Θερμιδες και προιοντα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002

    Θερμιδες και προιοντα

    Εσεις προτιματε τα τυποποιημενα προιοντα γνωστης συστασης και θερμιδων (που αναγραφονται επανω τους) ή προιοντα "σπιτικα" που αν δε τα εχει κανει η μανουλα σας, ή εσεις, δεν ξερετε ποσες θερμιδες εχουν?!

    Τελικα ειναι τοσο σημαντικες οι θερμιδες? μηπως 200 πανω 200 κατω δεν αποτελουν προβλημα αλλα η συνολικη διατροφη μας και η ποιοτητα της?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Προιόντα σπιτικα που δε τα χω μαγειρέψει εγω σιγουρα δε μπορω να ξερω τι παιζει απο θερμίδες εκτος αν αυτος που το εφτιαξε μου πει τι εχει βαλει και ποσο.Απο κει και περα αυτο που λες για τα τυποποιημένα προιόντα τι ακριβως εννοεις?Εννοεις ετοιμα πιατα φαγητών που τα ζεσταίνεις σε μικροκύματα και γραφουν θερμιδες απο πισω?Σε αυτη την περιπτωση οχι δε προτιμω τετοια προιόντα.Αλλα αν εννοεις οτι διαλεγεις προιόντα (πρωτες υλες, πχ μακαρονια, τυρι, φρυγανιες) που γραφουν απο πισω τι θερμίδες εχουν τοτε ναι.Αν ενα τετοιο προιον δεν εχει διατροφικό πινακα σαφως και θα προτιμήσω να παρω ενα αλλο που εχει.
    Μια δεκαετια και βαλε παλεύω με διαφορες διαιτες και δε μου βγαζει κανεις πλεον απο το μυαλο το εξης.Η καλυτερη διαιτα ειναι η θερμιδική.Ειναι επομενως σημαντικές οι θερμίδες αλλα σαφως χρειαζεται και ποιοτητα ειδικα αμα θελουμε να συντηρηθει το χαμενο βαρος.Δε μπορω να διαλεξω η το ενα η το αλλο.Γιατι τοτε θα μπορουσα να τρωω πχ καθε μερα 3000 θερμιδες σε λαχανικα, φρουτα, μελι, ελεαιολαδο, δημητριακά ολικης και αλλα υγιεινα, αλλα μονο και μονο λογω πολλων θερμίδων θα παχαινα.Οπως επισης ειναι τελειως λαθος επιλογη να κανουμε διαιτα τρωγοντας μια σοκολατα ολη μερα, η ένα σουβλακι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    ποσο σωστα τα λες! ναι κι γω στην θερμιδικη κατεληξα, σε συνδιασμο με βραδυνη νηστεια οποτε μπορω, κ με τετοιους συνδιασμους τροφων ωστε να φουσκωνω χωρις να εχω φαει πολυ... 3 σε 1 ενα πραγμα

  4. #4
    irenep
    Guest
    προτιμω της μανουλας. χωρις χρωστικες συντηριτικα κλπ. παντα ομως με μετρο και υγειινο μαγειρεμα. εχω μια φιλη 1.65 περιπου. 48 κιλα. τρωει τα παντα αλλα ολα σπιτικα!!!!!!!!! δεν τρωει ουτε τοστ απο εξω ενα στο σπιτι της μπορει να φαει κα 2 πιατα φαγητο σε ενα γευμα! ειναι απιστευτα αδυνατη ( σε μεγεθος μοντελου φαντασου) και δεν γυμναστηκε ποτε στην ζωη της. απο τοτε που ακολουθησα την συμβουλη της εχασα 4 κιλακια χωρις κοπο. απο εξω τρωει κανα κουλουρακι θεσσσαλονικης και απο τυποποιημενα μονο σοκοφρετες!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •