ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 106
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    10
    Ηρέμησε.Μπες στο τσατ.Είναι κι άλλοι μέσα τώρα.Μη σε πιάνει πανικός.Σε λίγα λέπτά θα περάσει.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Αλξεξανδριτα ελπίζω όταν το διαβάσεις αυτό να είσαι κάπως καλύτερα..τουλάχιστον με την ιδέα πως εδώ εμείς που σε διαβάζουμε έχουμε περάσει ακριβώς τα ίδια , όλον αυτόν τον πανικό , τις τύψεις την τρέλα και μπορέσαμε μετά να σταθούμε κάπως στα πόδια μας και να ελπίσουμε ξανά.Την τελευταία φορά που έκανα εμετό(δεν παει και πολυς καιρος)την δευτερη φορά που έσκυψα πάνω απτη λεκάνη έβαλα την ψηφιακή μου να με τραβάει..εντελώς αποκρουστικό το ξέρω μα ακόμα πιο αποκρουστικό είναι αυτό που κάνουμε στους εαυτούς μας.Και αυτό το έκανα απο οργή, γιατί κουράστηκα να με αντιμετωπίζουν σαν ψυχοπαθή χωρίς να έχουν ιδέα,κουράστηκα να χάνω ανθρώπους , να κλείνομαι μέσα και μόνη μου διέξοδος και προσμονή να είναι το φαί.Σε 2 μερες θα έχεις επανέλθει, κ εγώ χτες αργά πάλι τα ίδια έκανα προσπαθώντας να αποδείξω στον αυτό μου πως είμαι φυσιολογική και μπορώ να φάω χωρίς να κάνω εμετο, οι τύψεις που ένιωσα κ νιώθω ακόμα απίστευτες, ξέρω πως τουλάχιστον για τις επόμενες μέρες θα σκέφτομαι με θλίψη που έχουν πάει τα κόκκαλα που έπιανα πριν τα Χριστούγεννα και ένιωθα τόσο ευτυχισμένη..αλλά πρέπει να τα καταφέρουμε ρε συ.Για την περίοδο το ξέρω αλλά δεν ήθελ να το παραδεχτω.Δεν θέλω να πάρω φάρμακα γιατί ξέρω οτι θα ξαναπέσω στην εύκολή λύση των εμετών και όλα θα μοιάζουν μια χαρά αλλά δεν θα είναι.Σου έχει αναφέρει η αδερφή σου πόσος καιρός χρειάζεται για να επανέλθει ο οργανισμός?Δεν ξέρω κατα πόσο είναι τυχαίο το οτι μου σταμάτησε με το που άρχισα τους εμετούς αλλά σίγουρα πέρασα και το στάδιο της ανορεξίας για κάποιο διάστημα και σίγουρα πλέον ξέρω οτι έχω πρόβλημα .Σκέψου τι θα μου έλεγες αν έστελνα το παραπάνω μήνυμα και πεστο στον εαυτό σου.Ελπίζω να είσαι καλύτερα..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Καλημέρα και πάλι..χτες έκλεισα δυο εβδομάδες χωρίς να κάνω εμετό αλλά έχω αρχίσει και αισθάνομαι απαίσια αντι να είμαι καλά.Δεν ξέρω πόσες μέρες θα αντέξω ακόμα πίστευα οτι όλα θα άλλαζαν και αντι γιαυτό μέσα σε δυο εβδομ.το σώμα μου έχει αλλάξει τόσο που σκέφτομαι πως η μόνη λύση είναι να επιστρέψω στα παλιά με κάθε τίμημα.Ξέρω πως λεω βλακείες αλλά δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι έχει γίνει.Εχω χαλάσει τόσο πολύ τον μεταβολισμό μου?Είναι δυνατόν να πάρω 3 κιλά σε 15 μέρες έτσι εύκολα?Κοντεύω να τρελαθώ.Όταν βλέπω τα παντελόνια να με στενεύουν το μόνο που σκέφτομαι είναι να ξεσπάσω όσο αντέχω.Τελικά είναι πολύ ,πάρα πολύ δύσκολο και δεν μπορώ να βρω πια λόγο να είμαι αισιόδοξη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    ΡΟΖ, καλημέρα...δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία και ίσως ακουστώ άσχετη και παλιοκαιρισμένη...αλλά με συγκίνησες ιδιαίτερα...και, αφελώς, ρωτάω έχεις ζητήσεις βοήθεια από ειδικό;;;Δε χρειάζονται ούτε καν χρήματα, αν είσαι ασφαλισμένη...ήμουν πάντα της άποψης ότι πρέπει να απευθυνόμαστε στους ειδικούς...σαφώς, τα υπόλοιπα κορίτσια εδώ σε κατανοούν απόλυτα, αφού είναι παθούσες...αλλά ουσιαστική βοήθεια μπορεί να προσφερθεί επί του πρακτέου;;;σκέψου το λίγο...σε φιλώ!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Αχ Ροζ πάλι σε νιώθω....Αυτό με τα παντελόνια είναι φρίκη,εγώ προσωπικά τα δοκιμάζω κάθε μέρα...

    Νομίζω οτι σε πρώτη φάση αυτό που προέχει είναι να είμαστε καλά με τον εαυτό μας.Αυτό γίνεται όταν είμαστε στα κιλά που εμείς θέλουμε,κι ας είναι πολύ λίγα για κάποιους.Αλλά για να το καταφέρουμε αυτό μία είναι η λύση.Σωστή διατροφή και γυμναστική (για να μη νιώθουμε τύψεις και να μην παχύνουμε φυσικά).

    Πρέπει να σταματήσουμε οπωσδήποτε τα βουλιμικά και τους εμετούς...Γιατί βασικά μας παχαίνουν.Και σιγά-σιγά θα δούμε τι θα κάνουμε και με την παράνοια των κιλών και το κόλλημά μας να είμαστε τόσο αδύνατες...

    Εγώ αναγκαστικά,επειδή δεν μπορώ να κάνω εμετούς,έχω σταματήσει και τα βουλιμικά αφού δε μπορώ να τα βγάλω.
    Μην ξεκινήσεις τα βουλιμικά και τους εμετούς,σε παρακαλώ...Είναι ο,τι χειρότερο,τουλάχιστον εμένα με ισοπεδώνουν,με κάνουν να θέλω να αυτοκτονήσω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Alexandrita γεια σου και πάλι..ελπίζω εσύ να είσαι καλύτερα!Αυτό με τα παντελόνια...δεν έχω ζυγαριά βλέπεις(επίτηδες) και είμαι πραγματικά άρρωστη με τα παντελόνια, ειδικά τον τελευταίο καιρό που πάχυνα έχει τύχει να ξυπνήσω μέσα στη νύχτα και να τρέχω μπροστά στον καθρέφτη.Και εγώ να αυτοκτονήσω θέλω μετά απο κάθε βουλιμικό.Τρομακτική θλίψη.Για να αποφύγω αυτό το συναίσθημα γιατί δεν άντεχα άλλο προσπάθησα να παραστήσω την φυσιολογική με το "έλα μωρε , δεν έγινε και τίποτα αν φας λίγο παραπάνω, παλία γιατί δεν είχες πρόβλημα δηλαδη? " και έφτασα μετά τα Χριστούγεννα να έχω πάρει 6 κιλά και όπως καταλαβαίνεις ούτε πολύ αδύνατη είμαι πια , όυτε και υγιής με όλες αυτές τις εμμονές.Με τους εμετούς είχα την ηλίθια αίσθηση οτι αδυνατίζω, δεν ξέρω.Δεν θέλω να πισωγυρίσω αλλά κάθε φορά που βλέπω τον εαυτό πια στον καθρέφτη/βιτρινα /τζάμι οπουδήποτε , το μόνο που σκέφτομαι είναι να ξεσπάσω στο φαί κ να τέξω στην τουαλέτα..φοβάμαι μήπως έχω χαλάσει τόσο τον μεταβολισμό μου που αν κόψω τους εμετούς γίνω τετράπαχη έχω παρανοήσει τελείως.
    Tidekpe όχι σε ειδικό δεν έχω απευθυνθεί και γενικά δεν το γνωρίζει κανένας.Είμαι παρα πολύ κλειστή για να μιλήσω πρόσωπο με πρόσωπο ακόμα και σε ειδικό δεν πρόκειται να το κάνω εαν δεν πιάσω πάτο εντελώς γιαυτό προσπαθώ όσο μπορώ μόνη μου.Τουλάχιστον το να μιλάω εδω μέσα μου κάνει καλό,αυτές τις μέρες έχουν γίνει και αρκετά στη ζωή μου που με στεναχώρησαν..κ είχα μάθει να ξεσπάω.. ξέρω οτι χρειάζομαι ειδικό αλλά ξέρω επίσης οτι δεν πρόκειται να το κάνω τουλάχιστον άμμεσα.Δυστυχώς.Σευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ειλικρινά..Καλό βράδυ, φιλιά!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Originally posted by POZ

    Tidekpe όχι σε ειδικό δεν έχω απευθυνθεί και γενικά δεν το γνωρίζει κανένας.Είμαι παρα πολύ κλειστή για να μιλήσω πρόσωπο με πρόσωπο ακόμα και σε ειδικό δεν πρόκειται να το κάνω εαν δεν πιάσω πάτο εντελώς γιαυτό προσπαθώ όσο μπορώ μόνη μου.Τουλάχιστον το να μιλάω εδω μέσα μου κάνει καλό,αυτές τις μέρες έχουν γίνει και αρκετά στη ζωή μου που με στεναχώρησαν..κ είχα μάθει να ξεσπάω.. ξέρω οτι χρειάζομαι ειδικό αλλά ξέρω επίσης οτι δεν πρόκειται να το κάνω τουλάχιστον άμμεσα.Δυστυχώς.Σευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ειλικρινά..Καλό βράδυ, φιλιά!
    Δε θέλω να φανώ πιεστική...ή ίσως και να θέλω. αντιλαμβάνομαι ότι είσαι κλειστή και να σου πω ότι είσαι και υπερευαίσθητη (γι΄αυτό και τέτοια αντίδραση στο θέμα του φαγητού...) όμως όποιος έχει καρκίνο δε λέει ή δεν πρέπει να λέει ¨είμαι ανέτοιμη να δεχτώ τη θεραπεία΄ αντίθετα παρακαλά γι'αυτήν...δεν νοσεί το κορμάκι σου,καλή μου, η ψυχή σου υποφέρει...δεν πρέπει να τη γιατρέψεις;;;;; λίγο έως πολύ όλοι έχουμε ταλαπωρήσει την ψυχή μας και είναι πιθανό, πολλοί από τους ανθρώπους γύρω σου να έχουν γυρέψει βοήθεια..άλλοι για τους εφιάλτες, άλλοι για την υπνηλία τους που λειτουργεί ως καταφύγιο, άλλοι για το φαγητό....ε, και;;;;;;;Σωτηρία να βρεθεί!!!!Καλά κάνεις και μιλάς με τα κορίτσια εδώ...σε κατανοούν απόλυτα...πρέπει όμως να αρχίσεις να δουλεύεις στο μυαλό σου και τη βοήθεια που σου έλεγα...όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο....ΑΑΑΑΑ! και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω καμία σχέση επαγγελματικά με αυτά..εκπαιδευτικός είμαι! Ίσως αυτήν την πλευρά μου συγκίνησες. Υποσχέσου ότι θα το σκεφτείς....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Tην έκανα την μαλακία πάλι δυστυχώς...σας ευχαριστώ πολύ όλες για το ενδιαφέρον αλλά η ζωή μου είναι τόσο άδεια που δεν υπάρχει άλλη λύση.καλό βράδυ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Είμαι ένα βήμα πριν την κάνω κι εγώ.Κάθε φορά που το σκέφτομαι μπαίνω εδώ και διαβάζω,προσπαθώ να σκεφτώ το πως θα νιώθω μετά.Αλλά δυστυχώς,επειδή και η δική μου ζωή είναι τελείως άδεια δεν ξέρω αν έχει νόημα.
    Ροζ αν θέλεις να τα πούμε από κοντά...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Μην την κάνεις Αλεξαντριτα έχω τρελαθεί..ΠΩΣ ΤΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΕΤΣΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ ΡΕ ΣΥ?Δεν έχει νόημα , αυτό σκέφτηκα , ποιό το νόημα , τι έχω να περιμένω , γιατλι δεν έρχεται τόσο καιρό , γιατί να προσπαθώ, ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!Έχω κουραστεί τόσο μα τόσο πολύ ίσως με καταλαβαίνεις..έσπασαν τα αγγεία στα μάτια μου επείδη είχα καιρό να τα βγάλω, τι δικαιολογία να βρω πάλι?νιώθω πως το ξέρουν όλοι και με δουλεύουν πίσω απτην πλάτη μου και με αποφεύγουν..δεν μπορώ να σκεφτώ πολύ καθαρά αυτή τη στιγμή..είμαι ανάμεσα σε ένα σωρό σακκούλες με μισώ και κουράστηκα να προσποιούμαι την φυσιολογική στους τρίτους..πριν λίγο με πήραν οι δικοί μου και παράστησα το χαρούμενο κοριτσάκι που ετοιμάζεται για ποτό..ΠΟΙΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ?Δεν έχω κουράγιο να πάω ούτε σε ειδικό ούτε σε τίποτα.Εσένα ξέρει κανένας για την όλη κατάσταση?το έχεις μοιραστεί?και αν επιτρέπεται πόσοχρονών είσαι?ξέρω άσχετο αλλά σκέφτομαι πόσο για λύπηση είμαι που ολόκρηρη γαιδούρα θυμήθηκα να με καταστρέψω..συγνώμη αν δεν βγάλεις άκρη με όσα γράφω δεν είμαι κάθολου καλά αυτή τη στιγμή..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Βρε κοριτσάκι μου....μίλησε στη μαμά σου, παρ'την τώρα τηλέφωνο να τρέξει κοντά σου.ΤΩΡΑ!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Είπα ότι πάω για τσιγάρα...και πήγα στο μινι μάρκετ...και κατανάλωσα δε φαντάζεσαι τι,με το ζόρι αναπνέω...Και δε μπορώ να κάνω εμετό με τίποτα,πως γίνεται αυτό????Τι γκαντεμιά είναι αυτή?Και πήρα 6 καθαρκτικά.Και αύριο θα πονάω και θα υποφέρω.
    Δεν ξέρω γιατί δεν έρχεται,και εγώ δεν έχω άλλες αντοχές,έχω πιάσει πάτο.Σε δύο μήνες κλείνω τα 27 και κοίτα τα χάλια μου...Εσύ?
    Σε ένα φίλο μου το είχα αναφέρει,αλλά δεν οδήγησε κάπου...δε μπορούσε ούτε να με καταλάβει ούτε να με βοηθήσει...
    Νομίζω οτι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει άνθρωπος στη γη που να σε καταλαβαίνει περοσσότερο από μένα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Μιλήστε, κορίτσια, σε κάποιον...είναι το πρώτο βήμα! Σε μαμ'α, φίλη, γειτόνισσα..κάπου. είναι δύσκολο...αλλά εδώ οι μανούλες ακούνε τα παιδιά που είναι άρρωστα, εθισμένα σε ουσίες...και στέκουν εκεί...ακούνε, βοηθούνε! ΜΙΛΗΣΤΕ! είναι το πρώτο βήμα παραδοχής...σταματήστε να αλληλολυπάστε.. ΜΙΛΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    ΝΑΙ, Αλεξανδρίτα...μόνο η μια καταλαβαίνει την άλλη...αλλά ΔΕΝ ΤΗ ΒΟΗΘΑΕΙ! Δεν έχει σημασία η ηλικία...οι ψυχές τραυματίζονται και στα 80...ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΝΑ ΣΑς ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Μα γιατι νιώθω οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δε μπορεί να μας βοηθήσει παρά μόνο εμείς οι ίδιες τους εαυτούς μας?
    Προτιμώ να αυτοκτονήσω παρά να το πώ στη μαμά μου και να δώ την απογοήτευση στο βλέμμα της...
    Και την προηγούμενη Παρασκευή τα ίδια έκανα,το έχει η μέρα φαίνεται....
    Πώς να βοηθήσω τη Ροζ όταν είμαι διαλυμμένη εγώ η ίδια?μόνο να της συμπαρασταθώ μπορώ.Αν την είχα δίπλα μου...

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •