Κρύο και επιθυμία για φαγητό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Κρύο και επιθυμία για φαγητό

    Γεια σας και από εμένα..
    Η δική μου απορία είναι εάν αυξάνεται η επιθυμία για φαγητό τον χειμώνα εξαιτίας της χαμηλής θερμοκρασίας; Οι τροφές τον χειμώνα μεταβολίζονται πιο εύκολα; Όταν κρυώνουμε καίμε περισσότερες θερμίδες;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    τον χειμωνα να τρωμε σουπιτσες να ζεσταινομαστε κ να χανουμε βαρος παραλληλα...αλλα ποιος τις μαγειρευει!!! δεν ξερω οι αλλες...εγω οταν κρυωνω δηλ. σπανια, ΠΕΙΝΑΩ. Κι οταν δεν κρυωνω πειναω αλλα ας μη το κανουμε θεμα χαχαχαχ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    380
    Θα σου απαντησω στο τελευταιο που ρωτας. Ναι, οταν εχει κρυο, ο οργανισμος προσπαθει να επαναφερει την θερμοκρασια του σωματος στην φυσιολογικη κανωντας καυσεις. Κατι τετοιο εχω ακουσει.
    Παντως και εγω πειναω περισσοτερο οταν κανει κρυο. Ισχυει το "κρυο καιρος για 2" αλλα αντι να βαλουμε το ετερον ημισυ διπλα μας, χλαπακιαζουμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1,002
    χαχαχαχχα περιεκτικοτατος ο Κωστας μας κ σωστος!!! αχχχχχχχχχ ας ειχχα το ετερον ημισυ διπλα κ θα σουλεγα εγω τι θα χλαπακιαζα αλλα κιλα δε θα εβαζα!!!

  5. #5
    irenep
    Guest
    παντως και εγω τον χειμωνα παχαινω .το καλοκαιρι με την ζεστη μου κοβεται η ορεξη και αδυνατιζω.

  6. #6
    εμενα ρε παιδια ενα πραγμα χειμωνα-καλοκαιρι ΠΟΤΕ δε μου κοβεται η ορεξη!!!ατιμε οργανισμεεεε!!!θα σε παταξω ομως,που θα μου πας???

    ολιγον ασχετο,αλλα badgirl μπορεις να μου πεις το site στο οποιο εφτιαξες το ticker σου???ειναι τελειο και θελω και εγωωωωω!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Πάντως και γω τον χειμώνα πεινάω περισσότερο και ειδικά όταν κάνει πολύ κρύο.
    Το καλοκαίρι θυμάμαι από έφηβη πάντα ήμουν πιο αδύνατη, την έβγαζα με καρπούζι, ήταν κι η παραλία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ποιο καρπούζι καλέ? Χαρά στο κουράγιο σου Λίντα!
    Το κρύο θέλει γερές και χορταστικές μερίδες από φαγητό με μπόλικα λιπαρά! Για μένα τουλάχιστον έτσι λειτουργεί. Δυστυχώς...
    Και με τη ζέστη όμως, απτόητη με βρίσκω στο θέμα πείνας....
    Πράγμα που σημαίνει ότι στο θέμα φαγητό δεν μου κάνει ούτε κρύο, ούτε ζέστη! Εκεί, αμετακίνητη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Ava...δυστυχώς πάνε εκείνα τα χρόνια που τα καλοκαίρια την έβγαζα μόνο με καρπούζι και .... αγοράκια!
    Είχα όμως ένα κορμάκι...
    άστα να μην τα σκέφτομαι.
    Έχω μια φωτογραφία μου με μαγιό κορνιζαρισμένη από τον άντρα μου, μαυρόασπρη καλλιτεχνική στο σαλόνι και όποιος μπαίνει μέσα μου λέει "εσύ είσαι αυτή??".
    Τρελαίνομαι. Τόσο πολύ μπορούν να αλλάξουν έναν άνθρωπο 20 κιλά? Ναι μπορούν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Στον επόμενο που θα σου κάνει την ίδια ερώτηση, προτείνω να πεις: Όχι είναι μία άλλη, που επειδή μου άρεσε πολύ το σώμα της, είπα να την κοτσάρω στο σαλόνι μου!
    Ε, α μα πιά!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Έλα ντε!
    Βέβαια δεν περιμένω να είμαι και ίδια μετά από κάποια χρόνια και με δύο παιδιά αλλά να μένουν και εμβρόντητοι, ε αυτό πονάει κάπως!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by LIDA

    ...δυστυχώς πάνε εκείνα τα χρόνια που τα καλοκαίρια την έβγαζα μόνο με καρπούζι και .... αγοράκια!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Athens
    Posts
    988
    Καλά ντε. Δεν είπαμε και τίποτα. Και δω με τσάκωσες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Aν θέλεις να πάψω ν'ασχολούμαι μαζί σου,το μόνο εύκολο!Πες το κι έγινε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Για να καταφέρει ο οργανισμός να διατηρήσει τη θερμοκρασία του,πρέπει να έχει «καύσιμη» ύλη.(Αντιστρόφως )Αναλογικά σκεπτόμενοι,όταν κάνει κρύο - περισσότερη τροφή,όταν κάνει ζέστη - λιγότερη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •