Νεα στην παρεα σας και εγκυμονουσα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1

    Νεα στην παρεα σας και εγκυμονουσα!

    Μια γλυκια καλησπερα και απο μενα σε ολους σας! Σας διαβαζω καιρο, ζω τις αγωνιες και τις χαρες σας και σας θαυμαζω περισσοτερο για το τι ανθρωποι ειστε αλλα και για τη δυνατη σας θεληση! Οπως αρκετοι απο σας, παλευω με το βαρος μου μια ολοκληρη ζωη. Εχω υψος 1,70 και συνηθως ζυγιζα 65-70 κιλα, με καποια φωτεινα διαλειμματα που εφτανα τα 56-58. Ολα αυτα ωσπου εμεινα εγκυος, και αρχισε η ανηφορα. πηρα 25 κιλα στην πρωτη μου εγυμοσυνη, εχασα καποια, και προεκυψε η 2η εγκυμοσυνη που με βρηκε στα 78. Τωρα ειμαι στον πεμπτο μηνα κι εχω φτασει τα 85(δυστυχια μου) κιλα. Ξερω πως διαιτα δεν μπορω να κανω αυστηρη σε αυτη τη φαση, και περισσοτερο ζηταω τη συμπαρασταση σας ωστε να μην ξεφυγω αλλο. Ειστε οι μονοι ανθρωποι που μπορω να ανοιξω την καρδια μου, και σας ευχαριστω γι αυτο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Αχ γλυκειά μου forgetful, γλυκειά μανούλα!
    Καταρχήν καλώς ήρθες!
    Σε νιώθω τόσο πολύ όσο δεν φαντάζεσαι!
    Μια ζωή είχα φυσιολογικά κιλά (60-65). Έμεινα έγκυος στο γιο μου και πήρα 28 (!!!!!!!!!!!!!ναι είναι αλήθεια). Χάνω τα 22 και μένω έγκυος στο καπάκι στην κόρη μου και παίρνω 24!!!
    Φαντάσου ότι ακόμα προσπαθώ να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης (και η κόρη μου τώρα είναι τριών!).
    Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα τώρα παρά να το απολαύσεις!
    Απλά προσπάθησε λίγο να μην τρως πράγματα χωρίς αξία (γλυκά, λιπαρά).
    Και όταν γεννήσεις με το καλό θα τα χάσεις (αν είσαι πιο συνεπής από μένα).

  3. #3
    Σ ευχαριστω τοσο πολυ που μου απαντησες LIDA! Καθε καλος λογος ειναι βαλσαμο στην ψυχη μου, γιατι με πνιγει τοσο ολο αυτο και δεν εχω κανεναν να ανοιξω την καρδια μου. Αν κανεις ξερει, υπαρχει ελπιδα να μην παρω αλλα κιλα για το υπολοιπο της εγκυμοσυνης (χωρις φυσικα να βαλω σε κινδυνο το μωρο μου)? Δεν αντεχω να νιωθω αλλο ετσι, χρειαζομαι να τα ξαναβρω με το σωμα μου για να τα ξαναβρω και με τον εαυτο μου και με τους γυρω μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Καλως ηρθες forgetful Θυμαμαι οταν ημουν εγκυος απο 58 κιλα μεσα σε 6 μηνες εφτασα τα 70 και τοτε ο γυναικολογος μου εβαλε τις φωνες.Μου ειπε οτι τα περισσοτερα κιλα τα παιρνουμε απο τον 5-6 μηνα και αν συνεχισω με αυτο το ρυθμο δεν θα μαζευομαι με τιποτα και μου εδωσε διαιτολογιο που επρεπε να το κραταω ακριβως.

    Ηταν περιπου ετσι...
    πρωι: 2 φρυγανιες με μελι και λιγο βουτυρο και 1 ποτηρι γαλα η πορτοκαλαδα
    μεσημερι :κρεας απαχο,μια μεγαλη σαλατα και 1 φετα ψωμι η λιγο ρυζι η μια πατατα
    απογευμα :φρουτο η ενα γιουρτι
    βραδυ :το ιδιο με το μεσημερι

    μου ειχε πει οτι δεν πρεπει να τρωμε για δυο οπως πολλοι νομιζουν γιατι τα μονα κιλα που πρεπει να παρουμε ειναι το πολυ 9-10 γιατι μετα απο εκει και περα αρχιζει να γινεται επικινδυνη η γεννα και αυτο ηταν που με φοβησε και παρολο τις εντονες λιγουρες που ειχα τοτε,κρατησα κατα γραμμα τη διατροφη που μου ειχε δωσει.

    ζητα και εσυ απο το δικο σου γιατρο να σου δωσει μια διατροφη,θα δεις οτι θα σε βοηθησει να αισθανεσε καλυτερα και ετσι να εχεις και μια πιο καλη γεννα
    Εγω θυμαμαι οτι ενω ετρωγα γλυκα και οτι βλακειες μπορεις να φανταστεις αφου καταφερα και εβαλα 12 κιλα σε 6 μηνες,μολις αρχισα την διαιτα του γιατρου,αμεσως αρχισα να αισθανομαι πολυ καλα.Μου εφυγαν οι υπνηλιες που ειχα και αισθανομουν πιο αναλαφρα και τα ποδια μου δεν πριζονταν τοσο πολυ.

  5. #5
    Σ ευχαριστω πολυ forty, και για τα λογια σου και για τη διατροφη! Θελω τοσο πολυ να τα καταφερω να μην παρω αλλα κιλα, αφου εχω ηδη τοσο πολλα! Συγχαρητηρια σε σενα που τα εχεις καταφερει! Δεν ειναι περιεργο, αυτο που θελω περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο να μην μπορω να το πετυχω? Δεν μπορω να καταλαβω σε τι λουκι εχω μπει ουτε πως να βγω απο αυτο! Μ ου κανει παντως καλο να μπορω να μιλαω σε σας!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Γλυκειά μου forgetful, είσαι κι εσύ ευλογημένη όπως η Lida και η forty που είσαστε μανούλες, και μάλιστα περιμένεις και το δεύτερο μωράκι σου. Εγώ, όπως και άλλες κοπέλες, δεν έχω αυτή την τύχη .

    Αφού σε καλωσορίσω λοιπόν που ήρθες κοντά μας, και αφού η forty, ήδη σου έχει απαντήσει στο θέμα της διατροφής, θα ήθελα να σου θυμίσω πόσο πολύ τυχερή είσαι που θα έχεις ένα καινούργιο μέλος στην οικογένεια σου, που θα έχεις ένα ακόμη μωράκι δικό σου. Ένα ανεπανάληπτο δώρο .

    Forgetful, είναι αποδεδειγμένο, οτι τα συναισθήματα, η ψυχική ηρεμία, ο θυμός οι λύπες και οτιδήποτε βιώνει η μητέρα στην εγκυμοσύνη της, βιώνονται ταυτόχρονα και απο το έμβρυο. Δεν αξίζει λοιπόν το παιδάκι σου να του χαρίσεις εννέα μήνες ήρεμης θαλπωρής στη κοιλίτσα σου? Μην αγχώνεσαι λοιπόν άδικα.....

    Θέλω να πώ οτι αφού το θέμα των κιλών είναι κάτι που δε λύνεται από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά χρειάζεται αρκετή και επίπονη προσπάθεια, γιατί να μην είσαι ήρεμη λίγο καιρό ακόμη, ώσπου να γεννήσεις το μωράκι σου? αργότερα έχεις χρόνο να πάρεις δυναμικές αποφάσεις για τα κιλά σου, και να τα διώξεις για πάντα. Δεν είναι ακατόρθωτο.

    Ωστόσο καλύτερα ακολούθησε μια ήρεμη ζωή με υγιεινή διατροφή και όλα θα πάνε καλά!

    Καλώς ήρθες και πάλι
    Φιλιά
    Λίλυ

  7. #7
    Lily τι ομορφα που ειναι τα λογια σου. Εχεις δικιο, ειναι ευλογια η μητροτητα και ευχαριστω καθε μερα τον Θεο γι αυτο, κι ευχομαι οποτε θελησεις να το νιωσεις κι εσυ και ολες οι γυναικες που το επιθυμουν. Δε θελω να επιβαρυνω το μικρο μου με τα δικα μου ασχημα συναισθηματα, ουτε και το κοριτσακι μου που ειναι 15 μηνων και καταλαβαινει οταν δεν ειμαι καλα. Σας ευχαριστω για το ζεστο σας καλωσορισμα. Ευχομαι να γινω μερος της παρεας σας και να μοιραζομαστε τους φοβους και τις ελπιδες μας. Και παλι σας ευχαριστω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    forgetful καλώς ήρθες στην παρέα μας. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι. Ο γιατρός σίγουρα θα σου έχει δώσει διατροφή. προσπάθησε να την ακολουθήσεις και να περπατάς σε καθημερινή βάση, κάνει καλό. Εγώ δεν πήρα κιλά στις εγκυμοσύνες μου γιατί έκανα μια διατροφή που μου έδωσε ο γυναικολόγος που βασιζόταν στο συνδυασμό τροφών χωρίς όμως να περιορίζει κάποιες ομάδες όπως στη δίαιτα Ατκινς.

  9. #9
    Δυστυχως δε μου εχει δωσει καποια συγκεκριμενη διατροφη, γενικα μου εχει πει τι να προσεχω και τι να αποφευγω, αλλα η θεωρια απεχει τοσο απο την πραξη! mag μου, αν μπορεσεις, θα μου πεις τη διαιτα που σου εδωσε ο δικος σου? Εστω ενα γενικο πλανο! Σ ευχαριστω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    forgetful, χαλάρωσε γλυκιά μου, βρήκα αυτό για σένα δες εδώ :

    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2042

    και εδώ :
    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2042


  11. #11
    Σ ευχαριστω Lily, θα τα διαβασω με προσοχη! Βεβαια η αληθεια ειναι πως μαλλον ολοι και ολες που γραφουμε εδω γνωριζουμε τους σωστους τροπους για μια ισορροπημενη διατροφη καλυτερα κι απο τους διαιτολογους, με τοσα που εχουμε περασει. Το θεμα ειναι να γινει κι αυτο το κλικ στο μυαλο μας που θα μας επιτρεψει να τα εφαρμοσουμε. Αυτο μαλλον εχω χασει, τη δυναμη, τη θεληση, την πιστη στον εαυτο μου, να πω οτι μπορω να τα καταφερω. Ξερετε οτι καθε, μα καθε μερα, ξυπναω λεγοντας τελειωσε, απο σημερα θα κανω μια νεα αρχη, απο σημερα τερμα οι βλακειες, και καθε μα καθε μερα το χαλαω? Τι αυτοεκτιμηση να νιωσεις μετα απο αυτο, τι σλλο εκτος απο οικτο και ντροπη γι αυτο το αδυναμο ατομο που εισαι?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Ξεχνάς όμως το σπουδαιότερο ,οτι δεν είσαι η μόνη! Αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλες μας, γιαυτό οι περισσότερες βρισκόμαστε εδώ.

    Η απόφαση είναι τα πάντα, όλα είναι στο μυαλό μας. Κι εγώ είχα μια σχετικά καλή φάση και έχασα μερικά κιλά, και τώρα παλεύω κάθε μέρα να κρατηθώ προσηλωμένη και μου είναι πάρα πολύ δύσκολο πίστεψέ με.

    Ξέρω πάρα πολύ καλά από βραδυνές αποφάσεις, οτι αύριο ξεκινάω σωστά, και την άλλη μέρα το χαλάω σαν ανόητη. Και όχι μόνο εσύ κι εγώ, αν φέρεις μια βόλτα και διαβάσεις στο φόρουμ, θα δείς οτι δεν είμαστε οι μόνες.

    Όμως υπάρχουν και άτομα που είναι φωτεινά παραδείγματα.

    Μπορούμε όμως αυτό είναι βέβαιο! Ίσως αν χαλαρώσουμε και αποβάλλουμε το άγχος και πάψουμε να αυτομαστιγωνόμαστε κάθε φορά που κάνουμε ένα παράπτωμα. Στο κάτω κάτω, το αδυνάτισμα δεν είναι υπόθεση μιας μέρας.
    Αν κάτι πάει στραβά μια μέρα, εμείς συνεχίζουμε, ξανασηκωνόμαστε και προχωράμε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    512
    forgetful καλωσόρισες και εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη σου και το αναγκαίο της κακό.. τα κιλά! Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να δίνεις ιδιαίτερη έμφαση στην ποιότητα του φαγητού σου, κάνοντας λίγο τα στραβά μάτια στην ποσότητα εφ'όσον αυτό που τρως δεν είναι φορτωμένο με περιττές θερμίδες και λιπαρά.
    Καταλαβαίνω το άγχος σου όπως και όλα τα υπόλοιπα κορίτσια εδώ.. αλλά είμαι σίγουρη πως αν αποφύγεις τη συσσώρευση λίπους στο σώμα σου τώρα τρώγοντας υγιεινά, θα επανέλθεις πολύ γρήγορα στα προ εγκυμοσύνης επίπεδα! Σου εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την καρδιά μου.. και θα τα λέμε φυσικά! Να προσέχεις τον πολύτιμο εαυτό σου και το ακόμα πολυτιμότερο μωράκι σου

  14. #14
    Κι αν κατι παει στραβα πολλες μερες? Τοτε πως αντιμετωπιζεις την καινουρια μερα που ερχεται? Σηκωνεις το κεφαλι ψηλα...η προσπαθεις να κρυφτεις, να μη σε δει ανθρωπος? Δεν ξερω, ισως φταιει που αυτη τη φορα νιωθω τυψεις οχι μονο για μενα αλλα και για το μωρακι που κουβαλαω, οτι κανω και σ αυτο κακο και με αυτα που τρωω και με αυτα που νιωθω. Ουφ. Τουλαχιστον να εχω εσας, να εχω καπου να τα λεω. Να τολμησω να πω οτι απο αυριο στοχευω σε μια πιο ισορροπημενη διατροφη? Η θα ειναι αλλο ενα ψεμα?

  15. #15
    Με κανετε και συγκινουμαι με το ενδιαφερον σας...Ειναι και οι ορμονες της εγκυμοσυνης, αφηστε τα...! pennyV, βλεπω οτι εχεις κανει πολυ δρομο, θα πρεπει να εισαι πολυ περηφανη για τον εαυτο σου! Μακαρι να καταφερω να ακολουθησω το παραδειγμα σου! Και ευχομαι να τα λεμε, εχω αναγκη ανθρωπους που καταλαβαινουν τι περνω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •