ΔΑΧΤΥΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4

    ΔΑΧΤΥΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ SOS

    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους σας!
    Με απασχολεί το θέμα του δαχτυλίου... Σκέφτεται να κάνει η αδελφή μου και επειδή με ανησυχεί αυτή της η απόφαση, θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι έχετε κάνει μια τέτοια επέμβαση για κάποιες απορίες που έχω:
    - Κατ' αρχήν, η αδελφή μου έχει 50 κιλά επιπλέον και δεν έχει καταφέρει να τα χάσει...μολονότι έχει κάνει κατά καιρούς διάφορες δίαιτες με διαιτολόγους, χάπια, ινστιτούτα αδυνατίσματος, κ.λ.π. Είναι ασφαλισμένη στον ΟΓΑ. Γνωρίζεται κάποιον ΚΑΛΟ ΙΑΤΡΟ που να κάνει την επέμβαση σε ασφαλισμένους του συγκεκριμένου ταμείου;
    - Επίσης, εχει 1 παιδάκι και ζωηρό...οπότε μας απασχολεί και το θέμα της ανάρρωσης..Πόσο γρήγορα αυτή επιτυγχάνεται; Για να μπορεί να φροντίσει και το αγοράκι της
    - Η απώλεια βάρους γίνεται με τι ρυθμους;
    - Η τομή φαίνεται; Θα χρειαστεί να μείνει μέσα στο νοσοκομείο και για πόσο;
    - Και κάτι τελευταίο: Με το χέρι στην καρδιά, όσοι/όσες έχετε κάνει την ίδια επέμβαση, τι μας συστήνετε; Να την κάνει ή να το αφήσει καλύτερα;
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,candy!Πάντα κρατώ μετριοπαθή στάση στο θέμα του δακτυλίου,
    σεβόμενη τις επιθυμίες των άλλων και σκεπτόμενη πως κάθε εμπειρία είναι διαφορετική.
    Στο ευθύτατο σου ερώτημα όμως δεν μπορώ να πνίξω το "όχι",που μου έρχεται ν'αναφωνήσω!
    Υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι πλέον(γαστρική πτύχωση,γαστρικό μανίκι).Δεν ξέρω αν τις έχετε ψάξει...
    Θα σας συμβούλευα να διαβάσετε στο δίκτυο και εμπειρίες χειρουργημένων από τις μεθόδους αυτές!
    Πολλές φορές,αυτά πού καλούμαστε ν'αντιμετωπίσουμε στην πράξη δεν έχουν και πολλή σχέση
    με την ιατρική ενημέρωση,που λάβαμε,πριν την επέμβαση.Εύχομαι το καλύτερο για την αδερφή σου!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου! Εσύ έχεις κάνει αυτή την επέμβαση του δαχτυλίου; Χμμ...δεν ξέρω...οι απόψεις διίστανται και δεν ξέρω τι να συμβουλέψω και εγώ την αδελφή μου! Πισωγύρισμα ο δαχτύλιος δεν έχει; Τι εννοώ; Αν τυχών και δεν μπορεί την "συνύπαρξη" με αυτό το μαραφέτι, μπορεί να το βγάλει και να είναι όλα πάλι όπως πριν; Αν χάσει το βάρος που θέλει μετά το αφαιρούν; Ή πρέπει να το έχει εφ όρου ζωής;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλησπέρα Candy! Μακάρι η αδελφή σου να βρει τον τρόπο να απαλλαγεί από τα κιλά που την ταλαιπωρούν. Εγώ έχω δακτύλιο εδώ και 1 και 1/2 μήνα.
    Έχουμε και λέμε:
    Για γιατρούς ψάξε στο daktylios.gr. Όπως καταλαβαίνεις ο καθένας από μας θεωρεί τον δικό του τον καλύτερο, οπότε καλύτερα να αποφασίσει ο άμεσα ενδιαφερόμενος. Κριτήρια ο τόπος διαμονής, η εμπειρία του γιατρού και άλλα πολλά,
    η νοσηλεία διαρκεί μία μέρα και μετά μπορείς τυπικά να επιστρέψεις στις ασχολίες σου, στην πράξη όμως θέλεις βοήθεια, τουλάχιστον για μία εβδομάδα, μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για χειρουργείο,
    οι τομούλες είναι 4 ή 5, εκ των οποίων η μία στον αφαλό και φαίνονται, αλλά λίγο. Έπειτα, όσοι από μας έχουν σπάσει το φράγμα του ήχου στα κιλά δεν έχουμε θέμα με τις τομές, αφού θα αδυνατίσουμε και θα λύσουμε το σπουδαιότερο ζήτημα, αισθητικής και υγείας,
    η απώλεια βάρους εξαρτάται και από τη συνεργασία του ασθενούς, αν τρώει πάρα πολλά γλυκά, πίνει πολύ αλκοόλ και άλλα τέτοια που ξεγελούν το δακτύλιο, όχι μόνο δεν θα αδυνατίσει, αλλά κινδυνεύει και να παχύνει και τέλος,
    στην ερώτησή σου αν πρέπει να το κάνει ή όχι, ακόμη για μένα προσωπικά είναι νωρίς να απαντήσω, πάντως έχασα ήδη δέκα κιλά και συνεχίζω. Αυτά προ δακτυλίου ούτε στον ύπνο μου.
    Επίσης η επέμβαση αυτή είναι τόσο διαδεδομένη, γιατί είναι η λιγότερο επεμβατική και άμεσα αναστρέψιμη. Μπορεί να κρατήσει το δακτύλιο όσο επιθυμεί η ίδια.
    Καλή της επιτυχία, ό,τι και αν αποφασίσει!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Και κάτι τελευταίο: Μπορεί να κάνει δακτύλιο, μανίκι, πτύχωση, οτιδήποτε της συστήσουν οι ειδικοί, αλλά, μην τυχόν στα πλαίσια του φόβου της αποφασίσει για μπαλόνι ως "μη επέμβαση". Όσοι το έκαναν απέτυχαν παταγωδώς και ταλαιπωρήθηκαν και από πάνω. Αν είναι να κάνει κάτι, ας είναι κάτι δραστικό.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4
    Ava ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη & Αθήνα
    Posts
    447
    Originally posted by Ava
    Καλησπέρα Candy! Έχουμε και λέμε:
    Για γιατρούς ψάξε στο daktylios.gr. Όπως καταλαβαίνεις ο καθένας από μας θεωρεί τον δικό του τον καλύτερο, οπότε καλύτερα να αποφασίσει ο άμεσα ενδιαφερόμενος. Κριτήρια, η Text και άλλα πολλά,
    η νοσηλεία διαρκεί μία μέρα και μετά μπορείς τυπικά να επιστρέψεις στις ασχολίες σου, στην πράξη όμως θέλεις βοήθεια, τουλάχιστον για μία εβδομάδα, μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για χειρουργείο,
    οι τομούλες είναι 4 ή 5, εκ των οποίων η μία στον αφαλό και φαίνονται, αλλά λίγο. Έπειτα, όσοι από μας έχουν σπάσει το φράγμα του ήχου στα κιλά δεν έχουμε θέμα με τις τομές, αφού θα αδυνατίσουμε και θα λύσουμε το σπουδαιότερο ζήτημα, αισθητικής και υγείας,
    Text και τέλος,
    στην ερώτησή σου αν πρέπει να το κάνει ή όχι, ακόμη για μένα προσωπικά είναι νωρίς να απαντήσω, πάντως έχασα ήδη δέκα κιλά και συνεχίζω. Αυτά προ δακτυλίου ούτε στον ύπνο μου.
    Επίσης η επέμβαση αυτή είναι τόσο διαδεδομένη, γιατί είναι η λιγότερο επεμβατική και άμεσα αναστρέψιμη. Μπορεί να κρατήσει το δακτύλιο όσο επιθυμεί η ίδια.
    Καλή της επιτυχία, ό,τι και αν αποφασίσει!
    Κριτήριο για τον τύπο επέμβασης είναι το διατροφικό και ιατρικό ιστορικό και μόνο.Όχι επέμβαση για την επέμβαση και το χρήμα.Το αναστρέψιμο μην το ζηλεύεις,δεν πρόκειται να αλλάξει το μυαλό και οι συνήθειες,πάντα θέλουμε να τρώμε,εξαρτάται όμως τι είδους 'φρένο-επέμβαση- θα κάνουμε ώστε να ξαναγίνουμε υγιείς.Δεν ταιριάζουν όλες οι μέθοδοι σε όλους,γι αυτό προσοχή...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    candy,η αλήθεια είναι πως το αναστρέψιμο του δακτυλίου δελεάζει όποιον ήδη δυσκολεύεται
    ν'αποφασίσει να προχωρήσει σε βαριατρική επέμβαση,με την έννοια του ότι δεν κόβεις όργανό σου
    και ανακουφίζεσαι στην ιδέα πως το πολύ πολύ-αν κάτι δεν πάει καλά-τον βγάζεις κι ησυχάζεις!
    Δεν είναι τόσο απλό όμως,θεωρώ.Γιατί μπορεί να έχεις κάνει εντωμεταξύ το ακατάλληλο για σένα
    χειρουργείο και να ταλαιπωρείσαι χωρίς ιδιαίτερα μάλιστα αποτελέσματα,να υποστείς κάποιες του
    παρενέργειες,να χάσεις την ποιότητα της ζωής σου...Μπορεί βέβαια όλα να πάνε μια χαρά!Ρίσκο είναι όλα
    και δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα,ούτε καν οι γιατροί!Η δική μου εμπειρία από δύο ήδη
    δακτυλίους είναι αρνητικότατη(για τον πρώτο αναφορικά με την ποιότητα της ζωής μου και για τον δεύτερο
    ως προς το αποτέλεσμα).Δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσω σε λεπτομέρειες(εξάλλου ό,τι συνέβη σ'εμένα
    δε συνεπάγεται πως θα συμβεί και στους άλλους)παρά μόνο να σε παρακαλέσω να το ψάξετε πολύ!

    Κάποιες πιθανές επιπλοκές του δακτυλίου είναι οι εξής:

    ?Διάτρηση του στομάχου στη διάρκεια της επέμβασης.
    ?Διάβρωση, σιγά-σιγά, του γαστρικού τοιχώματος από το δακτύλιο.
    ?Διάταση του γαστρικού θαλάμου
    ?Διολίσθηση του δακτυλίου επί του στομάχου
    ?Λοίμωξη στην περιοχή του κώδωνα πρόσβασης
    ?Διαφυγή από τον κώδωνα ή το συνδετικό σωληνίσκο
    ?Δυσφαγία λόγω απόφραξη από ξένο σώμα.
    ?Οισοφαγίτιδα

    Πηγή : METROPOLITAN HOSPITAL - Κέντρο Χειρουργικής Παχυσαρκίας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •