Απορίες για τη συντήρηση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519

    Απορίες για τη συντήρηση...

    Καλή σας ημέρα!

    Μήπως ξέρετε πόσο καιρό μετά τη δίαιτα πρέπει να κάνει κανείς συγκεκριμένη συντήρηση? Η διάρκεια της συντήρησης εξαρτάται από τη διάρκεια της δίαιτας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    δεν πιστευω στη συντηρηση
    δεν πιστευω πια στις διαιτες

    απλα πρεπει να εχουμε ενα διατροφικο μοντελο και πρεπει να το εχουμε για παντα

    για μενα η διαιτα με τη συντηρηση εχουν διαφορα μονο στις θερμιδες και η "συντηρηση" διαρκει μια ζωη καθως αν τρωω οπως ετρωγα πριν τη διαιτα θα βρεθω στην ιδια ακριβως κατασταση οπως πριν τη διαιτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλημέρα,δελφινάκι μου!Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που διαβάζω αυτή σου την ερώτηση!
    Αυτό για μένα σημαίνει πως είσαι πλέον ικανοποιημένη με το βάρος σου,έχεις άλλη οπτική,χαλαρώνεις κι εστιάζεις αλλού!
    Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ συντήρηση στη ζωή μου για τον απλούστατο λόγο πως ποτέ δεν έφτασα τον τελικό μου στόχο.
    Σε παραπέμπω σε κανά δυό σχετικά άρθρα,που βρήκα...Θα ψάξω περισσότερο αργότερα,γιατί βιάζομαι τώρα λιγουλάκι.Τα φιλιά μου!

    --->www.vita.gr

    --->www.iatronet.gr

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Nadine,

    ευχαριστώ πολύ!! Μπήκα στα links που μου έστειλες και διάβασα μερικές πολύ χρήσιμες συμβουλές. Κάποια πράγματα τα γνώριζα ήδη βέβαια.
    Έκανα 1 μήνα δίαιτα με διαιτολόγο και τώρα κάνουμε συντήρηση. Απλά, ήθελα να διαβάσω και άλλες εμπειρίες-απόψεις επί του θέματος. Πάντως, νομίζω ότι η συντήρηση είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδικασίας απώλειας βάρους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Πράγματι,η συντήρηση είναι το πιο δύσκολο κομμάτι.

    Ασφαλώς κι εξαρτάται από τον καιρό που κάνεις δίαιτα και εννοείται πως συναρτάται από το απωλεσθέν βάρος.Τα υπόλοιπα τα ξέρεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Θα σου γραψω απο τη δικη μου εμπειρια αλλα ισως για τον καθε οργανισμο να μην ειναι το ιδιο.
    ειμαι περιπου 1 1/2 χρονο στο φυσιολογικο βαρος.Οταν τελειωσα με τη διαιτα αρχισα να προσθετω σιγα σιγα θερμιδες,οταν εβλεπα οτι επαιρνα λιγο βαρος,μειωνα τις θερμιδες,μετα παλι εκανα αυξηση μεχρι που ηρθα σε ενα σημειο που για μενα ειναι οι 1600 θερμιδες την ημερα και ειμαι σταθερα χωρις να παιρνω η να χανω.
    Ετσι θεωρω οτι τελειωσε εκει η συντηρηση.
    Αν θυμαμαι καλα η περιοδος αυτη της συντηρησης κρατησε περιπου οσο και η διαιτα 5-6 μηνες

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by NADINE
    Καλημέρα,δελφινάκι μου!Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που διαβάζω αυτή σου την ερώτηση!
    Αυτό για μένα σημαίνει πως είσαι πλέον ικανοποιημένη με το βάρος σου,έχεις άλλη οπτική,χαλαρώνεις κι εστιάζεις αλλού!
    Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ συντήρηση στη ζωή μου για τον απλούστατο λόγο πως ποτέ δεν έφτασα τον τελικό μου στόχο.
    Σε παραπέμπω σε κανά δυό σχετικά άρθρα,που βρήκα...Θα ψάξω περισσότερο αργότερα,γιατί βιάζομαι τώρα λιγουλάκι.Τα φιλιά μου!

    --->www.vita.gr

    --->www.iatronet.gr
    πολυ ενδιαφεροντα. μακαρι καποτε να μου χρειαστουν!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by dolphin
    Καλή σας ημέρα!

    Μήπως ξέρετε πόσο καιρό μετά τη δίαιτα πρέπει να κάνει κανείς συγκεκριμένη συντήρηση? Η διάρκεια της συντήρησης εξαρτάται από τη διάρκεια της δίαιτας?
    η αποψή μου είναι πως η συντήρηση πρέπει να γίνει τρόπος ζωής και να μη σταματήσει... εσείς τι λέτε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by irenevaladia
    Originally posted by dolphin
    Καλή σας ημέρα!

    Μήπως ξέρετε πόσο καιρό μετά τη δίαιτα πρέπει να κάνει κανείς συγκεκριμένη συντήρηση? Η διάρκεια της συντήρησης εξαρτάται από τη διάρκεια της δίαιτας?
    η αποψή μου είναι πως η συντήρηση πρέπει να γίνει τρόπος ζωής και να μη σταματήσει... εσείς τι λέτε?
    Πρεπει να υπαρξει μια μεταβατικη περιοδος απο την διαιτα στην διατροφη που θα κανουμε ολη τη ζωη για να μην παρουμε κιλα,αυτη ειναι η συντηρηση,αυτο φανταζομαι εννοει η dolphin.Θελει πολυ προσοχη και σταδιακη ανοδο των θερμιδων για να προσαρμοστει ο οργανισμος και να μην βαλουμε παλι τα κιλα που χασαμε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •