Γλυκαντικο για το φουρνο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672

    Γλυκαντικο για το φουρνο?

    Ποιο γλυκαντικο εχετε δοκιμασει σε γλυκα που ψηνονται στο φουρνο και δεν αφηνει αυτη την απαισια χημικη γευση?

    Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει καντερελ και σλιμ και ηταν και τα δυο χαλια την πρωτη μερα,επρεπε να βαλω το γλυκο στο ψυγειο να μεινει ενα 24ωρο για να φυγει η γευση του χημικου.

    αγορασα και στεβια που ειχα ακουσει τοσα καλα γιαυτην,οτι ειναι πολυ γλυκια,πιο πολυ και απο τη ζαχαρη αλλα ηταν μια αποτυχια.

    αν εχετε καποιο καλο δοκιμασμενο θα με ενδιεφερε γιατι τωρα που αρχιζουν τα κρυα λεω να κανω κανενα γλυκο στο φουρνο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    Εγώ φόρτυ μου δεν φτιάχνω διαιτητικά γλυκάκια, αν θέλω να φάω κάτι γλυκό οπωσδήποτε θα φάω ένα ή μισό κανονικό γλυκό πάντως έχω ακούσει για την μαύρη ζάχαρη επειδή είναι πολύ γλυκειά βάζεις λιγότερη
    αυτά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    forty,δεν είναι υγιεινά όλα αυτά. εγώ έχω αντικαταστήσει την άσπρη ζάχαρη με μαύρη και φτιάχνα τα γλυκά μου με αυτή. Βάζει λιγότερη και είναι πιο υγιεινή. έχει θερμίδες αλλά ο οργανισμός τη μεταβολίζει γρηγορότερα. επιπλέον μας αρέσει η γεύση της

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    το ξερω οτι δεν ειναι καθολου υγιεινα οπως δεν ειναι και η ζαχαρη ειτε ασπρη ειτε καφε,το ιδιο πραγμα ειναι.τα χημικα γλυκαντικα δεν τα χρησιμοποιω καθημερινα παρα μονο 4-5 φορες το χρονο που θα φτιαξω ενα γλυκο.Τη ζαχαρη την εχω βγαλει τελειως απο τη διατροφη μου οχι μονο γιατι δεν ειναι υγιεινη αλλα γιατι οσο τρωω ζηταω περισσοτερη,αν φαω ζαχαρη για 2-3 μερες συνεχομενα μετα θελει παραπανω προσπαθεια να το κοψω και να μπω σε προγραμμα διατροφης.
    Για γλυκαντικο χρησιμοποιω σιροπι σφενδαμου που ειναι πολυ υγιεινο και εχει βιταμινες και πολυ χαμηλο γλυκαιμικο δεικτη σε σχεση με ολα τα υπολοιπα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    φρουκτοζη δοκιμασες? ακριβως τη μιση ποσοτητα απο οτι ζαχαρη και αν θυμαμαι καλα ειχαν πολυ καλη γευση τα γλυκα. εκανα κεικ και ρεβανι θυμαμαι και δεν καταλαβαιναν διαφορα οσοι δοκιμαζαν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    αντι για φρουκτοζη χρησιμοποιω το σιροπι σφενδαμου που ειναι πιο υγιεινο και εχει περιπου τις ιδιες θερμιδες αλλα θα ηθελα για μια ωρα αναγκης να κανω ενα γλυκο με κατι που δεν εχει καθολου θερμιδες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by forty
    το ξερω οτι δεν ειναι καθολου υγιεινα οπως δεν ειναι και η ζαχαρη ειτε ασπρη ειτε καφε,το ιδιο πραγμα ειναι.
    .
    όχι γλυκειά μου άσπρη και μαύρη ζάχαρη δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα, η άσπρη είναι χημική και η μαύρη είναι το φυσικό προιόν από ζαχαροκάλαμο συνεπώς μεταβολίζεται καλύτερα (όπως το μέλι) και δεν αποθηκεύεται όπως η λευκή ζάχαρη.

    Όσο για το ερώτημά σου, θα συμφωνήσω με την Ανεζίνα, αν είναι να φάς κάποιο γλυκάκι, φιάξτο κανονικά και φάε μικρότερη ποσότητα, δε πρόκειται να παχύνεις από αυτό, και μάλιστα η φρουκτόζη είναι πολύ καλή λύση, γιατί είναι 3 φορές πιο γλυκειά από την κοινή άσπρη ζάχαρη, άρα θα χρειαστείς μικρότερη ποσότητα.

    Το σιρόπι σφενδάμου δε ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γκυκά , δε το έχω κάνει ποτέ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Lily και η ασπρη και η μαυρη απο ζαχαροκαλαμο ειναι απλα στην ασπρη εχουν αφαιρεσει τη μολασσα και την εχουν επεξεργαστει πολυ

    περισσοτερα για τη ζαχαρη εδω.. http://www.mednutrition.gr/content/view/1001/156/

    "Η μαύρη ζάχαρη είναι καλύτερη από την άσπρη;
    Η μαύρη ζάχαρη περιέχει ελαφρώς υψηλότερα επίπεδα σε ορισμένα μέταλλα, όπως κάλιο και μαγνήσιο, αλλά όπως και η άσπρη δεν περιέχει βιταμίνες, πρωτεΐνη και ίνες. Για αυτό το λόγο και οι θερμίδες από τη ζάχαρη συχνά αναφέρονται ως κενές θερμίδες. "

    το προβλημα δεν ειναι αν θα φαω ενα γλυκο μια φορα,το προβλημα ειναι οτι οταν φτιαχνω στο σπιτι κεικ η κατι τετοιο σε 2 το πολυ 3 μερες το εχω ξεπαστρεψει.Απο την αλλη για μενα η ζαχαρη σε οποιαδηποτε μορφη της ειναι πολυ εθιστικη και προσπαθω να την αποφυγω οσο γινεται περισσοτερο γιατι οσο τρωω τοσο την ζηταω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Γλυκειά μου forty, αυτό ακριβώς είπα κι εγώ πιο πάνω! με τη μόνη διαφορά
    οτι η μαύρη ανεπεξεργαστη ζάχαρη, μεταβολίζεται καλύτερα με τις άλλες τροφές,
    ενώ η λευκή αποθηκεύεται ως λίπος. Και φυσικά είναι κενές θερμίδες!!

    Ασε κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, όσο δε τρώω γλυκά όλα καλά, μόλις ξεκινήσω,
    τα σαρώνω όλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    αχ lily μου τι θα κανουμε εμεις που αγαπαμε τοσο πολυ τα γλυκα? ηρθε η κορη μου σημερα στο σπιτι με μια σνικερ και μια μαρς και μου λεει διαλλεξε...ε φανταζεσε οτι αντισταθηκα για πολυ? αυτη η μαρς ηταν ....μμμμμμ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Κι άλλη σύμπτωση, χιχι κι εμένα η κόλαση μου είναι η μάρς η άθλια, και σε παγωτό!

    α ναι και η ...kinder bueno !

    Φιλάκια στο κοριτσάκι σου από εμένα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    χαχα δεν εχω τολμισει να την δοκιμασω τη μαρς σε παγωτο Με το αγαπημενο μου που ειναι το νιρβανα με καρυδι και καραμελα και εχω κανει κατι βλακειες που δεν τολμαω να ανακαλυψω και αλλη αγαπημενη γευση

    φαντασου οτι αγοραζα απο το σουπερ μαρκετ ενα κουτι νιρβανα ,το μεγαλο βεβαια, για να τρωω ολη την βδομαδα απο λιγο(και καλα οτι θα κρατουσε μια βδομαδα!!απορω πως το πιστευα αυτο).Μολις γυρνουσα στο σπιτι απο τη ζεστη ειχε λιωσει γυρω γυρω και βεβαια δεν γινοταν να το καταψυξω λιωμενο και ετσι αρχιζα λιγο λιγο να τρωω το λιωμενο για να βαλω στην καταψυξη το παγωμενο....ε πως εφτανα να φαω τα 2/3 απο το μπολ δεν ξερω!!!

    της τα εδωσα τα φιλακια,σε ευχαριστω πολυ!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •