Ποιοι δεν έκαναν επεισόδια τις τελευταίες μέρες?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 245
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    ετσι ειναι, καλη Ανασταση να εχουμε κ με υγεια κ ολα τα αλλα γινονται...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    18
    Έλειπα μια εβδομάδα εκτός Αθηνών και ούτε ένα βουλιμικό!!!!! Τώρα όμως που γύρισα νιώθω την κακιά μου "φίλη" έτοιμη να επιστρέψει.... Μέχρι στιγμής με αρκετή βέβαια προσπάθεια την ελέγχω και το πολύ πολύ να κάνω καμιά μικρή ατασταλεία αλλά το άγχος των κιλών παραμένει αν και είμαι πετσί και κόκκαλο.....!!!!

  3. #18
    katerinaa ποσα κιλα εισαι αν επιτρεπεται? μας κινησες την περιεργια!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    18
    57 με ύψος 1.81!!!!! Για να σας προλάβω ξέρω ότι το πρώτο πράγμα που θα πείτε είναι πως δεν γίνεται να είμαι βουλιμική και να είμαι τόοοσο αδύνατη αλλά πως μάλλον κάτι με την ανορεξία δεν πάει καλά, αλλά δυστυχώς κι όμως γίνεται.... Μια περίοδος βουλιμίας διαδέχεται μία περίοδο ανορεξίας και πάλι απ' την αρχή.... Και τα έχω "δοκιμάσει" και τα δύο!!!! Είχα δύο κακές "φίλες"!!!!! Είμαι όμως αθλήτρια σε επίπεδο πρωταθλητισμού με τρελά ωράρια προπόνησης καθημερινά οπότε πάντα ήμουν πολύ πολύ αδύνατη. Αυτό που φοβάμαι είναι πως καθώς κάθε βουλιμικό περιστρέφεται γύρω από γλυκά, ζάχαρη και μέλι στο τέλος το μόνο που καταφέρνω είναι να καταστρέφω το σώμα και τον οργανισμό μου... Κι αυτό είναι το χειρότερο!!!! Τί να κάνω για να μην είναι διαρκώς το μυαλό μου κολλημένο εκεί? Μόνο όταν είμαι απασχολημένη με κάτι άλλο καταφέρνω να ξεφύγω, Δε γίνεται να "είμαι διαρκώς όμως στην πρίζα" για να είμαι καλά....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    athens
    Posts
    258
    κοριτσακι μου αφου καταλαβαινεισ ποσο προβλημα σου δημιουργει και δεν μπορεις να το αντιμετωπισεις μονη, μιλησε σε καποιον, αν οχι σε καποιον ειδικο τοτε σε καποιο κοντινο σου ατομο, που θα καταλαβει που θα σε βοηθησει... Για να ησουν μια εβδομαδα καθαρη σημαινει οτι εκανες τα πρωτα βηματα, μη το βαζεις τωρα κατω. Αφου εισαι αθλητρια εχεις μαθει να βαζεις ενα στοχο και να παλευεις για αυτον μεχρι να τον κατακτησεις. Βαλε τωρα για στοχο σου να γινεις καλα, να ηρεμησει και το σωμα σου και η ψυχη σου :)

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    18
    Το θέμα είναι ότι μιλάω ή σωστότερα προσπαθώ να το κάνω μιας και δεν μου είναι εύκολο να ανοίγομαι ειδικά σε ό,τι αφορά το συγκεκριμένο θέμα... Πηγαίνω σε μια ψυχολόγο καταρτισμένη πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο αλλά και πάλι υπάρχουν φορές που η κακιά μου "φίλη" κάνει και πάλι τη δυναμική της επιστροφή!!! Την σιχαίνομαι!!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    katerinaa σε καταλαβαίνω απόλυτααααα!Πιο απολυτα δε γίνεται,το έχω ζήσει όλο αυτο,γιατι έκανα και εγω πρωταθλητισμό και περνούσα ακριβώς όπως εσύ.Παραδειγμα Θυμάμαι που όλοι πεφτανε πάνω στο αρνί το Πάσχα και εγώ ετρωγα οτι υπήρχε σε γλυκό,το κρέας μου ήταν αδιάφορο.Προτιμούσα να φάω κατι σε γλυκο(εστω γιαούρτι με μέλι,γενικά οτιδήποτε με μέλι)παρά φαγητό.Λίγο που πέφτει το γλυκογόνο με τη προπόνηση ,λίγο που τα στερούμαστε ,λίγο το άνχος των κιλών και θέλει ο αθλητής το γλυκό του...
    Κοίτα εγώ κατάφερα να απαλλαγώ λίγο απο αυτή τη μανία του γλυκού απενοχοποιώντας το,δηλαδή μη το βλέπεις τοσο απαγορευμένο, όσο δε ''πρέπει να το φάς'' τοσο ορμάς σε αυτό νομίζω.Ξέρω δε ''πρέπει'' να τρώς τέτοιες τροφές αφού κάνεις πρωταθλητισμό αλλα πολύ περισσότερο είναι το κακό που κάνεις στον εαυτό σου κάνοντας βουλιμικά και ανορεξικά επεισόδια παρα το να φάς κάτι έστω ανθυγειινό. Σίγουρα δε θεραπευεται απο τη μια μέρα στην αλλη και εγώ παλευω και μια ζωή θα παλευω αλλα παλευω πιο χαλάρά πλεον,χωρίς να κάνω κακό στον εαυτό μου.Δε θέλω πλέον να αναλώσω τη ζωή μου στη βουλιμία γιατί χάνουμε πολύτιμο χρόνο απο τη ζωή μας,τον σκοτώνουμε σιγά σιγά και είναι πολύ αδικο.Αφού κάνεις πρωταθλητισμό(αλήθεια σε πιο αθλημα;) ξερεις πως είναι να δίνεις μάχες και να βγαίνεις νικήτρια...Πές στον εαυτό σου ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!Κάνε μια νεα αρχή με καλύτερες ''φίλες''.Καλή δύναμη....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ένα γλυκό δεν προσθέτει τόσο πολύ,ειδικά σε ανθρώπους που κάνουν και σε τέτοια ένταση άσκηση.Το μυαλό προσθέτει τύψεις κι εκεί είναι το θέμα.Γενικά οι γιορτινές μέρες είναι αφορμή για ξεσπάσματα αλλά δεν είναι και τόσο ανάγκη να ενοχοποιούμε και το ανθρώπινο,την κατανάλωση δηλαδή ενός γιορτινού γλυκίσματος...

    Το μυαλό, μας παίζει...

  9. #24
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ATHENS
    Posts
    82
    Διανυω τη 2η μερα χωρισ βουλιμικο..δεν ειναι και τιποτα σπουδαιο αλλα θελω πολυ να απαλλαχτω απο αυτο το πραγμα.
    νομιζω οτι μου κανει καλο το να γραφω..
    ελατε να τα καταφερουμε!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296





    να και το δικό μου τικερακι.ένα μήνα χωρίς βουλιμικά!καλή αρχή nina!

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ATHENS
    Posts
    82
    Ευχαριστω πολυ βουλιανα!
    Μπραβο σου παντως! συνεχιζε, μη μασας!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    χθες εκανα, θα μετρω μερες που δε θα κανω, κ αν κλεισω βδομαδα θα με ανταμειψω με κανενα εσωρουχο!
    μελεφτα του ανδρα μου :P
    νιωθω τοσο απαισια πιφ, μερα ειναι θα περασει ε

  13. #28
    Eγώ είχα να κάνω εμμετούς για ένα χρόνο, μέχρι που ξανάκανα το καλοκαίρι 3 φορές και τους έκοψα ξανά.. Χωρίς επεισόδιο υπερφαγίας έιμαι κι εγώ μια βδομάδα! Και αρκετά ανάλαφρη, ψυχολογικά πάνω απ'όλα!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    εγω δεν κανω εμετους ευτυχως,
    ομως ακομα να χωνεψω οσα εφαγα χθες,
    πρωινο μου ειναια διανοητο να παω
    αναγκαστικα με κοβω να βγω για δουλειες νηστικη.
    ελπιζω να πεινασω προ γυμναστηριου κ να επανελθω στο διατροφικο μου προγραμμα.
    νιωθω απιστευτη αηδια, οχι ψυχολογικη τοσο οσο στο στομαχι.
    το ψυχολογικο το εχω ψιλοξεπερασει πια, δεν αξιζει να χαλιεμαι, καινουργια ημερα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Έχω 10 μέρες να κάνω επεισόδιο. Παράλληλα παίρνω και ladose. Για να δούμε....

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •