Πως επιτυγχάνεται η συναισθηματική πληρότητα ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Πως επιτυγχάνεται η συναισθηματική πληρότητα ?

    Πολλά έχουν ειπωθεί όσον αφορά το συναίσθημα αλλά τί είναι αυτό που μας δίνει την πληρότητα σ αυτό ?

    Βάζω πρώτα δύο πράγματα. Το ένα είναι η αγάπη και το άλλο η εμπιστοσύνη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Η συναισθηματικη πληροτητα ερχεται να υπαρξει εφοσον καταρχην εχουμε ληξει μερικα ζωτικα πραγματα μεσα μας.
    Μπορει κανεις να υποθεσει οτι το μονο που μας λειπει ειναι να δεχθουμε μια συναισθηματικη πληροτητα.
    Ωστο αυτη ειναι η μιση αληθεια, γιατι προυπαρχει μια αντικειμενικη ερωτηση,
    ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο??
    Μπορει να φανταστει κανεις οτι ασχετως αν ολα τα συστατικα για μια πληρη συναισθηματικη καλυψη υπαρχουν, αν δεν μπορουμε να τα διαχειριστουμε τοτε προφανως μας ειναι αχρηστα....


    ;)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Oταν εισπράττεις αγάπη και εμπιστοσύνη θα επιμείνω χωρίς να υπεισέλθω σε λεπτομέρειες ανάλυσης, τότε έχεις πληρότητα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η εισπραξη πρεπει να συνεχιζεται με ορθο ξοδεμα αλλιως τοτε ειναι απλα αποθηκευση συναισθηματων χωρις καμια αξια χρησης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Εάν νιώθεις ότι σου λείπει η αγάπη και η εμπιστοσύνη και όταν αυτά τα βρεις σε μια σχέση ναι επιτυγχάνετε ένα είδος συνθηματικής πληρότητας . Προσωρινός όμως γιατί μόλις επιτευχτεί ένας στόχος άλλες ανάγκες και ανεκπλήρωτα συναισθήματα αναδύονται στην επιφάνεια . Ως εκ τούτου συνθηματική πληρότητα είναι μια άκρος προσωπική υπόθεση, και δεν μπορεί να περιοριστεί σε δυο \'\'λέξεις\'\' .

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Originally posted by Thessalo
    Ως εκ τούτου συνθηματική πληρότητα είναι μια άκρος προσωπική υπόθεση, και δεν μπορεί να περιοριστεί σε δυο \'\'λέξεις\'\' .
    θα συμφωνησω μαζι σου!!!!Προσωπικα περα απο την αγαπη και την εμπιστοσυνη...Συναισθηματι� �η πληροτητα θεωρω οτι ειναι η κατανοηση,η αλληλουποστηριξη,η θεληση,η υπομονη,η κοινη προσπαθεια,οπως επισης και η ζεστη αγκαλια........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπατε, παρ όλα αυτά, πώς μπορεί κάποιος να καλυφθεί μόνο με τα παραπάνω αν δεν έχει ή δεν εισπράττει αγάπη? ακόμα και η τελευταία που είπατε ζεστή αγκαλιά, μόνο με αγάπη μπορεί να υπάρξει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    π.χ. εργάζεσαι κάπου και έχεις μια εργασιακή ανασφάλεια, και έρχεται ένα πρωί ο εργοδότης σου και σου λέει ότι είναι πολύ ικανοποιημένος από την συνεργασία σας, νιώθεις τότε μια ανακούφιση ένα συναίσθημα ασφάλειας και πληρότητας.

    Το επόμενο πρωί έρχεται ο ίδιος εργοδότης και σε σφίγγει στην αγκαλιά του όλο τρυφερότητα και αγάπη . Και σου λέει ήταν ατελείωτη η νύχτα μακριά σου περίμενα πως και πώς να ξημερώσει για να σε δω :)… αγάπη είναι αλλά ουδόλως έχει σχέση με την συναισθηματική πληρότητα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Οταν λέμε ζεστή αγκαλιά, δεν εννοούμε αυτό. Ακου λέει να με σφίξει ο προιστάμενός μου. ..ήμαρτον...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    παρακαλω,
    εδω ο καλος σφιχτης αγκαλιων....


    :cool:

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Originally posted by liberchild
    Θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπατε, παρ όλα αυτά, πώς μπορεί κάποιος να καλυφθεί μόνο με τα παραπάνω αν δεν έχει ή δεν εισπράττει αγάπη? ακόμα και η τελευταία που είπατε ζεστή αγκαλιά, μόνο με αγάπη μπορεί να υπάρξει.
    οχι παντα!!!η ζεστη αγκαλια παντα υπαρχει,απλα διαφοροποιηται η αισθηση και ο λογος της αγαπης!!!!!Αλλα και παλι θα υπαρχει πληροτητα γιατι σαν πραξη εγινε και ολοκληρωθηκε!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν θα συμφωνησω...αυτο το αγαπη και εμπιστοσυνη μοιαζει σαν να βγηκαν απο σεναριο γλυκαναλατης χολιγουντιανης ταινιας.
    Πληροτητα μπορει να αποκτησει ο καθενας με ενα εκατομμυριο διαφορετικους τροπους μιας και ειμαστε ολοι διαφορετικοι.
    Επισης για το πως αντιλαμβανεται ο καθενας την συναισθηματικη πληροτητα μπορεις να ακουσεις ενα εκατομμυριο ορισμους.
    Μηπως πρεπει να ορισουμε την συναισθηματικη πληροτητα κατα καποιο τροπο ωστε να πουμε μετα πως μπορουμε να την πετυχουμε?
    Ειναι η ευτυχια συναισθηματικη πληροτητα?
    Ειναι η επιδιωξη στοχων και η κατακτηση τους που οδηγουν στην συναισθηματικη πληροτητα?
    Ή μηπως ειναι απλως να μη νοιωθεις αρνητικα συναισθηματα οσο το δυνατον οπως πονο και δυστυχια και να νοιωθεις περισσοτερο τα λεγομενα \"θετικα\"?
    Μηπως ενας εγκεφαλικα νεκρος εχει αποκτησει την συναισθηματικη πληροτητα τοτε?Τοτε εγω γιατι δεν τον ζηλευω?

    Μπα μου βγηκε το αμπελοφιλοσοφικο....

    Ας πω και την γνωμη μου.
    Συναισθηματικη πληροτητα θεωρω να τα πηγαινεις καλα με τον εαυτο σου πρωτιστως.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Θα επιμείνω, χωρίς την αγάπη, όσο κι αν ακούγεται γλυκανάλατο, τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ με τίποτα να υπάρξω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Για να αγαπας ομως και να σε αγαπανε αντιστοιχα ποια η προυποθεση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Πλήρη συναισθηματική κάλυψη δε νομίζω πως έχει κανένας άνθρωπος- πάντα κάτι λείπει.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •