περίοδος και παχυσαρκία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214

    περίοδος και παχυσαρκία

    Κορίτσια καλησπέρα. Ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τελικά κατά πόσο η άστατη περίοδος επηρεάζει την παχυσαρκία ή αν τελικά η παχυσαρκία δημιουργεί προβλήματα στην περίοδο.

    Αν εξιστορήσω ολόκληρο το πρόβλημα μου θα γεμίσω σελίδες, οπότε θα περιοριστώ για την ώρα στο βασικότερο και πιο πρόσφατο
    μετά από πολύμηνη περίοδο κατέληξα σε απόξεση για να συνέλθω.
    Αποτέλεσμα τώρα πιθανόν της πολύμηνης περιόδου :
    πολλά νεύρα, ατονία λόγω της μεγάλης απώλειας αίματος, πρήξιμο και βέβαια + 4 κιλά
    Περυσι μετα από διαιτα κατάφερα και έπεσα από τα 92 κιλά στα 82.
    Ζυγίστηκα χτες και έπαθα σοκ είμαι 89 κιλά. Και εγώ νόμιζα ότι ήμουνα 85. Πότε τα ξαναπήρα πάλι αυτά τα κιλά.
    Στα 85 πάλευα από το Πάσχα σχεδόν.
    Τώρα είμαι παλι σε περίοδο, η 1η μετά την απόξεση.
    Μου ειπανε ότι αν αδυνατισω δε θα εχω πρόβλημα και οτι τελικά όλα είναι λόγω κιλων.
    Εγω αποφάσισα να κάνω επέμβαση. Εκλεισα μάλιστα ραντεβού με τον Κο Σκρέκα.
    Πειτε όμως βρε κορίτσια εσεις έχετε προβληματα με την περίοδο σας?

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Η παχυσαρκία είναι αυτή που επηρεάζει τον κύκλο σου.Για να ομαλοποιηθεί ο κύκλος σου δεν χρειάζεται να αποκτήσεις αναλογίες μοντέλου,αν φτάσεις σε βάρος 80 κιλών ίσως όλα να λειτουργήσουν μια χαρά.Οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις μια προσπάθεια να χάσεις 5-6 κιλά και αν μπορέσεις και παραπάνω και είναι πολύ πιθανό να λυθεί το πρόβλημα της περιόδου σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    Jvanis σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.
    Εκανα προσπάθεια και κατέβηκα στα 82 κιλά, αλλά το προβλημα πρόβλημα.
    Στο τέλος σκέφτομαι μήπως τελικά είναι πρόβλημα του εγκεφάλου μου, ή μήπως το δημιουργώ εγώ το πρόβλημα από αγχος το οποίο πιθανόν να μην το αντιλαμβάνομαι

  4. #4
    Μπορεί να πρέπει να πέσουν λίγο περισσότερο τα κιλά σου, δεν υπάρχει συγκεκριμένο βάρος κάτω απο το οποίο ομαλοποιείται ο κύκλος,εξαρτάται από το κάθε άτομο. Κάνε μια σοβαρή προσπάθεια απώλειας βάρους σε συνδυασμό με γυμναστική(στο βαθμό που μπορείς-ακόμα και περπάτημα θα σε βοηθήσει) , χωρίς να αγχώνεσαι για το αποτέλεσμα,απλά σκεπτόμενη πως κάνεις το καλύτερο που μπορείς και μόνη οφελειμένη μπορείς να βγεις από αυτή την προσπάθεια. Και το σωματικό βάρος και το άγχος μπορούν να επηρεάσουν τον κύκλο σου, οπότε προσπάθησε να καταπολεμήσεις και τα δυο και πάνω απ'όλα να μην σε αγχώνει αυτή η προσπάθεια και να μην την βλέπεις καταναγκαστικά. Να βλέπεις την όλη προσπάθεια ως μια κίνηση βελτίωσης της υγείας και της ψυχολογίας σου παράλληλα.Δεν χρειάζεται να χάσεις τα κιλά σε έναν μήνα, σιγά σιγά και χωρίς πίεση. Όπως τα κιλά δεν μπήκαν σε έναν μήνα έτσι και το τελικό αποτέλεσμα να μην το περιμένεις τόσο σύντομα. Κάθε μέρα να κάνεις την προσπάθεια σου στο μέτρο του δυνατού και θα πας καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    δεν ειχα ποτε προβλημα με την περιοδο μου ασχετως κιλων...παντα ρολοι ερχοταν...ο γυναικολογος σου θα στα πει αυτα,,,

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    214
    και το γυναικολόγο μου συμβουλεύτηκα και 1-2 ακόμα. Μια μου λένε ότι είναι προγεστερονη, μία τα κιλά, μία ψυχολογικό ..
    τέλος πάντων ...
    τι να κάνουμε το περνάμε και αυτό..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •