Ο μικρος μου βριζει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Ο μικρος μου βριζει

    Μηπως ξερεται τι τημωρια 8α μπορουσε να κανει τον γιο μου να μην βριζει χηδαια οταν νευριασει?ειναι 4,5 χρονων......

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Να μην του δίνεις σημασία. Κανένα ενδιαφέρον , καμία αντίδραση. Αυτό έκανα στον δικό μου. Όταν επέμενε του έλεγα ότι δεν τον καταλαβαίνω τι θέλει να μου πει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    το κανω αυτο αλλα πολλες φορες ομως νευριαζω γιατι ειναι ασχημο να το κανει και σε ξενους ειδικα .π.χ χτες τον πειραζε καπιος 8ειος μου 67 χρονων και τον ειπε μα@@##@κα.με εφερε σε πολυ δυσκολη 8εση.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    όλα τα μικρά βρίζουν κάποια στιγμή. Να μην ντρέπεσαι παιδάκι είναι θα του περάσει, αλλά αν γίνεται θέμα το όλο σκηνικό θα το βρει παιχνίδι ...................

  5. #5
    Τα παιδάκια συνήθως λένε τις λέξεις που ακούν. Σε αυτή την περίπτωση και αν φυσικά δεν σου αρέσει, προσπάθησε να έχεις επαφή με τα ερεθίσματα του...αυτιού του. Απ\' την άλλη σε τέτοιες ηλικίες όλα τα πιτσιρίκια πετάνε τέτοιου είδους λέξεις και συνήθως έχουν πλάκα γιατί φυσικά δεν ξέρουν την έννοια της κάθε λέξης. Δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    εμεις δεν μιλαμε ετσι στο σπιτι μας στον παιδικο τα μα8ενει.απλα με προβληματιζει π λεει μα@#@κα και μεγηαλους αν8ρωπους

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μη στενοχωριέσαι πολλά παιδάκια έτσι είναι, όμως μου κάνει εντύπωση, τα δικά μου που δεν το άκουγαν απ το σπίτι δεν το έλεγαν παρά μόνο μεταξύ τους ή με τους φίλους τους.

  8. #8
    Μαρία....δεν είναι και τόσο τραγικό να λεει που και που καμιά τέτοια λέξη.....έχεις τοσα πολλά να σκεφτεις για την διαπαιδαγώγηση του, που αυτό τουλάχιστον σε μένα δεν φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλο πρόβλημα.......Προς το πα΄ρον δεν καταλαβαίνει τι λέει και ίσως να διασκεδάζει με την αντίδραση σου.....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Πες τα θεοφανία ..................................!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ετσι εχετε δικιο ευχαρηστω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Μπορείς να του εξηγήσεις γιατί δε τον θέλεις να μιλάει έτσι αντί να περιμένεις να του περάσει γιατί μπορεί απλά να μην του περάσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Πρέπει να καταλάβει ότι είναι λάθος. Δεν χρειάζεται να τον τιμωρήσεις. απλά δείξτου ότι σε ενοχλεί.

    Βέβαια μπορεί να το κάνει για να τραβήξει την προσοχή σου, οπότε θα ήταν καλό να του έδινες προσοχή και όταν κάνει κάτι καλό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    οταν κανει κατι καλο φωναζω μπροστα σε ολους μπραβο του τον επιβραβευω και του δινω ενα γλυκο φιλι και μια μεγαλη αγκαλια.παραδειγμα τελευταια χωρις να του το ζητησουμε μας βαζει σε ολους απο ενα ποτηρι νερο κριο αλλα το πινω κιας μην διψαω και τον ευχαρηστω πολυ γιατι δεν παει να ειναι μια καλη πραξη.αν ομως καποιος δεν το 8ελει το νερο π προσφερει νευριαζει εκει μ τα χαλαει αχαχαχ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Athens
    Posts
    168
    Μπορείς να τον ευχαριστήσεις για το νερό, αλλά να μην το πάρεις. να καταλάβει ότι η διάθεση έχει σημασία όχι η πράξη.

    Υπομονή χρειάζεται και χρόνος, πάντως δεν φαίνεται να είναι κάτι ανησυχιτικό για 4,5 χρονών. Είναι στην ηλικία που πειραματίζεται και ψάχνει την ανεξαρτησία του.

    Αν μπορείς δως του κάποιες απλές εργασίες να κάνει-να σε βοηθήσει στο σπίτι, αν του αρέσουν κάποιες ασκήσεις ή κάτι άλλο να κάνει- γενικά να αντιμετωπίσει κάποιες κατάλληλες προκλήσεις για την ηλικιά του και να λαμβάνει την ανάλογη ενθάρυνση σε περίπτωση αποτυχίας και επιβράβευση σε περίπτωση επιτυχίας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ναι του δινω πολλες φορες να κανει μικρες δουλιτσες και τις κανεις τις περισσοτερες φορες.το βασικο μ προβλημα μαζι του ειναι οτι 8ελει να γυριζει συνεχια στην γειτωνια και φοβαμαι τα αυτοκινητα δεν πολυ καταλαβενει τον κινδυνο κ ζω συνεχια με αυτο το ανχοσ.αν κλειδωσα την εξωπορτα κλπ..μενω με γονεις και πολλες φορες την αυνουν ανοικτη και βγενει αμεσςως στον δρομο και τρεχω σαν τρελη.τον παω συνεχια βολτες περιπατους αλλα 8ελει ολη μερα να ειναι εξω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •