ΣΤΕΡΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΑΙ Η ΓΡΙΠΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002

    ΣΤΕΡΗΤΙΚΕΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΑΙ Η ΓΡΙΠΠΗ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ

    το γραφω με αφορμη...τον θανατο της κοπελας που δε μπορω να σταματησω να σκεφτομαι παροτι δεν την γνωριζω, ουτε και ξερω πως εφυγε...
    παιδια ας συνελθουμε ολοι και ας τρεφομαστε υγιεινα και ομορφα, ειδικα τωρα που παιζει η παλιογριππη... μεχρι και ο φιλος μου που ειναι ασχετος με διαιτες μου ειπε πως δεν πρεεπει να κανει κανεις αυστηρες διαιτες τετοιες περιοδους γιατι ειναι πιο ευαλωτος ο οργανισμος στα μικροβια...
    αν δεν παιρνουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα θα ειμαστε αδυναμοι απενανντι στον ιο... προσοχη λοιπον κουκλες.
    μετραει να ειμαστε καλα εσωτερικα, το εξωτερικο θα το φτιαξουμε με τον ενα ή τον αλλο τροπο. ολα γινονται, υγεια να εχουμε,,, προσοχη λοιπον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    εχεις δίκιο badgirl. Πρέπει πρώτα απ΄όλα να αγαπάμε εμείς τον εαυτό μας .....
    για να μας αγαπάει και αυτός .....
    για να μας αγαπάνε όλοι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κορίτσια, υπάρχει πάντα και η άλλη πλευρά. Προχθές κιόλας μου τηλεφώνησε ο αδελφός μου για να μου πει ότι κινδυνεύω από τη νέα γρίπη, γιατί ανήκω στις ομάδες υψηλού κινδύνου ως παχύσαρκη. Είναι να μη σου τύχει το λαχείο... Όσο για τον άδικο χαμό της κοπέλας, πιστεύω πως συντέλεσαν πολλές παράμετροι. Από τη μία η ενδεχομένως κακή κατάσταση της κλινικής της εικόνας, από την άλλη ίσως έπεσε σε ανεύθυνο γιατρό, τι να πω, μόνο πως λυπάμαι πολύ, μα πάρα πολύ. Τα λάθη γίνοται σε όλα τα επαγγέλματα και θα συνεχίσουν να γίνονται δυστυχώς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    εγώ πάντως το έκανα το καινούριο εμβόλιο.
    Το κάναμε οικογενειακώς.
    Ευτυχώς δεν παρουσιάσαμε καμία παρενέργεια

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Αποτρέψτε την γρίπη των χοίρων

    Η μόνες είσοδοι είναι τα ρουθούνια και στόμα /λαιμός.
    Σε μία πανδημία αυτής της φύσεως, είναι σχεδόν αδύνατον να αποφύγεις την επαφή
    με το Η 1 Ν 1 παρόλες τις προφυλάξεις .
    Όσο είσαι ακόμη υγιής και δεν εμφανίζεις συμπτώματα της μολύνσεως του Η 1 Ν 1,
    για να αποφύγεις πολλαπλασιασμό , επιδείνωση και ανάπτυξη επικείμενης μολύνσεως
    μπορείς να ακολουθήσεις κάποια πολύ απλά βήματα .
    1. Κάνε δύο φορές την ημέρα γαργάρα με χλιαρό αλατόνερο .
    Ο ιός Η 1 Ν 1 χρειάζεται 2 .3 ημέρες μετά την αρχική μόλυνση , μετάδοση στον λαιμό /ρινική κοιλότητα για να πολλαπλασιαστεί .
    Κατά κάποιον τρόπο κάνοντας γαργάρα με αλατόνερο έχει το ίδιο αποτέλεσμα σε έναν υγιή οργανισμό,
    όσο έχει και το tamiflu σε έναν που έχει μολυνθεί.
    Μην υποτιμάς αυτή την απλή φθηνή και ισχυρά προληπτική μέθοδο.
    2. Φύσηξε την μύτη δυνατά μία φορά την ημέρα και σκούπισε και τα δύο ρουθούνια με μπατονέτα (Q .Tip)
    μουσκεμένα σε χλιαρό αλατόνερο.
    Αυτό είναι πολύ αποτελεσματικό στο να μειώνει δραστικά τον πληθυσμό των μικροβίων.
    3. Αύξησε την φυσική σου ανοσία με τροφές που είνα πλούσιες σε βιταμίνες C και D.
    Εάν χρειάζεται συμπλήρωμα χαπιών βιταμίνης C κάνε
    βεβαιώσου ότι περιέχει και Zinc (ψευδάργυρο )
    προκειμένου να ενισχυθεί η απορρόφηση της από τον οργανισμό.
    4. Πίνε κατά το δυνατόν περισσότερα ζεστά υγρά μπορείτε (τσάι, καφέ κλπ ).
    Πίνοντας ζεστά υγρά έχει το ίδιο αποτέλεσμα όπως οι γαργάρες αλλά προς την αντίθετη κατεύθυνση.
    Ξεπλένουν τον πληθυσμό των ιών από τον λαιμό προς στο στομάχι
    όπου δεν είναι δυνατόν να επιβιώσουν, πολλαπλασιαστούν η βλάψουν
    με οποιονδήποτε τρόπο .

    Πανεπιστήμιο του Kansas
    Τμήμα Νοσηλευτικών Μονάδων

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    πολλα ερωτηματικα εχει ενω εχει σαν τιτλο " τι πρεπει να ξερετε για το εμβολιο"...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    εγω εχθες το εκανα το εμβολιο παντως σαν παχυσαρκη. το ιδιο και ο συζυγος σαν παχυσαρκος με διαβητη και χολιστερινη. το ιδιο και η κορη, παχυσαρκη και με χοληστερινη. αν παθουμε κατι, να ξερετε απο τι ειναι.....
    α, ο γιος γλιτωσε γιατι ειχε κανει προσφατα εμβολιο ανεμοβλογιας και φοβηθηκε ο παιδιατρος να του κανει αυτο το εμβολιο. αφηνουμε διαδοχο δηλαδη.....

    ο καθενας ας κρινει και ας πραξει οπως θελει. εμεις ρωτησαμε τους γιατρους μας και οι περισσοτεροι ειπαν οτι πρεπει να το κανουμε-κανενας δεν ηταν εντελως αρνητικος παντως, ασχετα απο το αν το εκαναν οι ιδιοι τους ή οχι.

    παντως καλα ειναι ολοι μας, επειδη ολοι μας κανουμε με τον ενα ή αλλο τροπο διαιτα, ασχετα με το εμβολιο, να παιρνουμε βιταμινες....κυριως C.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by BARB3

    εγω εχθες το εκανα το εμβολιο παντως σαν παχυσαρκη.
    Kαλά που είπες "σαν" κι όχι "ως" παχύσαρκη!
    Γιατί στα κιλά που πλέον είσαι,δε νομίζω να λογίζεσαι ως τέτοια.
    Έχει μείνει κολλημένος στα παλιά κι ο δικός σου ο εγκέφαλος
    και λες τη Βάσια μας μετά!Να συντονιζόμαστε σιγά σιγά,ε;ʼντε μπράβο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    εχω παρατηρήσει ότι όσοι αντιτίθενται στο εμβόλιο δεν απαντάνε ξεκάθαρα, αλλά απαντάνε με ερωτηματικά.
    Το αντιθετο συμβαίνει με οσους το συστήνουν.
    Ο καθένας είναι υπεύθυνος να αποφασίσει για τον εαυτό του και την οικογένεια του.
    Εμείς το κάναμε οικογενειακώς και δεν ειχαμε καμία παρενέργεια.
    Με τα ήδη γνωστά εμβόλια, παρουσιάσαμε παρενέργειες.
    Ολα τα φάρμακα και όλα τα εμβόλια έχουν παρενέργειες.
    Οι εταιρίες δε νομίζω να έχουν ανάγκη από αυτό το εμβόλιο να πλουτίσουν.. όταν με τόση ευκολία καταπίνουμε όλα τα υπόλοιπα φάρμακα ..... και όταν επίσης με τόση ευκολία δεχόμαστε όλα τα υπόλοιπα εμβόλια ....
    Ενα παράδειγμα .. είναι η ανεμοβλογιά, το εμβόλιο της οποίας είναι σχετικά πρόσφατο..
    Εγω πέρασα ανεμοβλογιά, όπως και τις περισσότερες παιδικές ασθένειες και παραξενεύτηκα όταν μου είπε η παιδίατρος να κάνω το εμβόλιο στη μικρή.
    Λεω παιδί είναι να την περάσει ..
    Λάθος, εγω είμαι τυχερη που την περασα ελαφριά .. υπάρχουν άτομα (μεγάλοι και παιδιά) που τους δημιούργησε προβλήματα σοβαρά...
    Οπότε κάναμε το εμβόλιο και περάσαμε και τις παρενέργειες που παρουσιάστηκαν ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    και όσον αφορά το θέμα "στερητικές δίαιτες και η γρίπη των χοίρων", έχω να πω ότι μπορεί οι "παχύσαρκοι" να ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες, όμως νομίζω ότι αυτοί που δεν τρέφονται σωστα πρέπει να προσέχουν περισσότερο.
    εγω είμαι παχύσαρκη, ο σύζυγος μου και η κόρη μου όχι.
    Το κάναμε όλοι όμως.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Εγώ πάντως δεν το κάνω ούτε στα παιδιά μου ούτε σε μένα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Ο γιατρός μας είπε, όχι να μη το κάνουμε, ούτε ο ίδιος θα το κάνει ούτε τα παιδιά του.
    Είναι λοιμωξιολόγος σε μεγάλο κρατικό νοσοκομείο......
    Τι να πω τώρα?
    Στη τελική σκέφτομαι οτι, τι καλύτερο από τη φυσιολογική ανοσία,αρκεί βέβαια να το περάσουμε ελαφρά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    ελεος ρε παιδια....ενα εμβολιο ειναι, οποιος θελει το κανει, οποιος θελει δεν το κανει. το παρατραβαμε μου φαινεται και μαλιστα βλεπω μονο τη μια οψη του νομισματος και μαλλον τρομοκρατουνται αυτοι που σκοπευαν να το κανουν....

    βρε ζωιτσα μου, δεν αναρωτιεσαι γιατι μονο αυτοι που δεν θελουν το εμβολιο σου στελνουν μυνηματα?

    προς θεου, δεν λεω να το βγαλεις αλλά μηπως και αυτος που καθισε και τα εγραψε ολα αυτα εχει οφελος απο την αλλη μερια και ειναι με τους αλλους?

    για να αναρωτηθουμε το λεω....

    οι αλλοι ειναι αυτοι που θελουν να πουλησουν φαρμακα πχ αντιπυρετικα, αντιβιωτικα κλπ και οι αλλοι αλλοι ειναι αυτοι που θελουν να πουλησουν το εμβολιο

    κι εγω εκανα διαφορες σκεψεις να το κανω, να μη το κανω, αλλά δεν το εκανα θεμα στο φορουμ, ουτε καν εγραψα οτι θα παω ή οτι πηγα και εκανα το εμβολιο για να μη επηρεασω κανενα...

    κι αν αρρωστησουμε και μεινουμε στο κρεβατι για μερες επειδη δεν καναμε το εμβολιο? ποιος θα μας τρεχει κι εμας και τα παιδια μας? εξαλλου υπαρχουν και θανατοι απο τη γριππη...πχ 37 ετων υπερβαρη...χωρις κανενα αλλο νοσημα....εμενα αυτο κατι μου ειπε. δεν ξερω ποσο υπερβαρη, δεν το εψαξα, δεν θελω...αυτο που εκανε κλικ και πηγα και εκανα το εμβολιο....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    εγω παντως οσους θανατους εχω ακουσει ειχαν ολοι τους προβληματα αλλα...
    εννοειται πως ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θεωρει καλυτερο για τον εαυτο του

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    ζωητσα μου, γιατι το εβγαλες? εγω δεν ειμαι αυτη που θα σου πει τι να κανεις....απλα καλα ειναι να ακουγονται ολες οι γνωμες. το εικοστο θυμα στη χωρα μας ηταν αυτο που ανεφερα και δεν συνεχιζω

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •