Το σεξ αντίδοτο κατά του φόβου του θανάτου ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Το σεξ αντίδοτο κατά του φόβου του θανάτου ?

    Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, έχω μιλήσει με κόσμο και ψυχολόγους για αυτό, κανείς δεν θέλει να παραδεχτεί κάτι τέτοιο. Εμμέσως όμως πλην σαφώς, άνθρωποι με υψηλό δείκτη νοημοσύνης και ανεβασμένη κουλτούρα, επιδίδονται σ αυτό, βάζοντας σαν πρώτο λόγο, την αυξημένη τους λίμπιντο. Πέρα από το αν είναι ηθικό η ανήθικο, θα με ενδιέφεραν κάποιες πιό ψαγμένες απόψεις.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Το σεξ ειναι μια ικανοποιηση που παρεχεται στον ανθρωπο κυριως με μορφη επιβεβαιωσης.
    Ωστοσο αυτη η αποψη εχει κοντα ποδαρια, γιατι τοτε καταληγουμε να κυνηγαμε την ουρα μας.
    Ποσο αραγε μπορει κανεις να ειναι επαρκης σε αυτο, δεδομενου των βιολογικων προβληματων που σαφεστατα θα υπαρχουν τουλαχιστον μετα απο καποια ηλικια???

    Το σεξ μπορει να προσφερει ικανοποιηση καθαρη βιολογικη η και ψυχολογικη, αλλα μεχρι εκει.
    Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια και αν μας καρφωθει θα μας βρει αντιμετωπους με την πραγματικοτητα με σιγουρα αρνητικα αποτελεσματα.


    Ο φοβος του θανατου, εντασεται μαζι με αλλες φοβιες σαν μια απο τις πολυ ισχυρες.
    Αναλογα βεβαια για ποια περιπτωση μιλαμε.
    Αν μιλαμε για μια ξαφνικη κατασταση κινδυνου αλλαζει με το αν μιλαμε για το φοβο του θανατου που ερχεται με το γηρας.

    Κατ εμε, η δικη μου αποψη εχει να κανει οτι ολα ειναι συναρτηση με το τι εχει ζησει ο καθενας στην ζωη του και πως την αντιλαμβανεται σαν παρουσια σε αυτο το κοσμο.
    Οταν νιωθεις πληρης ο φοβος του θανατου - σαν φοβος - απομακρυνεται ολο και πιο πολυ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by krino
    Το σεξ ειναι μια ικανοποιηση που παρεχεται στον ανθρωπο κυριως με μορφη επιβεβαιωσης.
    Ωστοσο αυτη η αποψη εχει κοντα ποδαρια, γιατι τοτε καταληγουμε να κυνηγαμε την ουρα μας.



    θέλεις να γίνεις πιό επεξηγηματικός ?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οταν ενα ατομο ικανοποιειται και ικανοποιει στο σεξ νιωθει οτι εχει πληροτητα 100% μιας και η πραξη που εγινε, εκανε ενα ολοκληρο κυκλο - τα συναισθηματα συντονιστηκαν πληρως σε δυο ατομα. Εδω βεβαια αναφερομαι στην καλη περιπτωση γιατι αλλιως παιζει να ειναι και χειροτερα, αν και μερικες φορες αυτο δεν εχει σημασια.

    Οπως ειπα ομως ολο αυτο το σκηνικο εχει κοντα ποδαρια.
    Γιατι τι μπορεις να κανεις οταν φτασεις πχ 70 χρονων??? θα αγωνιζεσαι να κανεις σεξ αγκομαχωντας???
    Μα αυτο δεν κανουν κατι παππουδες παιρνωντας φαρμακα κιολας, θελωντας να αποδειξουν οτι ειναι \"ζωντανοι\" ??
    Ποσοι και ποσοι ανθρωποι της τριτης ηλικιας (μερικοι και γιατροι) δεν παιρνουν φαρμακα (και οχι μονο βιαγκρα) για να αποδειξουν οτι ειναι ντουροι???? τι προσπαθουν να αποδειξουν με αυτο???
    οτι ερχονται αντιμετωποι με το θανατο και τον νικουν???

    Καλα ολα αυτα, ομως το να ζοριζουμε τον εαυτο μας το μονο που θα καταφερουμε ειναι να ικανοποιησουμε την ματαιοδοξια μας αλλα βιολογικα ο θανατος μας ειναι αναποφευκτος (και ναι ανικητος) και καλο θα ειναι να το βλεπουμε καπως ετσι.

    Η ζωη ειναι μπροστα μας για να την ευχαριστηθουμε και οχι για να παμε κοντρα σε αυτην.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Πρώτον είναι βιολογική ανάγκη και μάλιστα πολύ ισχυρή .
    Είναι αφάνταστα ευχάριστο . Είναι ο κορυφαίος τρόπος απόδειξης , αποδοχής , επιβεβαίωσης μιας σχέσης μιας αγάπης η ενός ανθρώπου . Είναι ένας τρόπος επικοινωνίας και διατηρήσεις στενών και προσωπικών επαφών .Μπορεί να αγαπιόμαστε και να είμαστε φίλοι, αλλά μόνο όταν προχωράμε και στο σεξουαλικό κομμάτι μαζί εκεί γεμίζουμε και τα τελευταία εμπόδια που μας κρατάνε σε μια απόσταση . ( μιλάω για σχέσεις αγάπης , όχι για αρπαχτές )
    Στο παρελθόν η διαιώνιση του είδους ήταν ίσως ο κυριότερος λόγος για το σεξ , και ίσως κάτω από αυτό το πρίσμα θα μπορούσαμε να το δούμε ως μια προσπάθεια του ανθρώπου να νικήσεις το θάνατο .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    εγώ το πιστεύω πως το σεξ είναι αντίδοτο κακών σκέψεων!!!!!!!το έχω ζήσει!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Thessalo
    Πρώτον είναι βιολογική ανάγκη και μάλιστα πολύ ισχυρή .
    Είναι αφάνταστα ευχάριστο . Είναι ο κορυφαίος τρόπος απόδειξης , αποδοχής , επιβεβαίωσης μιας σχέσης μιας αγάπης η ενός ανθρώπου . Είναι ένας τρόπος επικοινωνίας και διατηρήσεις στενών και προσωπικών επαφών .Μπορεί να αγαπιόμαστε και να είμαστε φίλοι, αλλά μόνο όταν προχωράμε και στο σεξουαλικό κομμάτι μαζί εκεί γεμίζουμε και τα τελευταία εμπόδια που μας κρατάνε σε μια απόσταση . ( μιλάω για σχέσεις αγάπης , όχι για αρπαχτές )
    Στο παρελθόν η διαιώνιση του είδους ήταν ίσως ο κυριότερος λόγος για το σεξ , και ίσως κάτω από αυτό το πρίσμα θα μπορούσαμε να το δούμε ως μια προσπάθεια του ανθρώπου να νικήσεις το θάνατο .


    Δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα, απ το νικ υποθέτω άντρας, και μου κάνει εντύπωση γιατί είσαι από τους λίγους που έχουν τέτοια άποψη για το σεξ, οι περισσότεροι το κάνουν για χόμπυ.
    Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν , το σεξ, έχει να κάνει όχι ακριβώς με την πράξη την ίδια αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο.

    Μήπως δηλαδή αυτός ο φόβος του θανάτου, εξομαλύνεται από το γεγονός του ότι νιώθουμε ΑΚΟΜΑ επιθυμητοί. Εδώ μπαίνουν και οι αρπαχτές και δεν δέχομαι ότι - τουλάχιστον οι άντρες που μιλάνε για αυτές- το τοποθετούν στην αυξημένη βιολογική ανάγκη τους.

    Μήπως όλα οδηγούν στη νιότη τελικά ? και γιατί το σεξ να μην είναι ακόμα υπέροχο στην τρίτη ηλικία ?

    θάθελα την απάντησή σου

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να σου πω εγω κατα την διαρκεια του σεξ εχω σκεφτει τον θανατο...σκεφτομαι τι ωραια που ειναι...ολα τελεια...γιατι καποτε να τελειωσουν,καπως ετσι.
    Το μονο που εχω να πω ειναι οτι οσο περισσοτερο σεξ τοσο το καλυτερο:P αν και δεν ειμαι διαθετειμενος να τρεξω για να το αποκτησω...εννοωντας καλο το σεξ,αλλα καλα ειμαι και χωρις αυτο μιας και εχω χωρισει προσφατα απο επιλογη μου.
    Ναι δεν θελω να τσαλακωσω τον εαυτο μου για να αποκτησω σχεση και ισως ειναι μια μορφη δειλιας...σιγουρα ειναι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Originally posted by liberchild
    Δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα, απ το νικ υποθέτω άντρας, και μου κάνει εντύπωση γιατί είσαι από τους λίγους που έχουν τέτοια άποψη για το σεξ, οι περισσότεροι το κάνουν για χόμπυ.
    Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω αν , το σεξ, έχει να κάνει όχι ακριβώς με την πράξη την ίδια αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο.

    Μήπως δηλαδή αυτός ο φόβος του θανάτου, εξομαλύνεται από το γεγονός του ότι νιώθουμε ΑΚΟΜΑ επιθυμητοί. Εδώ μπαίνουν και οι αρπαχτές και δεν δέχομαι ότι - τουλάχιστον οι άντρες που μιλάνε για αυτές- το τοποθετούν στην αυξημένη βιολογική ανάγκη τους.

    Μήπως όλα οδηγούν στη νιότη τελικά ?
    Καταρχάς δώσε μου λίγο να καταλάβω πως σκέπτεσαι το θάνατο και τι σε τρομάζει απ’ αυτό ;
    Αναφέρεσαι στη ‘’νιότη ‘’ και αυτόματα κάνω την εξής σκέψη. Κάνω σεξ άρα είμαι η νιώθω η αισθάνομαι νέος υγιείς άρα όταν είσαι νέος ο θάνατοι είναι κάτι το πολύ πολύ μακρινό . Άρα αν το συνδέεις έτσι ναι θα μπορούσε το σεξ να λειτουργήσει σαν αντίδοτο κατά του θανάτου .

    Καλά φαντάστηκες άντρας (Σαλονικιός)

    και γιατί το σεξ να μην είναι ακόμα υπέροχο στην τρίτη ηλικία ?
    Να σου απαντήσω σε 30 με 40 χρόνια :P

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    17
    Νομίζω ότι έχει μια βάση αυτό που λες, liberchild. Το σεξ είναι συνυφασμένο με τη νεότητα, τη δύναμη, την υγεία και την αναπαραγωγή, επομένως όλα όσα αντιτίθενται στη φθορά και στο θάνατο.
    Επίσης, μου θύμισες ένα περιστατικό που αναφέρεται στο \"Δήμιο του έρωτα\" του Ίρβιν Γιάλομ, στο οποίο η ερωτική επιθυμία ενός ηλικιωμένου άντρα αυξάνεται κατακόρυφα από τη στιγμή που βγαίνει σε σύνταξη, ακριβώς επειδή προσπαθεί υποσυνείδητα να αρνηθεί τα γηρατειά και τον επερχόμενο θάνατο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Το σεξ κάνει καλό στην υγεία
    Προστατεύει από τον καρκίνο μέχρι το κρυολόγημα, λένε οι ειδικοί

    Η σεξουαλική πράξη δεν συμβάλλει απλώς στο να αισθανόμαστε καλύτερα. Καίει θερμίδες, μας βοηθάει να κοιμηθούμε, ενισχύει το ανοσοποιητικό μας σύστημα, ενώ μπορεί ακόμα να περιορίσει και τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου.

    Η τόνωση του αυτοσεβασμού είναι ένας από τους 237 λόγους για τους οποίους οι άνθρωποι κάνουν σεξ, σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου του Τέξας που δημοσιεύτηκε πρόσφατα. Αυτό δεν αποτελεί έκπληξη για την Τζούλια Κόουλ, συγγραφέα του βιβλίου «Πώς να κάνετε υπέροχο σεξ για το υπόλοιπο της ζωής σας». «Ύστερα από ικανοποιητικό σεξ, το σώμα απελευθερώνει ενδορφίνες, γνωστές και ως “χημικά της χαράς”, επειδή βελτιώνουν τη διάθεση», λέει. «Από σωματική άποψη είναι παρόμοιο με ένα καλό πρόγραμμα γυμναστικής- όμως εάν έχεις κάνει σεξ με κάποιον που αγαπάς, αισθάνεσαι επίσης ότι σε φροντίζουν και βελτιώνει την αυτοεκτίμησή σου».

    Κατά της αϋπνίας
    Όσοι βέβαια έχουν σεξουαλικές εμπειρίες που δεν είναι ευχάριστες δέχονται μια εξίσου αρνητική επίπτωση στο ψυχισμό τους. Όμως αν μιλήσουμε για τις θετικές εμπειρίες, πιστεύεται ότι το σεξ βελτιώνει την εικόνα για το σώμα, περιορίζει το άγχος και την πιθανότητα ψυχιατρικών ασθενειών, κατάθλιψης και αυτοκτονικών τάσεων.
    Στη διάρκεια του οργασμού το σώμα παράγει οξυτοκίνη, μια ορμόνη συνδεδεμένη με πολλές θετικές σωματικές και ψυχολογικές επιπτώσεις. Πρώτη μεταξύ αυτών είναι η επωφελής επίδραση στον ύπνο. «Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το σεξ είναι χαλαρωτικό και βοηθά στην αντιμετώπιση της αϋπνίας», λέει ο δρ. Ντέιβιντ Ντέλβιν. «Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν το σεξ, με σύντροφο ή μόνοι τους, ως υπνωτικό». Αυτή η άποψη υποστηρίζεται και από εύρημα έρευνας που διεξήχθη στις ΗΠΑ το 2000, σύμφωνα με το οποίο το 32% των 1.866 γυναικών που συμμετείχαν δήλωσαν ότι αυνανίζονται συχνά για να μπορέσουν να κοιμηθούν.
    Ένα από τα βασικά οφέλη των συχνών οργασμών είναι η θετική τους επίπτωση στο πώς χειριζόμαστε το άγχος μας. Σε έρευνα που δημοσιεύθηκε στην επιθεώρηση «Βιολογική Ψυχολογία», 24 γυναίκες και 24 άνδρες κατέγραψαν τη σεξουαλική τους δραστηριότητα. Οι ερευνητές τούς υπέβαλαν σε δοκιμασίες όπως να μιλήσουν δημόσια ή να κάνουν αριθμητικές πράξεις με το μυαλό τους. Όσοι προηγουμένως είχαν κάνει σεξ τα κατάφεραν καλύτερα σε στρεσογόνες καταστάσεις.

    Ασπίδα για λοιμώξεις
    Το σεξ μια ή δύο φορές την εβδομάδα έχει συνδεθεί με υψηλότερα επίπεδα ενός αντισώματος που λέγεται ανοσοσφαιρίνη (ΙgΑ), η οποία μας προστατεύει από κρυώματα και λοιμώξεις.
    Συχνές εκσπερματίσεις μπορεί να περιορίζουν τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του προστάτη στους ηλικιωμένους άνδρες, σύμφωνα με έρευνα που έγινε στην Αυστραλία. «Τα στοιχεία δείχνουν ότι όσοι άνδρες αυνανίζονταν συχνά σε νεαρή ηλικία είναι λιγότερο πιθανό να εμφανίσουν καρκίνο του προστάτη», επιβεβαιώνει ο δρ. Ντέλβιν.
    Οι συχνές σεξουαλικές επαφές βοηθούν και τις γυναίκες να αποφύγουν τον καρκίνο του στήθους. Έρευνα του 1989 στην οποία πήραν μέρος 146 Γαλλίδες εντόπισε ότι όσες δεν είχαν σεξουαλικό σύντροφο ή έκαναν σεξ λιγότερο από μια φορά τον μήνα διέτρεχαν μεγαλύτερο κίνδυνο να εμφανίσουν καρκίνο του στήθους.

    Πηγή Τα νέα
    Text

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Επίσης, μου θύμισες ένα περιστατικό που αναφέρεται στο \"Δήμιο του έρωτα\" του Ίρβιν Γιάλομ, στο οποίο η ερωτική επιθυμία ενός ηλικιωμένου άντρα αυξάνεται κατακόρυφα από τη στιγμή που βγαίνει σε σύνταξη, ακριβώς επειδή προσπαθεί υποσυνείδητα να αρνηθεί τα γηρατειά και τον επερχόμενο θάνατο.
    Ναι αλλά το συγκεκριμένο περιστατικό δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να βγάλουμε γενικά συμπεράσματα....Αν ένας άνθρωπος έχει αυξημένη ερωτική επιθυμία όταν βγει στη σύνταξη, δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό συμβαίνει επειδή προσπαθεί να αρνηθεί τα γηρατειά και το θάνατο....Μπορεί απλά να σημαίνει ότι απαλλάχτηκε από το εργασιακό στρες και γι\' αυτό αυξήθηκε η ερωτική επιθυμία. Μπορεί επειδή έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο να έρχεται σε επαφή με περισσότερα ερεθίσματα που διεγείρουν την ερωτική επιθυμία...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    17
    Originally posted by marina38
    Επίσης, μου θύμισες ένα περιστατικό που αναφέρεται στο \"Δήμιο του έρωτα\" του Ίρβιν Γιάλομ, στο οποίο η ερωτική επιθυμία ενός ηλικιωμένου άντρα αυξάνεται κατακόρυφα από τη στιγμή που βγαίνει σε σύνταξη, ακριβώς επειδή προσπαθεί υποσυνείδητα να αρνηθεί τα γηρατειά και τον επερχόμενο θάνατο.
    Ναι αλλά το συγκεκριμένο περιστατικό δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να βγάλουμε γενικά συμπεράσματα....Αν ένας άνθρωπος έχει αυξημένη ερωτική επιθυμία όταν βγει στη σύνταξη, δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό συμβαίνει επειδή προσπαθεί να αρνηθεί τα γηρατειά και το θάνατο....Μπορεί απλά να σημαίνει ότι απαλλάχτηκε από το εργασιακό στρες και γι\' αυτό αυξήθηκε η ερωτική επιθυμία. Μπορεί επειδή έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο να έρχεται σε επαφή με περισσότερα ερεθίσματα που διεγείρουν την ερωτική επιθυμία...
    Δεν είναι δική μου γνώμη αυτό που λέω, απλά το θυμήθηκα και δεν νομίζω ότι είναι άσχετο με το θέμα αυτό. Ο άνθρωπος πήγε στον συγγραφέα για ψυχοθεραπεία και σιγά-σιγά ο συγγραφέας - ψυχοθεραπευτής μαζί με τον ηλικιωμένο άντρα διαπίστωσαν ότι αυτή η αυξημένη ανάγκη για σεξ ήταν μεταξύ άλλων μια προσπάθεια να αρνηθεί το τέλος που φάνταζε όλο και πιο κοντινό, να επιβεβαιωθεί ότι μπορεί ακόμη, τέλος πάντων. Το βιβλίο έβγαζε αυτό το συμπέρασμα, όχι εγώ. Μου φαίνεται ότι τα περιστατικά που γράφει στο Δήμιο του έρωτα ο Γιάλομ προέρχονται από πραγματικές συνεδρίες.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Διαβάστε κ \"Οι θλιμμένες πουτάνες της ζωής μου\", MARQUEZ, GABRIEL GARCIA το ίδο συμπέρασμα έχει
    \"ανακαλύπτει ότι βρίσκεται στο χείλος του θανάτου, όχι απο γηρατειά αλλά από έρωτα\"

    η αυξημένη ανάγκη για σεξ ήταν μεταξύ άλλων μια προσπάθεια να αρνηθεί το τέλος, όπως το γράφεις Pandora

  15. #15
    Μαράκι....και γω το διάβασα αυτό, αλλά δεν τρελάθηκα.....Νομίζω ότι ο Μάρκες το έγραψε λίγο βαριεστημένα.....
    Όντως, όμως έχει μεγάλει σχέση με το θέμα που συζητάτε.....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •