Γυμναστική για κάψιμο λίπους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 235
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752

    Γυμναστική για κάψιμο λίπους

    Καλημέρα σε όλους,

    Είπα να ανεβάσω ένα τόπικ με μερικές πληροφορίες για γυναστική και ιδιαίτερα για γυμναστική που στοχεύει σε χάσιμο λίπους. Α, έχω τελειώσει τη γυμναστική ακαδημία, παρεπιμπτόντως.

    Πρώτα από όλα άλλη γυμναστική θα κάνει ένας υπέρβαρος που δεν έχει ξαναγυμναστεί και άλλη κάποιος με χαμηλό ποσοστό λίπους που θέλει να κάνει γράμμωση. Μην αντιγράφετε λοιπόν προγράμματα διασήμων από περιοδικά ή φίλων σας. Ο υπέρβαρος χρειάζεται κατά κύριο λόγο αεροβική άσκηση. Εδώ να τονίσω ότι το αερόμπικ πολλές φορές δεν είναι αεροβική, γιατί ο γυμναστής το κάνει σε ρυθμούς που δεν καίνε λίπος. Πρέπει λοιπόν να τονίσετε στο γυμναστήριο ότι θέλετε να κάψετε λίπος.

    Μια άλλη βασική πληροφορία είναι πως αρχίζουμε και καίμε λίπος στα 20 λεπτά περίπου αεροβικής. Πιο πριν καίμε υδατάνθρακα(αποθηκευμένο γλυκογόνο). Συνεχίζουμε να καίμε λίπος για άλλα 20-30 λεπτά περίπου. Συμπερασματικά η αεροβική άσκηση πρέπει να κρατάει κάπου 40-50 λεπτά.

    Γενικά πάντως να ξέρετε ότι γυμναστική πρέπει να κάνετε όσο αντέχετε και να μην πιέζετε τον εαυτό σας. Από τη μια γιατί μπορεί να υπάρξει κάποιος τραυματισμός, από την άλλη γιατί θα κουραστείτε ψυχολογικά και θα τα παρατήσετε. Είναι τελείως λάθος που πολλοί γυμναστές βάζουν αγύμναστους ανθρώπους να χτυπιούνται μια ολόκληρη ώρα στο πρώτο μάθημα. Συνήθως δεν τους ξαναβλέπουν ποτέ.

    Μόνη της η αεροβική δεν φτάνει. Καλό θα ήταν να κάνουμε και μερικές αντιστάσεις σε όργανα και βαράκια, ώστε να έχουμε και σύσφιξη. Αλλιώς το δέρμα θα χαλαρώσει. Επίσης έτσι βοηθάμε το να μην χάσουμε μυικό ιστό, αλλά μόνο λίπος. Αυτό βοηθάει και μακροπρόθεσμα γιατί οι μυς γενικώς καίνε περισσότερο λίπος. Και όταν απλά βλέπεις τηλεόραση δλδ, το σώμα σου καίει περισσότερο από ότι αν δεν έχεις μυς. Εδώ να προσθέσω ότι δεν μιλάμε για τα μούσκουλα των μποντιμπίλντερ αλλά για τον υγιή μυικό ιστό ενός γυμνασμένου ανθρώπου. Ειδικά αν είστε γυναίκες, μη φοβάστε είναι σχεδόν αδύνατο να κάνετε φουσκωτούς μυς, επειδή δεν έχετε τεστοστερόνη. Μη σκέφτεστε λοιπόν τέτοια αρνητικά για την άσκηση.

    Τέλος θα ήθελα να πω ότι προσωπικά δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα τα γυμναστήρια και προτιμώ τα σπορ από πολλές απόψεις. Κάνεις την άσκηση σου διασκεδάζοντας, επικοινωνείς με ανθρώπους, έχεις το στόχο της νίκης και δε βαριέσαι. Στις περισσότερες πόλεις υπάρχουν γήπεδα και αθλητικοί σύλλογοι, γραφτείτε σε κάποιον ή μαζέψτε μια παρέα και ασχοληθείτε με κάποιο σπορ. Προτείνω το βόλει, μπάσκετ, γρήγορο περπάτημα, κολύμπι, σκουός(αν βρείτε γήπεδο) και ότι άλλο σας αρέσει. Τα οργανωμένα γήπεδα έχουν και όργανα συνήθως για να κάνετε και αναερόβια άσκηση.

    Γενικά διασκεδάστε το! Προσωπικά πήρα τα κιλά από τότε που άρχισα να δουλεύω σε γραφείο και σταμάτησα την άσκηση. ʼφήστε που με πήρε και από κάτω ψυχολογικά. Εδώ και λίγο καιρό άρχισα να πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα στο γήπεδο, με παρέα για ομαδικά σπορ ή μόνη μου για περπάτημα και επίσης άρχισα χορό λάτιν και νιώθω άλλος άνθρωπος. 3 φορές τη βδομάδα πάω και στο γυμναστήριο για βάρη. Επίσης παραιτήθηκα από το γραφείο

    Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας τις προσπάθειες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Πόσο δίκιο έχεις Δανάη...
    Μα είναι δυνατόν να ζεις φυσιολογικά όταν πρέπει να κάθεσαι σε μια καρέκλα 8 ώρες? Αν το σκεφτείς πως είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε!
    Τουλάχιστον εσύ ήσουν τυχερή και παραιτήθηκες, εμείς που δεν μπορούμε (γιατί έχουμε και παιδάκια και οικογένεια) τι να πούμε?????
    Μπράβο σου Δανάη !!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    athens
    Posts
    61
    παρα πολυ ωραια θεμα και πολυ πιο ωραιες οι προτασεις σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    131
    Να μοιραστω μαζι σας ενα αρθρακι που διαβασα πριν καιρο για την αεροβια και το καψιμο λιπους...

    Αερόβια άσκηση και καύση λίπους
    Γράφει: Καραγκούνης Παναγιώτης, MSc Personal Trainer

    IATRONET.GR
    28 Μαι. 09, ανανέωση: 28 Μαι. 09
    Με τον όρο αερόβια άσκηση εννοούμε την άσκηση που περιλαμβάνει ή βελτιώνει την κατανάλωση οξυγόνου από το σώμα.
    Αερόβια σημαίνει "με αέρα", δηλαδή με οξυγόνο, και αναφέρεται στη χρήση του οξυγόνου στη μεταβολική διαδικασία ή τη διαδικασία παραγωγής ενέργειας του σώματος.
    Είναι αλήθεια ότι ο περισσότερος κόσμος συγχέει την έννοια της αερόβιας άσκησης με το aerobic. Πολλοί πελάτες μου συχνά με ρωτάνε τι να κάνουν για να φανούν οι κοιλιακοί τους και όταν τους λέω ότι πρέπει να κάνουν αερόβια άσκηση η πρώτη τους αντίδραση είναι: "Δεν μου αρέσει το αερόμπικ, το σιχαίνομαι, αποκλείεται... καλύτερα να έχω την κοιλίτσα μου, παρά να χοροπηδάω 2 ώρες σαν μπαλαρίνα".
    Εντάξει, το ξέρω πως πολλοί από εσάς μπορεί να συμφωνείτε με την παραπάνω άποψη, αλλά μην ανησυχείτε, γιατί το aerobic είναι μια μόνο μορφή αερόβιας άσκησης. ʼλλες μορφές είναι το τρέξιμο, το ποδήλατο, το κολύμπι, το έντονο περπάτημα κλπ. Με απλά λόγια όμως, μου αρέσει να λέω: "αερόβια άσκηση είναι οτιδήποτε σε κάνει να λαχανιάζεις". Σε ποια ένταση όμως επιτυγχάνεται η μέγιστη καύση του λίπους;
    Εμπειρικά σε εκείνη την ένταση που προλαβαίνεις την αναπνοή σου. Μπορεί να είσαι λαχανιασμένος, αλλά πρέπει να μπορείς να κρατήσεις αυτή την ένταση για 30 λεπτά έως 1 ώρα. Πάμε όμως να προσεγγίσουμε λίγο πιο επιστημονικά την καύση του λίπους και να δούμε τι δείχνουν τα αποτελέσματα των επιστημονικών ερευνών για την ιδανική ένταση της αερόβιας άσκησης.
    Στον πίνακα που ακολουθεί δίνονται μετρημένες τιμές δαπανώμενης ενέργειας για ένα άτομο 70 κιλών που βρίσκεται σε ηρεμία, περπατάει ή τρέχει με διάφορες ταχύτητες.




    Για άτομα διαφορετικού σωματικού βάρους οι τιμές μπορούν να διορθωθούν με τον λόγο: βάρος ασκουμένου/70. Ως ένταση αερόβιας ορίζεται ο λόγος των καρδιακών παλμών κατά τη διάρκεια της άσκησης προς τους μέγιστους παλμούς του ασκούμενου (220 - Ηλικία σε έτη).
    Η ηρεμία (δηλαδή όταν το άτομο κάθεται) θεωρείται ένταση αερόβιας 35% (70 παλμοί στην ηρεμία προς τους μέγιστους 200 για άτομο 20 χρονών). Οι θερμίδες ανά ώρα, που καίγονται όταν ο συγκεκριμένος ασκούμενος κάθεται, είναι 70 Kcal (βασικός μεταβολισμός), στα 7 km/h είναι 430 Kcal και στα 21 km/h είναι 1200 Kcal. Φυσικά, η ταχύτητα των 21 km/h μπορεί να διατηρηθεί για περισσότερο από 30 λεπτά, μόνο από προπονημένους αθλητές.
    Στον παρακάτω πίνακα δίνεται η θεωρητική ποσοστιαία συμμετοχή των λιπών και των υδατανθράκων σε συνάρτηση με την ένταση της άσκησης (η ένταση φαίνεται στον άξονα χ).




    Στην ηρεμία, τα λίπη συμμετέχουν κατά 60%, ενώ σε υψηλές εντάσεις η συμμετοχή τους είναι περίπου 5%. Για λόγους απλούστευσης, θεωρείται ότι οι πρωτεΐνες δεν συμμετέχουν στο μηχανισμό παραγωγής ενέργειας, επομένως το υπόλοιπο ποσοστό προέρχεται από την καύση των υδατανθράκων (40% στην ηρεμία και 95% σε υψηλές εντάσεις). Στην ίδια εικόνα δίνεται και η συμμετοχή του λίπους από τον υποδόριο ιστό και από τους μύες.
    Στον επόμενο πίνακα δίνεται το ποσό (σε g) των υδατανθράκων και των λιπών που καίγεται σε μία ώρα άσκησης, σε συνάρτηση με την ένταση της άσκησης, με βάση τα παραπάνω δεδομένα και τις προαναφερθείσες παραδοχές.




    Σε χαμηλές εντάσεις (<55%), τα λίπη συμμετέχουν σε υψηλό ποσοστό, αλλά λόγω χαμηλών καύσεων, καίγονται λίγα g μόνο (5-20 g/h). Το ποσό υδατανθράκων που καίγεται είναι αμελητέο και γι' αυτό οι χαμηλές εντάσεις συστήνονται για προθέρμανση ή για αερόβια σε περίοδο όγκου. Σε μεσαίες εντάσεις (55-70%), όσο αυξάνεται η ένταση, τόσο περισσότερα g λίπους καίγονται, παρόλο που η ποσοστιαία συμμετοχή των λιπών μειώνεται. Το λίπος αυτό προέρχεται κυρίως από τον υποδόριο ιστό. Με ένταση γύρω στο 70% καίγονται 40 g λίπους σε μία ώρα.
    Σε υψηλές εντάσεις (70-85%) καίγονται αρκετά γραμμάρια λίπους, παρά τη χαμηλή ποσοστιαία συμμετοχή των λιπών, λόγω των υψηλών απαιτήσεων της άσκησης, αλλά σε μεγάλο ποσοστό καίγεται το ενδομυϊκό λίπος (όχι απαραιτήτως κακό για αυτούς που θέλουν να γραμμώσουν). Παράλληλα, όμως, καίγονται και μεγάλα ποσά υδατανθράκων. Σε πολύ υψηλές εντάσεις (>85%) καίγονται σχεδόν αποκλειστικά οι υδατάνθρακες. Να τονιστεί ότι τα ποσοστά είναι ενδεικτικά. Τα πραγματικά ποσοστά εξαρτώνται από τους παρακάτω παράγοντες:
    ?Υδατάνθρακες στη διατροφή: Διατροφή που είναι χαμηλή σε υδατάνθρακες ευνοεί την καύση λίπους.
    ?Τελευταίο γεύμα: Όσο περισσότερη ώρα έχει περάσει από το τελευταίο γεύμα και όσο πιο λίγους υδατάνθρακες είχε, τόσο περισσότερο λίπος καίγεται. Το πρωί, για παράδειγμα, (νηστικός πάνω από 8 ώρες) ο οργανισμός καίει 20% περισσότερο λίπος απ'Α ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας.
    ?ʼσκηση και διάρκεια: Η αερόβια άσκηση αυξάνει τις καύσεις πάρα πολύ. Όταν μάλιστα διαρκεί και αρκετή ώρα, το λίπος μπορεί να φτάσει να καλύπτει το 70% των ενεργειακών αναγκών. Αν ο ασκούμενος μάλιστα μείνει νηστικός και μετά το τέλος της άσκησης, το λίπος συνεχίζει να καίγεται.
    ?Προπονητικό επίπεδο: Όσο πιο προπονημένος είναι κανείς τόσο περισσότερο χρησιμοποιεί λίπος αντί υδατάνθρακες.
    Να σημειωθεί σε αυτό το σημείο ότι για ένα άτομο 70 kg, το υποδόριο λίπος είναι 20 kg περίπου, ενώ το ενδομυϊκό μόλις 300 g (στα 28 kg μυών). Γι' αυτό το λόγο, η εκγύμναση μιας μυϊκής ομάδας με πολλές επαναλήψεις (π.χ. κοιλιακοί) δεν συνεισφέρει τόσο στη γράμμωση, ενώ η απώλεια του υποδόριου λίπους μπορεί να μας δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα και κρίνεται απαραίτητη.
    Συμπερασματικά:
    ?Στην ηρεμία τα λίπη συμμετέχουν κατά 60%, αλλά καίγονται μόλις 5 g/h.
    ?Σε άσκηση έντασης 70% συμμετέχουν κατά 40%, αλλά καίγονται 40 g/h.
    ?Επομένως, η ένταση που ευνοεί την καύση λίπους είναι 65-75% της Μέγιστης Καρδιακής Συχνότητας (ΜΚΣ = 220 - Ηλικία).
    ?Καλύτερη ώρα για αερόβια άσκηση είναι το πρωί με άδειο στομάχι.
    ?Αν γίνεται, κατά τη διάρκεια της ημέρας, καλό είναι να ξεκινάμε την άσκηση πεινασμένοι για να κάψουμε περισσότερο λίπος.
    ?Όσο πιο φτωχή είναι η διατροφή μας σε υδατάνθρακες, τόσο περισσότερο προάγεται η καύση του λίπους, όχι μόνο κατά την άσκηση αλλά και καθ'Α όλη τη διάρκεια της ημέρας.


    Iatronet

    Δεν φαινονται οι πινακες αλλα μπορειτε να το δειτε καλυτερο στο παρακατω σαιτ

    http://news.pathfinder.gr/health/features/aerobic.html

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Είναι πραγματικά αφύσικη η καθιστική εργασία. Προσωπικά έπαθα κατάθλιψη. Έβλεπα τους τέσσερις τοίχους και όλους τους συναδέλφους που είχαν επίσης κατάθλιψη και τρομερά νεύρα και μου ερχόταν να πηδήξω από το παράθυρο.
    Ίσως είναι που μεγάλωσα σε επαρχία, δεν ξέρω, ίσως που είμαι τύπος που δεν μπορεί να κάτσει στα αυγά του

    Sofia68

    συμφωνώ σε όλα με το άρθρο εκτός από το θέμα με τους υδατάνθρακες. Το να μην τους τρως το βράδυ το καταλαβαίνω, γιατί δεν χρειάζεσαι την ενέργεια τους, αλλά να τους βγάλει κανείς από τη διατροφή του, όχι. Εξάλλου στατιστικά οι άνθρωποι που τρώνε υδατάνθρακες είναι πιο αδύνατοι (πχ ασιάτες ή χορτοφάγοι) από αυτούς που τρώνε πρωτεϊνη(κρέας, τυρι, αυγα) όπως οι δυτικοί. Δες και την ελληνική κοινωνία, όσο τρώγαμε μια φορά την εβδομάδα κρέας, ήμασταν υγιείς και αδύνατοι, από τη στιγμή που αρχίσαμε να θεωρούμε τη μπριζόλα εθνικό φαγητό, αποκτήσαμε τα προβληματα για τα οποία είμαστε όλοι εδώ τώρα.

    Νομίζω ότι η μεσογειακή διατροφή είναι ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε, 2 λαδερά, 1-2 όσπρια, 2 ψάρι και 1-2 κοτόπουλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    297
    Καλα διαβαζω αυτα που γραφετε και λεω πλακα μας κανουν τωρα ετσι?? Διαμαρτυρεστε για την καθιστικη ζωουλα σας ε? Που καθεστε στο γραφειακι σας μεσα στην ζεστουλα και στην καθαριοτητα και παρολαυτα κλαιγεστε? ρε κοριτσια ελεος δλδ! Τι να πει η κακομοιρα η μανα μου που δουλευει μεσα στο βενζιναδικο μερα νυχτα? Που τρωγαμε φαγητο με τα χερια να βρωμανε πετρελαια? που μας μεγαλωνε μεσα στην αποθηκη και μαγειρευε στο καμινετο? Που τα χερια της παθαιναν κρυπαγηματα? Δεν μπορω να ακους αηδιες και να με συχωρατε κιολας αλλα αναλογιστειτε τι εχετε αυτην την στιγμη και κλαιγεστε την στιγμη που τοσες χιλιαδες ανθρωποι δουλευεουν σε χωραφια και οικοδομες και σε βοθρατζιδικα και χιλιες δυο αλλες δουλειες που τους βγαινει η πιστη για ενα κομματι ψωμι! Κατανοω οτι ειναι δυσκολο για εσας αλλα το να το λετε και παραεξψ ακουγεται πολυ καπως... στην τελικη σηκωθειτε το ποαγευμα ομορφα κι ωραια και καντε γυμναστικη αν κουραζεστε τοσο πολυ να καθεστε στην δουλεια σας.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    Δε κάνουμε πλάκα και δεν κλαιγόμαστε απλά κάνουμε μια διαπίστωση : είναι αφύσικη η καθιστική εργασία του γραφείου και η έλλειψη δραστηριότητας μας κάνει ευάλωτους στη κατάθλιψη. Τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο, περιγράφουμε τη φύση της εργασίας μας. Επίσης δε κουραζόμαστε από το να καθόμαστε κουραζόμαστε και πονάνε τα μάτια μας και τα χέρια μας απο τον υπολογιστή, η μέση μας από τη καρέκλα και η ψυχή μας από τις προθεσμίες και από το άγχος για το αν πετύχαμε τον στόχο μας !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Ζωούλα είναι η δικιά σου, η οποία προφανώς σε έκανε ένα κακιασμένο ανθρωπάκι, που θέλει να πετάει χολή στους άλλους ακόμα και σε μία τόσο απλή συζήτηση: η καθιστική ζωή δεν κάνει καλό. Για τη δικιά μου ζωή δεν θα ξαναχρησιμοποιήσεις χαρακτηρισμούς, γιατί δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις τι έχω κάνει σε αυτή. Συνεννοηθήκαμε;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    297
    Σιγα μη σκισεις το καλσον κοπελια σιγα... ζωουλα δεν ειναι να δουλευεις απο τα 8 σου μεσα σε ενα βενζιναδικο... αμα εισαι μαγκακι τραβα δουλεψε κι εσυ να δουμε τι ωραια θα λες μια χαρα ειναι η καρεκλιτσα του γραφειου και ο υπολογιστης και ολα... μη τα σαβουριαζεις ολα κοπελια... και τραβα πουλα μουρη σε κανεναν αλλο που δεν εχει δουλεψει ποτε στην ζςη του οχι σε μενα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    297
    Και αν σας ενοχλει τοσο πολυ και ειμαι εγω κακιασμενη και οχι εσεις αχαριστες απο το τι εχετε σε αυτην την ζωη τραβατε να δουλευετε στα χωραφια να μαζευετε καπνα και βαμβακι και ελιες απο τα μαυρα χαραματα και αφηστε τις θεσεις του γραφειου για αυτους που τις λαχταρουν!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Δανάη θέλω να σε ευχαριστήσω για το υπέροχο τόπικ που άνοιξες
    και που βρίσκω οτι είναι εξαιρετικά βοηθητικό, ήταν κάτι που μας έλειπε
    και μόνο αερολογίες διαβάζαμε περί γυμναστικής, έως τώρα

    Μπράβο σου, μηπως θα μπορούσες να γράψεις περισσότερα για το περπάτημα
    σε ανοικτό χώρο καθώς και για το ποδήλατο στο δρόμο?
    Είναι δύο από τις αγαπημένες μου ασκήσεις και φοβάμαι μη κάνω λάθη
    Σ'ευχαριστώ πολύ

    υγ . Όσο για το σκουός που γράφεις, είχα κάνει παλιά όταν βρεθηκα στην Αμερική και είχα χάσει 3 κιλά σε δύο εβδομάδες,

    που μου το μάθαινε η ξαδέρφη μου.
    Εδώ όμως δε γνωρίζω κάτι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    αθηνα
    Posts
    418
    Originally posted by Esprit
    Σιγα μη σκισεις το καλσον κοπελια σιγα... ζωουλα δεν ειναι να δουλευεις απο τα 8 σου μεσα σε ενα βενζιναδικο... αμα εισαι μαγκακι τραβα δουλεψε κι εσυ να δουμε τι ωραια θα λες μια χαρα ειναι η καρεκλιτσα του γραφειου και ο υπολογιστης και ολα... μη τα σαβουριαζεις ολα κοπελια... και τραβα πουλα μουρη σε κανεναν αλλο που δεν εχει δουλεψει ποτε στην ζςη του οχι σε μενα...
    ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ποιος σου εδωσε το δικαιωμα να μου μιλας με αυτο τον τροπο?
    προφανως σου λειπουν βασικοι κανονες κοινωνικης συμπεριφορας συνεπως τα λογια περισσευουν.

  14. #14
    irenep
    Guest
    Originally posted by Esprit
    Σιγα μη σκισεις το καλσον κοπελια σιγα... ζωουλα δεν ειναι να δουλευεις απο τα 8 σου μεσα σε ενα βενζιναδικο... αμα εισαι μαγκακι τραβα δουλεψε κι εσυ να δουμε τι ωραια θα λες μια χαρα ειναι η καρεκλιτσα του γραφειου και ο υπολογιστης και ολα... μη τα σαβουριαζεις ολα κοπελια... και τραβα πουλα μουρη σε κανεναν αλλο που δεν εχει δουλεψει ποτε στην ζςη του οχι σε μενα...
    για να κατσεις κοπελα μου στο γραφειακι και στο υπολογιστη
    σημαινει οτι εχεις φαει τουλαχιστον απο 12 εως και 20 χρονια απο την ζωη αναμεσα στα βιβλια στις σημειωσεις και στις εξετασεις. τιποτα δεν χαριζεται στην ζωη και δεν καταλαβαινω γιατι τοση ζηλια;;; προσεβαλε κανεις την μαμα σου; ισα ισα που την θεωρουμε πραγματικη αγωνιστρια. αλλα μην ισοπεδωνεις την προσπαθεια ολων των υπολοιπων.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Esprit χαλάρωσε. Μαγκάκι δεν σε κάνει το ότι δουλεύεις από τα 8 σου σε βενζινάδικο, μαγκάκι σε κάνουν και άλλα πράγματα. Μην υπερεκτιμάς τον εαυτό σου και αν νιώθεις αδικημένη, ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα. Αν θέλεις να δουλέψεις σε γραφεία, γίνε άξια (με την καλή έννοια) και δούλεψε! Προς τι η επίθεση σε όλες μας?
    Μπορεί να είναι ανθυγιεινή η εργασία σε βενζινάδικο για ένα οκτάχρονο παιδί όμως ανθυγιεινό είναι και να είσαι παλουκωμένος σε μια καρέκλα μέσα σε 4 τοίχους, να χτυπάνε τηλέφωνα, να ουρλιάζουν γύρω σου και συ να πρέπει να συγκεντρωθείς και να αποδώσεις τα μέγιστα γιατί... περιμένουν κι άλλοι ουρά έξω από την πόρτα.
    Όλοι τραβάμε τα ζόρια μας, όχι μόνο εσύ.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •