Τι φαμακο ειναι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Τι φαμακο ειναι

    η8ελα να μα8ω σχετικα με τα seroxat τι ειδους περιπου φαρμακα ειναι αν ειναι ηρεμιστικο,ψυχοφαρμακο κλπ σε πια κατηγορια ανοικει.ειναι τρελοχαπο με λιγα λογια κιαν οχι τι διαφορα εχει απο αυτα που περνουν οι \"τρελοι\"(αν υπαρχουν δλδ)
    Υπαρχει περιπτωση να τα συνθυ8ηση καπια στιγμη ο οργανισμος μου αυτα και να μην με πιανουν και να χριαζομαι πιο δυνατα ανχωλιτικα?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    86
    Βρε καλώς την Μαρία...............
    Λοιπόν μπέμπα τα σεροξατ σου εχω ξαναπει οτι παραγουν σεροτονινη που ειναι ορμονη που αφορα την διαθεση μας. Οι τρελοί παιρνουν φαρμακα του τυπου <<καταστολή>> κάτι σαν σε ορθιο κωμμα......Πολύ βαρια φάρμακα.
    Οχι εισαι πολυ φρεσκια να να μην σε πανουν μετα απο 5-6 χρονια τα λεμε.....
    Μαρια ΗΡΕΜΙΣΕ................

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    να ηρε,ησω αφου παει να με πιασει παλυ αυτο το πραγμα.και δεν εχω κατι πιο δυνατο για τις δυσκολες ωρες κ δεν ξερω κανεναν ψυχιατρο να μ γραψει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Το seroxat είναι αντικαταθλιπτικό δεν είναι ηρεμιστικό ούτε είναι φάρμακο που θα το πάρεις και θα σου προκαλέσει ευφορία (εκτός και αν η δόση δεν είναι η σωστή...), είναι φάρμακο που για να δράσει στον οργανισμό σου απαιτεί 3-4 βδομάδες και κυρίως διώχνει συναισθήματα όπως η απελπισία, η ματαιότητα, η υπερβολική θλίψη, μπορεί να σου δώσει τη δυνατότητα να έχεις περισσότερη ενέργεια αν πριν για παράδειγμα δεν μπορούσες να σηκωθείς από το κρεβάτι κλπ Διορθώνει την άσχημη διάθεση και μπορεί να σε \"ξεκολλήσει\" από κάποιες σκέψεις άσχημες όπως πχ ο φίλος μου τώρα που πάει ταξίδι θα τρακάρει κλπ (κάτι σαν ιδεοληψίες αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι λέγονται έτσι) Αλλά μην περιμένεις το αντικαταθλιπτικό να αλλάξει τη ζωή σου ή ξαφνικά να γίνεις ευτυχισμένη χωρίς λόγο, όμως δεν θα είσαι δυστυχισμένη χωρίς λόγο ή αδιάφορη, η απρόθυμη να προσπαθήσεις.
    Τα αγχολυτικά είναι νομίζω διαφορετική κατηγορία φαρμάκων αλλά υπάρχουν φοβίες και άγχη που δημιουργούνται από τη κατάθλιψη (\'όπως ιδέες ότι όλα θα πάνε χάλια σε ότι προσπαθήσεις, ότι κάποιο κακό θα συμβεί κλπ) λόγω του ότι κοιτάς τη ζωή πίσω απο΄ένα ζευγάρι μαύρα γυαλιά και πολλές από αυτές υποχωρούν.
    Όταν λες δεν γνωρίζεις κανένα ψυχίατρο να σου γράψει τι εννοείς? Ποιος σου συνέστησε το seroxat?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    ενας εφημερευον.και δεν ειμουν δυστιχισμενη ουτε ειχα ιδεολυψιες ισα ισα παλευα να μεγαλοσω μονη το παιδι μου και οτι εκανα το καταφερνα .ειμουν πολυ αισιοδοξο και χαμογελαστο ατομο.η κατα8λιψη ηρ8ε με τους πανικους.πριν και μετα απο αυτους ποτε δεν ειχα κατα8λιψη.παντος μεχρι τωρα απ[ο τοτε π τα περνω εχουν μαζευτει τα νευρα μ και παιζει σιμασια κ αυτο π δεν με εχουν πιασει πανικοι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Και εμένα η καταθλιψη ήρθε μετά απο κρίσεις πανικού και κάποιο αγχολυτικό που μου συνέστησαν στην αρχη δεν βοήθησε καθόλου και το σταμάτησα αμέσως και με το seroxat σε συντομο χρονικό διάστημα μου πέρασαν οι κρίσεις πανικού και πιο αργά αρχισα να ανακτω γενικά τους παλιούς μου ρυθμους. Ελπίζω όλα να πάνε καλα :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    kater1na και με μενα το ιδιο υσχιει δεν με ξαναπιασαν πανικοι περασαν ειδη 10 μερες και ειμαι πολυ καλα οπωως πρωτα.εσυ ποσα φαρμακα περνεις περνεις κ κατι αλο μαζι εγω δεν 8ελω να παρω κ αλλο βλεπω περνουν περισσοτερα απο ενα καποιοι αλλοι.και ποσο περνεις?εγω μισο κα8ε πρωι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Εγω εχω κυρίως προβλημα με κατάθλιψη, παίρνω effexor τώρα πια αντι seroxat και εδώ και λιγο καιρό ένα άλλο φάρμακο Gabitril προσωρινά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    σε μενα παντος η κατα8λιψη μου κρατησε 5 μερες μονο και αυτο γιατι με πιασαν αυτες οι κρισεις πανικου.δεν ειχα ποτε αλοτε κατα8λιψη.και χ8ες και σημερα ειμαι ψιλοχαλια αν και ειναι η 12η μερα που περνω τα seroxat.Αχ ποτε 8α γινω οπως πρωτα???

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ευχομαι όλα να πάνε όπως τα θες όσο πιο σύντομα γίνεται, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και τα βιώματα του καθώς και αυτά που τον απασχολούν είναι διαφορετικά οπότε δεν μπορώ να σου δώσω εγώ μια απάντηση σε αυτό, πιστεύω όμως η διάθεση σου θα επανέλθει πάρα πολύ σύντομα αλλά ίσως η κρίση πανικού είναι μια ένδειξη ότι έχεις πιεστεί πολύ τελευταία και δεν το εξωτερικεύεις οπότε καλό θα είναι να βρεις τρόπους να διαχειρίζεσαι τις όποιες περιστάσεις σε πιέζουν με ένα τρόπο που να μη σε καταπιέζει και τότε σχεδον σίγουρα όλα θα γίνουν όπως πριν και μάλλον λίγο καλύτερα :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    :) αχ να βρισκα καποιον να μου κανει μασαζ.λολ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Αχ πόσο σε καταλαβαίνω χεχε έχουν πρηστεί εδώ και κάτι μέρες και οι αστάγαλοι μου και έχω γεμίσει και μελανιές μα τι στο καλό κάνω κοπανιέμαι και μετά δεν το θυμάμαι? λολ
    Ένα καλό μασαζ αχχ (πατουσάκια) χεχε :D

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    αχαχαχαχ λολ.σημερα επλινα στον ηλιο το αυτοκινητο μου οπως παλια κ νιο8ω ομορφα μεχρι τωρα.χ8ες μου σηκονοταν η τριχα καγκελο στα καλα του κα8ουμενου.λολποσο χρονων εισαι κατερ1νακι?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •