Γαστρίτιδα-Οισοφαγίτιδα-Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    116

    Γαστρίτιδα-Οισοφαγίτιδα-Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση

    Λόγω της διαταραγμένης διατροφής που πολλοί από μας ακολουθούμε ή μάλλον καλύτερα ακολουθούσαμε, πιστεύω πως ο τίτλος του θέματός μου μοιάζει αρκετά οικείος σε αρκετούς από σας.Προσωπικά πάσχω από χρόνια γαστρίτιδα κ' οισοφαγίτιδα κ' ακολουθώ φαρμακευτική θεραπεία εδώ κ' 2 χρόνια περίπου.Όσο παίρνω τη θεραπεία είμαι μια χαρά, όταν όμως τη σταματάω το πρόβλημα επανέρχεται.Έχω αλλάξει ήδη 3 γαστρεντερολόγους αλλά δυστυχώς η κατάσταση παραμένει ίδια.Τώρα έχω αρχίσει κ' σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικευμένο ομοιοπαθητικό.Για όσους δεν γνωρίζουν για τι ακριβώς πρόκειται, όσον αφορά τη δική μου περίπτωση ταλαιπωρούμαι από έντονη δυσπεψία ακόμη κι όταν δεν έχω φάει απολύτως τίποτα, καούρα, πόνο στο στήθος κ' αρκετές παλινδρομήσεις.Θα ήθελα πολύ να ακούσω κ' τις δικές σας τυχόν εμπειρίες κ' προτάσεις.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κι εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ,Βάσω μου,αλλά ήταν λόγω του δακτυλίου
    και με φαρμακευτική αγωγή και αλλαγή του,βελτιώθηκε θεαματικά η κατάσταση.
    Είναι πολύ δυσάρεστο,το ξέρω!Κάνεις συχνά εμετό κι ερεθίζεις τον οισοφάγο σου;
    Με δική σου πρωτοβουλία σταματάς τη θεραπεία ή ολοκληρώνεται κι επανέρχεται το πρόβλημα;
    Θυμάμαι,θ'απευθυνόσουν στην "ΑΝΑΣΑ"...Το έκανες;Η όποια αγωγή δε βοηθά,καλή μου,
    αν δέν κάνουμε κι εμείς ό,τι περνά από το χέρι μας παράλληλα.Είχες την αίσθηση
    πως πάσχεις από επεισοδιακή υπερφαγία.Θα σε βοηθούσε σημαντικά η ψυχολογική υποστήριξη
    από ειδικό.Μπορείς ν'απευθυνθείς και στα κέντρα υγείας της περιοχής σου,όπου οι συνεδρίες
    γίνονται δωρεάν.Δεν είμαι κατά της ομοιοπαθητικής.Καλό είναι να ψάξεις ο,τιδήποτε τυχόν σε βοηθήσει,
    αλλά μην παραβλέπεις το σημαντικότερο:Εσένα!Αν παρερμήνευσα,διόρθωσε με,σε παρακαλώ!Φιλιά!

    --->ΚΕΝΤΡΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κι εγώ μία από τα ίδια, αλλά αντίστροφα από τη Ναντίν. Ταλαιπωρήθηκα πολύ, ξυπνούσα μέσα στη νύχτα για να πάρω δύο ζαντάκ. Το ένα δεν ήταν πια αρκετό. Το απόγευμα τα ίδια. Επί δύο χρόνια έπαιρνα τέσσερα χάπια την ημέρα για τις ανυπόφορες καούρες και την παλινδρόμηση. Πριν από δύο μήνες έβαλα το δακτύλιο και το πρόβλημα σταμάτησε ως δια μαγείας. Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μόνη μου το δημιουργούσα από το υπερβολικό φαγητό. Ίσως και να κάνω λάθος, αλλά λάβε το υπόψη σου και αυτό. Φιλάκια!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    116
    Nadine k' Ava ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!
    Nadine μου, εμετούς όχι δεν έχω.Αλλά πιστεύω πραγματικά όπως είπε κι η Ava οτι μόνη μου έχω δημιουργήσει το πρόβλημα από το υπερβολικό φάγητο.Τώρα όσο κ' να προσπαθώ με σωστή διατροφή το πρόβλημα δε διορθώνεται χωρίς φαρμακευτική θεραπεία.Αλλά δυστυχώς κι αυτή βοηθά όσο καιρό τη λαμβάνω, μετά κ' πάλι τα ίδια.Για τη διακοπή ή τη συνέχιση της θεραπείας φυσικά κ' συμβυλεύομαι γιατρό.Σήμερα έχω κ' πάλι ραντεβού αλλά φοβάμαι πως θα μου πει κ' πάλι τα ίδια.Κ' όλο αυτό με έχει επηρεάσει πάρα πολύ ψυχολογικά κ' συμβάλλει αρνητικά σε ένα καινούργιο ξεκίνημα με θετική διάθεση....
    Όσον αφορά την ΑΝΑΣΑ είχα επικοινωνήσει μαζί τους πριν λίγο καιρό αλλά έπειτα από ένα ψυχρό ερωτημαλόγιο που απάντησα τηλεφωνικά στη γραμματέα του οργανισμού, έλαβα μια αρνητική απάντηση από τη ψυχολόγο του ιδίου, η οποία με διαβεβαίωσε οτι δε πάσχω από καμία διατροφική διαταραχή.Κ' έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν δεν πληρώσεις κ' δεν έχεις μέσο δε κάνεις τίποτα σ'αυτή τη χώρα.Δε ξέρω πραγματικά τι πρέπει να κάνω από δω κ' πέρα αλλά ξέρω οτι κάτι πρέπει να κάνω κ' σύντομα γιατί δε πάει άλλο αυτή η κατάσταση...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Μια από τα ίδια Βάσω μου. Χρόνια γαστρίτιδα, οισοφαγίτιδα, ευερέθιστο έντερο.
    Φάρμακα, φάρμακα, καούρες, αυπνίες με ενοχλούσε στον ύπνο, ακουμπούσε το
    διάφραγμα στο στομάχι. Ξέρεις τώρα να μη τα λέω πάλι. Εμετούς όχι δεν είχα,
    αν και ποτέ δεν ηταν απίθανο να συμβεί αυτό.
    Χάνοντας κιλά τα πράγματα βελτιώθηκαν πάρα πολύ, χωρίς να σημαίνει οτι εξαφανίστηκαν
    τα συμπτώματα , π.χ εάν φάω παράπανω ή λάθος επανέρχονται..

    Τελευταία τυχαία, κάνοντας τη δίαιτα των συνδυασμών και μειώνοντας τις ποσότητες
    είδα μια δραματική βελτίωση.!! Απίστευτο? όμως ναι είναι αληθινό.
    ʼρχισα μάλιστα και μετρώ πόντους WW, συνδυάζοντας τις τροφές μου και δεν έχω ούτε κάψιμο
    ούτε ερεθισμό , ούτε κολικούς του εντέρου κ.λ.π.
    Δεν έχω πάρει κανένα φάρμακο εδώ και ένα μήνα , με εξαίρεση τη πρωτοχρονιά, που έφαγα ακατάστατα
    και ανακατεμένες τις τροφές μου.
    Δε ξέρω πως το βλέπεις, αν θέλεις όμως δοκίμασε το, δε χάνεις και τίποτα....
    Είναι μια απλή και απόλυτα υγιεινή διατροφή.
    πολλά φιλιά και καλό σου βράδυ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    116
    Γεια σου Lily μου!ʼρα μπορείς να με καταλάβεις.....κι εγώ σ'αυτό ελπίζω.Αλλά έλα μου ντε που με έχει επηρεάσει πολύ ψυχολογικά η όλη κατάσταση κι άντε να ξεκινήσεις μια σωστή διατροφή με πεσμένη ψυχολογία κ' επίσης οι καούρες δε βοηθάνε καθόλου στο να αποφεύγεις το τσιμπολόγημα..ίσα ίσα το επιδεινώνουν...Αυτή τη στιγμή έχω καταλήξει στο να ζητήσω βοήθεια από ειδικό(διαιτολόγο) γιατί όσες φορές έχω ξεκινήσει μόνη μου τη προσπάθεια μετά από μια βδομάδα τη χαλάω.Κ' αυτή τη περίοδο πραγματικά δε νιώθω τόσο δυνατή ώστε να καταφέρω μόνη μου κάτι τέτοιο.Σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον,φιλιά!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Βάσω μου, να το κάνεις αυτό με το διατροφολόγο. Έχουν ειδικευτεί στη διατροφή όχι μόνον υπέρβαρων, αλλά και αθλητών, εγκύων, κτλ. Πήγαινε εκεί και κοίτα να εκθέσεις την κατάσταση σε όλη της την έκταση κι εκείνος φαντάζομαι θα σου δίνει που και που καμιά φρυγανιά ή τουλάχιστον θα εξισορροπήσει τη διατροφή σου, για να μην ταλαιπωρείσαι πια. Περιμένουμε νέα! Καλή επιτυχία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    116
    Ναι Αva μου αυτό σκοπεύω να κάνω.Κ' με ενδιαφέρει πολύ να ξεκινήσω πολύ μια ισορροπημένη διατροφή όχι στερημένες δίαιτες κ' ακρότητες.Γιατί κατά τη γνώμη μου ο ρόλος του διαιτολόγου δεν είναι να χάσεις μόνο τα κιλά αλλά να μάθεις να τρέφεσαι κ' σωστά.Μόλις έχω νέα θα σας ενημερώσω σίγουρα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω! Έχω να θέσω ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα και είπα να μην ανοίξω νέο θέμα:

    Έχω γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση που προέκυψε κυρίως από άγχος και από κακό τρόπο ζωής και διατροφής. Οι τροφές που απαγορεύονται ρητά είναι οι εξής:

    Πίτες με φύλλο
    Βούτυρο
    Εσπεριδοειδή (λεμόνι, πορτοκάλι) και όξινα φρούτα γενικότερα
    Σάλτσες με πολλά λιπαρά
    Ντομάτα, κρεμμύδι, τηγανιτά
    Ωμά λαχανικά, κινέζικη κουζίνα κ.α.

    Δεδομένου όμως ότι όλα τα φαγητά περιέχουν κάτι από τα παραπάνω ή και συνδυασμούς των παραπάνω, τι μπορώ να φάω, καμια πρόταση; ʼρχισα να μαγειρεύω νερόβραστα μέχρι που σιχάθηκα (ήταν τόσο άγευστα .. ) και για να αναπληρώσω το κενό το έριξα στα γλυκά. Σε συνδυασμό με καθιστική ζωή τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει αρκετά κιλά και η πίεση του να τα χάσω με αγχώνει ακόμη πιο πολύ - όχι άλλη καταπίεση!!!

    Αν έχετε παρόμοιο πρόβλημα και έχετε βρει τρόπους να κάνετε τα φαγητά σας γευστικά, θα χαρώ να ακούσω προτάσεις γιατί έχω απηυδήσει και το θέμα των κιλών έριξε παραπάνω την ήδη χάλια ψυχολογία μου ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Έχεις αρκετές επιλογές. Ζυμαρικά με κιμά, όχι τσιγαρισμένο, ή με σάλτσα πιπεριάς, λαχανικά μαγειρεμένα σε κατσαρόλα (λαδερά) ή σε φούρνο, ψάρια και κρεατικά στο φούρνο, σούπες διάφορες και άλλα πολλά. Είμαι σίγουρη ότι ο γιατρός σου είπε τι θα τρως, εννοώ συγκεκριμένα.. Βάλε τη φαντασία σου να δουλέψει και θα τα καταφέρεις και χωρίς φάρμακα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Νομίζω ότι έχεις αρκετές επιλογές.Βέβαια,αυτό εξαρτάται από τι είδους διατροφή είχες μάθει.Για παράδειγμα,προσωπικά,δεν τρώω ποτέ βούτυρο γιατί έχει άσχημη οσμή και το απεχθάνομαι.Πάντα τρώω φαγητό που έχει λάδι ή μαργαρίνη ( φυτικά λιπαρά ).Επίσης στα ζυμαρικά προσθέτω στο τέλος, μια ποσότητα ελαιολάδου ( ωμού ) ενώ δεν τα τσιγαρίζω.Επιπλέον,απλές σάλτσες υπάρχουν,χωρίς πρόσθετα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    4
    Καλημέρα σας! Ο γιατρός δυστυχώς δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το να μου πει τι να τρώω, μου τόνισε μονάχα τι να μην τρώω :smilegrin:

    Πχ ο κιμάς που αναφέρεις Ava για τα ζυμαρικά, θέλει ντομάτα και κρεμμύδι, τα ψάρια και τα κρεατικά φούρνου για να νοστιμίσουν θέλουν λεμονάκι, ίσως ξίδι (το χταπόδι πχ) και μπαχαρικά

    Κλεάνθη, σχετικά με το βούτυρο, κι εγώ δεν το αλείφω σε ψωμί πχ αλλά σε ζυμαρικά έχω μάθει να βάζω στο τέλος .. και οι σάλτσες ή ντομάτα θα έχουν, ή και οι άσπρες θα περιέχουν λεμόνι ή μουστάρδα :/

    Η αλήθεια είναι πως όπως λες κι εσύ περί διατροφής, έχω μάθει σε junk (οι λόγοι δεν είναι της παρούσης)

    Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •