mcan
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: mcan

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648

    mcan

    Εδώ είναι ο ολόδικος σου χώρος,να εκφράσεις ο,τιδήποτε έχεις ανάγκη!
    Αν πραγματικά χρειάζεσαι τη στήριξη μας,έλα να το πάμε από την αρχή.
    Αν χρειάζεσαι την προσοχή μας,περιόρισε τη δραστηριοποιήση σου εδώ
    κι εγώ τουλάχιστον υπόσχομαι πως καθημερινά θα σε διαβάζω.
    Σε παρακαλώ πολύ με όση καλή διάθεση και πίστη μου απομένει στον καλό μέσα μας εαυτό,
    ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ! Είναι εμφανές το πώς ελίσσεσαι από καιρό.
    Δε μας φταίνε σε τίποτα οι άλλοι άνθρωποι να τους πάρουμε στο γκρεμό μαζί μας.
    Ας βρούμε τη δύναμη να βγούμε από το δικό μας βούρκο,ας εστιάσουμε εκεί όλη την προσοχή
    και την ενέργεια μας,ώστε ν'αυξήσουμε τις πιθανοτητες σύντομης απεμπλoκής μας.
    Θα είμαι δίπλα σου στην όποια σου προσπάθεια για το καλύτερο σου
    και απέναντι σου σε όποια άλλη για το χειρότερο των άλλων.
    Η επιλογή είναι ασφαλώς δική σου... Εν αναμονή,λοιπόν...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Απορω με την υπομονη και το κουραγιο σου ρε ΝΑDINE.Για να μη σου πω τα θαυμαζω.
    Παρα τα προβληματα σου και την αδυναμια σου να αυτοβοηθηθεις,εχεις την υπομονη και το κουραγιο να βοηθησεις αλλους.
    Εχω δεν εχω τετοια υπομονη πλεον.Δεν εχω καθολου υπομονη να ασχοληθω με ατομα που ειναι σε χειροτερη θεση απο μενα σε σχεση με το θεμα βαρος-φαγητο.
    Χειροτερη απο μενα απο αποψη νοητικοψυχικη,οχι σωματικη.Η mcan θεοτεκνο θα ειναι μπροστα μου.Εγω αν και καλα κρατιεμαι,ειμαι 140 μην ξεχνιομαστε.Οσο καλα και να κρατιεμαι για τα κιλα μου,τα 140 δεν παυουν να ειναι 140.Η mcan δε θυμαμαι ποσα κιλα ειναι,αλλα φυσιολογικο βαρος θα εχει κατα 99%,αλλο που νιωθει φαλαινα.
    Που λες και που εχει φυσιολογικο βαρος,τι να το κανω;Την θεωρω μακραν πιο προβληματικη απο μενα.Δεν την παλευω να προσπαθω να εξηγησω τα αυτονοητα.Εκνευριζομαι αφανταστα!ΠΛΕΟΝ.Ειμαι κουρασμενη ηδη απο μενα του κερατα και μου βγαινει ετσι.

    Ας σωθει ο καθενας μονος του.Αλλωστε ο,τι και να λεμε,ειμαι της αποψης οτι αν δεν αποφασισεις μονος σου να αλλαξεις,δε σε σωζει κανεις και τιποτα,οση καλη διαθεση κι αν εχει ο αλλος να σε βοηθησει.Κανεις δεν ξερει τι ακριβως χρειαζεσαι και κανεις δε θα κανει τη βρωμοδουλεια για σενα οσο και να σε αγαπαει,οσο κι αν το θελει με ολη του την ψυχη.

    Εκνευριζομαι,δεν το αντεχω να ακουω για ατομα με φυσιολογικο βαρος να θεωρουν οτι ειναι τοφαλοι,εχουν ψευδαισθησεις με απλα λογια,να κοβονται και χιλια δυο αλλα.Δεν ξερουν πως ειναι να εισαι πραγματικα χοντρος,αν ξερανε δε θα ελεγαν και εκαναν τις αηδιες που λενε και κανουν τωρα.

    Τελοσπαντων.Ειναι προφανες οτι εχω χασει την υπομονη μου οπως και τη συμπονοια μου σε ο,τι αφορα αυτα τα θεματα.Ξελαμπικαρετε τα κεφαλια σας.Τιποτα αλλο δε σας σωζει.Ουτε τους βουλημικους ουτε τους ανορεξικους ουτε τους παχυσαρκους.ΞΕΛΑΜΠΙΚΑΡΕΤΕ τα κεφαλια σας.ΞΕΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΩ.Αν δεν ξελαμπικαρετε τα κεφαλια σας μονοι σας,δε σας σωζει τιποτα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    28
    Αγαπητή eyelids συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι μόνο ο εαυτός μας μπορεί να μας βοηθήσει και nadine όντως σε θαυμάζω απεριόριστα που έχεις την υπομονή να ενδιαφέρεσαι και να βοηθάς όλο το κόσμο!!!! Από κει και πέρα όμως 2 πράγματα δεν αλλάζουν.
    Α) Εχω γνωρίσει παχύσαρκους που τα'χουν τόσο καλά με τον ευατό τους που μπορεί να έχουν μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση από οποιοδήποτε ανασφαλή "θεότεκνο"
    Β) Τα άτομα που πάσχουν από Ανορεξία/βουλιμία κλπ. βλέπουν τον εαυτό τους στο καθρέφτη παραμορφωμένο και πολύ χοντρότερο απ'οτι στη πραγματικότητα. Είναι καθαρά στο μυαλό οπότε πίστεψε με μπορεί να αισθάνονται εξίσου χάλια και χειρότερα από έναν παχύσαρκο. Το ξέρω ότι δε μπλορείς να το καταλάβεις αλλά δυστυχώς έτσι είναι καθότι μιλάμε για μια ασθένεια ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ πρώτα που έχει αυτό το αποτέλεσμα αλλά βαθύτερες ρίζες.
    ΥΓ. πολύ αμφιβάλλω οπότε αν η mcan ή η όποια mcan αισθάνεται θεότεκνο.
    ΥΓ2 nadine keep up the good work. πραγματικά πιστεύω πως βοηθάς όσους σε διαβάζουν έστω και αν στη τελική μόνο αυτοί μπορούν να βοηθήσουν τον ευατό τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σας ευχαριστώ,κορίτσια,για τα λόγια σας,αν και δεν το βλέπω ως βοήθεια,αλλά ως επικοινωνία.
    Αντιλαμβάνομαι το θυμό σου,eyelids,που πηγάζει κι από την προσωπική σου κούραση,την οποία απόλυτα
    συμμερίζομαι και καταλαβαίνω.Στα δικά μας κιλά οι λόγοι που θέλουμε ν'αδυνατίσουμε δεν αφορούν απλά ένα τζιν,
    ένα εντυπωσιακό σύνολο στο πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν,ένα μπικίνι σε πολυσύχναστη παραλία...
    Είναι θέμα κυρίως πρακτικό,αναφερόμενο σε όσα είναι πλέον απαγορευμένα ή πολύ δύσκολα πραγματοποιήσιμα,
    στη δυσκολία κίνησης,στον πόνο της απόπειρας της,στην επιβάρυνση της υγείας μας σε πολύ μεγαλύτερο των άλλων βαθμό...
    Τι να σου λέω τώρα αφού τ'αντιμετωπίζεις κι εσύ στη διάρκεια της κάθε σου μέρας!'Οχι πως δεν υπάρχει κάπου
    θαμμένη η λαχτάρα και της εμφάνισης,αλλά τα καθημερινά πρακτικά εμπόδια την επισκιάζουν στην ιεραρχία
    των λόγων που χρειαζόμαστε να χάσουμε βάρος.Το ότι λοιπόν εμείς είμαστε σε δυσμενέστερη θέση από κάποιον
    που είναι 120,100,80 κιλά,δε σημαίνει πως κι εκείνος δεν έχει τους δικούς του δίκαιους λόγους να επιθυμεί αδυνάτισμα,
    να εκφράζει τη λαχτάρα και τα συναισθήματα του μ'έναν τρόπο που πιθανώς ακούγεται λιγότερο σημαντικός στ'αφτιά μας.
    Στη θέση του ουσιαστικά είμαστε κι εμείς μπροστά σε κάποιον που πάτησε τα 200 κιλά κι είναι καθηλωμένος σ'ένα κρεβάτι...
    Όλα λοιπόν είναι σχετικά!Σε προσκαλώ λοιπόν να δεις τα άτομα αυτά ως ακόμα μία διαβάθμιση αυτής της οπτικής.
    Δεν είναι το αντικειμενικό του μεγέθους το ζήτημα(ν'αρχίσουμε υπολογισμούς ύψους,βάρους και πίνακες του φυσιολογικού και μη).
    Έχει να κάνει με το πώς αισθάνεται κάποιος το σώμα του,πώς βλέπει την εικόνα του και πως στον μικρόκοσμο του/μας,
    τίποτ'άλλο δεν είναι σημαντικότερο!Στις περιπτώσεις δε που μιλάμε για πολύ χαμηλό βάρος,εκεί βρίσκεται η διαταραχή της ανορεξίας,
    η οποία,έχοντας σύνθετες και βαθιές ρίζες,διαστρευλώνει την οπτική κι εξωθεί το σώμα στην εξάντληση-ακόμα και στο θάνατο-
    προκειμένου να αγγίξει το άπιαστο...Πραγματικά πιστεύω πως η παχυσαρκία δεν είναι τίποτα μπροστά σ'αυτήν την περίπτωση
    κι έχοντας υπάρξει 180 κιλά,νομίζω πως δικαιούμαι να το πω.Όλα είναι σχετικά,καλή μου!Το ξέρεις ασφαλώς καλά κι εσύ...
    Θυμάμαι πως στη δεκάδα των 70 κιλών στα χρόνια της εφηβείας είχα τη χειρότερη άποψη της ζωής μου για το βάρος
    και την εικόνα μου κι αντίστοιχα από τα χειρότερα συναισθήματα για μένα.Δεν είναι καθόλου ένα κι ένα κάνουν δύο
    οι διατροφικές διαταραχές,τα παιχνίδια που μας παίζει σχετικά το μυαλό μας και καθώς εδώ μέσα είναι ένας χώρος,
    όπου υπερισχύει μεν αριθμητικά η παχυσαρκία,αλλά συνυπάρχει με τη βουλιμία και την ανορεξία,
    οφείλουμε να είμαστε πιο δεκτικοί και στα άλλα ακούσματα,όσο κι αν σε πρώτη ανάγνωση ξενίζουν τα μάτια μας.
    Όλοι χρειαζόμαστε την ίδια στήριξη κι ενθάρρυνση,γιατί όλοι κάνουμε τον προσωπικό απόλυτα σεβαστό μας αγώνα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    114
    eyelinds δεν ειναι ετσι οπως τα λες για ολους !μην βαζεις ετικετες λοιπον! πολλες απο μας ξερουμε ΠΑΡΑ πολυ καλα πως ειναι να σαι παχυσαρκος , εγω προσωπικα δεν ημουν 140 κιλα αλλα ημουν κοντα 80 κιλα κ εχασα παρα πολλα κ τωρα αντι να το απολαυσω,διαφορα ψυχωτικα με κανουν να φοβαμαι μη το χασω. δεν χρειαζεται να κατακρηνεις τοσο πολυ την καθε mcan γιατι σε αυτο το φορουμ υποτιθεται λες πραγματα που δεν μπορεις να πεις παραεξω, αλλιως δεν θα λεγοταν eating disorders!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    mcan,σου εύχομαι τα καλύτερα στον αγώνα σου,είμαστε μαζί σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by mcan

    Στην τελικη με ποιον παλευω? Με το φαγητο οχι , οχι μονο τελως παντων. Με τον ιδιο μου τον εαυτο συγκρουομαι.
    Ο εαυτός μας είναι ο πιο αδυσώπητος αντίπαλος!
    Τη δική του έγκριση,επιβεβαίωση,στήριξ η,φροντίδα,αγάπη ουσιαστικά ζητάμε
    ακόμα και μέσα από τις σχέσεις μας με τους άλλους!Δική του πλευρά έχουμε αντίπαλο
    όταν δουλεύουμε τις μεταμορφώσεις μας,ενάντια στο βόλεμα και τη συνήθεια,το φόβο και τη δειλία...
    Κόντρα στην κόντρα,χωρίς λόγο και ουσία δεν έχει νόημα.Επανάσταση όμως για την ποθητή αλλαγή
    και στη συνέχεια συμφιλίωση με το όλο,αφού έχει υπερισχύσει η πλευρά των θέλω μας,είναι το ζητούμενο!

  8. #8
    mcan καλή επιτυχία, προσπάθησε όσο μπορείς, βάλε τα δυνατά σου. Μικρό κορίτσι έχεις όλη τη ζωη μπροστά σου, να τη χαρείς να τη ζήσεις, αργότερα να δημιουργήσεις και άλλες ζωή απ τη δική σου. Τίποτα δεν αξίζει να χάνεις τον εαυτό σου γι αυτό, το ξέρεις, αλλά δυσκολέυεσαι να το ελεγξεις, το καταλαβαίνω. Προσπάθησε όμως και θα το δεις όλα καλά θα πάνε. Εδώ είμαστε όλοι αν θες κάποιον να μιλάς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    ΑΤΤΙΚΗ
    Posts
    150
    Δεν είμαι σίγουρη αν αστειεύεσαι ή αν μιλάς σοβαρά. Δεν εννοείς ότι σήμερα πήρες 677 καθαρτικά. Σίγουρα θα είχες καταλήξει στο νοσοκομείο. Τώρα για τα κοψίματα δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι κάνεις και σε ποιο σημείο του σώματός σου. Αν χαρακώνεσαι σε εμφανές σημείο σίγουρα το κάνεις γιατί θέλεις να φωνάξεις βοήθεια. Το κόψιμο είναι η κραυγή για βοήθεια. 330 κραυγές και δεν σε άκουσε κανείς; Μήπως πρέπει να βρεις άλλο τρόπο για να ζητήσεις τη βοήθεια που χρειάζεσαι; Υπάρχουν πολλοί γύρω σου έτοιμοι να σε ακούσουν και να σε βοηθήσουν. Μην πιστεύεις ότι είσαι μόνη σου γιατί αυτό δεν είναι αλήθεια. Απλά ο τρόπος που διάλεξες να τους πλησιάσεις είναι αναποτελεσματικός. Δοκίμασε κάτι πιο απλό: πήγαινε εσύ κοντά τους και μίλησε τους ανοιχτά, ειλικρινά, από καρδιάς. Θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο να σε ακούσουν και να βρεις αυτά που ψάχνεις. Σου χαρίσανε κάτι πολύ σημαντικό: ένα υγιές σώμα και ένα δυνατό μυαλό. Μην τα θεωρείς αυτονόητα. Δεν τα έχουν όλοι, δεν τα χαίρονται όλοι. Υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν καθε μέρα μεγάλο αγώνα για αυτό που εσύ θεωρείς δεδομένο: το δικαίωμα στη ζωή. Δίνουν μάχες με αρρώστιες επίπονες που συχνά τους στερούν την αξιοπρέπειά τους. Μην κυνηγάς αυτό που δεν έχεις. Σκέψου τι έχεις και διαφύλαξέ το με κάθε τρόπο. Μην το χαραμίσεις χωρίς λόγο. Στην προσπάθειά σου να αλλάξεις, να βρεις κάτι άλλο, να πετύχεις κάτι άλλο, (δεν ξέρω τι ακριβώς γιατί δεν σε ξέρω προσωπικά) δεν χαίρεσαι αυτό που ήδη έχεις και που είναι σημαντικό, μοναδικό και υπέροχο: Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    σε ευχαριστω παρα πολυ. Απλως ισως δεν καταλαβεσ... ενοειται δεν πηρα τοσα πολλα. Μετραω συνολικα ποσα εχω παρει σαν ημερολογιο αν διαβασεισ ολο το τοπικ βοηθαει. Επισης και με τον ψυχολογο μου ειπαμε να κραταω ενα ημερολογιο, να βλεπω κατα ποσο μειωνονται τι σκεφτομαι τι νιωθω πριν παθω ενα ξεσπασμα. Με βοηθαει αυτο γιατι φαντασου οτι δεν κανω πια καθημερινα εμετο. Δυστυχως τα κοψιματα μου βασιζονται ακομα σε ζωοδες ενστικτο, δηλαδη δεν ειναι μια συνειδητη φιλτραρισμενη αποφαση αλλα κατι ανεξελενκτο, οταν αρχιζω δεν μπορω να σταματησω. Εμφανη σημεια ειναι τα χερια μου, αλλα ντρεπομαι και τα κρυβω. Συνηθως ξεσπαω στα ποδια και τα πλευρα μου σπανιως στο λαιμο μου. Δεν νομιζω ομως οτι θελω να τραβηξω τα βλεμματα η εστω βοηθεια και προσοχη, αφου πασχιζω να τα κρυβω. Ισως απλως αυτοτιμωρουμαι, επειτα μου αρεσει πολυ και το αιμα, θα ελεγα με ερε8ιζει με ελκυει.
    Συγγνωμη για τις τοσες λεπτομερεις, αν σας αηδιασα. Ειναι λογικο κατι μη φυσιολογικο να εκνευριζει να αποκρουει και να ταραζει για αυτο θα κατανοησω οποιαδηποτε αντιδραση. Απλως ηθελα να εξηγησω να μιλησω λιγο ακριβως πως αισθανομαι... Το ξερω δεν ειναι λογικο αλλα πιστεψτε με το παλευω. Καποιος θα πει τι το παλευεις κοπελια μιλανε τα νουμερα. Ομως μονο εγω ξερω τι αγωνα δινω. Βασανιζομαι πολυ για να μειωσω και επειτα ελπιζω να καταπατησω την ασθενεια μου... Πιστεψτε με...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    mcan σε πιστεύω.
    Στο παρελθόν τα είχα "πάρει" άσχημα μαζί σου και σε κάποια σημεία επίσης σου απάντησα άσχημα.
    Διαβάζοντάς σε τον τελευταίο καιρό, θέλω να σου ζητήσω συγνώμη γιατί δεν σε κατάλαβα και βιάστηκα να σε χαρακτηρίσω. Βλέπεις καμιά φορά στα φόρουμ χρησιμοποιώντας και τον γραπτό λόγο, παρεξηγείσαι πολύ εύκολα.....
    Αλλά εγώ προσωπικά σε πιστεύω και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, δύναμη και υπομονή.....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    σε ευχαριστω παρα πολυ! Μαλλον πρεπει αν μου τα χωνουμαι που και που δεν διαφωνω. Το εχω ξαναπει πως αν δεν εμπαινα στο φορουμ θα νομιζα οτι ειμαι ενας φυσιολογικος ανθρωπος. Δεν το ξερεις αλλα ολοι με εχετε βοηθησει πολυ...

  13. #13
    mcan!

    Πως τα πας κορίτσι μου?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    Εγω πιστευω μια χαρα. Δηλαδη νομιζω πως δεν θα ξανακανω εμετο, γιατι οσες φορες και να η8ελα να φαω κρατηθηκα. Απο την αλλη υπαρχει ενα ρητο "once bulimic always a bulimic" και ο γιατροσ μου λεει οτι αυτο θα μπορουσε να συμβει αν δεν εχω λυσει τις αιτιες. Μου λεει για αυτο αν μην πειθω τον εαυτο μου οτι οκ τελειωσα με αυτο, γιατι δεν εχω τελειωσει, απλως το θαφω κατω απο αλλες τεχνικες. Ας πουμε ειμαι ακομα καπνιστης αλλα παιρνω υποκαταστατα νικοτινης. Καπως ετσι. Αλλα πιστευω οτι ολα θα βελτιωθουν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    1,047
    ΘΑ ΛΕΣ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΑΝ!!!ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝ.
    ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙς ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΑΥΤΟ.

    ΦΙΛΙΑ!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •