Διατηρηση απωλειας βαρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002

    Διατηρηση απωλειας βαρους

    οχι εγω δεν ειμαι ακομη σαυτο το σταδιο αλλα το βρηκα ενδιαφερον κ το παραθετω:

    "για να διατηρησουμε τα κιλα που χασαμε η διατροφη μας θα πρεπει να περιλαμβανει:
    ~υγιεινο πρωινο
    ~τρια γευματα την ημερα, πρωινο, γευμα και δειπνο
    και δυο μικρα γευματα ενδιαμεσα με φρουτα και γιαουρτι
    ~περισσοτερες φυτικες ινες απο δημητριακα, φρουτα και λαχανικα (βοηθουν στην απωλεια κ στη διατηρηση του βαρους)
    ~περισσοτερο ψαρι κ πουλερικα εκτος απο παθολογικες καταστασεις πχ αναιμια
    ~λιγοτερο ελαιολαδο
    ~γαλακτοκομικα με χαμηλα λιπαρα
    ~εως 3 λεπτες φετες ψωμι την ημερα ολικης αλεσης
    ~μειωμενη καταναλωση γλυκων διοτι σταδιακα αποκταται εξαρτηση απο τη ζαχαρη
    ~ροφηματα απο βοτανα
    ~αφθονο νερο, 1-2 λιτρα την ημερα
    ~να τρωμε σε μικροτερο πιατο το κυριο φαγητο και σε μεγαλυτερο πιατο την σαλατα εποχης με λιγο ελαιολαδο και μια λεπτη φετα μαυρο ψωμι
    ~ο μεταβολισμος δεν αλλαζει μετα απο μια διαιτα αδυνατισματος γιαυτο μετα την απωλεια βαρους θα πρεπει να προσεχουμε να μην ξαναπαρουμε τα κιλα που χασαμε
    ~η ασκηση σε οποιαδηποτε μορφη ειναι απαραιτητη (γυμναστικη, σπορ, βαδισμα, ανεβασμα σκαλας) διοτι:
    -αυξανεται ο μυικος ιστος και ετσι χανοντας βαρος χανουμε λιπος κ οχι μυς
    -εχουμε καταναλωση ενεργειας
    -ομοιομορφη κατανομη βαρους
    -μυικη συσφιξη
    -δεν αισθανομαστε κοπωση
    -ειναι αριστο αγχολυτικο διοτι απελευθερωνει χημικες ουσιες στον οργανισμο, τις ενδορφινες, οι οποιες μας προκαλουν ενα αισθημα ευεξιας και ευχαριστησης." απο λενα Τερκεσιδου, διαιτολογος διατροφολογος

    Καλη επιτυχια στην διατηρρηση του βαρους σας οσες τυχερες φτασατε τον στοχο σας! Και στα δικα μας με υγεια!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    8
    Ειναι πολυ σωστα ολα τα παραπανω. Στις παννεληνιες ειχα παρει καποια κιλα (γυρω στα 10) και ημουν περιπου οσα ειμαι τωρα αντε λιγο περισσοτερο. Θυμαμαι ειχα πανικοβληθει. Τα εχασα με διαιτολογο,εφτασα τα 56 οπου ειχα το ιδανικο σωμα για μενα και τα διατηρησα μεχρι τα 24 μου κανοντας ουσιαστικα τα παραπανω πραγματα. Ενα μετρο σε ολα. Αν ετρωγα γλυκο π.χ.ποτε δεν το ετρωγα ολοκληρο,παντα αφηνα το 1/3 στο πιατο. Σπανια θα ετρωγα 2 γλυκα σε μια μερα. Ετρωγα φαγητο και σαλατες και χορταινα χωρις να το παρακανω. Απλετα φρουτα,φυσικους χυμους και πηγαινα ανελλειπως γυμναστηριο. Ειχα ομως το νου μου και δεν αφηνομουν γιατι επαιρνα δυναμη απο το ποσο ομορφα αισθανομουν με το σωμα μου και με κολακευαν και τα σχολια των γυρω μου. Τι ομορφο που ειναι να αισθανεσαι οτι εισαι στα ιδανικα σου κιλα,σε ανεβαζει και σε τονωνει απιστευτα! Αχ! Τα τελευταια 3 χρονια τα εχω ξαναπαρει τα κιλακια μου λογω του οτι γνωρισα τον ερωτα και τρωμε πλεον μαζι στον καναπε, εφυγαν οι ανασφαλειες και χαλαρωσα, αρχισα και το σπορ που λεγεται μαγειρικη, εκοψα λογω αμελειας και το γυμναστηριο και νααα τααα. Λοιπον, τωρα ομως αποφασισα να φερω τον παλιο μου εαυτο στο προσκηνιο οσο και αν θα με ξεβολεψει αυτο!! Και οταν τα καταφερω θα εφαρμοσω τις παραπανω πολυ σωστες οδηγιες συντηρησης!! Αισιοδοξια, αποφαση, πιστη και προσηλωση στο στοχο!! Μπορουμε!! Παμε λοιπον ολοι για να φτασουμε γρηγορα στην ωρα της συντηρησης!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Λοιπον παιδια η διαιτολόγος μου ειχε πει το εξης.Οταν τελειωσει η περιοδος της διαιτας οπου θα εχουμε χασει τα κιλα μας πρεπει να αυξήσουμε τις θερμίδες σταδιακά και οχι ολες μαζεμένες.Δηλαδη πχ αν τρωγαμε 1200 θερμίδες τη μερα για να αδυνατισουμε, την πρωτη εβδομαδα της προσαρμογης να φαμε 1400, τη δευτερη 1600 κοκ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Ενα πολυ βασικο για να διατηρησουμε το νεο μας βαρος ειναι να ξεχασουμε τις παλιες συνηθειες και τον παλιο τροπο που τρωγαμε

    Originally posted by Constance
    Λοιπον παιδια η διαιτολόγος μου ειχε πει το εξης.Οταν τελειωσει η περιοδος της διαιτας οπου θα εχουμε χασει τα κιλα μας πρεπει να αυξήσουμε τις θερμίδες σταδιακά και οχι ολες μαζεμένες.Δηλαδη πχ αν τρωγαμε 1200 θερμίδες τη μερα για να αδυνατισουμε, την πρωτη εβδομαδα της προσαρμογης να φαμε 1400, τη δευτερη 1600 κοκ.
    Στο δικο μου οργανισμο αυτο ισοδυναμει με αργη αλλα σταθερη αυξηση βαρους,ισως σε αλλους οργανισμους να δουλευει.
    Αυτο που εκανα με τις θερμιδες για συντηρηση ηταν στο περιπου...

    εχασα τα κιλα με 1200 θερμιδες την ημερα,μετα την επομενη βδομαδα τις ανεβασα στις 1300,την επομενη 1400,μετα την επομενη κατεβηκα παλι στις 1200 και ξανα απο την αρχη.Περασαν μηνες για να φτασω στις 1600 και να μεινω εκει στη συντηρηση και φυσικα ολο αυτο το διαστημα ειχα αυξωμειωσεις +2 -2 στα κιλα μου.Αν δεν εκανα παλι βδομαδα με 1200 θερμιδες σιγουρα θα ειχα παρει οτι ειχα χασει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    paidia α σας πω την αληθεια τα ιδια τρωω κ μετα τη διαιτα (δεν εχω κανει πολλες φορες διαιτα στη ζωη μου κ το διαιτολογιο που ξερω να κανω ειναι πανω κατω αυτα που τρωω καθημερινα) οποτε δε νομιζω ναχω τρομερο προβλημα. Το προβλημα μου θαναι η ποσοτητα = οι θερμιδες που πρεπει να μαθω να μετρω... Παω για περπατημα εχει τελειο καιρο φιλια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    αχ μακαρι να ημουν και εγω ετσι!εχω να παλαιψω με τα σφολιατοειδη,τα γλυκα,τις σοκολατες,τα μακαρονια και ολα αυτα τα ωραια που με παχαινουν.Ποτε δεν ετρωγα πολυ,απλα δεν ετρωγα σωστα,τωρα εχω μαθει να αγαπαω τα λαχανικα και τα φρουτα ...εχω κανει την αναγκη φιλοτιμο αλλα παντα θα προσπαθω να αντισταθω σε ολα αυτα που ειχα μαθει να τρωω και με παχαιναν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    μη νομιζεις κ γω τα τελευται χρονια εμαθα να τρωω φρουτακ σαλατες... (καπου 4 χρονια) απλα μου εχουν γινει συνηθεια. Ομως ετρωγα απιστευτες ποσοτητες φαγητου...και μια ζωη θα ρπεπει να πολεμαω την βουλιμια μου οπως κ το να μη ξαναγεμισω το ππιατο μου...ποτε δεν ειχα αδυναμια στα γλυκα...ομως 1,5 χρονο τωρα που εκοψα το τσιγαρο τα θελω σαν τρελη...εχω να πολεμαω και αυτο τωρα...
    Να σε παρηγορισω λεγοντας σου οτι απο ενα σημειο κ μετα ολα μια συνηθεια ειναι, απλα ο ργανισμος συνηθιζει κ μετα του φαινεται αφυσικο να μη φαει σαλατα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    εμενα ρε κοριτσια ενα κουλο που μου συμβαινει τελευταια ειναι οτι ενω πριν δεν μου κανανε εντυπωση οι σοκολατες τωρα αφου εχω χασει τα κιλα μου εχω μια ταση για γλυκα και ειδικα σοκολατα
    δεν ξερω γιατι
    μπορει να μην φαω φαγητο και να φαω δυο φερερο
    τι να πω
    αγνωστε ε βουλε της ορεξεως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    οντως περιεργο... για να αποφυγεις τα πολλα γλυκα μπορεις να φας κανονικα το φαγητο σου να ανεβει το ζαχαρο...κ μετα γλυκο αν θελεις ακομη...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    είμαι Η journey και όχι Ο journey :p
    Posts
    33
    Εγώ λίγο ή πολύ πέρασα μια περίοδο όπου ήμουν πιο χοντρή από ποτέ, διήρκησε κάπου 2,5 χρόνια, μετά μια μέρα ξύπνησα και δεν μπορούσα να κουνηθώ , ένιωθα χάλια.
    Έχασα τα κιλά μου κι έγινα πιο αδύνατη από ποτέ, έμπαινα κι εδώ.
    Από το καλοκαίρι και μετά άρχισε πάλι το big eating - ας μην το μπερδεύουμε με τη βουλιμία, τρως αλλά δεν ξερνάς μετά, τρως και κλαις και γίνεσαι ζόμπι από τη συναισθηματική αναλγησία που σε πιάνει αλλά δεν άρχισα να παίρνω κιλά αμέσως.
    Έχει λίγο καιρό που άρχισε η ανιούσα στη ζυγαριά - ποιά ζυγαριά, τη βλέπω κι αλλάζω δρόμο αλλά συνήλθα πάλι, έχω τον έλεγχο αλλά μου ξανάμεινε το στομάχι ξεχειλωμένο και προσπαθώ μ αυτά και μ αυτά να το κλείσω που δεν κλείνει το δικό μου, ακόμα και όταν έχασα εκείνα τα άπειρα κιλά, έ-τρω-γα.
    badgirl αν νομίζεις οτι μασώντας τη μουκιά 20 φορές δεν ξέρω πόσες και πίνοντας σαν πρωταθλητής με πειθαρχία τα 8 ποτήρια νερό τη μέρα θα παει κανείς πάνω από τρίμηνο κάνεις λάθος.
    Μ'αυτά και μ αυτά ξαναπέφτουμε όλοι.
    Το θέμα είναι να αλλάξουμε μυαλά και ζωή.
    Αν όχι, χαίρεται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Originally posted by Journey
    badgirl αν νομίζεις οτι μασώντας τη μουκιά 20 φορές δεν ξέρω πόσες και πίνοντας σαν πρωταθλητής με πειθαρχία τα 8 ποτήρια νερό τη μέρα θα παει κανείς πάνω από τρίμηνο κάνεις λάθος.
    Μ'αυτά και μ αυτά ξαναπέφτουμε όλοι.
    Το θέμα είναι να αλλάξουμε μυαλά και ζωή.
    Αν όχι, χαίρεται.
    καθολου δε νομιζω αυτο, μαλλον λαθος θα καταλαβες κατι που ειπα.
    Ακριβως αυτο θελει, αλλαγη μυαλου κ ζωης...αλλα αυτα δεν αλλαζουν σε μια μερα ουτε κ χωρις τα καταλληλα μεσα...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    είμαι Η journey και όχι Ο journey :p
    Posts
    33
    Το θέμα είναι να μην σκεφτόμαστε το φαγητό..
    ʼντε τωρα να το καταφέρουμε αυτό.
    Τελικά γιατί αυτή η εξάρτηση μίσους και πόθου μ αυτό?
    ϊσως να είναι μια καθαρά νευροχημική διεργασία.
    Ναι, το φαγητό ικανοποιεί βασικά ένστικτα.
    Ναί, όλοι το χρειάζονται.
    Ναί, ίσως κάποιοι να έχουν μια διαταραχή και να μην λαμβάνουν μήνυμα οτι χόρτασαν ή οτι δεν τους χρειάζεται να φάνε κι άλλο.
    ίσως ακόμα χειρότερα να λαμβάνουν λανθασμένα μηνύματα οτι το χρειάζονται όσο τίποτα άλλο.
    Επομένως, έτσι, δίαιτες και τα σχετικά είναι ημίμετρα.
    Ακόμα και τα διάφορα χάπια που δίνουν μηνύματα κορεσμού στον εγκέφαλο να είναι όχι μόνο ημίμετρα αλλά και άκρως επικίνδυνα καθώς επιδρούν σε εγκεφαλικές λειτουργίες και ποιός ξέρει τι μπορεί να προκαλέσουν.
    Και το εξοργιστικό είναι οτι οι έρευνες στρέφονται σε δευτερογενείς παράγοντες μείωσης του βάρους όπως χημεία των τροφών και διαιτητικούς συνδυασμούς αντί για το κατ εξοχήν πρόβλημα.
    Και μάλλον επειδή όλη αυτή η βιομηχανία είναι επικερδής όσο καμμία άλλη..
    Η bmw μπορεί κάποτε να κλείσει, αλλά οι γκουρού των διατροφών κάθε είδους ,ποτέ..
    Θλιβερό αλλά για σκεφτείτο το :s

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    Συμφωνω σε ολα, εκτος απτο να μη σκεφτομαστε το φαγητο, αλλωστε η τροφη μας ειναι κ πρεπει να μεριμνουμε γιαυτη...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2
    Γεια σας,ειναι το πρωτο post μου.
    Απο την προσωπικη μου εμπειρια,θα ελεγα οτι το βασικοτερο ολων για να διατηρησει κανεις το (καλό) βαρος του ειναι να αλλαξει τροπο ζωης.
    Πολλοι κανουν κανουν διαιτες,πολλοι χανουν κιλα,επιστρέφοντας στο παλιο τροπο ζωης τι συμβαινει;Φυσικα επιστρεφουν και στα παλια κιλα,καμία εκπληξη-δοκιμασμένη συνταγη!

    Προσωπικα ξανα-εβαλα την γυμναστικη στην καθημερινοτητα μου (4 φορες την εβδομαδα) και περιόρισα πολυ τα fast food.

    Πιστευω οτι σε ολους ειναι δυσκολο να καταφερουν μακροχρονια να ακολουθουν διαιτες με ζυγαρια και θερμιδομετρητές και λίστες,ενω αντιθετα ειναι ευκολο να βγουν για ενα περπάτημα με τον σκυλο,ενα τρεξιμο,ενα ποδηλατο,κολυμβηση,σχεδον ολοι εχουμε καποια φυσικη δραστηριοτητα που μας αρεσει και μπορουμε να την κανουμε χωρις να μας φαινεται οτι σηκωνουμε σταυρό.

    Παρομοιώς όλοι μπορουμε με ψαξιμο και πειραματισμό στην κουζίνα να βρουμε τροφές που μπορει να μας αρεσουν χωρις αυτες να κολυμπανε στο λιπος και στην ζαχαρη.Μπορούμε ίσως να πειστούμε σταδιακά να απολαμβάνουμε μεν τις αμαρτωλές τροφές που μας αρεσουν,αλλά σε μικρότερες ποσότητες.

    Εν κατακλειδι η δικη μου συνταγη για επιτυχια ειναι:

    Αλλαγη τροπου ζωης,αλλα με τροπο..βιώσιμο,οχι σταυρός,οχι μαρτύρια,όχι ηρωικες προσπαθειες,οχι συνταγες και τακτικες που απαιτουν συνεχη εγρήγορση και δεν σε αφήνουν να ανασάνεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    καλως ηρθες! πολυ σωστα μου ακουγονται οσα λες!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •