Γειά σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Γειά σας

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4

    Γειά σας

    Συγχαρητήρια για τη σελίδα που δημιουργήσατε και πολλά μπράβο.Είμαι βουλιμική εδώ και 11 χρόνια,είμαι 30 χρονών και τα τελευταία 5,έχω γίνει χορτοφάγος,είμαι δηλαδή βουλιμική χορτοφάγος!Πρέπει σε αυτά τα 11 χρόνια να έχω φάει για χιλιάδες ζωές.Αποφάσισα να σταματήσω γιατί δεν πάει άλλο και πάντα σκέφτομαι όταν είμαι πάνω απο τη λεκάνη,καταλαβαίνετε..,τί ειρωνία είναι κάποιοι να παλεύουν προς αναζήτηση τροφής και εγώ να παλεύω για να τη μειώσω,μα δεν είναι γελοίο;Τις ευχές μου σε όλους να είστε δυνατοί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε,τετραψήφιε αριθμέ με τη σημασία,που μόνο εσύ γνωρίζεις!
    Η αρρώστια δυστυχώς είναι πιο δυνατή από τέτοιες σκέψεις...Ο μικρόκοσμος μας
    κι η άτιμη ανάγκη κι αδυναμία της στιγμής λυγίζουν κάθε ανώτερη μας σκέψη.
    Έχοντας περάσει το ένα τρίτο της ζωής σου και όλη σχεδόν την ενήλικη,γονατισμένη
    πάνω από μια λεκάνη,πώς να στεριώσεις το βήμα σου δυνατά στο πάτωμα,
    εφόσον δεν το κάνεις μόνο για σένα και από αγάπη για τη ζωή και όσα σου αξίζουν;
    Κι αν από ενσυνειδησία έγινες χορτοφάγος,φοβάμαι πως δεν ημερεύουν οι τύψεις...
    Θέλει πολύ εσωτερικό σκάλισμα και δουλειά για να μπουν οι βάσεις εκείνες
    να πατήσουμε και να πετάξουμε την ψευδοπατερίτσα της εξάρτησης μας!
    Να φωτιστεί ο νους μας να βρούμε τον δρόμο της ψυχής μας,να οπλιστεί η θέληση
    να μη γονατίσει στα δύσκολα,να απαλύνει ο πόνος να δώσει χώρο στη χαρά...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4
    Ευχαριστώ nadine,με λένε Γεωργία και ο αριθμός μπήκε ακριβώς επειδή είμαι και εγώ ένας από τους τόσους που πάσχουν.Πραγματικά μπράβο σας,διαβάζω κάποια ποστ και μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεστε και βοηθάτε τους άλλους,πραγματικά υποκλίνομαι.Εγώ τερμάτισα και αποφάσισα να λύνω τα προβλήματά μου και να μην δημιουργώ περισσότερα.Οπότε τέρμα οι εξαρτήσεις όποιου τύπου.Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν άτομα σαν και εσας και περισσότερο χαίρομαι για εμένα που σας διαβάζω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6
    Διακρίνω μια αισιοδοξία και αυτό είναι πολύ καλό! Απεταξάμην!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Tzini εσύ πως τα κατάφερες?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6
    Ποιος είπε αγαπητή μου Lida ότι τα κατάφερα...17 ολόκληρα χρόνια (τη μισή μου ακριβώς ζωή) παλέυω με αυτή την αρρώστια. Απλά αναφερόμουν στην αισιοδοξία των κοριτσιών...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    Γεια σου Τζίνι

    σε βρήκα και σε...ξαναβρήκα στο σάιτ με καινούργιες παραμέτρους

    εννοω το χορτοφαγικόν! του βουλιμικού..

    Οπως ξαναείπα ειμαι μια απλή υπερφαγική, εχω όμως ασχοληθει με τη διατροφη, άσε που ειχα την ευκαιρία να παρατηρήσω αρκετα χρονια τον εαυτό μου...λόγω του προχωρημένου της ηλικίας..

    λοιπον απο την πληροφορηση μου και απο την εμπειρία μου ισχύουν σε μεγάλο βαθμό οι πληροφορίες του ντ' άνταμο, του ανθρώπου που εφηυρε τη διατροφη σύμφωνα με τις ομάδες αίματος (στα ελληνικά απο τις εκδόσεις διόπτρα)

    Εξηγούμαι: η χορτοφαγική διατροφη ειναι καλή επιλογη αν ανηκεις στην ομάδα αιματος Α, από όσο ξέρω οι της ομάδος δεν τσακίζουν ....το παϊδάκι στον άερα, όπως ένας γνήσιος της Ομάδας αίματος 0 ας πούμε..

    Κάπου στα 38σταματησα και εγω το κρεας για ενάμιση χρόνο. Ειχα φρικάρει με τα έρμα τα ζωα.. ηταν θέμα ηθικης τάξης και ενοιωθα καλα για την αποφαση μου

    Ετρωγα ...τον αγλέορα (καλη ώρα) και έχανα βαρος...Σταματησα να θέλω σαν τρελλη γλυκά αλλα ήθελα μεγάλες ποσότητες αμύλου (ψωμι, ψωμι....ψωμί...)

    Ενω όλα ήταν θαυμασια εγω ήξερα πως εχανα δυνάμεις

    Ανηκω στην ομάδα αίματος 0. Μια ωραια πρωία, πολύ πριν μαθω περι αίματος ξύπνησα και ...εψησα μια μπριζόλα

    Ημουν και είμαι καταθλιπτική αλλα ειχαν ξεκινησει επισόδεια πανικού.... Οπως επιβεβαίωσα με εξετασεις ο θυροειδης μου είχε αρχισει να τρελλαινεται
    με αξιοθαυμαστη πειθαρχια για βουλιμικη τον επανεφερα τρώγοντας .....αρνισια εντόσθια με χορταρικά -δεν κάνω πλακα παιδια- τζιτζερ μέχρι και στο νερο και καθολου αμυλο φυσικά...

    Οταν έγινα η γνωστη καταθλιπτική ξαναρίχτηκα στις κρεπάλες...

    Αυτα με αγαπη και χωρις καμια πρόθεση υποκαταστασης ιατρων και ιατρικών

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    αν είσαι ομαδα αίματος 0 και επιμενεις στο χορτοφαγικον να εισαι ...υποψιασμένη με το θυροειδη..

    αν μπορεις να γίνεις λίγο γιαλατζι χορτοφάφος τρωγε ψάρι..κατα προτίμηση με πολλα ω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    αχ δεν είναι η Τζίνι χορτοφάγος, συγνωμη κορίτσια....

    ειναι η γεωργια...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •