Δεν μπορω αλλο.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 106
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    227
    καλησπέρα και απο μένα.......

    αλεξάνδρα μου τι κάνεις????? απομακρυνθήκαμε καθόλου απο το πάτωμα???????

    λοιπόν διάβασα όλα τα πόστ των κοριτσιών που είχα χάσει όλες αυτές τις μέρες....... το βλέπεις και μόνη σου ότι ο καθένας μας έχει να σου πει και κάτι διαφορετικό, όλα όμως έχουν στη βάση τους το πως βλέπεις εσύ τον εαυτό σου!!!!

    προσωπικά ξεχώρισα ιδιαίτερα και εμπνεύστηκα απο τα λόγια της πολυαγαπημένης μας ναντίν (παλιά καραβάνα, αγαπημένο πλάσμα, με ιδιαίτερες ευαισθησίες και ικανότητα στο λόγο) και της τόνιας που η στάση της για τη ζωή και τα πράγματα είναι σοφότατη και άκρως ρεαλιστική. (κοριτσάκι συμμερίζομαι απόλυτα τις ανησυχίες σου περί του φαινομένου του θερμοκηπίου, περί οξειδίων κλπ κλπ....... ωρέ που πάαααμε ώρέ???? χεχεχε......)

    σοβαρεύομαι λοιπόν και να σου πώ τι συνειδητοποιώ μετά απ' όλα αυτά???? έχεις επιλέξει να απομακρυνθείς από τα πράγματα που πιστεύεις ότι μπορείς να έχεις (παρέες, γκόμενους, δουλειά, κατάρτιση κλπ κλπ.........) γιατί κατά βάση, εσύ η ίδια πιστεύεις ότι όλα αυτά θα τα αξίζεις μόνο αν είσαι στα σώστα κιλά!!!!! τι εννοώ??? με κάλυψε απολύτως η τόνια με μια της φράση:

    "ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ???"

    γιατί να βιώνεις όλο αυτό το μαύρο πράγμα και να περιμένεις να βελτιωθεί η κατάσταση όταν, με το καλό, μπείς στην οποιαδήποτε διαδικασία (χειρουργική ή μη) και αδυνατήσεις? γιατί να μην απολαύσεις τη ζωή σου ΤΩΡΑ? έτσι όπως είσαι ΤΩΡΑ???? πιστεύω ακράδαντα ότι για να πετύχει η προσπάθειά σου και για να φτάσεις στον ιδανικό σου στόχο (φυσικά και μπορείς να το πετύχεις... αναμφισβήτητα!) πρέπει εσύ η ίδια να νιώθεις καλά μέσα σου και ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ πραγματικά και ουσιαστικά, πέρα και ανεξάρτητα από κιλά και διαστάσεις!!!!! βλέπεις..... έχει τεράστια διαφορά το να λες "μισώ το σώμα μου, θέλω να το αλλάξω και να αδυνατήσω" από το να λες "αγαπώ το σώμα μου γιαυτό και επιλέγω το καλύτερο δυνατό για αυτό". πρίν λοιπόν από οποιαδήποτε προσπάθεια αδυνατίσματος, θέσε οπωσδήποτε τις σωστές βάσεις που ξεκινούν από την ψυχούλα σου και αντανακλούν και στην εμφάνιση σου εκ των υστέρων.

    επίσης, θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να σου τονίσω ότι η επέμβαση δεν αποτελεί πανάκεια. αν θέλεις να βελτιώσεις το σώμα σου θα πρέπει να είσαι παρούσα σε αυτό, να το ζείς, να το ακούς και να αφουγκράζεσαι τις ανάγκες του! μια εγχείρηση δε θα σου λύσει το παραμικρό πρόβλημα έτσι απλά, αν δεν αποφασίσεις συνειδητά έναν πιο προσεγμένο τρόπο ζωής και μια διαφορετική φιλοσοφία.... όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί θέλεις, γιατί το επιλέγεις και γιατί έτσι νιώθεις καλύτερα με την αλεξάνδρα....... εξέτασέ το προσεκτικά σαν πιθανότητα, ψάξε, ενημερώσου και κάντο αν πραγματικά πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει..... μην πιστέψεις όμως ούτε για μια στιγμή ότι δεν απαιτείται απο σενα κανενός είδους προσπάθεια και πειθαρχία...........το "δύσκολο μονοπάτι" θα χρειαστεί να το διαβείς σε κάθε περίπτωση αν πραγματικά επιθυμείς να αλλάξεις! μόνο που θα αξίζει τον κόπο και θα σε αποζημιώσει.... μακροπρόθεσμα!

    και κλείνω εφιστώντας σου την προσοχή σε αυτά που ήδη έχεις, που δεν είναι καθόλου δεδομένα για άλλους ανθρώπους....η υγεία μας, οι οικογένειά μας, οι άνθρωποι που επιλέγουν να μας βάζουν στη ζωή τους και να μας κρατάνε πεισματικά εκεί, τα όμορφα αγοράκια που μας προσέχουν και μας δίνουν σημασία για τους όποιους λόγους, ακόμα και το μισό ευρώ που πληρωνόμαστε ή η καλημέρα που θα μας πει χαμογελαστά η περιπτερού ή και το ότι είμαστε όρθιοι και περπατάμε είναι πράγματα από τα οποία μπορούμε να αντλούμε δύναμη!!!!! υπάρχουν άνθρωποι με κομμένα μέλη που συνεχίζουν και το παλεύουν και δε σταματούν ποτέ. ακούγεται μακάβριο αλλά είναι η αλήθεια και είναι καλό να έχουμε συναίσθηση των πραγμάτων γύρω μας....... χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα προβλήματα του καθενός μας μειώνονται ή πάνε πίσω.......

    σε φιλώ γλυκά και ελπίζω για το καλύτερο!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Esprit σ ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια κ πιο πολυ απ ολα σ ευχαριστω γιατι καταλαβες οτι δεν χρειαζομαστε ανθρωπους που να μας κοιτανε απο ψηλα κ να μας λενε τι να κανουμε..χρειαζομαστε ανθρωπους που να ειναι στο πλαι μας κ να μας λενε τι να κανουμε...κ οπως κ συ θα καταλαβες...βρηκα τα ελληνικα

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    297
    χαχα ετσι μπραβο ειμαι πολυ περηφανη που σε εκανα και χαμογελασες!

    τονια λυπαμαι αν βγηκε τοσο θυμωμενο το ποστ ομως οπως ειπε και η αλεξανδρα κουραστηκα να μου λενε τι να κανω και πως να το κανω οταν δεν ξερουν καν το τι μου συμβαινει. και μιλαω γενικα οχι μονο για σενα... δεν την νικησα την καταθλιψη δυστυχως... γιατι εμενα ολα μου τα προβληματα πηγαζουν απο το οτι δεν αγαπω τον εαυτο μου. και ακομα και τωρα οσο και να προσπαθω να αλλαξω μερικα πραγματα διαπιστωνω πως η βαση των προβληματων ειναι η ιδια. τελος παντων βοηθηστε την αλεξανδρα και ασε με εμενα θα τα καταφερω που θα μου παει...ευχαριστω παντως...

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    Originally posted by Esprit
    χαχα ετσι μπραβο ειμαι πολυ περηφανη που σε εκανα και χαμογελασες!

    τονια λυπαμαι αν βγηκε τοσο θυμωμενο το ποστ ομως οπως ειπε και η αλεξανδρα κουραστηκα να μου λενε τι να κανω και πως να το κανω οταν δεν ξερουν καν το τι μου συμβαινει. και μιλαω γενικα οχι μονο για σενα... δεν την νικησα την καταθλιψη δυστυχως... γιατι εμενα ολα μου τα προβληματα πηγαζουν απο το οτι δεν αγαπω τον εαυτο μου. και ακομα και τωρα οσο και να προσπαθω να αλλαξω μερικα πραγματα διαπιστωνω πως η βαση των προβληματων ειναι η ιδια. τελος παντων βοηθηστε την αλεξανδρα και ασε με εμενα θα τα καταφερω που θα μου παει...ευχαριστω παντως...
    espirit ασε με να επιμεινω στο πόσο πολύτιμη είσαι.... και μη ρωτήσεις αηδίες .....που το ξέρω ας πουμε...

    πολυ χαίρομαι που βρίσκω τέτοια κοριτσια


    ....μηπως ξεχασα να σας πω ότι πολύ χάρηκα που σας γνώρισα....όλες σας...
    θα την νικήσεις την παλιοβρωμιαρα ακου με!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Ουτως η αλλως εδω δεν ειμαστε για να ερθουμε σε αντιπαραθεση με κανεναν...εδω ειμαστε για να στεκομαστε ο ενας διπλα στον αλλο....κ να βοηθαμε οσο μπορουμε ο ενας τον αλλο...το να μπορεσει καποιος να βγαλει αυτα που εχει μεσα του κ να υπαρχουν καποιοι αλλοι που τον ακουνε κ εστω αντιλαμβανονται ενα μερος του προβληματος του ειτε αυτο ειναι μεγαλο ειτε ειναι μικρο ειναι πολυ ωραιο πραγμα....να σας ακουω κ να με ακουτε..να σας νιωθω κ να με νιωθετε...να προσπαθειτε κ να προσπαθω μαζι σας...αυτη την καταθλιψη πολεμαμε ολοι τελικα εδω μεσα....το φορουμ θα επρεπε να ειναι σχετικο με την καταθλιψη τελικα κ οχι με την παχυσαρκια.....

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    +1

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    297
    συγνωμη σε εκραξα ως εκει που δεν παει οπως ειπες και συ και το μονο που εχεις να πεις ειναι οτι ειμαι πολυτιμη? και οτι χαιρεσαι κιολας που με βρηκες?? ευχαριστω για τα κοπλιμενα αλλα μπερδευτηκα τωρα... :/

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    δεν θα έπρεπε να μπερδευτείς

    απλα εξεταζω και αξιολογω την πρόθεση, το νοιάξιμο, το ειλικρινες ενδιαφέρον. Και έχεις υψηλο σκορ

    υγ1 απλα με έκραξες....οχι ως εκει που δεν παίρνει

    υγ2 ας πουμε πως όλοι ήρθαμε κοντα στην Αλεξανδρα με τον τρόπο μας και τις λύσεις μας. Εγω στα 44 μου δεν θα πρότεινα χειρουργειο, έτσι στον αέρα. Ξέρω πολλους σαν και σενα που όλα πήγαν καλα και "σώθηκαν" απο την ετικετα του χοντρού αλλα ξέρω και καποιους που κατέστρεψαν την υγεία τους.... κάποιοι που δεν είναι πια μαζι μας και παροτι δεν χρεωθηκε η επέμβαση υπάρχουν τεράστιες ευθύνες για τον γρήγορο τρόπο που χανεις βάρος ουσιαστικά λιμοκτονώντας,
    με αλλα λόγια είναι πολλοι οι λόγοι που με κάνουν να προτείνω ....αρχική συνθηκολόγηση με αυτό που είμαστε...

    υγ3 παρακολουθω τη ζωη των παλαιστινίων στο λίβανο σε ένα ντοκιμαντερ. Έχουν παει δημοσιογραφικη αποστολη εκει περα. Συγκλονιστικό....αναρωτιέμα ι όμως γιατι δεν πετάγονται μέχρι το ζεφυρι οι δημοσιογράφοι μας, μέχρι το στρατοπέδο των προσφυγων στο σουνιο ....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Τι θα πει να συνθηκολογήσει? Αν μπορούσαμε να συνθηκολογήσουμε με το υπέρβαρο,
    για σκέψου το, θα είμαστε κατά πολύ λιγότερο υπέρβαροι η και καθόλου.

    Το υπέρβαρο είναι αυτό που συνδέει ψυχολογικά εμάς και το ψυγείο, εμάς και τη κατάθλιψη,
    έτσι γίνεται η καταφυγή μας το ψυγείο, το κανάκεμα στον εαυτό μας και τα προβλήματα μας,
    ωραιοποιείται, πέρνει τη θέση του φίλου ,της φίλης, το χάιδεμα στον εαυτό μας.
    Κάνουμε κάτι που του αρέσει.....(του εαυτού μας, ας τον καταστρέφει...)ο φαύλος κύκλος.!!
    Τρώμε, παχαίνουμε καταθλιβόμαστε από αυτό, μένουμε μόνοι, καταφεύγουμε στο φαγητό πάλι...

    Κάτι τελευταίο, τις κάποιες λίγες πιθανότητες για κάτι απρόβλεπτο σε ένα χειρουργείο,
    τις γνωρίζουν όλοι και κανείς δε τις εύχεται φυσικά.
    Όμως τι μου λες τώρα, να στερηθούμε τον περίπατο στον ήλιο μη τυχόν και μας
    χτυπήσει αυτοκίνητο στο δρόμο?
    Γιατί να αποθαρρύνεται κανείς από το να αντικρύσει ένα διαφορετικό κόσμο
    (γιατί θα είναι διαφορετικός !! δες γύρω σου τα παιδιά που ήδη το έκαναν)
    με όλα όσα συνεπάγονται?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Καλημερα σε ολους σας...κατι εχει αυτη η μερα....σημερα ξυπνησα με καπως περιεργη διαθεση...σαν καποιος να μου γυρισε το μυαλο...ενα κλικ...κ πηρα την αποφαση της τελευταιας προσπαθειας...Αποφασισα να ξεκινησω διαιτα.....κ ελπιζω να το κρατησω...μια τελευταια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ προσπαθεια....κ αν δεν παει οπως θελω θα ξανασκεφτω την επεμβαση...απο που προηλθε ολο αυτο θα αναρωτιεσται ολοι...Δεχθηκα μια επισκεψη χθες..απο καποιους φιλους....που για αλλη μια φορα μου εβαλαν ασχημο χερι....Μ εκαναν να καταλαβω γι αλλη μια φορα πως υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που μ αγαπανε πραγματικα..κ αν δεν αγαπαω τοσο πολυ τον εαυτο μου αξιζει να κανω εστω μια μικρη προσπαθεια γι αυτους....κ τους το υποσχεθηκα...κ θα το προσπαθησω..οσο μπορω...Ξεκιναω σημερα...με την ατκινς .....Ωστοσο αυριο θα παρω ενα τηλ στο Ριο να κλεισω ενα ραντεβου....Θα παω να μιλησω με τον κυριο Καλφαρετζο....κ αν μεσα σ αυτον τον χρονο που εχουμε αναμονη για το χειρουργειο δεν καταφερω τπτ...η τα παρατησω....θα το κανω......Να ρωτησω κ κατι αλλο?το τικερακι πως το βαζετε?

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    22
    αλεξανδρα θα σου πρότεινα έναν προσωπικο διαιτολογο που θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου, που θα μπορεις να μιλήσεις μαζι του σε οποιαδηποτε στιγμη το χρειαστείς κι όχι την άτκινσ ή οτιδηποτε άλλο δεν είναι παρα χαρτια (δηλαδη η διαίτα να υποστηρίζεται απο άνθρωπο, έστω και φιλο αλλα ειδικευμένο)

    καποια στιγμη θα πεινας πολύ....ενας διαιτολογος μπορει να το περιορισει...μια ατκινς δε ξερω κοριτσι μου...

    δεν το ψάχνεις λιγο

    επι των επεμβασεων καποια στιγμη θα κάνω μια τοποθέτηση ....γιατί το να μπερδεύουμε τις βότλες στον ήλιο με τα χειρουργεία ειναι πολύ σοβαρο θέμα λιλη μου

    περιμενω να μου περασει ο θυμος για την συντριπτική απωλεια μιας υπεροχης γυναίκας, μητέρας ενος μωρου που επεσε σε ηλιθιο εγκληματια αναισθησιολόγο...ας το αφήσουμε γιατι πραγματικά δεν θέλω να επεκταθω

    επι του Καλφαρετζου εχω ενστασεις που μονο σε προσωπικο επίπεδο μπορω να εκφρασω, εφοσον και αν σε ενδιαφέρουν υπαρχει στο σάιτ το μειλ μου....ο κόσμος εδω (και αλλου) κάνει τουμπες με την πλέον λιγώτερο επικίνδυνη διαδικασια της πτύχωσης στομάχου και τον σρεκά..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    Τονια μου επελεξα την ατκινς γιατι ειναι η μοναδικη που κανω με ευκολια....απο διαιτολογους εχω ολοκληρους φακελους με διαιτες....αλλα επειδη γενικα δεν εχω προγραμμα....η ατκινς με βοηθαει περισσοτερο....ασε που οσες φορες την εκανα ρε παιδια ποτε δεν ενωσα πεινα....γενικοτερα ειμαι του κρεατος οποτε...δεν με χαλαει.....λιγο με το πρωινο υπαρχει ενα προβληματακι...αλλα τι να κανουμε ενα αυγουλακι τη ημερα σε μπουκωνει...κ δεν πεινας.....Εχεις δικιο με αυτο που λες για τις επεμβασεις....κ καλο ειναι οταν το αποφασιζουμε να το εχουμε σκεφτει πολυ καλα...αλλα τονια μου ..ενας εγκληματιας αναισθησιολογος μπορει να βρεθειο οταν κανουμε τις αμυγδαλες μας...ή την σκωληκοειδιτη..ή οποιαδηποτε αλλη εγχειρηση ρουτινας,,,καταλαβαινω πως το γεγονος πονεσε πολυ κ πολλους ανθρωπους αλλα.....η ολη διαδικασια εχει λυτρωσει παααρα πολλους ανθρωπους που πασχουν απο παχυσαρκια...τις αμυγδαλες σου λενε να τις βγαλεις για να μην υποφερεις μια ζωη.....την εκαστοτε εγχειρηση παιρνεις την αποφαση να την κανεις για να μην υποφερεις επισης μια ζωη...με τις αμυγδαλες υποφερεις 2 φορες τον χρονο....με τα κιλα σου καθημερινα...γιατι δεν χαιρεσε την ζωη σου ετσι οπως θα ηθελες....Το γαμωτο ειναι πως αν κατι παει στραβα λες πως προκαλεσες την τυχη σου...το ιδιο ομως συμβαινει κ με τις αμυγδαλες σου....Κ σου λεω κυριως για τις αμυγδαλες γιατι ο κολητος μου απο μια τετοια εγχειρηση εμεινε στο νοσοκομειο 2 μηνες...απο τους οποιους τις 2 εβδομαδες στην εντατικη....οποτε οτι χειρουργειο κ να αποφασισεις να κανεις.....πρεπει να το σκεφτεις καλα.....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Τόνια, με κάλυψε η Αλεξάνδρα με αυτά που σου είπε.
    Αρχικά να σου εκφράσω τη λύπη μου για την απώλεια της φίλης σου.

    Γλυκειά μου εγώ ποτέ δε πρότεινα σε κάποιον να χειρουργηθεί, ούτε ποτέ ασχολήθηκα η πρότεινα κάποιον
    γιατρό, πόσο μάλλον να προτείνω κιόλας χειρουργείο η πτύχωση κ.λ.π.

    Απλά σχολίασα, με το ίδιο πνεύμα της Αλεξάνδρας, οτι για τα άτομα με τα πάρα πολλά κιλά, είναι πλέον
    στόχος και όνειρο ζωής ένα καινούργιο ξεκίνημα και το μόνο που δε μπορεί να κάνει ένα άτομο σε αυτή τη φάση
    είναι να συνθηκολογήσει με τα κιλά του, όταν έξω υπάρχουν πλέον οι λύσεις.

    Είναι θέμα του καθενός πια λύση θα προτιμήσει και τι είναι κατάλληλο στη περίπτωσή του.
    Μιλάμε για περιπτώσεις πάρα πολύ ακραίες εννοείται...

    Και προς Θεού μη μου προσάπτεις ελαφρότητα, όσον αφορά τις βόλτες στον ήλιο!!!!
    Μιλάω για την ελπίδα και το όνειρο, δεν είναι επιπολαιότητα.

    Όσο για τους πιθανούς κινδύνους, ας αφήσουμε τους πλέον ειδικούς να το χειριστούν αυτό, όχι να
    κραδαίνουμε τα τυχόν άτυχα περιστατικά για να αποθαρρύνουμε τους άλλους,
    τη στιγμή που το μόνο πράγμα που έχουν ανάγκη είναι
    να ακούσουμε το πρόβλημα τους και όχι να τους λέμε συνεχώς τι να κάνουν.
    Φιλικά
    Λίλυ

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    369
    lily πως να βαλω tickeraki?μια κ εισαι μεσα...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    κάνε κλικ εδώ

    http://www.ticker.7910.org/eng

    διάλεξε τι σου αρέσει, βάλε τα κιλά σου και μετά κλικ "get code"
    σου δίνει ένα κειμενάκι, και μετά έρχεσαι εδώ πάς στο προφίλ σου,
    και το κάνεις paste εκεί που λέει "υπογραφή σου"

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •