... με λιγες Θερμιδες!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    24
    γεια σου elesa! και εγω καινουργια ειμαι,, και εγω τοσες προσπαθω αλλα δεν μου ειναι ευκολο παντα και δεν καταληγει παντα καλα,,, εσυ πως τα πας?

  2. #17
    τα αγαπημενα μου ειναι το ασπραδι απο το αβγο (15 θερμιδες + ειναι και καθαρη πρωτεινη), μανιταρια (20 θερμιδες η κονσερβα) , τονος σε νερο (100 θερμ) , η τονοσαλατα light ριο μαρε (100 παλι). Συνδιαζοντας τα παραπανω κανεις υπεροχες ομελετες!! + σκετο μαρουλι η σπανακι με μπολικη μουσταρδααα
    κ το ζελε light!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Μία νέα ιδέα που εφαρμόζω επειδή δε μου αρέσουν τα φρούτα είναι να αλέθω στο μπλέντερ τα 3 φρούτα που πρέπει να φάω ημερησίως.
    Βάζω μέσα μέχρι και αποξηραμένα δαμάσκηνα ή και ακτινίδιο που σκέτο με τίποτα δε το τρώω.
    Ο χυμός μου γίνεται τέλειος, κάθε μέρα διαφορετικός και μη ξεχνάμε πως βοηθά σε μια τέλεια επιδερμίδα!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Οι χορτοσουπες- λαχανοσουπες νομιζω ειναι η ιδανικοτερη λυση .. λιγες θερμιδες και χορταστικα!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    δεν πιστευω στις σουπες κνορ πολυ αλατι και αρκετο λιπος απ οτι θυμαμαι

    επισης δεν πιστευω στις μπαρες δημητριακων.

    χαμηλες θερμιδες εχει μια μεριδα βραστο κοτοπουλο στηθος, 1 μεριδα βραστο ρυζι η ζυμαρικα,
    το ασπραδι του αυγου, ο τονος,
    μηλα, και γενικα φρουτα
    σαλάτες.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    re pedia pou boro na vro noodles se pia supermarket

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Σε μεγάλες αλυσίδες, στα εξωτικά είδη. Ή σε ντελικατέσσεν.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    3
    sigkekrimena mipos xeris kanena supermarket ????

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Στα καρφούρ σίγουρα. Και σε άλλα εξίσου μεγάλα. Νομίζω έχω βρει και σε Μασούτη.

  10. #25
    ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΝ ΠΑΙΡΝΩ ΛΙΓΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ (ΚΑΤΩ ΑΠΟ 1000 ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ);

    Αρχίζει ο οργανισμός να χάνει βάρος (γρήγορα).
    Μετά από τις πρώτες 2 εβδομάδες, ο μεταβολισμός καταλαβαίνει ότι το διαθέσιμο καύσιμο μειώθηκε δραματικά (οι θερμίδες που παίρνουμε κάθε μέρα δηλαδή), και αναγκάζει τον οργανισμό να έχει μικρότερες ανάγκες. Δηλαδή;
    Δηλαδή δεν έχουμε την ίδια ενέργεια κατά τη διάρκεια της μέρας, δεν σκεφτόμαστε καθαρά, συχνές ζαλάδες, πονοκέφαλοι, και ανίσχυρο ανοσοποιητικό σύστημα.

    Ε ΚΑΙ, ΕΓΩ ΘΑ ΧΑΣΩ ΚΙΛΑ ΕΤΣΙ.----> ΛΑΘΟΣ

    ΓΙΑΤΙ ΛΑΘΟΣ;

    Γιατί κάποια στιγμή, μόλις φτάσεις σε ένα καλό σημείο, θα σταματήσεις αυτού του είδους τη διατροφή. Θα αρχισεις να ξανατρώς ΚΑΝΟΝΙΚΑ (όχι πολύ, απλά κανονικά για το βάρος σου). Ο μεταβολισμός σου όμως, από το καψώνι που του έκανες, χρειάζεται μόλις λίγες θερμίδες για να συντηρηθεί, οπότε όλες οι παραπάνω θερμίδες, μιας και δεν έχουν πως να χρησιμοποιηθούν, μετατρέπονται αμέσως σε λίπος. ΑΡΑ-> ΜΕΣΑ ΣΕ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΒΑΡΟΥΣ, ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΛΙΠΟΣ, ΕΝΩ ΤΡΩΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!

    Πάρτε 600 και 800 θερμίδες τη μέρα εσείς, μην ακούτε..μετά όμως μην παραπονιέστε...

    Επίσης αυτό το θέμα δεν έχει καμια σχέση με την ανορεξία.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Ετσι changes, δωσε το παραδειγμα στον λαο. Μιας και διατεινεσαι οτι τα γνωριζεις καλα τα διατροφικα και περι υγειας, ποσα κιλα ειπαμε οτι εισαι?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    173
    Originally posted by kwstas01
    Ετσι changes, δωσε το παραδειγμα στον λαο. Μιας και διατεινεσαι οτι τα γνωριζεις καλα τα διατροφικα και περι υγειας, ποσα κιλα ειπαμε οτι εισαι?
    καταρχην,αφαιρεσε την υπογραφη σου,αφου δεν την πιστευεις,γιατι μας την πλασαρεις?αν πιστευες οτι οι ανθρωποι,ανθρωποι ειναι και πεφτουν καποιες στιγμες κι οπως ακριβως επεσαν μπορουν να σηκωθουν.δε θα μου απηυθυνες την ερωτηση που μου απηυθυνες μες στην απολυτη ειρωνια και κακεντρεχεια!!!

    κατα δευτερον μαλλον δεν εχεις ιδεα τι θα πει διατροφικη διαταραχη.σε καθε αλλη περιπτωση επισης δε θα μου απηυθυνες την ερωτηση.ο ανθρωπος που εχει βιωσει σοβαρη διατροφικη διαταραχη ξερει πολυ καλα οτι η λογικη και οι γνωσεις παν περιπατο για οσο η διαταραχη εχει το πανω χερι.ετσι κι εγω ενω ηξερα και ξερω,εχω γνωσεις πιστοποιημενες,δε μπορουσα να αντιδρασω σε αυτο που μου συνεβαινε.
    η κοπελια ειναι ξεκαθαρο οτι δεν τραβαει κανα τετοιο ζορι.μερικα κιλακια προσπαθει να χασει.με εντελως λαθος τροπο ομως προφανως γιατι δεν εχει ιδεα τι εστι χασιμο βαρους,μεταβολισμος,οργανι σμος και ισορροπημενη διατροφη.
    την προτρεπω λοιπον να ψαχτει και να διαβασει.μεχρι εκει.

    τριτον,γι ακομη μια φορα η κατινια κι η μικροψυχια χτυπανε κοκκινο σ αυτο το φορουμ.
    και μαλιστα απο αντρα.τι χειροτερο!!!!δεν ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιειτε το βαρος μου που εθελοντικα ανεφερα εδω μεσα,εναντιον μου,ξερεις...για να μου την πειτε, να με υποβιβασετε κλπ.κατα τ αλλα σαιτ διατρφικων διαταραχων και υποστηριξη!!!......χαχαχαχαχα� �αχα!!!!ειστε για κλαματα.

    και τεταρτον,προς ευχαριστηση μου να σου πω οτι απο τη μερα που αποφασισα και μπορεσα να αφησω πισω μου τις αρρωστημενη μου σχεση με το φαγητο,εχω χασει 25 κιλα συνολικα.2-3 μηνες συνολικα προσπαθεια μη φανταστεις.
    χωρις χειρουργια και αηδιες.διαιτα και ασκηση.
    διαιτα φτιαγμενη απο μενα.οι διαιτολογοι μου ειναι περιττοι.
    ξεκινησα απο ψηλα (οπως πολυ καλα θα γνωριζεις εσυ συγκεκριμενα,αφου ενω δε μιλαμε και εχω να γραψω καιρο,θυμασαι το βαρος μου και υποθετω κι αλλα-παρακολουθηση προφιλ κανονικη χαχαχ)
    κι εφυγαν πολυ ευκολα αυτα τα 25.και εις ανωτερα μου λοιπον.

    πεμπτον.Κωστακη,μη φυτρωνεις εκει που δε σε σπερνουν.δε σου μιλησε κανεις.

    αντε γεια!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Kαλα μας δουλευεις? Σου εκανα μια παρατηρηση για το λεξιλογιο σου και μιλας για κακεντρεχειες και μικροψυχιες? Tι ξεσπασμα ειναι αυτο? Ποιος σε αδικησε?
    Μιλας εσυ για ειρωνεια ρε Changes? Θα πεσει φωτια να σε καψει.
    Το οτι δεν μιλαμε εμεις προσωπικα, με κανει να μην μπορω να διαβασω τα ποστς που κανεις εδω μεσα και ο οποιοσδηποτε? Οh my god! Σιγουρα εισαι καλα? Γραφεις σε ενα φορουμ, δεν παρακολουθει κανεις εσενα προσωπικα. Καλα κανεις και γελας στο τελος, για γελια ειναι.
    Changes για να τελειωνουμε, εχεις ενα θεμα με τον τροπο που γραφεις. Προσωπικα με ενοχλει παρα πολυ και ευχομαι ο τροπος που γραφεις να μενει εδω στο φορουμ και να μην σε συντροφευει στην καθημερινοτητα σου.
    Σεβομαι την προσπαθεια του καθενος εδω μεσα, αλλοι εχουν σοβαρα προβληματα, αλλοι παλευουν για 2 περιττα κιλα. Δεν εχει σημασια. Δεν με νοιαζουν τα δακρυβρεχτα που εγραψες. Ολοι περναμε δυσκολα.
    Επισης, γιατι δεν γραφεις καπου την προσπαθεια που εκανες και εχασες τοσα πολλα κιλα? Αν το γραφεις καπου, απολογουμαι αλλα δεν νομιζω να την πηρε το ματι μου καπου. Δηλαδη πρεπει να μαλωσουμε για να πεις οτι εχασα 25 κιλα? Ουφ ρε Changes, δεν παιζεσαι.

  15. #30
    Member
    Join Date
    May 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    57
    καλημερα! βρε παιδια τι συζήτηση είναι αυτή? Το φορουμ ειναι για να λεει καποιος την γνώμη του χωρίς τέτοια....
    Πάντως συμφωνώ ότι η διατροφή και ο μεταβολισμός είναι ζόρικο θέμα και πρεπει να μην κανουμε υπερβολές τύπου "δεν τρωω τιποτα". Απο 13 χρονών θυμαμαι τον ευατο μου να κανω διαιτες τέτιου τύπου, πχ ενα μηλο την ημερα κλπ και εκανα τον οργανισμο μου σπαραλια. Τωρα προσπαθω να χάσω και αντ'αυτου βαζω. Θέλει μετρο και όχι υπερβολες.
    Πράματι για να βρισκομαστε σε αυτο το φορουμ όλοι περναμε δύσκολα και έχουμε όλοι το ίδιο στοχο, να χασουμε καποια κιλά, οποτε ας μεινουμε ενωμένοι.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •