Νεα έρευνα: Ο Υπερβατικός Διαλογισμός πιό σημαντικός από τη διατροφή ή την άσκηση;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1

    Νεα έρευνα: Ο Υπερβατικός Διαλογισμός πιό σημαντικός από τη διατροφή ή την άσκηση;

    Έρευνα για την Απώλεια βάρους:
    Ο Διαλογισμός πιό σημαντικός από τη διατροφή ή την άσκηση;


    Μια πρόσφατη μελέτη σχετικά με την παχυσαρκία των εφήβων ανέφερε ότι μια τεχνική που ονομάζεται Υπερβατικός Διαλογισμός θα μπορούσε να είναι μια αποτελεσματική λύση για τον έλεγχο του βάρους.

    Είναι γνωστό εδώ και αρκετό καιρό ότι το στρες και η κόπωση είναι οι πιθανές αιτίες της παχυσαρκίας. Είναι επίσης γνωστό ότι το Πρόγραμμα Υπερβατικός Διαλογισμός είναι μια αποτελεσματική λύση για τη διαχείριση του άγχους. Έτσι, σύμφωνα με τους ερευνητές που χρησιμοποιούν το πρόγραμμα του Υπερβατικός διαλογισμός για τον έλεγχο του βάρους ήταν απλά το επόμενο λογικό βήμα.

    Η Χημεία του εγκεφάλου και η απώλειας βάρους μέσω διαλογισμού

    Σε αντίθεση με την δίαιτα ή την άσκηση που επιτυγχάνουν την απώλεια βάρους, εστιάζοντας στη βελτίωση του φυσικού σώματος, το πρόγραμμα του Υπερβατικού Διαλογισμού αντιμετωπίζει το πρόβλημα της αύξησης του βάρους μέσω της διόρθωσης των ψυχικών ανισορροπιών.

    Όταν ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί σωστά στέλνει εσφαλμένα μηνύματα στο σώμα με αποτέλεσμα την υπερβολική όρεξη για φαγητό, αχρείαστα αποθέματα λίπους και υπερβολικά αργό μεταβολισμό.
    Δεν υπάρχει μόνο ένα είδος νοητικής ανισορροπίας που προκαλεί την παχυσαρκία. Έγιναν πολλές διαφορετικές ανεξάρτητες μελέτες που η κάθε μια δείχνει πως μια ιδιαίτερη ανισορροπία στον εγκέφαλο είναι υπεύθυνη για την αύξηση του βάρους.
    Μια κοινή ανισορροπία είναι τα χαμηλά επίπεδα της σεροτονίνης, που προκαλούνται από το στρες, κόπωση, έλλειψη ισορροπημένης δίαιτας. Μια άλλη κοινή ανισορροπία είναι η εσφαλμένη λειτουργία του υποθαλάμου, η οποία μπορεί να προκληθεί από πολλούς παράγοντες, όπως το άγχος και η διατροφή.

    Προγενέστερη έρευνα για το πρόγραμμα του Υπερβατικού Διαλογισμού έχει δείξει ότι κατά τη διάρκεια της πρακτικής του Υπερβατικού διαλογισμού διάφορα μέρη του εγκεφάλου λειτουργούν μαζί με ένα πιο συνεκτικό τρόπο. Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε καθαρά πως τα εγκέφαλικά κύματα αποκτούν συνοχή μόλις η πρακτική του Υπερβατικού διαλογισμού Τεχνική αρχίζει:

    http://www.youtube.com/watch?v=lJfgz...layer_embedded


    "Η περαιτέρω έρευνα έχει δείξει ότι η αύξηση της συνοχής, που αποδείχτηκε παραπάνω, γίνεται μόνιμη, και εμφανίζεται ακόμη και κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας, σε διαλογιζόμενους που ασκούσαν την τεχνική για πολύ καιρό. Αυτό δείχνει σαφώς ότι η εξάσκηση του των Υπερβατικού Διαλογισμού έχει ως αποτέλεσμα την μόνιμη βελτίωση της λειτουργίας του εγκεφάλου"
    Dr Alarik Arenander, Ερευνητής της λειτουργίας του εγκεφάλου


    Οι βελτιώσεις στην λειτουργία του εγκεφάλου που συμβαίνουν λόγω της πρακτικής του Υπερβατικού Διαλογισμού προσφέρουν μια καλή εξήγηση για το πώς μια νοητική τεχνική μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως λύση την απώλεια βάρους.

    Σχετικά με τη μελέτη

    Η μελέτη που έχει μετρήσει τις επιπτώσεις του Προγράμματος του Υπερβατικού διαλογισμού ως μέθοδος για τον έλεγχο του βάρους, μελέτησε 156 Αμερικό αφρικανούς εφήβους σε χρονικό διάστημα 4 μηνών. Η ομάδα αυτή τυχαιοποιήθηκε για 4 μήνες είτε: στη εξάσκηση του Υπερβατικού διαλογισμού ή σε εκπαίδευση σε θέματα υγείας.


    [size=9] πατήστε πάνω στην φωτογραφία για να μεγεθυνθεί

    Όπως μπορείτε να δείτε ο δείκτης μάζας σώματος της ομάδας Υπερβατικός διαλογισμός μειώθηκε ελαφρά, ενώ η ομάδα ελέγχου που χρησιμοποίησε την εκπαίδευση για την υγεία αυξήθηκε σημαντικά.

    Δημήτριος Γλύκας Ph.D
    [email protected]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    ενδιαφερον...αυτο που εφαρμοζα μεχρι τωρα ηταν να φανταζομαι τον εαυτο μου οπως θα ηθελα να ειμαι, αδυνατη, αναλαφρη και ευλιγιστη. Επι 2 μηνες καθομουν στο γυμναστηριο μπροστα απο ενα ραγισμενο καθρεφτη, που με εδειχνε πιο αδυνατη στο σημειο που ειχε το ραγισμα, και ενω εκανα τις ασκησεις μου φανταζομουν οτι ειμαι εγω κ δε φταιει ο καθρεφτης.
    Μια μερα, προσφατα, εκατσα τυχαια σε διπλανο σημειο που ο καθρεφτης δειχνει το κανονικο ειδωλο και συνηδειτοποιησα οτι εχω οντως μεινει η μιση. Πλεον οταν γυμναζομαι κ αρχιζω να κουραζομαι προσηλωνω καππου το βλεμμα μου και φανταζομαι οτι ειμαι πουπουλο, οτι οι μυες μου ειναι δυνατοι κ μπορουν να κκανουν τα παντα, και τελικα ολοκληρωνω το προγραμμα μου. Παλια απλα τα παρατουσα... Αρα ολα απο το μυαλο ξεκινουν... πρεπει να μας υποστηριζει και το σωμα για να φερουμε σε περας κατι αλλα γιατι να μην υποστηριζει κ το μυαλο το σωμα? παρε-δωσε ειναι τα παντα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •