cheese cake
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: cheese cake

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532

    cheese cake

    Καλημέρα παιδάκια!
    Έχετε να μου προτείνετε δοκιμασμένη συνταγή για cheese cake?
    Ευχαριστώωωωωω!!!
    Text

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    πωπω κολασηηη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by zwhtsa
    πωπω κολασηηη
    Τι να κάνω ? το ζήτησε ο πασάς!
    Μη νομίζεις πως θα φάω?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    εννοειτε πως θα φας ενα κομματι ετσι για την λιγουρα! και τα γλυκα μεσα στο προγραμμα ειναι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Ρε irenevaladia τι κάνεις?
    ʼρχισε να με πιάνει αμόκ......................
    Έβαλες και φωτογραφία?
    Πόσο πια παραστατική να είσαι?
    Μόνο η μυρωδιά και η γεύση λείπει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    συνταγη για διαιτα θελεις η με ολα τα λιπαρα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    κύττα συνταγή δεν έχω πρόχειρη είχα μπει όμως στο google χτύπησα cheese cake και μου έβγαλε ένα κάρο συνταγές από Παρλιάρο μέχρι Βεφα
    καλη επιτυχία
    εγώ πάντως αν έφτιαχνα ένα τέτοιο γλυκάκι θα υπέκυπτα στον πειρασμό

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    112
    http://www.sintagespareas.gr/sintage...heesecake.html


    Διαβασε και τα σχολια απο κατω μηπως παρεις και καμια εξτρα ιδεα.Ας πουμε μια κοπελα λεει πως εβαλε γαλα Light, Becel βουτυρο αντι Βιταμ και μπισκοτα Digestive ολικης αλεσεως αντι για Πτι-Μπερ για να το κανει light.
    Μαρμελαδα βαλε οτι σου αρεσει, δεν ειναι αναγκη να βαλεις αυτο που λεει.

    Καλη επιτυχια xD

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΛΑΦΡΙΑ

    1. τρίβεις στο μούλτι μουλινέτ 1 πακέτο μπισκότα νταιτζέστιβ ή παπαδοπούλου ολικής άλεσης και τα απλώνεις σε μία φόρμα (εγώ βάζω σε μία πιατέλα ένα ειδικό στεφάνι που αυξομειώνεται για τούρτες και τζηζ κέικ) και ρίχνεις λίγο λικέρ ή κονιάΚ και αν θέλεις ψιλοκομμένους ξηρούς καρπούς (ανεβάζεις βέβαια τις θερμίδες) και 3/4 πακέτου βούτυρο βιτάμ λιωμένο. Το αφήνεις να κρυώσει ή το βάζεις στο ψυγείο μέχρι να ετοιμάσεις τα υπόλοιπα. πρέπει να είναι κρύο και καλά βρεγμένα τα μπισκότα για να μην ανακατευθόύν με τα υπόλοιπα υλικά που θα ρίξεις. Η βάση θα πήξει και θα σερβίρεται ωραία.
    2. διαλύεις ένα φακελάκι ζελέ λεμόνι σε ένα μόνο ποτήρι νερό ζεστό, το αφήνεις λίγο στο ψυγείο να μην είναι ζεστό όταν το χρησιμοποιήσεις αλλά όχι πολύ και πήξει
    3. χτυπάς στο μίξερ δυνατά μία κρέμα γάλακτος με λίγα λιπαρά να γίνει σαντυγί (αν δεν τα καταφέρνεις φτιάξε ένα φακελάκι ή δύο γκαρνί με γάλα λάιτ)
    4. χτυπάς στο μίξερ ένα φιλαδάλφεια λάιτ και δύο κουταλιές της σούπας ζάχαρη άχνη
    5. ενώνεις με ξύλινη κουτάλα και απαλές αργές κινήσεις τη σαντυγί και το φιλαδέλφεια
    6. ρίχνεις σιγά σιγά το ζελε λεμόνι στο μείγμα
    7. βάζεις το μείγμα πάνω από το τριμμένο μπισκότο και το αφήνεις να πήξει στο ψυγείο
    8. πριν το σερβίρεις βάζεις μαρμελάδα, ή γλυκό του κουταλιού, πχ τριαντάφυλλο ή βύσσινο

    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: για να το κάνεις ακόμα πιο ελαφρύ μείωσε το λιωμένο βούτυρο και βρέξε τα μπισκότα με κονιάκ. Ταιριάζει πολύ με βύσσινο και υπάρχει κονσέρβα ειδικά για τσηζ κέικ. Όμως μπορείς να βάλεις γλυκό του κουταλιού που είναι πιο ελαφρύ από τις μαρμελάδες του εμπορίου

    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Μπορεις να αντικαταστησεις το μπισκοτο με τριμμενο αμυγδαλο στη βαση, και να βαλεις μονο 3 κ.γλυκου βουτυρο και ετσι γινεται πολυ πιο υγιεινο.Για μια βαση εχω χρησιμοποιω 120 γ. αμυγδαλο σκονη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •