Wellbutrin XR και ΙΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138

    Wellbutrin XR και ΙΚΑ

    Καλημερα σε ολους.Χθες ηταν η πρωτη φορα στη ζωη μου που πηγα σε γιατρο για να αντιμετωπισω την καταθλιψη και προτιμησα τον ψυχιατρο του δημοσιου νοσοκομειου,μιας και ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ.Ομως το ΙΚΑ δεν εχει λεει συνεργασια με τα νοσοκομεια και μου ζητησαν 3 ευρω για την επισκεψη...
    Πηγα στο γιατρο,ακουσε τα προβληματα μου και αφου εδειξε να ψηλοβαριεται με την ολη κατασταση,μου λεει με ενα υφος αποβλακωμενο εντελως: "και τι θες να κανουμε τωρα?" Του λεω,"γιατρε,εμενα ρωτας?" και μετα λεει,"καλα,θα σου γραψω ενα φαρμακακι,αλλα ελαφρυ,να δουμε πως θα παει και ελα σε κανα μηνα παλι" αφου διεγνωσε αγχωδη καταθλιψη,αν και αμφιβαλω για το αγχωδη,μιας και πιστευω ο ορος δυσθυμικη καταθλιψη μου ταιριαζει καλυτερα..Τεσπα,μου εγραψε το Wellbutrin XR των 150mg και μου ειπε πως για να μην το πληρωσω και να με καλυψει το ταμειο μου,επρεπε να κλεισω ραντεβου πρωτα με ενα γιατρο του ικα και να παω να μου γραψει το φαρμακο..Τελικα ειχα ενα γνωστο γιατρο,παθολογο και μου το εγραψε αυθημερον,οποτε πηγα στο φαρμακειο και το πηρα εντελως δωρεαν.
    Πριν φυγω απ το Δημοσιο Νομαρχειακο νοσοκομειο της περιοχης μου,ρωτησα την κοπελα αν το ικα εχει συνεργασια με αλλους γιατρους στα νοσοκομεια και μου ειπε πως δεν εχει και πρεπει να πας στο ικα και να παρεις παραπεμπτικο,για μερικες περιπτωσεις που καλυπτει,για να μην πληρωσεις αυτα τα 3 ευρω.Και τη ρωτησα,αν σπασει κανεις το ποδι του και παει στα επιγοντα και εχει ικα,τοτε θα πρεπει να πληρωσει? Και μου λεει,μαλιστα κυριε.. Και της λεω,"Τοτε,οταν καποιος σπαει το ποδι του,πρεπει να πηγαινει πρωτα στα γραφεια του ικα για παραπεμπτικο και μετα να ερχεται εδω στα επιγοντα για αντιμετωπιση του συμβαντος για να ειναι καλλυμενος?" Και με κοιταζε περιεργα..!

    Anyway,το θεμα που με απασχολει περισσοτερο ειναι αν αυτο το φαρμακο που μου εδωσε αυτος ο βαριεστημενος "εργαζομενος" του δημοσιου,κανει για την καταθλιψη και αν το εχει παρει κανεις θα θελα να μαθω αν αντιμετωπισε παρενεργειες σεξουαλικες και αλλες διαταραχες,'η τεσπα αν ειδε καμμια βελτιωση τελικα..

  2. #2
    Φίλε Κον...δεν ξέρω τι γίνεται με τους ψυχιάτρους στο δημόσιο, αλλά έχω ακούσει τόσα για το δημόσιο και τη μ@@@ που τους έχει δημιουργήσει το γεγονός πως δεν πληρώνονται, όπως πιστεύουν καλά, που όταν χρειάζεται πάω μόνο σε ιδιωτικά ιατρεία.
    Το ξερώ πως μπορεί να μη τα καταφέρνεις οικονομικά, αλλά είναι καλύτερα να στριμωχτείς λίγο και να πληρώσεις μια φορά, αλλά να έχεις την προσοχή που επιθυμείς, παρά να σου δώσει κάποιος ένα φάρμακο για να σε ξεφορτωθεί.
    Στο κάτω-κάτω, δεν θα χρειαστεί να πας πολλές φορές, αφού δεν χρειάζεσαι εξετάσεις για να βρει ο άνθρωπος από τι υποφέρεις και να σου δώσει φάρμακα...
    Ελπίζω να σε βοήθησα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Εχεις δικιο,μαλλον πρεπει να επισκεφτω εναν ιδιωτικο γιατρο..Να μην το παρω λες αυτο το φαρμακο και να περιμενω την αποψη ενος πραγματικα ειδικου? Γιατι εχω ομως την εντυπωση οτι οπου κι αν πας,αφου σε ακουσει ο γιατρος,θα κανει παλι το ιδιο?
    Δηλ θα σου δωσει ενα απο τα αντικαταθλιπτικα που κυκλοφορουν και θα πειραματιστει με το αν σε βοηθα το συγκεκριμενο φαρμακο μιας και εχεις καταθλιψη,οπως και αν λεγεται?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    15
    ουτε που το εχω ακουσει αυτό το φάρμακο...
    κοιταξες το χαρτακι-οδηγίες?
    θα γραφει πολλα αλλά νταξει τις πιο συνηθεις παρενέργειες κοιτα οχι τις μη συνηθεις...

  5. #5
    Κον.....δεν μπορώ να σου δώσω τέτοια συμβουλή. Αν μπορείς όμως να πας άμεσα σε ιδιωτικό, τότε το να μη το πάρεις για μερικές μέρες δε νομίζω ότι θα σε βλάψει. Εσύ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου και συ αποφασίζεις.....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10

    Μια απο τα ιδια..

    Konman και εγω μια απο τα ιδια ειχα περασει πριν 4 χρονια. Ειχα παει και εγω σε ενα ψυχολογο στο νοσοκομειο και αφου περιμενα 1.30 ωρα μπαινω μεσα. Αραχτος αυτος στην καρεκλα του φαινοταν οτι βαριοταν πολυ, ειχε περασει και η ωρα(14.30 ειχε παει!!!)μου εκανε δυο τρεις ερωτησεις και αμεσως το εβγαλε το πορισμα. Εισαι αρκετα ευαισθητος μου λεει, θα πρεπει να μην αφηνεις καποια πραγματα να σε επηρεαζουν κλπ. Απορω γιατι βρισκονται τετοια ατομα σε αυτες τις θεσεις πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Originally posted by giorgos_86
    Απορω γιατι βρισκονται τετοια ατομα σε αυτες τις θεσεις πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο.

    Θα συμφωνησω μαζι σου,γιατι αυτοι οι χαραμοφαιδες γραφουν φαρμακα τα οποια απαιτουν πιο ψαγμενη διαγνωση.Σκεψου απλως αν ειχα αυτοκτονικες τασεις και δεν το ανεφερα στον μικρης διαρκειας μονολογο που υπηρξε μεταξυ μας,μιας και αυτο το φαρμακο που μου εδωσε σαν κυρια παρενεργια αναφερει πως υπαρχει περιπτωση να πολλαπλασιασει την ταση για αυτοκτονια,τωρα θα βλεπα τα ραδικια αναποδα!

  8. #8
    εγώ πάλι παώ στο ψυχιάτρο του ΙΚΑ. Γιατί δεν πάς κι εσύ εκεί; Μετά ρώτησα αν έχει ιδιωτικό ιατρείο και μου είπε που βρίσκεται. Απο εκείνη την στιγμή κάνω συνεδρία μιά φορά το μήνα στο ιατρείο του 45 λεπτά και πάω στο ΙΚΑ και μου τα γράφει. Ο λόγος που το κάνω είναι γιατί χρειάζομαι και ψυχοθεραπεία αλλά ένα τέταρτο στο ικά δε με καλύπτει. Επίσης πήγα και στο κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής μου αλλά δεν με βοήθησαν γιατί μου είπαν πως αφού με παρακολουθεί γιατρός του ΙΚΑ δεν χρειάζεται να πηγαίνω εκεί για ψυχοθεραπεία! ΜΕ θύμωσε αυτό αλλά επειδή έχω την ανάγκη να μιλήσω κάνω συνεδρία με τον γιατρό μου και τελείωσε το ζήτημα. Αυτά τα φάρμακά που λές δέν τα έχω ξανακούσει έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα μερίκά στοιχεία για αυτό που μπορείς να το κάνεις κι εσύ και να καταλάβεις τι παίρνεις.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •