σοκολατα...εχθρος ή φιλος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    irenep
    Guest

    σοκολατα...εχθρος ή φιλος;

    καλημερα σε ολους σας! ελπιζω πως συνεχιζετε ολοι ακαθεκτοι την προσπαθεια σας! εχω ομως μια ερωτηση να θεσω ουσα γλυκατζου (το μεγαλο μου αμαρτημα) και εθισμενη θα ελεγα στην σοκολατα. τελικα η σοκολατα επιτρεπεται στα πλαισια ενος υγειινου τροπου ζωης; κανει καλο ή μας αποσυντονιζει και παρασυρομαστε; και αν κανει καλο σε τι ποσοτητες πρεπει να καταναλωνετε ,ποσο συχνα και ποια στιγμη της ημερας; πχ σαν επιδορπιο το μεσημερι ή σαν σνακ το απογευμα; περιμενω την αποψη σας και τις συμβουλες σας...

  2. #2
    irenep
    Guest
    ΑΠΟ IATRONET.GR


    Η σοκολάτα είναι η αγαπημένη απόλαυση των γυναικών. Τόσο αγαπημένη που πολλές φορές ανάγεται σε 'αμαρτία' ειδικά όταν μία γυναίκα προσπαθεί να χάσει μερικά κιλά.

    Κι όμως η σοκολάτα είναι ένα τρόφιμο που μπορεί να συνδυαστεί σε ένα διατροφικό πρόγραμμα απώλειας κιλών.

    Ποια είναι τα οφέλη της σοκολάτας και γιατί ολοένα και περισσότεροι επιστήμονες διατροφολόγοι την εντάσσουν στα διατροφικά τους προγράμματα;

    Μεγάλη ανάγκη για σοκολάτα παρατηρείται στις γυναίκες λίγο πριν από την έμμηνο ρύση και αυτό γιατί σύμφωνα με επιστημονικές έρευνες η περιεκτικότητα της σοκολάτας σε μαγνήσιο, μειώνει την ένταση που νιώθουν οι γυναίκες τις συγκεκριμένες ημέρες του κύκλου τους.

    Σε ισορροπημένα διατροφικά προγράμματα η σοκολάτα δεν αποφεύγεται. Αντίθετα προτείνεται ανεπιφύλαχτα, αρκεί η κατανάλωση να αφορά στη μαύρη σοκολάτα. Το ασβέστιο, το μαγνήσιο και το κάλιο, περιέχονται σε μεγαλύτερες ποσότητες στη σοκολάτα υγείας, τα οποία συμβάλλουν στην πρόληψη της υπέρτασης και τη μείωση της αρτηριακής πίεσης.

    Εκτός των άλλων, η μαύρη σοκολάτα έχει υψηλή περιεκτικότητα σε αντιοξειδωτικά, που βοηθούν πολύ τον οργανισμό και το ανοσοποιητικό σύστημα.

    Μία μικρή κατανάλωση μαύρης σοκολάτας, σε ποσότητες 15 - 30 γρ. δύο έως τρεις φορές την εβδομάδα δεν φαίνεται να έχει καμία αρνητική επίδραση στην απώλεια κιλών, αντιθέτως μπορεί να φέρει κάποια πλεονεκτήματα. Και αυτό γιατί η σοκολάτα εντάσσεται στις τροφές που προσδίδουν ενέργεια στον ανθρώπινο οργανισμό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Ναι η μαυρη σοκολατα ειναι πολυ ωφελιμη για την υγεια (οπως λεει και το αρθρο που παρεθεσες αλλα και εκατονταδες αλλα στο νετ που υπαρχουν). Oποτε οχι μονο επιτρεπεται αλλα ειναι και σημαντικη τροφη αλλα οπως και ολες οι τροφες, και αυτη θελει το μετρο της.
    Προσωπικα δεν αντεχω την γευση της μαυρης σοκολατας, δεν μου αρεσει καθολου. Δεν συγκρινεται με μια ιον γαλακτος, τι να κανουμε. :P
    Eπισης ειμαι δηλωμενος και εγω φανατικος φιλος της σοκολατας αν και την εχω περιορισει αρκετα στις προτιμησεις μου σε σχεση με παλιοτερα.
    Σαν συμβουλη irenep, πιστευω πρεπει να σε καλυψει η τελευταια παραγραφος του παραπανω αρθρου (και καμια επιδραση στην απωλεια των κιλων).

  4. #4
    irenep
    Guest
    κωστα μου σε ευχαριστω παρα πολυ και θα συμφωνησω πως οταν πεφτεις επιβαλλεται να σηκωθεις. απλα επειδη δεν εχω χρηματα για διατροφολογο ,μιας και ειμαι φοιτητρια και δεν θελω να ζητησω απο τους γονεις μου, θα ηθελα να μου πει και καποιος αλλος ακριβως τι του εχει προτεινει ο διατροφολογος-διαιτολογος του για την ποσοτητα και την συχνοτητα και της σοκολατας αλλα και των υπολοιπων γλυκων. μαλλον δεν το διευκρινισα εγω σωστα. βεβαια ο καθενας εχει τις δικες του αναγκες αλλα θα ηθελα μια τετοια συμβουλη παρα μια συμβουλη απο το ιντερνετ αφου οπως ειπες και εσυ υπαρχουν εκατονταδες αρθρα που μαλιστα ,θα σε συμπληρωσω, καποια φασκουν και αντιφασκουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Τωρα το εθεσες πιο συγκεκριμενα. Πιστευω θα βρεθει καποιος/α που παει σε διατροφολογο και θα σε διαφωτισει αναλογως.

    υγ. καλη επιτυχια και στην εξεταστικη αφου εισαι φοιτητρια

  6. #6
    irenep
    Guest
    να σαι καλα!!χρειαζομαι πολη θετικη ενεργεια! :-)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Cheers

  8. #8
    irenep
    Guest
    χαχαχα!!! θα παω στην καθηγητρια και θα της πω : εχω πιει τοσες motion, δεν γινεται να μου βαλετε κατω απο 7 με τοοοοοση θετικη ενεργεια!μου εδωσες ιδεα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Χαχαχα.
    Και μια εναλλακτικη ειναι αυτη που εχει η Στελλου. Οτι εχει κανει πολλα ξενυχτια διαβαζωντας :P
    Aντε 8 και λιγο ειναι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132
    Μπορει λιγη σοκολατα να επιτρεπεται οταν κανεις διατροφη ομως σε μενα λειτουργει εντελως διαφορετικα. Εαν ξερω οτι υπαρχει σοκολατα και εχω γευτει ενα μικρο κομματακι τοτε το σκεφτομαι ολη μερα και τελικα θα καταληξω να τη φαω ολη. Γι'αυτο πλεον δεν υπαρχει καθολου στο σπιτι και ετσι καταφερα να αποτοξινωθω τελειως απο σοκολατα. Εχω να φαω περιπου 4 εβδομαδες και πλεον τολμω να πω οτι δεν τη σκεφτομαι και τοσο πολυ. Οπως βλεπετε λοιπον καθε ανθρωπος λειτουργει διαφορετικα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Με μία διαιτολόγο που είχα πάει έδωσα μάχη για τη σοκολάτα. Δεν ήθελε να την εντάξει στο πρόγραμμά μου. Της είπα ότι δεν πήγα εκεί για να κοροιδευόμαστε και ενέδωσε.
    ʼκου λοιπόν: 2 με 3 φορές την εβδομάδα δύο κομματάκια μαύρης (δυστυχώς) σοκολάτας ή εναλλακτικά γλυκό του κουταλιού. Αυτά μου επέτρεπε. Και τότε σε δύο μήνες είχα χάσει έξι κιλά.

  12. #12
    irenep
    Guest
    Originally posted by Ava
    Με μία διαιτολόγο που είχα πάει έδωσα μάχη για τη σοκολάτα. Δεν ήθελε να την εντάξει στο πρόγραμμά μου. Της είπα ότι δεν πήγα εκεί για να κοροιδευόμαστε και ενέδωσε.
    ʼκου λοιπόν: 2 με 3 φορές την εβδομάδα δύο κομματάκια μαύρης (δυστυχώς) σοκολάτας ή εναλλακτικά γλυκό του κουταλιού. Αυτά μου επέτρεπε. Και τότε σε δύο μήνες είχα χάσει έξι κιλά.

    οι μπαρες δημητριακων με σοκολατα μπορουν να θεωρηθουν γλυκο ή οχι λογο της χαμηλης θερμιδικης τους αξιας?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν τη ρώτησα για το συγκεκριμένο, φαντάζομαι όμως πως ναι, αρκεί να καταναλώνονται με μέτρο. Μην κάνεις το ίδιο λάθος με μένα που τις έτρωγα δέκα δέκα. Κι αυτό για να αναπληρώσω τη σοκολάτα που δεν είχα.
    ʼρα καταλήγουμε στο αρχικό συμπέρασμα. Σοκολάτα, κατά προτίμηση μαύρη, με μέτρο και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι. Για τους πιο εγκρατείς τώρα: Όχι 2 με 3 φορές την εβδομάδα, καθόλου σοκολάτα, αλλά μία φορά την εβδομάδα ένα ολόκληρο σοκολατένιο γλυκό της αρεσκείας μας. Καλό, αλλά δύσκολο για μένα τουλάχιστον.

  14. #14
    irenep
    Guest
    απλα αντι για σνακ οταν ειμαι εκτος σπιτιου παιρνω 2 μπαρες ειτε με σοκολατα ειτε χωρις. μπορω να πω σε καθημερινη βαση. τι λες κοριτσι μου ? να συνεχισω να τις καταναλωνω? και αν ναι να απολαμβανω και τα δυο κομματακια μου 2-3 φορες την εβδομαδα ή θα κανω μ@@@κια?

  15. #15
    irenep
    Guest
    σορρυ αν σε ταλαιπωρω αβα μου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •