17 χρόνια βουλιμική. Κανείς άλλος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6

    17 χρόνια βουλιμική. Κανείς άλλος?

    Νομίζω ότι με βάση αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στο forum δεν πρέπει να υπάρχει κανείς που να πάσχει από βουλιμία τη μισή του ακριβώς ζωή. Είμαι 34 χρονών!
    Αν κάποιος συμπάσχει ας γράψει εδώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Εμένα η διαταραχή μου εμφανίστηκε τέλη του 2007. Τι κινήσεις έχεις κάνει για να το αντιμετωπίσεις? Έχεις επισκεφθεί ψυχολόγο-ψυχίατρο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    ολοι συμπασχουμαι! καλο θα ηταν αν επισκεφτεις παντως εναν ειδικο εγω ετσι σωθηκα! καλη σου επιτυχια

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6
    Dolphin μετά από όλα αυτά τα χρόνια πρώτη φορά δραστηριοποιήθηκα πέρσι που επισκέφτηκα μια βελονίστρια, η οποία όμως δεν μου ταίριαξε πολύ σαν άτομο και έτσι το παράτησα. Πριν από 2 εβδομάδες αποφάσισα να απευθυνθώ στην ΑΝΑΣΑ. Τώρα περιμένω τηλεφώνημα από αυτούς για ραντεβού με ψυχολόγο. Θα σε ενημερώσω σχετικά με τις εξελίξεις.
    Πάντως επειδή ακόμη είσαι πολύ αρχή πάλεψέ το και νίκησέ το ΤΩΡΑ. Εμένα πλέον όπως καταλαβαίνεις έχει γίνει ρουτίνα και καθημερινή μου συνήθεια αυτού του είδους η ζωή. Δεν θυμάμαι τον εαυτό μου πως ήταν πριν από αυτό και αυτό είναι το δυσκολότερο από όλα.

    Mccan όταν λες σώθηκες, πόσο καιρό έχεις να παρουσιάσεις συμπτώματα βουλιμίας? Έπασχες πολλά χρόνια? Ποιον ειδικό επισκέφτηκες αν είναι να μου τον/την συστήσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Στο ΑΝΑΣΑ είχα πάει πέρσι τέτοιο καιρό αλλά το σταμάτησα λόγω απόστασης και άβολου ωραρίου (λειτουργεί μέχρι τις 18.00). Πιστεύω ότι είναι η πιο ενδεδειγμένη λύση πάντως και η πιο οικονομική.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6
    Εμένα ευτυχώς είναι πολύ κοντά μου και το καλό είναι ότι δουλεύω μέχρι τις 16.00 οπότε από αυτής της άποψης βολεύομαι. Πως σου φάνηκαν οι συναντήσεις που πήγες?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    Γεια σας, ειμαι η Τονια

    Τζινι δεν ξερω πως ορίζεις τη βουλιμια, αν εννοείς ότι κάνεις εμετο μετά απο επεισόδιο υπερφαγίας ας πουμε...

    Εγω ειμαι μια απλή υπερφαγική, μπορώ να καταναλώσω μεγαλες ποσότητες φαγητου, να σκεφτομαι το γλυκο που υπάρχει στο ψυγείο, να μην ηρεμω μέχρι να το φάω...κλπ

    Ετσι είμαι απο όταν θυμάμαι τον εαυτό μου κι επειδη ειμαι μεγαλυτερή σου σαφως τα χρόνια είναι πιο πολλα...Ήμουν κι ένα παιδάκι με ακόρεστη όρεξη επίσης...

    Ετσι ήμουν όταν ήμουν 52 κιλα έτσι είμαι και τωρα στα 100

    Χαρηκα που σας βρήκα, η αληθεια είναι πως άργησα να σας ψάξω. Πιστεύω πως τα ατομα με προβλημα στην πρόσληψη τροφης προτιμουν να ασχολούνται με κάθε αλλο εκτός απο το προβλημα τους...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσορίσαμε Τόνια! Γραφτήκαμε την ίδια μέρα στο forum! Διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τους ανώνυμους υπερφάφους και υπάρχει ομάδα υποστήριξης και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Υποστηρίζουν ότι "δεν είμαστε ομάδα που κάνει δίαιτα, εμείς απλώς ψάχνουμε τον αυτοσεβασμό μας". Μου άρεσε πολύ. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξε στο www. anonymoi.yperfagoi.gr. Πάντως από κάτι τέτοιο πάσχουμε όλοι εδώ μέσα νομίζω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Πραγματικά θα με ενδιέφερε να συμμετέχω όμως έχω θέμα με τον χρόνο βρε παιδιά, δεν προλαβαίνω τίποτα να κάνω με δουλειά, σπίτι και παιδιά.
    Αν πάει κανείς ας μας πει τις εμπειρίες του....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    Originally posted by Ava
    Καλωσορίσαμε Τόνια! Γραφτήκαμε την ίδια μέρα στο forum! Διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τους ανώνυμους υπερφάφους και υπάρχει ομάδα υποστήριξης και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη. Υποστηρίζουν ότι "δεν είμαστε ομάδα που κάνει δίαιτα, εμείς απλώς ψάχνουμε τον αυτοσεβασμό μας". Μου άρεσε πολύ. Αν ενδιαφέρεσαι ψάξε στο www. anonymoi.yperfagoi.gr. Πάντως από κάτι τέτοιο πάσχουμε όλοι εδώ μέσα νομίζω.
    το λινκ δεν λειτουργεί και πραγματικά με ενδιαφερουν όσοι ψαχνουν τον αυτοσεβασμο τους, ειτε κανουν διαίτα είτε οχι

    ευχαριστω για το καλοσωρισμα και για την πληροφορια
    καπου θα βρω ακρη

  11. #11

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    Ναι γλυκιές μου τους βρήκα

    ...πιο πολύ όμως χαίρομαι που βρήκα εσας...

    ειμαι πολλές ωρες και διαβαζω τα πάντα... υπάρχει πολύς πόνος έδω μέσα, αλλα και πολύ αξιοπρέπεια και πολύ νοιάξιμο. Ξαφνικά στα 44 μου συνειδητοποιώ πως ειμαστε πολλοί... εγω νομιζα πως είμαι μόνο μια!

    την αγαπη μου έχετε (μακαρι να βρω πως μπαινουν τα σμαιλς και τα υπόλοιπα...)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Kαλώς μας ήρθες,Τόνια κι από μένα!
    Είναι όντως ανακουφιστική η πρωτόγνωρη αίσθηση πως δεν είσαι μόνος!
    Αυτό ήταν και το δικό μου αρχικό κέρδος με το που βρήκα το φόρουμ,
    αστεία ασήμαντο σήμερα μπροστά στις σχέσεις ζωής,που μου χαρίζει!
    Ελπίζω να βρεις κι εσύ κοντά μας από το ελάχιστο ως το μέγιστο
    και προπαντός ν'ανακαλύψεις τα σημεία,που σκαλώνει το ελεύθερο πέταγμα σου!
    Καλή δύναμη σε ό,τι καταπιάνεσαι!

    Σου παραθέτω τον τρόπο εισαγωγής μέσα στο κείμενο σου των smilies,αλλά με ένα κενό
    ανάμεσα στα δύο σύμβολα για να φανεί.Καλά σου ποσταρίσματα!Φιλάκια πολλά πολλά!


    : ) = :)

    : ( = :(

    ; ) = ;)

    : P = :P

    : D = :D

    : o = :o

    : cool: = :cool:

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    Σε ευχαριστώ πολυ

    με κατάχρηση της υπομονής σου θέλω να βαλω και μια πεταλουδιτσα που προχωραει στα κιλά .... :D=

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Λοιπόν, πάτα το δικό μου τικεράκι, που θα σε οδηγήσει στην ανάλογη ιστοσελίδα.
    Δημιούργησε εκεί το δικό σου, έχει πολλές επιλογές, τόσες που θα βαρεθείς να ψάχνεις.
    Πήγαινε στον πίνακα ελέγχου, μετά στο προφίλ σου και μετά στην υπογραφή σου στο τέλος.
    Παράλληλα έχε και τις 2 σελίδες ανοιχτές.
    Κάτω από αυτό που θα δημιουργήσεις έχει κάτι ακαταλαβίστικα με ένα κόκκινο υπογραμμισμένο. Όλο αυτό το κείμενο κάνε το αντιγραφή και επικόλλησέ το στην υπογραφή σου.
    Αυτό ήταν. Λίγο απλοικά βέβαια στα είπα, αλλά όσες από όσες δεν είναι κομπιουτερούδες ζητώ την κατανόησή τους.
    Καλή επιτυχία!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •