Παιδια sos ... τιμες ζαχαρου τσιμπημενες ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    Παιδια sos ... τιμες ζαχαρου τσιμπημενες ...

    Ρε παιδια σημερα ειδα κατι που με ανησυχησε αρκετα . Ειχα μολις κανει 50 λεπτα διαδρομο τωρα το βραδυ και ημουν στην κουζινα με τη μανα μου και την αδερφη μου . Πηρε η αδερφη μου ενα γλυκακι να φαει , τρωει μια μπουκια , το αφηνει και παω εγω μετα και τρωω περιπου το μισο (3 μπουκιες δηλαδη , παστακι ηταν μικρο) ... δηλαδη οχι και καμια τρομερη ποσοτητα , τσιμπολογημα . Στην οικογενεια μας γενικως εχουμε ιστορικο με διαβητη απ το σοι της μανας μου και εχει αρχησει να εμφανηζει και η μανα μου τελευταια . Καποια στιγμη η μανα μου παει να μετρηθει με το ειδικο μηχανακι και της κανω κι εγω , τελειως στην πλακα "για μετρα κι εμενα μια" ... 10 λεπτα το πολυ αφου ειχα φαει το γλυκο και γενικως μεχρι εκεινη τη στιγμη ολη τη μερα ημουν με 1 σαλατα και το πρωινο μου .και ημουν και αμεσως μετα απο διαδρομο 50 λεπτων . Με μετράει και μου βρισκει 118 ... που ειναι τσιμπημενο γιατι οι κανονικες τιμες ειναι μεχρι 100 . Σκευτηκα βεβαια οτι μολις ειχα φαει γλυκο , αλλα τι στο καλο πια τοοοσο πολυ ?? και ειδικα μετα απο γυμναστικη ..? η αδερφη μου ανησυχησε λιγο και μετρηθηκε και αυτη για να δουμε , ειχε μολις φαει και αυτη γλυκο και ειχε ερθει και αυτη μολις απο το γυμναστηριο ... της βρηκε 98 ... βεβαια η αδερφη μου ειναι 58 κιλα κι εγω 116 . Πιστεω οτι εχει σημασια αυτο .. αλλη μια φορα τις προαλλες με βρηκε τσιμπημενη , στο 112 αλλα και παλι δικαιολογειται σχετικα αφου μολις ειχα φαει μεσημεριανο ... αλλα και παλι μου φαινεται περιεργο και με χουν κανει να ανησυχησω κιολας οπως αντιδρουνε καθε φορα ... δεν ξερω ρε παιδια , ειναι φυσιολογικο ? εδω και κανα μηνα κανω αρκετα αυστηρη διαιτα , με εξαιρεση καποιες μερες που ξεφευγω πολυ, και εχω χασει συνολο 4 κιλα , δηλαδη δεν κανω κατι "κακο" στη διατροφη μου τελευταια ... βεβαια παλιοτερα δεν ειχα ξαναμετρηθει για να ξερω ... με ψιλοτρομαζει η ιδεα γιατι την εχω ζησει αυτη την αρρωστια μεσα στο σπιτι λογω γιαγιας και καποιων θειων μου κλπ ... και ενας ξαδερφος μου εχει διαβητη , αν και αυτος ειναι υιοθετημενος , οποτε γενικως ξερω τι παιζει με τη νοσο αυτη και ξερω οτι εχω προδιαθεση και λογω βαρους .... αλλα απο τοσο νωρις και σε περιοδο που προσπαθω να χασω ?! τι να πω , δεν ξερω ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    απ το καλοκαιρι βασικα συνολο εχω χασει πανω κατω δεκα κιλα , οπως θα βλεπετε ... ειμαι γενικως σε καλο δρομο δηλαδη ... αλλα με εχει ψιλοανησυχησει αυτο ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    322
    Καλησπέρα γλυκιά μου!

    Δυστυχως σου μιλάω και εγώ από προσωπική εμπειρία. Ζω με τον διαβήτη του πατέρα μου και όσα "καλά " μας έφερε, εδώ και 10 χρόνια περίπου. Λόγω ιστορικού παχυσαρκίας και πολυκυστικών ωοθηκών είμαι στο στόχαστρο αυτής της ασθένειας, και αυτός ειναι βασικά ο λόγος που θέλω πανω και περα απ ολα να αδυνατίσω.

    Όσο το παλεύεις και χάνεις, τόσο καλυτερα θα είναι. Το γνωρίζεις και μόνη σου.

    Απο ο,τι ξέρω, με το που καταναλώσεις τροφή (ειδικά υδατάνθρακες επεξεργασμένους η ζαχαρη) αρχίζει να ανεβαίνει η τιμή του σακχάρου στο αίμα, φτάνοντας στην ανώτατη τιμή της περίπου 2 ώρες μετά το φαγητό. ʼρα ενδεχομένως να μην είναι ανησυχητικές οι τιμές σου..

    Για να εισαι σίγουρη, μιλα με τον παθολόγο σου και θα σου πει τι εξετάσεις ακριβώς μπορείς να κάνεις. ίΣως σε βάλει για καμπύλη σακχάρου, μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία με ενδιάμεσες μετρήσεις, η οποια ομως ελέγχει ακριβώς πως αντιδρα ο οργανισμος σου στην πρόσληψη τροφής. Αν θες τωρα να νιωσεις λιγο καλυτερα μεχρι να γινουν οτι εξετάσεις σου προτείνει η γιατρός, κανε μια μετρηση αυριο το πρωι, νηστικιά. Αν και εκει δεις τσιμπημένη τιμουλα, μην το καθυστερείς.

    Μην μου αγχώνεσαι πάντως. Ο διαβήτης που προέρχεται από παχυσαρκία ή κακό τρόπο ζωής είναι αναστρέψιμος (με το που αρθουν αυτοι οι αρνητικοί παράγοντες), ενώ και ο κληρονομικός είναι πιο δύσκολο να εμφανιστεί αν ειμαστε εμεις σωστες!

    Σου ευχομαι ό,τι καλύτερο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Αφού ,μόλις, είχες φάει.Λογικό είναι να έχεις υψηλή τίμή γλυκόζης.

    Τώρα,αν έχετε κληρονομική νόσο,καλύτερα να πας στο γιατρό να σε παρακολουθεί.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    στελλου μη παιζεις με το σακχαρο και τα γονιδια σου. εχεις προσφορο εδαφος λογω κληρονομικοτητας αλλα ειναι στο χερι σου να το αποφυγεις με σωστη διατροφη. τα διαβαζα στο βιβλιο που σας ελεγα περι ισογλυκαιμικης διατροφης...τελικα η διατροφη των διαβητικων ειναι σωστη διατροφη και για καποιον που θελει να χασει βαρος και για καποιον που δε θελει να παθει σακχαρο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    PATRA
    Posts
    225
    Αγαπητη φιλη, εχω κι εγω το ιδιο προβλημα κληρονομικοτητας και σε καταλαβαινω απολυτα... Εγω ειχα και διαβητη κυησης και επαιρνα συνεχεια το ζαχαρο μου, οταν ομως ειχα 115 και εως 125 η διαβητολογος μου ηταν απολυτα ευχαριστημενη, δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικο το νουμερο που αναφερεις. Κανε και καμια καμπυλη γλυκοζης καλου κακου και μην αγχωνεσαι.
    Ποιος σου ειπε οτι το ανωτερο οριο ειναι το 100? εγω ηξερα το 125

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    αυτο για το ανωτερο νουμερο μου το πε η μανα μου ... τωρα τι να σας πω , κι εγω πιστευω οτι ηταν επειδη μολις ειχα φαει , αν και λιγο ... Η μανα μου με 116 ας πουμε που ειχε εμφανησει προσφατα ειχε παει σε γιατρο , φοβισμενη απ την κατασταση της γιαγιας μου , και της ειχε συστησει να χασει βαρος καθ οτι ειναι και αυτη παχυσαρκη γιατι βρηκε τις τιμες τσιμπημενες ... και να εχει το νου της γενικως ... καλα γενικως η μανα μου ειδικα σε οτι εχει να κανει με θεματα υγειας εχει τη μαγικη ικανοτητα να σε πανικοβαλει ακομη και για τα πιο απλα πραματα . Ειναι και το οτι την ψιλοφοβαμαι κι εγω αυτη την αρρωστια γιατι ξερω τι περνανε οι διαβητικοι γενικως ... σημερα το πρωι μετρηθηκα νηστικια , κρυφα απ τη μανα μου βασικα για να μην τη δω να φρικαρει παλι , και ειχα 85 ... νομιζω ειναι οκ τιμη αυτη αλλα μαλλον πρεπει να το χω το νου μου ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by stellou1989
    αυτο για το ανωτερο νουμερο μου το πε η μανα μου ... τωρα τι να σας πω , κι εγω πιστευω οτι ηταν επειδη μολις ειχα φαει , αν και λιγο ... Η μανα μου με 116 ας πουμε που ειχε εμφανησει προσφατα ειχε παει σε γιατρο , φοβισμενη απ την κατασταση της γιαγιας μου , και της ειχε συστησει να χασει βαρος καθ οτι ειναι και αυτη παχυσαρκη γιατι βρηκε τις τιμες τσιμπημενες ... και να εχει το νου της γενικως ... καλα γενικως η μανα μου ειδικα σε οτι εχει να κανει με θεματα υγειας εχει τη μαγικη ικανοτητα να σε πανικοβαλει ακομη και για τα πιο απλα πραματα . Ειναι και το οτι την ψιλοφοβαμαι κι εγω αυτη την αρρωστια γιατι ξερω τι περνανε οι διαβητικοι γενικως ... σημερα το πρωι μετρηθηκα νηστικια , κρυφα απ τη μανα μου βασικα για να μην τη δω να φρικαρει παλι , και ειχα 85 ... νομιζω ειναι οκ τιμη αυτη αλλα μαλλον πρεπει να το χω το νου μου ...
    Ηρέμησε και χαλάρωσε καλή μου, να τη βρήκες την απάντηση!
    είχες φάει το γλυκάκι σου όταν μετρήθηκες, επίσης έχεις και κάποια κιλάκια παραπάνω, είχες και ένα αρκετά μεγάλο γεύμα συμπτωματικά εκείνο το βράδυ, όλα αυτά επιδρούν στο να ανέβει περιστασιακά το ζάχαρο σε όλους τους ανθρώπους.

    Επειδή υπάρχει παρελθόν στην οικογένεια, απλά το προσέχεις ελέγχοντας το τακτικά, και αν σε φυσιολογικές συνθήκες πάντα νηστικιά, αν δεις οτι υπερβαίνει τη μονάδα (100 είναι το ανώτερο), τότε επισκέπτεσαι το γιατρό για περαιτέρω οδηγίες.

    Απλά και χαλαρά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    να προσδιορισω απλα οτι το μετρημα εγινε ΠΡΙΝ το βραδυνο (που ηταν κοτοπουλο και οτι αλλο εγραψα χθες στο αλλο θεμα) η τιμη δηλαδη ηταν επιρεασμενη μονο απο τις 2 μπουκιες γλυκο ... τι να πω θα χω το νου μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Επιστροφή στην Αθήνα - Δράμα τέλος(;)
    Posts
    531
    Οι τιμές του σαχάρου είναι φυσιολογικά ανεβασμένες μετά από τροφή - και αρκούν 2 κουταλιές ζάχαρη για να ανέβει. Απλά αν είσαι διαβητικός οι τιμές θα παραμείνουν ανεβασμένες στο δίωρο, ενώ αλλιώς θα επανέλθουν στα φυσιολογικά.
    Με τα επιπλέον κιλά έχεις περισσότερη προδιάθεση, αλλά για να γίνει κανονική διάγνωση πρέπει η μέτρηση να είναι πρωινή. Αν δείξει τσιμπημένες τιμές, τότε μια καμπύλη σαχάρου θα δώσει απαντήσεις. Το να μετράς το σάχαρο επειδή "έτυχε" να το μετράει κάποιος δίπλα σου, δεν δίνει ενδεικτικά αποτελέσματα.
    Δοκίμασε πάλι με το σαχαρόμετρο δυο-τρεις πρωινές μετρήσεις, κι αν είναι ανεβασμένες (να είναι όλες τριψήφιες) τότε ζήτα από το γιατρό μια ολοκληρωμένη εξέταση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •