Ζαχαρίνη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6

    Ζαχαρίνη

    Γειά σας !!!
    Γενικά ποια είναι η γνώμη σας για τη ζαχαρίνη??Τη χρησιμοποιεί κανείς και αν ναι αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα??

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Γεια σου Κωνσταντίνα. :-)
    Σαν τί πρόβλημα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    6
    Κάτι λέγαν για παρενέργειες η κάτι τέτοιο.Θυμάμαι η μαμά μου τις έπαιρνε αλλά σταμάτησε γιατί λένε πως είναι υπεύθυνες για καρκίνο..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Πολλά λέγονται, αλλά τίποτα αποδεδειγμένο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η ζαχαρίνη, η ασπαρτάμη και τα λοιπά γλυκαντικά προιόντα είναι καλά όταν χρησιμοποιούνται μόνο για μικρό χρονικό διάστημα. Για μακροχρόνια διατροφή καλό είναι να αποφεύγεται. Δεν είναι τυχαίο ότι κανένας διαιτολόγος δεν την προτείνει. Γιατί δε δοκιμάζεις τη μαύρη ακατέργαστη ζάχαρη, που είναι και σε όμορφα κυβάκια?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Χρησιμοποιώ ασπαρτάμη τα 10 τελευταία χρόνια. Μέχρι στιγμής δεν έχω διαπιστώσει να έχω κάτι πάντως. :-)
    Ενίοτε τη χρησιμοποιώ συνδιαστικά με φρουκτόζη, αν θέλω κάτι πιο γλυκό και εύγευστο.

    Σε περίπτωση που καπνίζεις. Πιστεύεις πως το τσιγάρο είναι λιγότερο βλαβερό; :-P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Η άποψή μου είναι ότι είναι τρομερά ανθυγιεινή. Σε μένα προσωπικά προκαλεί φουσκώματα, δυσκοιλιότητα και πόνο στο έντερο. ʼλλους δεν τους πειράζει καθόλου!
    Μπορεί να καπνίζουμε αλλά αυτό τι σημαίνει ? ότι θα τρώμε και ότι χημεία να είναι χωρίς κρίση? Όχι βέβαια!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ο καθένας από εμάς γνωρίζει τι είναι καλό για τον οργανισμό του και τι όχι. Ναι, καπνίζω, αλλά θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα Λίντα. Όλοι εμείς είμαστε άτομα που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουμε ήδη κάνει κακό στον εαυτό μας. Γιατί να το πολλαπλασιάσουμε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Με έχετε προβληματίσει?
    Και εγώ χρησιμοποιώ καθημερινά.
    Έχω πάρει αυτές χωρίς ασπαρτάμη και μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει κάποια ενόχληση.
    Φοβάμαι βέβαια γιατί και εγώ έχω ακούσει διάφορα.
    Η ποσότητα δεν είναι μεγάλη βέβαια, 1 με 2 ? το πολύ 3 την ημέρα.
    Από όσο έχω ψάξει στο ιντερνέτ δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Ελα μου ντε, το κακό είναι , οτι πρώτα τα τρώμε και ύστερα μας λένε τις ζημιές που προκαλούν!
    Αυτό ισχύει για όλα!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    36
    Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο με πληροφορίες σχετικά με τα υποκατάστατα ζάχαρης. :-)

    http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=43877

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    8
    Γεια σας,

    Η ζαχαρινη ειναι υποπτη για καρκινο των νεφρων(η χρονια χρηση της).
    Η φρουκτοζη εχει της ιδιες θερμιδες με την ζαχαρη αλλα εχει και διπλη γλυκιτητα δθλαδη ενα κουταλακι ισουτε με δυο ζαχαρη αλλα μονο στην γλυκιτητα και οχι στις θερμιδες.Μπορει να υποστει θερμανση δηλαδη σε κεικ η σε ελληνικο καφε και πανω απο ολα ειναι πιο υγειηνη απο την ζαχαρινη.

    Η ζαχαρινη εχει λιγες θερμιδες (6 το κουταλακι) αλλα εκτος οτι ειναι χημικο προιον δεν μπορει να υποστει θερμανση......ουτε στον καφε.Γινετε πολυ ανθυγιεινη...Προσεξτε τι πινετε!!!Μονο σε καφε που εχει κρυωσει λιγο.

    Η μαυρη ζαχαρη ειναι πιο υγειηνη απο ολες αλλα εχει τις ιδιες θερμιδες με την ζαχαρη και ειναι λιγο πιο πικρη απο την ζαχαρη. Μπορει να υποστη θερμανση.
    Αυτα.....
    Ελπιζω ν α βοηθισα και εγω!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by bijoux
    Γεια σας,

    Η ζαχαρινη ειναι υποπτη για καρκινο των νεφρων(η χρονια χρηση της).
    Η φρουκτοζη εχει της ιδιες θερμιδες με την ζαχαρη αλλα εχει και διπλη γλυκιτητα δθλαδη ενα κουταλακι ισουτε με δυο ζαχαρη αλλα μονο στην γλυκιτητα και οχι στις θερμιδες.Μπορει να υποστει θερμανση δηλαδη σε κεικ η σε ελληνικο καφε και πανω απο ολα ειναι πιο υγειηνη απο την ζαχαρινη.

    Η ζαχαρινη εχει λιγες θερμιδες (6 το κουταλακι) αλλα εκτος οτι ειναι χημικο προιον δεν μπορει να υποστει θερμανση......ουτε στον καφε.Γινετε πολυ ανθυγιεινη...Προσεξτε τι πινετε!!!Μονο σε καφε που εχει κρυωσει λιγο.

    Η μαυρη ζαχαρη ειναι πιο υγειηνη απο ολες αλλα εχει τις ιδιες θερμιδες με την ζαχαρη και ειναι λιγο πιο πικρη απο την ζαχαρη. Μπορει να υποστη θερμανση.
    Αυτα.....
    Ελπιζω ν α βοηθισα και εγω!!!
    Για να δείτε ? πόσο ηλίθια είμαι.
    Εκτός του ότι την βράζω κανονικά με τον ελληνικό καφέ, μια μέρα την έβαλα σε γαλλικό που είχα ζεστάνει στο μικροκυμάτων προφανώς πάρα πολύ, και έκανε κάτι σαν χημική αντίδραση, έβγαλε φυσαλίδες και καπνό νομίζω.
    Η «πανέξυπνη» αυτό το πράγμα το ήπια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    irenevaladia ανατρίχιασα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by LIDA
    irenevaladia ανατρίχιασα!
    Τέλος η ζαχαρίνη!
    Την κόβω!
    Bijoux μου σε ευχαριστώ που μου άνοιξες τα μάτια!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •