απο τους χιλιαδες ανωνυμους που μας διαβαζουν καθημερινα!!
    κοιτα, ειδικη δεν ειμαι. πρωτεινη μπολικη εχει το γιαουρτι, γαλακτοκομικο ειναι, ειμαι σχεδον σιγουρη οτι επιτρεπεται. εχω καμια εικοσαρια χρονια που την ειχα κανει και την ατκινς και πολλες αλλες διαιτες.
    οσο για την προοδο μου, προσπαθω εδω και περιπου εναμιση χρονο. ποτε βαζω, ποτε χανω, τα γνωστα. αν δεν ηταν ομως το φορουμ που το βρηκα τον φεβρουαριο, σιγουρα θα ημουν 104 μη σου πω και παραπανω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    nifitsa όλα τα συσκευασμένα γιαούρτια και γάλατα αναφέρουν το ακριβές ποσό υδατάνθρακα που περιέχουν.
    Πχ ένα γιαούρτι πλήρες κεσεδάκι έχει περίπου 4 γρ. υδατάνθρακα. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να φας και γιαούρτι και να πιεις και ένα ποτήρι γάλα αν θέλεις. Μην ξεχνάς απλά να τον μετράς πολύ προσεκτικά τον υδατάνθρακα γιατί το όριο είναι τα 20 γρ. ημερησίως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Nαι ήμουν από αυτούς που σας διάβαζαν... αλλά όχι πια. Αποφάσισα να αφήσω την παθητική στάση!!! Τελικά απαγορεύει το γιαούρτι το διάβασα. Οκ θα ζήσω και χωρις αυτό.... Καλή μας συνέχεια λοιπόν!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Νυφίτσα ο ενδοκρινολόγος μου μου είχε δώσει πριν 2 χρόνια μια δίαιτα που μοιάζει με την ΑΤΚΙΝΣ και που είχε απότέλεσμα σε εμένα. Είχα χάσει περίπου 10 κιλά, αλλά τα ξαναπήρα. Δεν νομίζω να έφταιγε η δίαιτα αλλά οι κρίσεις υπερφαγίας που είχα. Τις πρώτες 15 μέρες δεν είχε καθόλου υδατάνθρακες, άμυλο, φρούτα, ζάχαρη. Για πρωϊνό έφτιαχνα σάντουιτσ τυλίγοντας σε φύλο μαρουλιού τυρί λίνεα και γαλοπούλα ζαμπόν τα οποία στερέωνα με μια οδοντογλυφίδα και τα έπαιρνα μαζί μου στη δουλειά. Εναλλακτικά έβαζα σολωμό, αλλά μόνο τα σαββατοκύριακα ή τα απογεύματα. Γάλα και γιαούρτι δεν είχε. Μετά από 15 μέρες πρόσθεσε σταδιακά γάλα, γιαούρτι, μία φέτα μαύρο ψωμί ή κράκερ, κι ένα φρούτο. Μετά από ένα μήνα (είχα χάσει 6 κιλά) η δίαιτα έγινε διατροφή και συνέχισα να χάνω περίπου 3 με 4 κιλά. Στους δύο μήνες ήμουν σε ικανοποιητικά κιλά και παρόλο που δεν είχα φθάσει στα 58 επειδή έκανα και λίγο διάδρομο ήμουν ευχαριστημένη. Έτσι τα παράτησα και μετά από κανένα χρόνο τα ξαναπήρα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Μag σε ευχαριστω παρα πολύ!! Ωραία ιδέα για πρωινό γιατι όπου κοιτάω λέει για αυγά... Αν θα σου ήταν εύκολο θα μπορουσες καποια στιγμη να μου έγραφες τη δίαιτα αν την έχεις ακομα? Σε ευχαριστώ και πάλι πολυ πολυ!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Η Δίαιτα ήταν πολύ απλή:
    Α ΕΒΔΟΜΑΔΑ
    ΠΡΩΙΝΟ: καφές χωρίς γάλα και ζάχαρη ή τσάι ή άλλο αφέψημα
    μαρούλι + γαλοπούλα βραστή + τυρί τοστ με λίγα λιπαρά (μπορείς να φτιάξεις 3 ή 4 και να τα τρως μέχρι το μεσημέρι)
    ΜΕΣΗΜΕΡΙ: κοτόπουλο, ψάρι, μοσχάρι άπαχο (μερίδα εστιατορίου) βραστά η ψητά, μπιφτέκι χωρίς ψωμί, μια μικρή πράσινη σαλάτα (ωμά ή βραστα λαχανικά) με λεμόνι ή αλάτι και ελάχιστο λάδι
    ΑΠΟΓΕΥΜΑ-ΒΡΑΔΥ: το ίδιο με το πρωϊνό ή με σολωμό ή αυγό βραστό (2) με μικρή πράσινη σαλάτα

    Β' ΕΒΔΟΜΑΔΑ
    το ίδιο με την πρώτη αλλά μπορείς να προσθέσεις ντομάτα στη σαλάτα, λιαστή ντομάτα, ένα ποτήρι γάλα ή μισό κεσεδάκι γιαούρτι όποτε θέλεις

    Γ' ΕΒΔΟΜΑΔΑ
    προσθέτεις 1 ή 2 φρούτα και 1 ή 2 φέτες ψωμί ολικής αλέσεως ή κράκερς ολικής αλέσεως

    Δ' ΕΒΔΟΜΑΔΑ
    προσθέτεις ένα γλυκό του κουταλιού ή παστελάκι ή μέλι (1 ή δύο κουταλιές του γλυκού)
    μπορείς να τρως το βράδυ ότι και το μεσημέρι αλλά σε μικρότερη ποσότητα, όλα τα άλλα ίδια

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •