πως να του συμπαρασταθω αμα ειμαι η ψυχολογια μου ειναι χαλια??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7

    πως να του συμπαρασταθω αμα ειμαι η ψυχολογια μου ειναι χαλια??

    ζούσα ένα μεγάλο έρωτα με το φίλο μου, είχαμε τις διαφορές μας αλλά γενικά ήμασταν πολύ δεμένοι συνέχεια μαζί. πρώτη φορά στη ζωή μου δενόμουνα τόσο πολύ με κάποιον και το ίδιο και αυτός. εδώ και δυο βδομάδες είμαστε σε μια περίεργη κατάσταση τσακωθήκαμε είπαμε ότι χωρίζουμε(πάνω στον καβγά) αλλά από εκείνη τι μέρα μιλάμε συνεχεία στην αρχή τον είδα και δυο φορές αλλά τσακωνόμασταν μια τον ήθελα εγώ και είχε νεύρα μαζί μου και τι άλλη το αντίθετο. Βλακείες όλα αυτά σιγά σταματήσαμε να τσακωνόμαστε αλλά δεν τον είδα γιατί λείπει για δουλειά δεν τα χαμέ ξαναβρεί απλά είχαμε πει ότι θα συζητούσαμε από κοντά. ήμουνα καλά μέχρι που έπεσα σε κατάθλιψη δεν άντεχα άλλο μακριά του και εκείνος δεν έκανε καμιά προσπάθεια να ρυθμίσει έτσι τις δουλειές του ώστε να με δει πονούσα δεν ξερώ αν καταλάβαινε ποσό υποφέρω και ξαφνικά σκοτώνεται ο κολλητός του και εδώ είναι που πλέον δεν ξερώ τι να κάνω.
    Δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή τους τσακωμούς μονό ποσό τον αγαπώ και θέλω να με κοντά του γύρισε και πήγα να τον δω με έβρισε πολύ θυμωμένος αναφέροντας όλες τις βλακείες για τις οποίες έχουμε τσακωθεί εγώ έκλαιγα και του έλεγα ότι τα βάζω όλα στην άκρη αυτή τι στιγμή και θέλω να είμαι διπλά του τώρα που δεν είναι καλά να του σταθώ.. με πέταξε έξω από το σπίτι του.. την άλλη μέρα μάλλον το κατάλαβε και ήταν καλός μαζί μου του πα ξανά να με αφήσει να μαι δίπλα του σαν να συμφώνησε αν είναι να μαστέ ήρεμα μου πε ένταξη αλλά δεν είμαστε μαζί δεν νιώθω ότι είμαστε μαζί δεν περάσαμε καθόλου χρόνο μαζί και πάλι έφυγε. Εξακολουθεί να θέλει να μιλήσουμε για τη σχέση μας κάποια στιγμή που θα ναι ήρεμος. Αλλά το θέμα είναι εγώ τώρα τι κάνω?? Δεν τον νιώθω κοντά μου πια και δεν ξερώ πως να του σταλθώ για μένα είναι πολύ σημαντικό σε μια σχέση να βοηθάς τον άλλο στα δύσκολα αλλά πως?? είναι περίεργος ενώ τον ρωτάν αν θέλει να τον αφήσω μονό μου λέει ότι του αρέσει που μιλάμε και ότι μαζί έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε αφού είναι μακριά.
    δεν ξερώ τι να του πω.. πως νιώθω νομίζω είναι το τελευταίο που τον απασχολεί αυτή τη στιγμή. θέλω απλά να μαι νιώθει κοντά του και να μην νιώθει μονός του. Αν πάλι θέλει να είναι μονός του γιατί δεν μου το λέει. Δεν καταλαβαίνω τίποτα.. δεν μπορώ να λύσω τα προβλήματα μας στη φάση που είναι αλλά δεν μπορώ και να απομακρυνθώ αν τώρα με χρειάζεται???? τι να κάνω?? δεν μπορώ να συζητήσω μαζί του τώρα έχει κλειστεί στο εαυτό του αλλά δεν με βοηθοί καθόλου να ξερώ πως να συμπεριφερθώ μια με παίρνει τέλ να με ακούσει την άλλη δεν μου το σηκώνει. πως να το χειριστώ??? δεν έχω ιδέα.. από την άλλη και εγώ δεν αντέχω με όλα αυτά που έχουν γίνει καταρρέω και τον χρειάζομαι αλλά ξερώ ότι είναι γέλιο να χρειάζομαι εγώ αυτόν τώρα ξερώ ότι πονάει πολύ αλλά δεν το δείχνει καθόλου και αυτό με ανησυχεί ακόμα περισσότερο....

  2. #2
    moon...καταρχήν καλώς ήρθες..........και...............ηρέμ� �σε....

    Εγώ προσωπικά διάβασα σκηνές τσακωμού ανάμεσα σε ένα ζευγάρι, αλλά αυτό που ή δεν διάβασα ή δεν κατάλαβα, είναι οι λόγοι που φτάσατε μέχρι εκεί.
    Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις παραπάνω στοιχεία?
    Πχ, τις ηλικίες σας, πόσο καιρό είστε μαζί, ποιος είναι ο βασικότερος λόγος αντιπαράθεσης κλπ.
    Πιστεύεις πως η αιτία των προβλημάτων είναι ο χαμός του κολλητού του?
    Εννοείται πως αν θες φυσικά απαντάς......

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    Ευχαριστω για το ενδιαφερον οντως να ηρεμισω δεν μπορώ....
    Ειμαστε δεκα μηνες μαζι αυτος ειναι 33 και εγω 27. Τα προβληματα μας δεν τα ανεφερα γιατι τα θεωρω ανουσιες παρεξηγησεις. Οταν ειπαμε να χωρισουμε εγω απλα του ειπα οτι νιωθω οτι δεν προσπαθει για μας και τοτε απομακρινθηκαμε πρεπει να τον πειραξε πολυ γιατι προσπαθουσε πολυ απλα οχι παντα με το σωστο τροπο. Αυτο εγινε πριν 2 βδομαδες ο θανατος του φιλου του ηταν προχθες οποτε δεν νομιζω οτι ειναι αυτη η αιτια μεσα σε αυτες τις 2 βδομαδες μιλισαμε αρκετα καταλαβε τι εννοουσα και δεν ειχαμε αλλες διαφορες απλα ειχαμε καταληξει στο οτι δεν μπορουμε να καταλαβουμε καλα ο ενας το αλλο και δημιουργουνται παρεξηγησεις τα υπολοιπα ειχαμε πει θα τα λεγαμε απο κοντα.

  4. #4
    Πιστεύω πως από μόνο του το θέμα με τον φίλο του είναι πολύ σημαντικό για να προσπαθήσεις τώρα να λύσεις κάτι.
    Σε τέτοια τόσο οδυνηρή περιπτωση είναι λίγο δύσκολο να σου δώσει διαβεβαιώσεις, ή να προσπαθήσεις να του εκμαιεύσεις υποσχέσεις πως θα προσπαθήσει να είστε καλύτερα.
    Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να του συμπαρασταθείς βάζοντας λίγο στην άκρη τα προσωπικά σας προβλήματα. Ότι και να σου πει, θα στο πει για να σε ηρεμήσει, αλλά μέσα του θα είναι σε εντελώς άλλη διάσταση.
    Σκέψου ότι είναι μια \"καλή\" ευκαιρία για να του δείξεις τα συναισθήματα σου και το αν είναι πολύτιμος ή όχι για σένα......

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Καλώς ήρθες moon,

    Οι άντρες έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο σκέψης.
    Δηλαδή <<χαλάει κάτι? - φτιάχνει κάτι>> είναι πιό εύκολο να συγκεντρωθούν σε ένα ζήτημα με σκοπό την λύση όμως.
    Αντίθετα εμείς οι γυναίκες έχουμε την ανάγκη απλά να πούμε τον πόνο μας στον άνθρωπό μας.
    Κάτι σαν να είμαστε απο 2 διαφορετικούς κόσμους.
    Σε γενικές γραμμές απομονώνονται για να μαζέψουν τα κομμάτια τους.
    Από κει και πέρα εσύ ξέρεις τι έχει μεσολαβήσει μεταξύ σας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    αφτο κανω και του το πα οτι δεν θελω να πουμε τιποτα για μας αν ειμαστε μαζι η οχι απλα να με αφεισει να με δειπλα του σε αυτο που περναει. το θεμα ειναι ομως οτι δεν με αφεινει να μαι διπλα του δεν τον αναγνωριζω και ενω εγω δεν του μιλαω για μας αυτο ολο και κατι πεταει και με κατηγορει για πραγματα που εκανα στο παρελθον, δεν δινω σημασια το μονο που θελω ειναι να μαι κοντα του στα δυσκολα ουτε τη δικη μου συνεσθηματικη φορτιση του μεταφερω. Αλλα πως να ειμαι κοντα του αμα ειναι περιεργος και επιθετικος. σημερα του ειπα οτι αν ειναι να συνχιζεται και αν τον ενοχλω οτι θα ναι καλιτερα μην μιλαμε, δεν ηθελε... Αλλα δεν εχουμε και τιποτα να πουμε ετσι οπως ειμαστε... δεν μου ανοιγεται καθολου και ουτε εγω μπορω αυτι τι στιγμη να αρχισω να μιλαω για μενα..το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν μπορω να του δειξω την αγαπη μου οσες φορες το προσπαθησα αμυνεται σαν να ξεκιναω τσακωμο. μηπως ειναι καλιτερα να μην τον ξαναπαρω τηλ????

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Μπορεί απλά να θέλει τον χρόνο του με ότι έγινε με τον φίλο του.
    Σου είπε καθαρά ότι ΘΕΛΕΙ να συνεχίσετε.
    Δώστου χρόνο και απλά δείξε του ότι είσαι δίπλα του.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    ευχαριστω katarina!

    το φανταστηκα οτι θα θελει να απομονωθει τοτε γιατι δεν το κανει και με φερνει στην δυσκολη θεση να μην ξερω τι να κανω.... με αυτο που εγινε εβαλα στην ακρη ολες μας τις διαφορες αλλα αφτος τις φερνει στο προσκηνιο. πρωτη φορα τον βλεπω τοσο αρνητικο απεναντι μου.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Είναι άμυνα για να τον αφήσεις ήσυχο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    δεν μου πε καθαρα οτι θελει να συνεχισουμε. του ζητησα να μαι διπλα του σε αυτο που περναει και οταν ηρεμισει θα μιλισουμε για μας και τοτε βλεπουμε αν θα ειμαστε η δεν θα ειμαστε μαζι αυτη τη συζητησει ηταν να την κανουμε και πριν το θανατο του φιλου του απλα ελλειπε για δουλεια η τηλ. επικοινωνια που ειχαμε ομως ηταν οπως οταν ειμασταν μαζι ηθελε να ειμαστε μαζι απλα φοβοταν ελεγε μην αρχισουμε να τσακονωμαστε παλι και πληγωθει. μετα το θανατο του φιλου του αρχισε να απομακρινεται. φανταζομαι ειναι πολυ μπερδεμενος τωρα και δεν ξερω τι να κανω προσπαθω να του σταθω και δημιουργουνται συκγρουσεις του λεω να το αφησω ησυχο και μετα με παιρνει τελ. τι αλλο να κανω????????

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου όταν είσαι ήρεμη. Εμείς εδώ μπορούμε να σου πούμε εμείς τι νομίζουμε και να δεις μια άλλη σκοπιά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Να κάνεις υπομονή. Ο άνθρωπος έχασε τον κολλητό του και προφανώς έχει φρικάρει. Φυσικό είναι η συμπεριφορά του να είναι αποδιοργανωμένη και απόμακρη. Νοιώθει λυπημένος, θυμωμένος ίσως για τον πρόωρο θάνατο του φίλου του, έχει νεύρα. Υπομονή, στάσου δίπλα χωρίς να τον πιέζεις, δείξε του πως θέλεις να τον βοηθήσεις ανεξαρτήτως τησ κατάληξης της σχέσης σας. Απόφυγε κάθε συζήτηση για τη σχέση γιατί -πιστεύω- με την ψυχολογία που έχει τώρα, μάλλον θα βγείς χαμένη.
    Πάρε τηλ. αλλά όχι απαιτητικά. Διερευνητικά. πχ \"Θέλεις να μιλήσουμε?\" Αν δεν το σηκώνει , άσε ένα μνμ του τύπου \" σε σκέφτομαι\".
    Δώστου λίγο χρόνο.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    ευχαριστω imagine, αυτο προσπαθω να κανω να σταθω διπλα του ασχετα απο ολα τα αλλα. Τελικα δεν με αφησε χτες δεν μιλησαμε την τελευταια φορα που τον πηρα τον ρωτησα αν θελει να μιλαμε και μου ειπε οτι θελει και θα με παρει να τα πουμε με ησυχεια μολις τελειωνε την δουλεια του δεν πηρε ποτε. Δεν τον ενοχλω πια δυστυχως δεν με αφεινει να του σταθω και να του δειξω ποσο πολυτιμος ειναι για μενα.... πλεον εχω αρχισει να αναρωτιεμαι αν του ειμαι και εγω πολυτιμη δεν ξερω...με απομονωσε τελειως..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    πηγα να τον βρω το σ/κ περασαμε δυο μερες μαζι καναμε τις βολτες μας κλπ ακομα και το βραδυ μαζι κοιμιθηκαμε αλλα δεν καναμε ερωτα μου λεει οτι με αγαπαει οτι θελει να μαστε μαζι... αλλα δεν ξερει αν μπορει μετα απο οσα εγιναν τον καταλαβαινω ειναι στις κλειστες του τωρα. Μου ειπε οτι εκτιμισε οτι ηθελα να σταθω διπλα του. Ολα καλα μεχρι εκει αλλα οταν του ειπα οτι τον βλεπω διαφορετικο ρωτησα αν ειναι ακομα ερωτεθμενος μαζι μου...δεν απαντησε κοκκαλοσα του ειπα οτι καταλαβα μια ειναι η απαντηση για να μην θελει να μου πει δεν καταλαβαινωωωωωωωωωωωω υποφερω πολυ με αυτη την κατασταση πως γινετε να μην με θελει δεν μπορω να το συνηδητοποιησω αυτος ηταν τοσο ερωτεθμενος, ειμασταν τοσο ερωτεθμενοι... που πηγε ολο αυτο??? και αν του περασε γιατι δεν ξεκαθαριζει την κατασταση?? τι με θελει ολο το σκ μαζι του??

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    moon, ο άνθρωπος δεν είναι υποχρεωμένος να ξεκαθαρίσει την κατάσταση όπως και όποτε επιθυμείς εσύ. Επειδή εσύ άλλαξες γνώμη μετά τον χωρισμό σας και αποφάσισες ότι θέλεις πίσω τη σχέση σας, δεν σημαίνει ότι θέλει και εκείνος το ίδιο και μάλιστα εδώ και τώρα. Έπειτα όπως είπες κι εσύ εκτός από τις διαφορές σας, υπάρχει το θέμα της απώλειας του φίλου του και το θέμα της δουλειάς-της απόστασης.

    Όταν έχει τόσα αντικρουόμενα ενδεχομένως συναισθήματα λόγω των μεταξύ σας γεγονότων, των αντικειμενικών δυσκολιών και της ιστορίας με το φίλο, περιμένεις να μπορεί να σου απαντήσει \'ναι, είμαι ερωτευμένος\'; Αυτό που μπορείς να κάνεις από την πλευρά σου είναι να του πεις απλά τους λόγους για τους οποίους θα ήθελες να είσαστε μαζί. Από εκεί και πέρα αν δεν θέλει με το ζόρι δεν γίνεται....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •