lipotox kai atkins??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5

    lipotox kai atkins??

    geia sas...
    molis graftika sto site gt eseis mou kinisate tin periergeia gia ta lipotox...
    eimai 1.64 kai sta kala mou 64 kila..
    dystuxos meta apo mia asximi k anepeitixh egkumosuni k asximi psihologia pira kapou sta 10 kila..
    exo ksekinisei atkins k thelo na paro lipotox...alla einai kalos sundiasmos..
    aa...na po episeis pos eimai 25 xronon k exo tasi paxous opote mexri tora kratiomoun me ximikes k polles fores katholou fagito...me apotelesma na katastrepso ton metabolismo mou..
    to kako einai pos me ta kila mou allazei oli mou i psihologia (komplex)...kn einai mia asximi periodos gia mena...opote thelo na nioso kalutera...
    apantiste mou please...eyxaristo...!!!! :-)

  2. #2
    irenep
    Guest
    αν ημουν στην θεση σου θα εδινα προτεραιοτητα στο θεμα του μεταβολισμου και μετα θα εψαχνα για διαιτα.αν δεν καει ο οργανισμος σου θερμιδες πως θα σε βοηθησουν τα χαπια?3-4 γευματα την ημερα για αρχη ειναι πολυ καλα.μπορει να σου φαινεται πολυ και να νομιζεισς οτι φουσκωνεις αλλα με το καιρο θα μαθεις να τρως σωστα. και οταν λεω γευματα δεν εννοω και τα 4 κανονικα.1 γιαουρτακια,1 φρουτο,1 κουλουρι και φυσικα καλο πρωινο και μεσημεριανο για να μην τσιμπολογας. με την αφαγια δεν καταφερνεις τιποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Aφου εχεις κανει ξανα χημικες διαιτες και ειδες οτι το αποτελεσμα ηταν να καταστρεψεις τον μεταβολισμο σου γιατι θελεις να κανεις ατκινς ?στην ουσια αυτο ειναι γιατι δουλευει επειδη ριχνει πολυ τους υδατανθρακες και οταν αρχισεις να τρως παλι υδατανθρακες αρχιζουν να ανεβαινουν και τα κιλα.Οσο για τα χαπια,εισαι πολυ μικρη και τα κιλα που εχεις επιπλεον πολυ λιγα δεν χρειαζεται να καταφυγεις σε τετοιες λυσεις.
    Οπως σου εγραψε και η irenep φαε μικρα υγειηνα γευματα και να συμπληρωσω εγω την γυμναστικη.Θα σε βοηθησει απιστευτα στο μεταβολισμο και ετσι θα μπεις σε ενα προγραμμα και θα διατηρησε στα φυσιολογικα σου κιλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς σε βρίσκουμε,Μπαοκάρα πατρίδα!
    Λυπάμαι πολύ για την αρνητική εξέλιξη της εγκυμοσύνης σου!
    Σίγουρα η ψυχολογία σου έχει επιβαρυνθεί αρκετά από αυτό που σου συνέβη,
    παρόλο που είσαι μικρή κοπέλα κι έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου.Η απώλεια είναι απώλεια!
    Πήρες και κάποια κιλάκια κι αν και πάλι δεν είσαι μακριά των φυσιολογικών σου,φαντάζομαι
    πως κι αυτά παίζουν το ρόλο τους στην άσχημη ψυχολογική σου κατάσταση...Έχω την αίσθηση
    πως η όποια δίαιτα ακολουθήσεις,ούσα στερητική,δε θα σε βοηθήσει στην κατάσταση που βρίσκεσαι.
    Καλύτερα ν'αρχίσεις κάποια δραστηριότητα,κάτι που αγαπάς κι ας μην είναι αμιγώς εκγύμναση(πχ. χορός)
    και σταδιακά να περιορίσεις τα γλυκάκια,να κάνεις μικρές αλλαγές προς την ισορροπημένη διατροφή
    με συχνά μικρά γεύματα που ενεργοποιούν και τον μεταβολισμό.Προσπάθησε να κάνεις κάτι διαφορετικό
    αυτή τη φορά.Είσαι νέα κοπέλα κι έχεις όλες τις επιλογές του κόσμου!Βοήθησε τον εαυτό σου να σε βοηθήσει!

    Παράκληση:γράφε μας αν μπορείς με ελληνικούς χαρακτήρες.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    καλησπερα κ ευχαριστω για τισ απαντησεις σας ....

    εχετε απολυτο δικιο για τισς χημικες απλα το μεγαλο μου κακο ειναι πως μπορω να κανω σωστη διατροφη και συντηρηση αρκει να εχω δει αρχικα αμεσα αποτελεσματα...μου δινει μαλλον κινιτρο...
    ετσι σκεφτηκα να κανω την ατκινς κ μετα να συνεχισω κ να υιοθετησω μια πολυ προσεγμενη διατροφη....
    οσο για την ασκηση διστυχως δν εχω ουτε χρονο ουτε οικονομικη δυνατοτητα γυμναστηριου αυτην την στιγμη...
    συνηθως δουλευω σε δυο δουλειες η μια εκ των οποιων βραδυ....κ εχω πολυ ανακατεμενο ωραριο ακομα κ για τον υκπνο κ την διατροφη μου..
    παντως λεω να κανω την πρωτη βδομαδα κ μετα να ακολ,ουθησω την συμβουλη σας...ευχαριστω!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Επειδή έχω κάνει την Ατκινς και όντως έχασα κάποια κιλά με αυτήν θέλω να σου πώ, ότι ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα με αυτή τη δίαιτα:

    ενώ χάνεις κιλά και νομίζεις οτι τώρα πια θα τα συντηρήσεις, μόλις αρχίσεις να τρώς κανονικές μερίδες από όλα τα τρόφιμα και δη υδατάνθρακες, πολύ γρήγορα τα κιλά έρχοντα πάλι πίσω.
    Αυτό έπαθα κι εγώ και πέρασε πολύς καιρός για να αρχίσω πάλι να χάνω κιλά.

    Γιατί δε κάνεις μια προσχεκτική διατροφή, αφού είναι τόσο λίγα τα κιλά που θέλεις να χάσεις?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    5
    καλησπερα ..
    ευχαριστω λιλυ..κ εχεις δικιο μονο που την ατκινς δν θα την κανω σαν διαιτα αλλα σαν τροπο διατροφης...για αυυτο κ ειπα οτι μετα την πρωτη εβδομαδα θα κανω πιο ισοροπημενη διατροφη..
    βλεπεις οταν ημουν πιο μικρη ημουν για δυο χρονια χορτοφαγος...κ ειδα τι ζημια κανει η ελλειψη πρωτεινων....γι αυτο σκεφτομαι να ακολουθησω το παν μετρον αριστον !!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ως ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΣ; ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΟΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (Π.Χ. 10) ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΤΡΩΣ ΚΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΡΩΣ ΨΟΦΙΜΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΦΑΓΟ ΟΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΞΙΝΕΣ ΚΛΠ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΠΕΡΙΤΤΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΕΑΣ!!! ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by paokaki
    καλησπερα ..
    ευχαριστω λιλυ..κ εχεις δικιο μονο που την ατκινς δν θα την κανω σαν διαιτα αλλα σαν τροπο διατροφης...για αυυτο κ ειπα οτι μετα την πρωτη εβδομαδα θα κανω πιο ισοροπημενη διατροφη..
    βλεπεις οταν ημουν πιο μικρη ημουν για δυο χρονια χορτοφαγος...κ ειδα τι ζημια κανει η ελλειψη πρωτεινων....γι αυτο σκεφτομαι να ακολουθησω το παν μετρον αριστον !!!!!!!!
    Χορτοφάγος paokaκi δε σημαίνει απαραίτητα έλλειψη πρωτεινών, ξέρω πολλούς χορτοφάγους που έχουν απίστευτα πολλά χρόνια να φάνε κρέας, λαμβάνουν πρωτείνες από όσπρια , κ.λ.π. και είναι μια χαρά στην υγεία τους.

    Από όσο ξέρω, η υπερβολική λείψη πρωτεινών μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα, σε χοληστερίνη, τριγλυκερίδια κλ.π.

    Και φυσικά το πάν μετρον άριστον πρέπει να είναι το μότο μας, αλλά δε νομίζω οτι αυτό εξυπηρετείται μη τρώγοντας όλες τις τροφές, και πάντως όχι από μια δίαιτα σα την ʼτκινς ακόμη και στη τελική της φάση (και εκεί οι υδατάνθρακες είναι σημαντικά χαμηλότεροι του κανονικού )

    Νάσαι καλά και οπωσδήποτε σου εύχομαι καλή επιτυχία, αλλά ξαναδές το πάλι το θέμα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •