Χρειάζομαι βοήθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Boulevard of broken dreams
    Posts
    3

    Χρειάζομαι βοήθεια...

    Δεν ξέρω αν είμαι ανορεξική. Διαβάζω στο net για συμπτώματα και ανακαλύπτω κάποια στον εαυτό μου: κόπωση, τριχόπτωση, έντονους πόνους στην κοιλιά, άσχημη διάθεση...
    ʼρχισα να κάνω δίαιτα πριν από 8 μήνες περίπου, όταν ήμουν 60 κιλά και είχα ύψος 1.67. Αρχικά, ήμουν πολύ ευχαριστημένη και δεν είχα πρόθεση να σταματήσω τη δίαιτα. Αλλά, σιγά σιγά, μου έγινε εμμονή... ʼρχισα να μειώνω τις ποσότητες του φαγητού, έκοψα τελείως τα γλυκά και προσέχω πάρα πολύ σε ότι τρώω. Έχω φτάσει τα 49 κιλά και θέλω να χάσω χάλια.
    Νιώθω χοντρή και άσχημη... Όποιος μπορεί να μου πει αν αυτό που έχω είναι ανορεξία ή κάτι άλλο είναι ευπρόσδεκτος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Δεν είμαστε ειδικοί στην ανορεξία, αλλά από την περιγραφή σου φαίνεται ότι υποφέρεις από τη σχέση σου με το φαγητό ή τη στέρησή του. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να πας σε κάποιον ειδικό; Να σε βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα γιατί δεν υπάρχει λόγος να είσαι χάλια. Είμαι σίγουρη ότι θα ξυπνήσεις από τα "σπασμένα όνειρα" σου και θα δεις ότι η ζωή είναι δώρο και αξίζει να το απολαύσεις.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Athens
    Posts
    37
    Γεια σου και καλό κουράγιο!
    συμφωνώ απολύτως ότι πρέπει να πας σε κάποιον ειδικό...
    Δεν μπορώ να πω αν έχεις ανορεξία πάντως επειδή έχω αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση(έχασα 20 κιλά κάποτε και ενώ όλοι μου έλεγαν ότι είμαι μια χαρά εγώ με έβλεπα ακριβώς ίδια με πριν και τεράστια) πρέπει να σου πω ότι αυτή η πεποίθηση θα σε οδηγήσει πιθανότατα σε υστερίες σε σχέση με το φαί και τελικά θα σου στοιχήσει ψυχολογικά πάρα πολύ(όπως συνέβη π.χ σε μένα)...
    προσπάθησε να ζεις την καθημερινότητα σου σαν να μην υπάρχει το θέμα "αδυνάτισμα"...είναι λιγότερο σημαντικό από όσο το έχουμε κάνει να φαίνεται...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •