Δεν μπορω να συνελθω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522

    Δεν μπορω να συνελθω

    Ρε παιδια μετα απο 4 μερες με τα ciprlalex ειμαι σκατα.Δεν μπορω να ανασανω δεν μπορω να συγκεντροθω νυσταζω συνεχια εχω τα συμπτωματα κρισεις πανικου παλι και εχω κ ψιλοκαταθλιψη να το πω δυσφορια?κατι τετιο.Τι μου συμβενει βοη8ηστεμαι πες τε καποιος την γνωμη του.Εγω βοηθαω συνεχια αλλα δεν βλεπω για μενα να ενδιαφερεται κανεις.Μηπως ειναι μικρη η δοση των 5 μιλιγκραμ?εκανα κ εμετο μια φορα παλι.Εχω και παλιονευρα εντονα τι μπορει να μην πηγε καλα?Σημερα πηρα κ ενα ζαναξ για τις δυσκολες ωρες,κοιμηθηκα και μερικες ωρες και ειμαι καπως καλα τωρα.Και εκτος ολα αυτα μολις η μανα μου καταλαβει οτι ειμαι στις μαυρες μου με γραφει κανονικα.Δεν θα επρεπε να μου σταθει.Κανει λε και την εβρισα οταν της λεω δεν μπορω να ανασανω παλι κλπ οσο για τον αδερφο μυο στα @@ του εντελως.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    166
    Οταν πρωτοξεκινησα θεραπεια την πρωτη βδομαδα ημουν σαν ζομπι. Καλα ειναι να κανεις ενα τηλ το γιατρο σου για να σου λυσει την απορια και να κανεις υπομονη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Τις 4 πρωτες μερες ειμουν τελεια απλα αλλαξα φαρμακα μαλλον αποτομα δεν ξερω.Επερνα παροξετινη 20 μιλιγκραμ κ με πειραξε εκανα εμετους συνεχια κ ειχα ανευρα και γραψε αυτα 5 μιλιγκραμ πιο ελαφρια και παλι εχω προβλημα..8α την παρω δευτερα να δω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Κάνε υπομονή Μαρία μου λίγες ώρες έμειναν μέχρι αύριο...Να σε ρωτήσω...εμετούς είχες και πριν την φαρμακευτική αγωγή;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    oxi pte den ekana emetous ego.ti na moy simbene?anagkastika n apro xaxax apo to ziori mou shmera tora eimai ok.ax kai eimoun toso xarumenh pou pira pio elafria.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Περίμενε μέχρι αύριο να δεις τι θα σου πει...
    Χωρίς φάρμακα το είχες προσπαθήσει καθόλου προηγουμένως;
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    οχι πριν τα φαρμακα σερνομοθν απο τισ κρισεις ειχα υπερβολικα εντονες κρισεις γυρο στις 10 φορες και στο τελος αποφασησα με φαρμακα.τωρα σκευτομαι οτι μπορει να μην χριαζομαι φαρμακα γιατι ο κυριος λογος π μου πρκαλυσε αγχος δεν υπαρχει ποια δλδλ πηρα απολιτιριο λυκειου λολ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Κατά τη γνωμη μου δεν είναι μόνο αυτό αλλά μαζί με όλα αυτά που πέρασες. Εσύ θα το κρίνεις, συζήτησέ το με τον ειδικό.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Όλα τα φάρμακα όταν αρχίζεις μια αγωγή έχουν ανεπιθύμητες δράσεις μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός, το ίδιο συμβαίνει και όταν αντικαθιστάς μια προηγούμενη αγωγή τα περισσότερα απο αυτά κρατούν για λίγες μέρες και δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρά όπως πονοκέφαλος, ξηροστομία, εμετοι ( αύτα δηλαδή είχα αντιμετωπίσει εγώ όταν είχα αλλάξει το seroxat με effexor και μόλις συνήθισα έφυγαν τελείως.)

    Αρμόδιος όμως για να συζητήσεις τις ανησυχίες σου σχετικά με τις πιθανές παρενέργεις είναι ο γιατρός σου ο οποίος φυσικά έχει γνώσεις και μπορεί να κρίνει την κάθε περίπτωση εξατομικευμένα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μαρια ενδιαφερομαστε κοπελα μου απλα δεν μπορουμε να βοηθησουμε ορισμενοι γιατι δεν εχουμε ουτε τις γνωσεις ουτε την εμπειρια.Επεσες και σαββατοκυριακο που λειπουν ολοι στη θαλασσα....μονο γιατρος μπορει να σου δωσει απαντηση κατα τη γνωμη μου.Συγχαρητηρια και για το απολυτηριο,τα καταφερες τσακαλακι,μπραβοοοοοοοοοο� �οο.καιρος να ξεκουραστεις λιγακι τωρα,να παρεις δυναμεις,συμφωνεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Μαρία... σε βλέπω μέρες τώρα να παλεύεις με όλα αυτά τα αντικαταθλιπτικά. Κατα την άποψή μου είναι τρομερό λάθος που πέρνεις αντικαταθλιπτικά για κρίσεις πανικού και οτι καλύτερη προσέγγιση θα ήταν γνωστική-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία (το γράφω και στο άλλο θέμα). Το πρόβλημα με τα φάρμακα είναι ότι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και πρέπει πολλές φορές να αλλάζει 2-3 φάρμακα μέχρι να βρει κάποιο που να του ταιριάζει σε αυτόν. Άλλα αρνητικά είναι οι αντενδείξεις τους (που είναι \"αρκετές\" στα αντικαταθλιπτικά) και η πιθανότητα κάποιος να υποτροπιάσει μετά την παύση της θεραπείας. Όμως καταλαβαίνω ότι η ψυχοθεραπεία ίσως χρειάζεται κάποια λεφτά και θα σε συμβουλέψω να τα μαζέψεις και να κάνεις την κατάλληλη που χρειάζεται για κρίσεις πανικού. Πραγματικά θα αξίζει τον κόπο.


    Καταλαβαίνω οτι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις σου φαίνεται βουνό, πίστεψε με όμως ότι είναι πραγματικά πολύ μικρό. Εσύ η ίδια το μεγαλοποιείς με το να το φοβάσαι πολύ, και δυστηχώς ο φόβος στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν βοηθάει γιατί ο φόβος ΕΙΝΑΙ το ίδιο το πρόβλημα. Ίσως να αισθάνεσαι ότι είσαι έρμαιο της κατάστασης σου, ότι έχεις χάσει τον έλεγχο και ότι μπορεί να πάθεις καρδιακή προσβολή από στιγμή σε στιγμή, είναι όμως αυτές οι ίδιες σου οι σκέψεις που το κάνουν να έρχεται και που σε έχουν σε μια μόνιμη ένταση. Τα φάρμακα δεν θα σε βοηθήσουν να απαλαγείς απο αυτές, απλά θα \"μπλοκάρουν\" τον φόβο σου. Πρέπει να σταματήσεις να δήνεις \"τροφή\" σε αυτές τις σκέψεις σου και να καταλάβεις ότι ΔΕΝ έχεις κάποιο μυστήριο βιολογικό πρόβλημα που το προκαλεί αυτά. Ίσως ναι, να έχεις κάποια ευαισθησία στο άγχος μεγαλύτερη από άλλους ανθρώπους αλλά αυτό δεν είναι αρκετό να πυροδοτήσει από μόνο του κρίσεις πανικού.


    πρώτα από όλα τσέκαρε την αναπνοή σου-θα δεις ότι αναπνέεις λάθος πολλές φορές. ο λόγος που αισθάνεσαι \"ασφυκτικά\" κατα την διαρκεια της κρίσης είναι λόγο του διοξειδίου του άνθρακα που εκείνη την στιγμή έχει κατακλήσει το σώμα σου λόγου του λάθους τρόπου που αναπνέεις, ενας γρήγορος, ακανόνιστος και \"ρηχός\" τροπος αναπνοής.Εσύ το προκαλείς αυτό. Μπορείς να μάθεις ασκήσεις χαλάρωσης και σωστής αναπνοής και με αυτά θα αποκτήσεις ακόμα περισσότερο έλεγχο στις κρίσεις σου και θα απαλαγείς απο το \"ασφυκτικό\" συναίσθημα. Μην το φοβάσαι,βγες εκεί έξω (η και μες στο σπίτι) και εκθέσου άμεσα σε αυτό που σε φοβήζει. Αν πάθεις κρίση, μην την δείς σαν θηρίο που έρχεται να κατασπαράξει το ανήμπορο θύμα που αντιλαμβάνεσαι ότι είσαι, γιατί το θηρίο είσαι εσύ. Προσπάθησε να το παρατηρήσεις αντικειμενικά, σαν επιστήμονας,σαν ένας που είναι απ\'έξω από το σώμα σου εκείνη την στιγμή. Δες πως αλλάζει η αναπνοή σου, πάγωσε την τελευτάία σου σκέψη που σε τρομοκράτησε. Νιώσε την ένταση που θα έχεις στο σώμα σου και την καρδιά σου να χτυπάει με μεγάλη ταχύτητα.΄Οχι δεν θα σταματήσει όσο εσύ και αν το φοβάσαι. Παρατήρησε απ\'\'εξω όλες τις άσχημες αισθήσεις που θα έχεις. Ναι είναι άσχημες αλλά δεν πρόκειται να σε σκοτώσουν με ΤΙΠΟΤΑ. Μην φοβάσαι τον θάνατο. Άμα είσαι έξω δες τον κόσμο που παιρνά γύρω σου. Κάποιοι φοβούνται ακόμα περισσότερο έξω (αγοραφοβία) και νιώθουν ότι έχουν ακόμα λιγότερο έλεγχο και ότι θα γίνουν ρεζίλι. Εσένα \'ομως δεν σε νοιάζει αν θα γίνεις ρεζίλι, άλλωστε δεν τους ξέρεις όλους αυτούς τους αγνώστους ,αλλά ούτε και θα έπρεπε να σε νοιάζει τι θα σκεφτούν αυτοί για σένα αν καταρεύσεις, γιατί αυτούς δεν τους νοιάζει πραγματικά καθόλου ποια είσαι, πως αισθάνεσαι εκείνη την στιγμή και τι έχεις. Απομυθοποίησε τα άσχημες αισθήσεις που θα βιώνεις κατά την διαρκεια της κρίσης ενώ πέρνεις σωστές αναπνοές. Θα δεις αυτές τις άσχημες αισθήσεις σταδιακά να διαλύονται.


    Αν τα δεις όλα αυτά απ΄έξω και σταματήσουν να σε νοιάζουν, θα σταματήσεις να δήνεις τροφή στον φόβο. Ξαφνικά, ίσως συνειδητοποιήσεις ότι όλα αυτά ήταν αστεία κόλπα που εσύ έπαιζες στον εαυτό σου χωρίς να το καταλαβαίνεις.


    Σαν τελευταίο θα πρότεινα να πας να βρεις μια δουλίτσα αν δεν έχεις ήδη βρει, να βρεις πράγματα που να σε γεμίζουν και που σε κάνουν να είσαι δημιουργική. Η συνεχής λεπτομεριακή προσοχή στο ίδιο σου το σώμα προκαλεί μόνιμο άγχος και έτσι στρέφοντας την αλλού, αποσπώντας την με ωραία πράγματα αποφεύγεις να προκαλέσεις τα συμπτώματα. Το να είσαι στο σπίτι όλη την μέρα απλά χειροτερεύει τα πράγματα μεχρι εκεί που δεν πάει γιατί σε κάνει να σκέφτεσαι συνέχεια σκέψεις του τύπου \"Να το, τι είναι αυτό, δεν μπορώ να αναπνεύσω, μου ρχεται κρίση..., \"Να το η καρδιά μου χτυπάει γρήγορα...κρίση η καρδιακό να έρχεται\", \"πως αισθάνομαι έτσι λίγο περίεργα, ζαλίζομαι κάτι θα πάθω, θα κάνω εμμετό...\" η αρνητικά για το μέλλον \"πω πως θα πάω εκεί, και αν γίνει το Χ κακό \"κλπ. Κάνοντας κάτι δημιουργικό αυτές οι σκέψεις θα εξαφανιστούν και ούτε θα πάει ξανά το μυαλό σου σε κάτι τέτιο.


    Πέταξε τα φάρμακα Μαρία και αντιμετώπισε το φόβο σου κατάμουτρα. Είναι απλά ο ίδιος σου ο φόβος και τίποτα άλλο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    42
    Μαριά γεια σου και από μένα. Σου στέλνω αυτό το link έχει τεχνικές χαλάρωσης σε audio. Είναι αρκετά καλές. Εχει και μία για την αναπνοή. Κάνε την και θα πεισθείς οτι είναι καθαρά στο μυαλό σου η ιδέα του οτι δεν αναπνέεις καλά.

    http://www.psyche.gr/audio%20psychology.htm#relax

    Οσο για τα φάρμακα συμφωνώ οτι μάλλον πρέπει να πάρεις κάτι σχετικό με τις κρίσεις πανικού και όχι με κατάθλιψη. Τα xanax πάντως είναι πολύ καλά για την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του άγχους και του πανικού αν κάνεις προσεκτική χρήση. Συμφωνώ όμως με τον Petran οτι πρέπει να κάνεις και ψυχοθεραπεία (γνωσιακή/συμπεριφορική). Κράταει μόλις 2 μήνες και έχει όπως λένε μεγάλη επιτυχία (γύρω στο 80%). Αν δεν έχεις λεφτά μπορείς να μπεις σε πρόγραμμα στο Αιγινήτειο από Σεπτέμβριο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    ρε παιδιά καλά όλα αυτά που λέτε αλλά η μαρία δεν τα πήρε από μόνη της τα φάρμακα από οτι έχω καταλάβει... Κάποιος γιατρός τη παρακολουθεί και για μένα καλό θα ήταν να απευθύνεις μαρία τις ανησυχιές σου στο γιατρό σου. Καλή η υποστήριξη αλλά δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον γιατρό γιατί αυτός έχει και την κατάρτιση αλλά και πιό ολοκληρωμένη άποψη... Τώρα αν Μαρία κρίνεις οτι δεν έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα από τον συγκεκριμένο γιατρό μπορείς να κοιτάξεις και αλλού ή να απευθυνθείς σε κάποιο κέντρο ψυχικής υγιεινής ή νοσοκομείο. Αυτά κατά τη δική μου λογική

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Παιδια σας ευχαρηστω για ολα και να ξερεται οτι ειμαι πολυ δυνατος αν8ρωπος.Ξερω εχω εναν πολυ δυνατο οργανισμο που ουτε καρδιακη προσβολη προκειτε να παθω ουτε τπτ.Οι κρισεις ειναι στο μιαλο μου εχω πληρες αντιληψη τι μου συνβενει και τεχνιτες αναπνοες κανω κ μου περναει η κριση αλλα το θεμα ειναι η τεραστια δυσφορια π νιωθω.Δεν εχω καθολου αγοραφοβια δεν με τρομαζει τπτ και κανενας κ δεν εχω καμια φοβια η δυσφρια με γονατησε μονο.Εμετος,τασεις λυποθιμιας και ενιοθα σαν να ειμουν σε κενο αερος σαν να μην παταγα στην γη δεν μπορω να το χαρακτηρισω και ορεξη πολυ κακη 3 μερες τωρα.Μολις πηρα το ζαναξ ειμαι περδικι αλλα δεν θελω τα ζαναξ ειναι υσχηρα για μενα .8α παρω την γιατρο να δω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    κιαν γινοταν δεν θα επρνα καθολου φαρμακα οσο για ψυχοθεραπεια η ψυχολογος π μου εκανε μου ιπε με λιγα λογια οτι δεν χριαζομαι αφου ξερω τι ακριβως μ γινεται κ τι με αγχωνει κ το παλευω

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •