Το internet ενα μικρό ναρκωτικό...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    8

    Το internet ενα μικρό ναρκωτικό...

    Γειά σας, Με λένε Σπύρο και ειμαι 23 ετών

    Δουλεύω σε ιντερνετ καφε και βλέπω διάφορες ηλικίες (κυρίως παιδια 13-16) να ειναι εξαρτημένα κυριολεκτικά απ το ίντερνετ. Περάσαν οι εποχές που τα παιδιά βγαίναν στην αλάνα για ποδόσφαιρο η οτιδήποτε αλλο και πλεόν καταφεύγουν στο ιντερνετ καφε της γειτονιάς για on-line games , chat ( facebook, myspace, hi5 etc). Τους βλέπω να εθίζονται, να περνάν τις ώρες τους με on-line φίλους παρά μ αυτούς που έχουν δίπλα τους, να "ψάχνονται" περισσότερο εκεί μεσα παρά να προσπαθούν να επικοινωνούν με άτομα γύρω τους. Μήπως θα πρεπε ν ανησυχούμε? Μήπως ειναι ενα μικρό σύνολο ατόμων αυτο και γενικεύω εγω το πρόβλημα? Άραγε πιο ειναι το μέλλον αυτης της γενιάς?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    γεια, επειδη ασχολουμαι και γω, ξερω οτι θεσσαλονικη υπαρχουν πανω απο 30-40 νετκαφε ενω τα τελευταια 3-4 χρονια αντε να υπηρχαν 10. Δεν εχει σημασια αν ειναι μικρο το συνολο τον ατομων.. το προβλημα για το οποιο μιλας υπαρχει και το εχω σκεφτει και αναφερει και γω παλιοτερα. Οι ιδιοκτητες των νετκαφε κανουν τα παντα για το χρημα και οσο αυτο ρεει δε πα να υπαρχουν 50 παιδακια 11 χρονων μεστη βρωμια να κολλανε σε μια οθονη.. οι γονεις των παιδιων αργουν να καταλαβουν [ αμα καταλαβουν] οτι το παιδι τους κολλαει με τις ωρες εκει. τωρα μεστην πολη ποσες αλανες υπαρχουν και ποσα νετκαφε?.. που να πανε και αυτα τα αμοιρα τα παιδακια.. δε φταινε τα παιδια, μαλλον ειναι γενικοτερες οι αιτιες..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα δειξει...παντως δεν πρεπει να κοιταμε το τι καναμε εμεις...παιζαμε ποδοσφαιρο,καναμε εκεινο,καναμε το αλλο...ολα ηταν τελεια κατα καποιο τροπο ενω τωρα ειναι ζαβλακωμενα με το ιντερνετ...οταν μεγαλωσει αυτη η γενια του ιντερνετ...θα εχει βγει κατι αλλο και παρομοιοι προβληματισμοι θα τους κυριευουν...εμεις παιζαμε ιντερνετ,κανα online game ενω η σημερινη γενια κανει... αυτο... εκεινο... το αλλο (δεν μπορω να ξερω τι).
    Ο ανθρωπος παντως ειναι πολυ προσαρμοστικο ον.

    Μια ακομα σκεψη...ο ανθρωπος προσπαθει να κανει την διαβιωση του πιο ανετη και για αυτο το λογο προσπαθει να προσαρμοσει τα παντα στα μετρα του...πχ. με την τροποιηση του περιβαλλοντος του.
    Γιατι αυτο να ειναι οδηγει απαραιτητα σε κακο?
    Καλα ας μην αναφερουμε την ρυπανση ή κατι παρομοιο στο παραπανω προβληματισμο...δυστυχως δεν ξερουμε τι θα πει μετρο γιατι ο καθενας κοιτα την παρτη του και πως να περασει καλα...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •