Διαιτα και περιοδος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Διαιτα και περιοδος

    Καλησπερα σε ολους!
    Ειναι αληθεια οτι τις μερες πριν και κατα τη διαρκεια της περιοδου δεν χανουμε κιλα?
    Επειδη περιμενω αυτες τις μερες...
    Ανεβηκα στη ζυγαρια και με δειχνει ενα κιλο πανω!Ενω τηρω κατα γραμμα τη διαιτα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    ναι κουκλα μου μην αγχωνεσαι, το 1 κιλο επανω ειναι εικονικο, κανε εσυ το προγραμμα σου κανονικα και μολις ξεμπερδεψεις απο την περιοδο τοτε ξαναανεβα στην ζυγαρια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Λίγο πριν την περίοδο ο οργανισμός κάνει κατακράτηση 1-2 lt υγρών οπότε είναι φυσιολογικό να ανεβαίνει η ένδειξη της ζυγαριάς. Προσπάθησε να αποφεύγεις, ειδικά αυτές τις μέρες, τα αλμυρά και να πίνεις πολλά υγρά. Λίγες μέρες μετά τη λήξη της περιόδου θα επανέλθεις στα φυσιολογικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    102
    καλημέρα ...

    υπάρχει περίπτωση η δίαιτα να προκαλέσει καθυστέρηση? κάνω δίαιτα εδώ και 3 εβδομάδες και έχω καθυστέρηση 1 εβδομάδα...νιώθω σαν μπαλόνι από το φούσκωμα και έχω παψει να ζυγίζομαι γιατί με τρέλανε με τα πάνω κάτω η ζυγαριά μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    205
    Originally posted by katerina76
    καλημέρα ...

    υπάρχει περίπτωση η δίαιτα να προκαλέσει καθυστέρηση? κάνω δίαιτα εδώ και 3 εβδομάδες και έχω καθυστέρηση 1 εβδομάδα...νιώθω σαν μπαλόνι από το φούσκωμα και έχω παψει να ζυγίζομαι γιατί με τρέλανε με τα πάνω κάτω η ζυγαριά μου...
    ναι κατερινάκι! εγώ είχα πάντοτε σταθερό κύκλο, 26-28 μέρες.
    Όσες φορές είχα καθυστέρηση ήταν είτε από άγχος (σε περίοδο εξεταστικής στη σχολή), είτε από εγκυμοσύνη (lol), είτε επειδή ήμουν σε δίαιτα...
    μην ανησυχείς μου έχει τύχει πολλάκις, πάντα όταν έκανα δίαιτα ο κύκλος μου ήταν ψιλοδιαταραγμένος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    102
    Originally posted by nina76
    Originally posted by katerina76
    καλημέρα ...

    υπάρχει περίπτωση η δίαιτα να προκαλέσει καθυστέρηση? κάνω δίαιτα εδώ και 3 εβδομάδες και έχω καθυστέρηση 1 εβδομάδα...νιώθω σαν μπαλόνι από το φούσκωμα και έχω παψει να ζυγίζομαι γιατί με τρέλανε με τα πάνω κάτω η ζυγαριά μου...
    ναι κατερινάκι! εγώ είχα πάντοτε σταθερό κύκλο, 26-28 μέρες.
    Όσες φορές είχα καθυστέρηση ήταν είτε από άγχος (σε περίοδο εξεταστικής στη σχολή), είτε από εγκυμοσύνη (lol), είτε επειδή ήμουν σε δίαιτα...
    μην ανησυχείς μου έχει τύχει πολλάκις, πάντα όταν έκανα δίαιτα ο κύκλος μου ήταν ψιλοδιαταραγμένος!
    ααααααααχχχχχ μακάρι να έρθει σύντομα...νιώθω ότι θα σκάσω!!!! ευτυχώς δεν παίζει θέμα εγκυμοσύνης !!!!! :Ρ

  7. #7
    καλησπερα σας,εχω σχεδον 15 μερες καθυστερηση. γεγονος σχεδον φυσιολογικο για τον οργανισμο μου,
    αυτο που με παραξενευει ειναι οτι αν και δεν εχει ερθει και εχω ολα τα πριν "συμπωματα" εχω καποιες σταγονες καθε μερα...
    να τρομαξω?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    102
    και εγώ έχω όλα τα συμπτώματα (πονάκια στην κοιλιά κυρίως αλλά αυτά είναι τα συμπτώματά μου έτσι κι αλλιώς) αλλά δεν λέει να έρθει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    angelika δεν επικοινωνεις με τον γυναικολογο σου ??

    οτι και να λεμε εεις αυτο ειναι ο ειδικος να σου πει... οκ με την καθυστερηση και εγω επιτελους σημερα αδιαθετησα μετα απο 10 μερες καθυστερησης.. αλλα επειδη λες οτι εχεις καθημερινα καποιες σταγονες αιμα ας πας μια βολτα απο εκει..

    να εισαι εγκυος δεν παιζει ε?

  10. #10
    σας ευχαριστω..
    ηρθε επιτελους(σχεδον...)
    θα κλεισω ραντβου στη γυναικολογο μου μολις τελειωσει γιατι αγχωθηκα λιγο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    102
    πηγα στον γυναικολόγο χθες...μου είπε ότι όλες οι κοπέλες που ξεκινάνε δίαιτα τους πρώτους 2 μήνες βλέπουν ότι είναι τελείως τρελαμένος ο οργανισμός τους...επίσης μου είπε ότι είναι και λόγω αλλαγής του καιρού...όλα παίζουν...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    να ρωτήσω κάτι δηλαδή οι μικρές σταγόνες δηλώνουν εγγυμοσύνη η διακοπή η κάτι τετοιο?τι γνώμη σας ζητάω απ΄΄ο εμπειρία, δεν περιμένω ιατρική γνωμάτευση

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •